Житницата на България



Дата16.11.2022
Размер119.16 Kb.
#115585
Житницата на България

Житницата на България
Добруджа представлява в по-голямата си част плато и заемa площ над 23 000 км2. Тя е разположена в Югоизточна Румъния и Североизточна България, между река Дунав и Черно море. Главните градове на територията на Румъния са Констанца и Тулча, а в България - Добрич и Силистра.

Българската част на Добруджа се дели на две части – равнинно източно плато и хълмиста западна част. Средната надморска височина на равнинна Добруджа е около 230 м, а бреговата ивица е стръмна.
Добруджанското крайбрежие е уникално, много красиво и привлича много туристи. През българската част на Добруджа не протичат реки. Почвата е много плодородна, преобладава чернозем. Климатът тук е умерен с 4 сезона. Добруджа е предимно земеделски район. В българската част се отглеждат най-вече пшеница, както и зърнени и технически култури. Докато в Северна Добруджа има благоприятни условия за развитие и на лозарство и овощарство. В по-големите градове се развива най-вече леката промишленост.
Има много основания да наричаме Добруджа „златна“. Златен е цветът на класовете – емблемата на този регион, познат като „житницата на България“. Повечето от нас вероятно автоматично причисляват Добруджа към територията на България. Най-общо казано, Южна Добруджа попада в територията на България, а Северна Добруджа следва течението на река Дунав отвъд границата. Погрешна е обаче представата за Добруджа единствено като селскостопански район. Площта на платото в българската му част обхваща изключително важни от екологична и туристическа гледна точка територии. Градовете на Добруджа също имат с какво да ни впечатлят. На територията на региона се намират поне шест от 100-те Национални туристически обекта, сред които, освен Природния резерват Сребърна, историческите музеи на Каварна и Силистра, Художествената галерия и Домът-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич и Археологическият резерват „Калиакра“. Да не забравяме и китния град Балчик – единственият в Добруджа, който се намира непосредствено до морето – приютил Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“ и Университетската ботаническа градина. Разбира се, времето съвсем не е спряло да тече в Добруджа. През лятото курортните по морето Албена и Златни пясъци кипят от живот, предлагайки на гостите си незабравима комбинация от местни деликатеси, развлечения и модерно настаняване.
Народните обичаи в Добруджа се отличават с богатство и многообразие на формите и специфичен начин на изява. Народът тук изпълнява редица обичаи, свързани със земеделско-пастирския поминък. Те са породени от вярата, че с тяхното изпълнение ще се увеличи плодородието и ще бъдат предпазени от природните стихии.
Носиите в Добруджа са предимно женска сукманена и мъжка чернодрешна. Забражданията е Добруджа са различни. Присъщи за забражданията са плътното обвиване на главата и покриването на шията и раменете, дори на части от гърба.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница