Intel Pentium Курсов проект



страница1/7
Дата16.05.2022
Размер117.64 Kb.
#114244
  1   2   3   4   5   6   7
Intel Pentium



Intel Pentium


Курсов проект

Съдържание


Данни за микропроцесора………………………………………………………………………………………………3
Характеристики на микропроцесора………………………………………………………………………………5
Характерни особености......................................................................................6

  1. Два конвейера за инструкции..................................................................6

  2. Буфер за възможните преходи в програмата.............................................6

  3. 64-битова шина за данни........................................................................6

  4. Отделни вътрешни кешове за инструкции и данни....................................6

  5. Вторичен кеш (L2)..................................................................................7

  6. BiCMOS технология..................................................................................7

  7. Управление на консумираната енергия......................................................7

  8. Вграден математически копроцесор..........................................................7

  9. Поколения на процесора Pentium..............................................................7

Вътрешна структура ...............................................................................................9
Сравнение с предходното и следващото поколение...................................................11

  1. Intel 80486 .............................................................................................11

  2. Intel Pentium MMX....................................................................................11


I. Данни за микропроцесора
Микропроцесорът е централен процесор, в който всички или повечето от математическите и логически операции се изпълняват от една-единствена или най-много от няколко интегрални схеми.
Съвременните технологии в микроелектрониката позволяват всички необходими електрически вериги да бъдат интегрирани на един или няколко чипа, като при това производственият процес е напълно автоматизиран и позволява производството на голям брой изделия на приемлива цена. С това нараства и надеждността им на работа, тъй като чувствително се намалява вероятността от дефект в електрическите връзки. Всъщност броят на елементарните логически елементи в един съвременен процесор е такъв, че неговото реализиране с дискретни такива е невъзможно както заради споменатия проблем с надеждността така и заради критичното закъснение и съответно фазово изкривяване на тактовите и данновите сигнали по свързващите отделните компоненти и блокове шини.
Използването на микропроцесори позволява и да се създават разнообразни електронни устройства въз основа на един тип микропроцесор, като се използват едни и същи програмни средства за създаване на фамилия управляващи програми. Това предопределя висока серийност и ниска цена на микропроцесорите, както и ниска стойност за разработка на софтуер, а в резултат – бърза разработка и невисока цена на изделията.
През 1993 година се появяват първите микропроцесори Pentium. Първоначално те работят с тактова честота 60 и 66 MHz. Те са 32-битови микропроцесори с 64-битова шина за данни. Съдържат около 3 100 000транзистора и е използвана0.8 мкм технология. В тези микропроцесори е внедрена така наречената Харвардска архитектура с разделяне на потока на командите и данните посредством разделяне на кеш паметта на два блока – за команди и данни. Освен това в Pentium се въвежда суперскаларна архитектура, при която няколко операции едновременно се изпълняват в читири паралелно работещи устройства: две за обработка на целочислени данни, едно за обработка на числа с плаваща запетая и едно за команди с условен преход. Така изпълнението на командите се организира във вид на конвейер, съдържащ пет последователни степени (конвейерна обработка на информация).
Консумиранаата мощност на първите микропроцесори Pentium е доста висока до 20W, което в някои случаи предизвиква прегряване по време на експлоатация. Интересът към този микропроцесор е сдържан в началото поради не дотам високата производителност (в сравнение с AMD 486DX4), поради високата цена, и поради установена грешка в копроцесорният модул на пълвите модели на Pentium. Въпреки, че математически беше доказана малката вероятност за възникване на грешката, това все пак забави в известна степен продажбите на микропроцесорите Pentium. Intel беше принуден да замени безплатно, голям брой продадени микропроцесори с нови, в които този дефект беше отстранен.
През 1994 година се появиха микропроцесори Pentium с тактова честота 75, 90 и 100MHz. С почти същите електронни схеми, но изпълнявани по 0,6 мкм технология те са с по-ниска консумацияна енергия, което позволява вътрешно умножение на честотата на процесорното ядро. През 1995 година се появиха версии със 120 и 130 MHz тактова честота и изпълнение по 0,35 мкм технология. Версиите с 150, 160 и 200 MHz се появиха през 1996 година. Това е периодът, когато Pentium става масово използваният микро процесор. Паралелно с развитието на Pentium се работи и по модификацията Pentium Pro, който става родоначалник на ново поколение микропроцесори P6 (Pentium от шесто поколение).
Pentium процесорът е напълно съвместим с предишните процесори на Intel, но в много отношения се различава от тях. Не става дума за добавянето само на някои компоненти, както е при прехода от 386 към 486, а за нова вътрешна структура на процесорите.Най-съществената разлика е, че Pentium включва два конвейера за данни, което му позволява да изпълнява две инструкции едновременно. 486 процесорите и техните предшественици могат да изпълняват само по една инструкция в даден период от време. Способността да се изпълняват по две инструкции по едно и също време Intel наричат суперскаларна архитектура. Тази технология осигурява допълнителна производителност спрямо 486 процесора.







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница