Курсова работа по Медицинска психология Емоция и мотивация



Дата10.01.2024
Размер17.2 Kb.
#119873
ТипРешение
Курсова работа по Медицинска психология

Курсова работа по Медицинска психология
Емоция и мотивация

Лазар е момче, чиито родители са разделени. Те са пред развод, но все още семейството не е взело окончателно решение. Дълги години Лазар е ставал свидетел на сблъсъци, дразги и караници между родителите си и като цяло винаги е усещал дисхармоничността в дома си. Когато е на 9 години баща му претърпява инцидент, в следствие на което той чупи крака си. Процесът на възстановяване изисква дълъг домашен възстановителен период. През това време той трябва да разчита главно на съпругата си за помощ за нормални битови дейности, както и по-голямата част от семейните приходи. Малко след началото на периода на възстановяване съпругата му започва да негодува от сегашното положение и започва да го обвинява. Тя го напада, че той не може да върши нищо сам и че по цял ден лентяйства. Започва да го държи отговорен за състоянието на семейството. Почти всяка вечер Лазар чува скандалите помежду им и това го прави тъжен. В крайна сметка баща му не получава адекватни грижи и в следствие на негативните съпружески взаимоотношения неговият период на възстановяване се удължава. Пропуска контролни прегледи, не успява да получи и подкрепа за последваща рехабилитация. Колкото и да се опитва да бъде в полза на баща си Лазар не може да предостави нужната помощ и подкрепа. Малко по малко той забелязва, че баща му започва да го отблъсква все по-често, а майка му е прекалено заета и нервна, за да му обрърне по-задълбочено внимание. Минават години и сега Лазар е на 15. По време на спортна игра той пада и счупва ръката си. Момчето е силно тревожно, защото има нужда от подпомагане в не малко сфери от живота си. Чувства се неуверен в себе си и в другите около него. Не иска да натоварва обкръжението си, мисли си, че ще успее да се справи сам.Не след дълго изостава с материала в училище, намалява социалния си кръг и започва да изпитва липса на мотивация както и депресивни състояния. Изпитва голяма трудност да поиска помощ от родителите си, учителите и приятелите си.


Как трябва да постъпи Лазар и защо? Трябва ли родителите му да се разведът?
На първо място искам да разгледам взаимоотношенията между родителите на Лазар. Очевидно връзката, която са изградили е токсична за самите тях така и за сина им. И двамата не са се научили да отработват емоциите си по здравословен начин, а много често ги бутилират и започват да предават отговорността за собствения им живот на другите, като са склонни да ги обвиняват. В следствие на това наблюдаваме понижена емоционална интелигентност и липса на чувства като емпатия, състрадание, приемственост. Така става по-трудно за индивида да определи сам за себе си кои качества иска да притежава и кои са здравословни за самия него. Когато човек не полага нужните услия, за да се грижи за собственото си емоционално и психическо здраве, малко по малко започва да губи мотивацията си за щастлив живот и става апатичен. На Лазар се налага един родов модел, който възприема от своите родители. Когато те се карат помеджу си, Лазар изпитва емоционален стрес и това го разтройва. Виждаме, че в това семейство липсва свободното изразяване на чувствата без осъждане. Така той се затваря в себе си и преживява всичко въеешно. Критичен момент е, когато баща му се намира в затруднено положение и има нужда от помощ, но не я получава от своя партньор. Забелязваме изгубване на доверието между съпрузите, както и между Лазар и родителите му. Когато след години той попада в същото положение и трябва да поиска помощ, момчето се затруднява да я поиска. Той не е научен как да я поиска без да чувства неувереност и дискомфорт, защото смята, че ще бъде отхвърлен и чувствата му няма да бъдат валидирани.
Емоционалният компонент е от изключително значение при личната себеоценка за здраве и болест. Например, пациентите, които имат положително настроение, оценяват себе си като по-здрави, докато тези с отрицателно приживяване са точно обратното, съобщавайки за по-голяма проява на симптоматика. Отрицателните емоционални състояния, свързани с тревожна и депресивна симптоматика, засилват възприятието за болестност и неимоверно удължават периода на възстановяване. Точно това наблюдаваме в този случай. Но защо хората са склонни да се фокусират върху отрицателното и откъде произлиза то? На първо място е личностното възприяие на всеки един индивид. Събитията сами по себе си са неутрални, а хората ги поляризират.Отрицателната емоция служи като сигнализация за някакъв вид пробем, най-често свързан на подсъзнателно ниво с инстинкта ни за оцеляване. Когато човек перманетно я игнорира и не се опитва да намери източника й, тя започва да се трупа и с времето да води до неблагоприятни последствия. В полза на това твърдение е и Теорията за катарзиса. Тя разглежда емоцията като резервоар, който се пълни и прилива. Изразяването на дадена емоция ще намали физиологичната възбуда и ще доведе до освобождението на потиснатия афект или психична енергия. Това от своя страна ще доведе до емоционален и психичен баланс. Въпросът е човек да канализира емоцията си още преди тя да прелее и да доведе до крайно състояние на катарзис. Когато Лазар премине именно през такова състояние, той ще успее да подобри вътрешния си свят и ще се чувства по-добре в кожата си. Това състояние ще се задържи ако той осъзнае и успее да отработи заложените в него родови модели. Той ще излезе от зоната си на комфорт, за да подобри психичното и физичното си здраве. Това от своя страна ще го направи щастлив и мотивиран.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница