Курсова разработка по дисциплина: „ регионални изследвания и стратегии ”



страница1/4
Дата07.12.2023
Размер325.11 Kb.
#119554
  1   2   3   4
Регионални изследвания и стратегии


КУРСОВА РАЗРАБОТКА

по дисциплина: „ РЕГИОНАЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И СТРАТЕГИИ ”



На тема ” Икономически растеж и развитие

СЪДЪРЖАНИЕ


I. Увод 3 стр.

II. Визия на Северозападен райони за планиране – BG 31  4 стр.

III. Визия за развитие на Област Плевен– BG 314 6 стр.
3.1. Характеристики на агломерационен ареал Плевен:
3.2. Индикатори на икономическо развитие .
3.3. Индикатори на социално развитие .

IV.Информационни източници 9 стр.

І. УВОД
Интегрирана териториална стратегия за развитие на регион за планиране от ниво 2 е част от системата от документи за планиране на пространственото развитие, регламентирани със Закона за регионалното развитие. Тя определя средносрочните цели, приоритети и перспективи за устойчиво интегрирано регионално и местно развитие на територията на съответния регион за планиране в съответствие с предвижданията на Националната концепция за регионално и пространствено развитие и другите секторни и хоризонтални политики, както и връзките му с други региони за планиране от ниво 2 в страната и в съседните държави в макрорегиона.
Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападен регион от ниво 2 се разработва в съответствие с Актуализацията на Национална концепция за пространствено развитие за периода 2013–2025 г. и отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда. ИТСР на Северозападен регион задава рамка за интегрирано пространствено развитие при отчитане на местния териториален потенциал и принципите за балансирано устойчиво развитие и отразява съвременните тенденции в регионалната политика на Европейския съюз.
Благодарение на работата на институциите, събиращи и предоставящи статистически данни, с всяка следваща година в анализите на регионите се включва все по-актуална и обхватна информация за икономиката и социалната среда по области и региони.
Политиката на сближаване (кохезионната полика) на Европейския съюз (ЕС) дефинира 3 нива на достъп, т. е. 3 категории на районите за периода 2014 – 2020 г.:
1. По-слабо развити райони – това са районите с брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в стандарт на покупателна способност (СПС) под 75 % от средното за ЕС.
2. Райони в преход – с БВП/глава между 75 и 90 % от средното за ЕС.
3. По-силно развити райони – с БВП/глава над 90 % от средното за ЕС.
Най-голямо финансиране получават районите от първо ниво – почти 2 пъти повече от другите две нива, взети заедно (2014 – 2020 г.).
Номенклатурата на териториалните единици за статистика NUTS разделя територията на България на следните три нива:

Двете зони от NUTS-1 (Северна и Източна България, Югозападна и Южна централна България), както и шестте района от NUTS-2 (Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен райони за планиране), не представляват административно-териториални единици, а служат за статистически цели. Районите от третото йерархично ниво NUTS-3 съответстват на областите в България.
Целта на настоя разработка е анализ на възможностите за растеж на Област Плевен в светлината на приетата Интегрираната териториална стратегия за развитие / ИТСР / на Северозападен регион от ниво 2 в годините на новия програмен период 2021–2027.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница