Как да разпознаем фалшивите новини



Pdf просмотр
Дата08.10.2023
Размер435.08 Kb.
#118906
EPRS ATA(2017)599386 BG


НАКРАТКО
EPRS | Служба на ЕП за парламентарни изследвания
Автор: Ная Бенцен; Графика: Сами Шахри, Дирекция за обслужване на членовете на ЕП в областта на изследванията
PE xxx.yyy – февруари 2019
Настоящият документ е подготвен за и адресиран до членовете и служителите на Европейския парламент като справочен материал, за да подпомага парламентарната им работа. Отговорността за съдържанието на документа се носи изключително от неговия(ите) автор(и) и изразените в него становища не следва да се възприемат като израз на официалната позиция на Европейския парламент.
Възпроизвеждането и превеждането за нетърговски цели са разрешени, при условие че се посочва източникът и че Европейският парламент получава предизвестие, както и копие. © Европейски съюз, 2019 г. eprs@ep.europa.eu
(за контакт) http://www.eprs.ep.parl.union.eu
(интранет) http://www.europarl.europa.eu/thinktank
(интернет) http://epthinktank.eu
(блог)
BG
Как да разпознаем фалшивите новини
„Фалшивите новини“ и дезинформацията – информация, умишлено манипулирана с цел заблуждаване на хората – се превръщат във все по-забележимо световно явление. Социалните медии със своите инструменти за персонализиране улесняват разпространяването на недостоверна информация. Те често използват емоции, за да привлекат вниманието и да генерират кликове по икономически или идеологически съображения. Макар и млади, хората, които се ориентират добре в цифровите технологии, трудно успяват да идентифицират манипулираните новини. Забележително е, че шест от десет споделени в социалните медии новини дори не са прочетени от споделилия ги потребител. Около 85% от европейците виждат „фалшивите новини“ като проблем в собствената си страна, а 83% – като проблем за демокрацията като цяло. Този компас ще Ви помогне да се ориентирате в океана от информация и да намерите пътя си през вълни от лъжи и дезинформация.
1) Изтеглете плъгина от проект InVID
2) Например следвайте
@EUvsDisinfo/@EUvsDisinfo
,
@DFRLab/@DRFLab или
@StopFakingNews/@stopfakeukraine
Това е преработена версия на съобщение „Накратко“, публикувано през март 2017 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница