П Л А Н – К О Н С П Е К Т
Образователно направление : – „Български език и литература“
Ядро : – „Свързана реч“
Възраст : – 4-5 години, втора група
Тема : Книжчице ле,моя.
Вид ситуация: Задължително регламентирана .
Продължителност: 20 минути, децата усвояват новите знания .
Цел : Развиване на умения за общуване с книга.Спазване на основни правила за работа с книга в различни практически ситуации.
Задачи :
– Да разпознават детските книжки.
– Да се ориентират визуално в страниците на книгата.
– Да проявяват дълготраен интерес към книгата.
– Да познават и спазват правилата за общуване с книгата.
8. Методи : Показ ,демонстрация ,беседа,игрови похвати ,разглеждане на детски книжки с децата.
9. Демонстрационен материал : различни видове книжки.
10.Средства :любопитни детски книжки донесени от децата,РЛ.27
11.Връзка с други направления :Социален свят,Изобразително изкуство.
Ход на ситуацията :
Емоционална нагласа:
У:-Деца, днес в нашата група „Звънче” съм получила подарък. Той е от нашия приятел Зайо
Д: - Книжка. / показвам я./
У:-Какво виждате отпред на книжката ?
Д: Рисунка, букви, заглавие .
У: -Деца, заглавието на всяка книжка е изписано на това място, а то се казва корица. Книжката има две корици, една, която е началото на книжката и втора, която е в нейния край / показват се /
/ Разгръщане на книжката, демонстрирам как се държи /.
Какво друго има всяка книжка ? / разлиствам страниците / - страници
Обяснявам, че страниците могат да бъдат изписани и от едната им страна и от другата. И когато ние четем или разглеждаме книжка, първо преглеждаме едната страна на страницата, разлистваме и прочитаме другата страна на страницата.
У:-За да бъдат нашите книжки здрави, какво не трябва да правим с тях ?
Д: Да драскаме, да ги късаме, мачкаме, хвърляме .
У:-Откъде можем да си купим книжки ?
Д: От книжарница .
У:А откъде можем да вземем книги, без да даваме парички за тях ?
Д: От библиотека .
У:-Сега ще изиграем една игра – казва се „Библиотека и книжарница”. Ще избера две деца, едното ще продава книги, значи къде ще „работи” то? /в книжарница/
А другото дете ще работи в библиотека. Сега ще избера други деца, които ще си купуват и вземат книги / 5 деца за книжарницата и 5 за библиотеката /
У:- Какво трябва да имаме за да си купим книжка ?
Д: Пари .
У:- А в библиотека вземането на книжка става с абонаментна карта.
У:- Когато влезем в книжарницата, какво трябва първо да направим ?
Д: Избираме си книжка и казваме: искам да си купя тази книжка, даваме парите, вземаме книжката и казваме довиждане.
У:-В библиотеката също си избираме книга, казваме коя точно искаме, библиотекара ни я дава, показваме картата, вземаме книгата,
благодарим и казваме довиждане.
У:Днес нашия гостенин му е станало скучно и нека да му попеем :
„Мама ми купи днес”
У:Браво бяхте деца чудесни.
У: Насочваме вниманието към РЛ.27.
У:- Какво купи мама на момченцето?
Д:- Нова книжка с картинки.
У:- Каква е книжката ,която разглеждат мама и момченцето?
Д: Интересна,картинки.
У:-Какво прави Лиса?
Д: Гони Ежко и Зайо.
У:-Кой спасява зайчето?
Д:Таралежа.
У:Имаш ли любима книжка?
Д:………………
У:С кога най-често я разглеждаш?
Д: С мама,тати и приятелите.
Д: - Сега вие ще нарисувате героите в РЛ.27, които съм ви подготвила.
Преценка и обобщение:
-Днес, поговорихме за книжките, за това колко разнообразни могат да бъдат те, също така и откъде могат да се вземат. Доволна съм от отговорите ви и от това как се с справихте с игрите.Бяхте чудесни.
.
Сподели с приятели: |