Климатообразуващи фактори. Климатични пояси и области. Климат и климатообразуващи фактори



Дата28.02.2022
Размер12.47 Kb.
#113391
GI-8 Klimatoobrazuvashchi faktori .Klimatichni poyasi ioblasti.
Свързани:
Практическо задание по УП по схемотехника за 10 клас ОтПП самост форма 1

Климатообразуващи фактори .Климатични пояси и области.
1.Климат и климатообразуващи фактори
1.1.Климат-климатът е многогодишен режим на влемето но дадено място формиран от въздействието на от взаимодействието на радиационни ,циркулационни и природногеографски фактори.
1.2.Климатообразуващи фактори
1.2.1.Слънчева радиация и радиационен баланс-Те са особено важни фактори определящи климата на земята.Радиационния баланс в определени територии и акватории определя свойствата на въздушните маси,степента на изпарение ,разтопяване на снеговете и ледниците.
1.2.2.Циркулационни фактори-Те обхващат общата атмосферна циркулация и проявяващите се Циклони и антициклони, постоянни и периодични ветрове.
1.2.3.Природогеографските фактори –Те пребразуват действието на радиационните и циркулационните фактори.Географската ширина има много важно значение за основните черти на климата на дадена територия.Подстилащата повърхнина придава на въздуха над нея различни свойства.Различният релеф променя свойствата на въздушните маси.Надморската височина определя различна слънчева радиация.
1.2.4.Антропогенен фактор-През последните столетия се проявява особенно силно в приземния слой.Той може да има различни ефекти и причинява съществени климатични промени.
2.Климатични пояси иобласти.-От Екватора на север и на юг се очертават седем различни по обхват климатични пояса :един екваториален и по два субекваториални ,тропични,субтропични,умерени,субполярни и полярни.
2.1.Екваториален пояс—Температурите са високи през цялата година/23-26/ градуса.Валежите са много чести и обилни.,атмосферното налягане –ниско.
2.2.Субекваториален климат-Поясите се простират от двете страни на Екватора.Средните дневни и месечни температури са високи.Годишната температурна амплитуда е по голяма.
2.3.Тропични пояси –Те обхващат областите около Северната и Южната тропична окръжност.Преобладава антициклоналното състояние ,което е причина за почти постоянното сухо еясно време през годината.Дневните температури са високи като на места надминават 45-50 градуса .Валежите са много оскъдни.Във вътрешността на континентите климатът е типичен пустинен –Сахара, Калахари , Пустините в Австралия.
2.4.Сбтропични пояси –Те се отличават със сезонна смяна на тропични въздуните маси/през лятото/и въздушни маси на умерените ширини /през зимата/.Лятото е сухо игорещо азимата мека и влажна.В отделни случаи може да се образува снежна покривка.
2.5.Умерени климатични пояси-Най-ярко изразен еумереният климатичен пояс вСеверното полукълбо.Преобладават въздушните маси на умерените ширини.За умерения пояс са харктерни четири сезона.Отличаваме континентален и окенски умерен климатичен пояс.Океанският се отличава с по-мека зима и по прохладно лято.
2.6.Субполярни климатични пояси-Те са разположени около Северната и Южната полярни окръжности.Валежите не са високи .Зимата е продължителна а ляттото краткотрайно.
2.7.Полярни пояси-В поясите на полярния климатса се образували най-големите континенгални ледници на Земята –в Антарктида ,Канадския архипелаг,остров Гренландия.
2.8.ПЛанинската климатична област-Тя е характерна за високите планини на планетата.Обхватът и зависи от тяхното териториално проявление.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница