Кредитна политика. Управление на кредитните сделки Кредитната политика



Дата24.01.2024
Размер40 Kb.
#120053
Кредитна политика. Кредитен портфейл
Свързани:
Забавените темпове на икономическия растеж – заплаха за икономическата стабилност на страната

Кредитна политика.Управление на кредитните сделки
1.Кредитната политика на Банката се определя от нейния Управителен съвет посредством:
1. приемане на вътрешни правила за кредитната дейност;
2. определяне на функционалните характеристики, правата и отговорностите на звената и служителите, участващи в кредитния процес;
3. определяне на отраслови, регионални и специфични кредитни приоритети;
4. одобряване на кредитни рейтинги и лимити за кредитиране;
5. приемане на специфични или стандартизирани условия за кредитиране;
6. определяне на основните параметри на лихвената политика;
7. определяне на приоритети от гледна точка на срочност, начин на предоставяне, предназначение и характер на обезпечението на кредитите;
8. вземане на решения за договаряне и предоговаряне на кредитни сделки.

Кредитната политика на Банката се осъществява от изпълнителните директори, Кредитния съвет на Централно управление, Комитета за наблюдение, оценка, класифициране и провизиране на рисковите експозиции (Кредитния комитет) на Централно управление, директорите на клонове, кредитните съвети и кредитните комитети на клоновете на Банката.


2.Управление на кредитния портфейл
Банката поддържа кредитния си портфейл в размер, структура и съотношения, съобразени с кредитната политика и с размера, структурата и съотношенията на привлечените от нея средства. Това е предпоставка за добра ликвидност, своевременно изпълнение на поетите ангажименти на разумна цена и минимален риск.
Банката прогнозира бъдещите парични потоци по кредитите, като отчита структурата на падежите и задбалансовите ангажименти за период не по-малък от една година. Банката анализира и прогнозира развитието на кредитния си портфейл както по падежна и рискова структура, така и по отрасли, клонове и клиенти.
Непосредствената организация, наблюдение и контрол на кредитната дейност се осъществяват от главна дирекция “Кредитиране” на Централата. Посредством своите аналитични, методологични, контролни, организационни и планови функции главна дирекция “Кредитиране” подпомага ръководството на Банката относно:
- дефиниране, развитие и прилагане на кредитната политика;
- рационално управление на кредитния портфейл;
- разработване на вътрешните правила за кредитната дейност и тяхната актуализация, както и правила за създаване и поддържане на точна документация по кредитите;
- отпускане на кредити при приемлив (търговски) риск по кредитните сделки и предпазване от необосновани рискове;
- въвеждане и поддържане на вътрешна система за кредитен рейтинг на клиентите на Банката;
- наблюдение и контрол на кредитната дейност, спазването на кредитните лимити и процедури
- координиране на кредитната активност на клоновата мрежа.
3.Управление.на.кредитните.сделки
Оперативната дейност по подготовката, управлението и преструктурирането на кредитните сделки се осъществява от специализирани кредитни отдели, сектори, експерти и специалисти от системата на Банката. Решенията за сключване на кредитните сделки се вземат от Управителния съвет на Банката по предложение на Кредитния съвет на Централата, който предлага и конкретните условия на сделката. Управителният съвет може да одобри конкретни лимити и параметри, в рамките на които решенията за сключване на кредитни сделки следва да се вземат от упълномощените за това лица, по предложение съответно на Кредитния съвет на Централата, Кредитния съвет на съответния регионален клон или клон на Банката. Управителният съвет може да одобри специфични или стандартизирани правила и процедури при предоставянето на определени видове кредити. Координацията и контролът върху кредитната дейност се извършва от главна дирекция “Кредитиране” на Централата.
След вземане на решение за сключване на кредитна сделка договорите се сключват от представляващите Банката по закон лица. Тези лица могат да упълномощават директори на клонове, както и трети лица съгласно Закона за банките за сключване на кредитни сделки. Упълномощаването се извършва в писмена форма, по реда предвиден в Търговския закон. С този акт се определя задължително вида, размера и други условия по отношение на кредитните сделки, които пълномощникът може да сключва.
* * *
Всяка фирма се стреми да работи най-вече със собствен капитал, но използването на кредит е естествен процес и наличието му не трябва да се възприема като финансова слабост. Използването на кредити като начин на финансиране има своите положителни страни, от които трябва да се възползват повече фирми. Отпускането на кредити, означава доверие от страна на кредиторите във възможностите на фирмата.
Кредитоспособността на фирмата е основно изискване за отпускане на кредит, тъй като тя изразява възможността й да погаси предоставения кредит.
Анализирането и интерпретирането на получените резултати от анализа на кредитоспособността имат голямо значение за вземането на правилно кредитно решение от банките. Затова този анализ трябва да бъде доста прецизен и задълбочен, за да може своевременно да се установи кредитния риск и да се избегнат евентуални загуби от страна на банката.
Направеният анализ на кредитоспособността на фирма “Магнит” ООД има за цел да очертае рамките, по-които се извършва оценката на кредитоспособността на фирмите. Въпреки направените най-точни изчисления не изключват риска от загуба на платежоспособност и дори фалит на дадена фирма, но разглеждайки всички показатели в динамика, преценявайки стратегията на фирмата и извършването на допълнителни проучвания в значителна степен намаляват тези рискове. Всяка фирма, която развива печеливша дейност и има добри пазарни позиции е целесъобразно да ползва и кредити за развитието на стопанската си дейност.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница