План-конспект на ситуация
за IА група
Образователно направление: Математика
Образователно ядро: Времеви отношения
Тема: „Есен”
Цел: Формиране на елементарни времеви представи
Задачи:
Формиране на умения за ориентиране във времевите промени чрез разпознаване на типичните за сезона характеристики;
Броене до 2;
Изразяване на отношение към промените в сезона.
Средства и методически похвати: беседа, обяснение, демонстрация, игрови методи
Ход на ситуацията:
У: Здравейте деца! Днес, на гости ни е дошъл един наш приятел. Да видим дали ще го познаете. Той е с дълги уши, обича моркови и има меко кожухче. Познахте ли го?
У: Зайко, ни е донесъл една кутия. Хайде, заедно да погледнем какво ли има в нея. Вижда се, че има чашки, в които има нарязани плодове. Всяка чашка има отвор.
У: С броилка ще изберем детенце и ще му завържем очичките, след което то трябва да си избере чашка, да помирише с носле и да отгатне какъв плод има в нея.
След играта на деца се показват цели плодове-ябълка, круша и слива.
У: Деца, хайде сега да посочите коя чашка с кой плод свързваме по миризма. / Отварят се чашките и се дискутират предложенията на децата/
У: Браво, деца! Справихте се чудесно! Зайко много е доволен.
У: Есента е сезона, през който ние берем и с наслада ядем плодове и зеленчуци, наричаме ги есенни дарове. /децата споделят впечатления/
У: А сега ми кажете, деца, вие обичате ли да ходите на разходки в парка със своето семейство? А какво имаше там и какво правихте заедно?
Видяхте ли дали има килимче от листа? Какви на цвят бяха листата? Поиграхте ли си с тях? /децата споделят наблюдения и впечатления/
У: Сега да седнем и на масичките.
Учителят прочита стихотворението да ангажира вниманието на децата
У: Чудим се зачуди
зайченцето сиво.
Що ли е гората
толкоз мълчалива?
Няма сладкопойни,
пъстрокрили птички.
Вятърко немирен
в клоните продума:
„Есента обрули
вредом, златна шума.“
Учителя насочва вниманието на децата към илюстрацията на листчетата за самостоятелна работа.
У: Какво виждате на картината?
Защо плаче Зайко?
Какво прави катеричката?
Какви са цветовете на листата?
По-студено или по-топло става?
Разгледайте птичките, жълъда и гъбките. Кои са по едно и кои са по много?
Оцвети толкова ябълки, колкото носи таралежът.
У:Браво деца, справихте се чудесно.
А сега заповядайте на килимчето да изиграем една игра.
Тя се казва „Еж-беж, таралеж“
Туп,туп,туп! (Децата тропат с крачета.)
Кой се чува тук? (Децата се ослушват с ръка на ухото.)
Бавно стъпва по земята, (Децата бавно вървят.)
търси ябълки в гората. (Децата се оглеждат с ръка на челото.)
Хоп-една, а после две и три (Децата имитират откъсване.)
забоде той на своите бодли! (Децата ги „забождат“ на гърба си.)
Скри ги в дупка под листата, (Децата ги „заравят“)
на кълбо се сви веднага! (Децата се свиват на кълбо.)
Готви се за зимен сън (Децата лягат на килима.)
в къщичка под буковия пън. (Слагат ръце под главите си.)
Изготвил и провел: Теодора Господинова- старши учител на 25.11.2020г.
Сподели с приятели: |