Каква е популярната дефиниция за аутизъм?



Дата10.02.2018
Размер33.53 Kb.
#56328
Признаци за аутизъм

Индивидите с аутизъм обикновено проявяват поне половината от изброените по-долу характерни черти. Тези симптоми могат да се степенуват от леки до тежки и да варират от симптом на симптом. В допълнение, поведението се проявява в много и различни ситуации и е винаги неподходящо за възрастта.


Моля, не използвайте този списък от симптоми вместо пълна медицинска диагностика. Консултирайте се с медицински лица, за да получите пълно диагностично оценяване.

Трудности при интеграция с други деца Настояване за неизменност; отказва промени в обичайните обстановка и дейности

Неподходящо смеене и кикотене Липса на страх от опасности

Слаб или липсващ очен контакт

Трайна и продължителна странна игра

Забележима нечувствителност към болка

Ехолалия (повтаряне на думи или фрази вместо нормална реч)

Предпочита да е само; отчуждено е

Може да не иска да го прегръщат или да прегръща

Въртене на предмети Не отговаря на устни реплики; действа като глухо

Неподходяща привързаност към предмети Трудности при изразяване на нужди; използване на жестове и посочване вместо думи

Забележима физическа хиперактивност или изключителна пасивност. Избухвания – показва изключително голямо страдание без видима причина

Не съответства на нормалните образователни методи Нееднакви фини/общи двигателни умения. (Може да не иска да хвърли топката, но да може да нарежда кубчета.)

Аутизмът е тежко разстройство на развитието, което засяга начина, по който детето възприема и взаимодейства със света, който го заобикаля. Децата, засегнати от тази болест, имат силно ограничени възможности за социално общуване. Като цяло аутистите избягват човешкия контакт.



Каква е популярната дефиниция за аутизъм?
Учените определят аутизма като неспособност (инвалидност), която започва да се проявява в ранните детски години от развитието на детето и е причинена от неврологично заболяване, което изменя нормалното функциониране на мозъка.
Характеризира се с анормално развитие на уменията за комуникация, социално взаимодействие и мислене. Момчетата биват четири пъти по често засягани от проява на болестта от момичетата. Децата може да изглеждат напълно нормални до 30-я месец, преди появата на някои от симптомите да накара родителите да забележат, че поведението на детето им не е нормално.

Симптомите:
Диапазонът на сила и проявление на симптомите при аутистите е голям. Някой от тях са:
- неспособност да се участва в нормално социално общуване;
- неспособност да се комуникира с родителите и връстниците;
- проява на фиксация(силна привързаност) към неживи предмети - напр. някоя любима играчка или друг предмет, който детето държи да носи със себе си на всякъде и по-всяко време.
Наблюдава се и нежелание за промяна на дневната рутина - промените се посрещат зле от детето, най - вече в емоционален план.
- избягва се контакта с очи с останалите хора;
- непрекъснатото повтаряне на една и съща дума или фраза;
- неспособност вербално да се изразяват нуждите, които изпитва детето; -нечувствителност към болка.

Поведението може и да се измени с течение на времето, като симптомите сменят характера си или силата, с която се проявяват.


Често децата с аутизъм имат и други заболявания свързани с функционирането на мозъка. Но това не означава, че всички аутисти са умствено изостанали. Макар една значителна част от децата наистина да имат проблеми с умственото си развитие, много от тях нямат такива, въпреки наличието на аутизъм.

Аутизмът-отражение в счупено огледало

Medlinks.Ru

Американски психолози са стигнали до извода, че причина за аутизма е нарушение във функционирането на системата на огледалните неврони в главния мозък. Това води до отсъствие на съпреживяване и до други, характерни за заболяването признаци. Съвременното определение за аутизма е, че той е нарушение на психичното развитие, характеризиращо се с особена форма на контакт с обкръжаващите, разстройство на речта и моториката, стереотипност на действията и поведението, водещи до нарушение на социалното взаимодействие. Той се среща при 4-5 деца на 10000.



Американските учени Вилянур Рамачандан и Линдзи Оберман от лабораторията на Калифорнийския университет в Сан Диего през последните години изучават връзката между аутизма и откритите скоро класове клетки на главния мозък- т.нар. огледални неврони. Тъй като те отговарят за способността за съпреживяване и възприемане мотивацията на другия човек, било логично да предположат, че нарушението на тази специфична нервна дейност ще се прояви под формата на аутизъм.
Огледалните неврони се локализират в различни части на мозъка. Благодарение на тях например ние реагираме на болката на друг човек или подражаваме на някой.

За да се разбере как действат огледалните клетки при аутистични деца, на енцефалограмите били определяни т.нар мю - вълни. Станало ясно, че когато дете с аутизъм извършва прости действия, неговата енцефалограма се мени както при другите деца, но когато види друг човек, за разлика от останалите деца, то не реагира - характеристиките на мю-вълните не се променят. Остава главният въпрос-по какъв начин това откритие ще помогне на децата с аутизъм и дали ще може да се възстанови "огледалото".
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница