Литература 7 клас (№35) за учебната / година



Дата30.11.2018
Размер149.68 Kb.
#106444
Първо основно училище „Св. Св. Кирил и Методий”– град Гоце Делчев


за НВО

по български език и литература – 7 клас (№35)

за учебната ............/........... година
Прочетете трите текста и отговорете на въпроси 1 – 3 включително:

Област Бургас се намира в Югоизточна България и е най-голяма по площ в нашата страна. На изток областта граничи с Черно море, на запад - с областите Сливен и Ямбол, на север - с областите Варна и Шумен, а на юг - с Турция. Главен град на областта е Бургас.

Област Бургас заема площ 7 748,1 кв. км и има население 446 066 жители (15. 03. 2009 г.). Област Бургас е важен „Вход/ Изход” на България. Около 74 % от годишния внос/износ минават предимно през Пристанище Бургас. Бургаска област обхваща изключително разнообразни природни дадености, ценни археологически богатства и културно-исторически памет­ници. Тя разполага с биоклиматични и балнеолечебни ресурси, горски ресурси, пясъчно-плажни ивици и дюни. Тук се намират 4 природни резервата с международно значение - Узунбоджак, Силкосия, Ропотамо и Атанасовско езеро.

Сред при­родните забележителности е заливът Алепу. За защитени местности са определени устието на р. Велека, езерото Вая и Пода, които са пунктове за наблюдение на птици. В областта се намират архитектурният резерват с. Бръшлян и фолклор­ният резерват - с. Българи.

Бургаският регион се характеризира и с богато културно-историческо наследство. През епохата на Античността тук се разбиват 4 главни икономически, политически и културни центъра, разполовени по крайбревието - Месембрия (Несебър), Анхиало (Поморие), Дебелт и Аполония (Созопол). Хилядолетната човешка култура е оставила безценни архитектурни паметници: разкопки на антични градове, тракийски светилища и гроб­ници, долмени, уникални паметници на културата - църкви и манастири.



Изключително богат е фолклорът на странджанския край с обреди и обичаи. В селата Българи, Броди­лово и Кости се е съхранил езическият ритуал на нестинарите, молещи за опрощение, танцувайки върху огнена жарава с високо вдигната икона на светците Константин и Елена.

1. Кое от твърденията Е вярно според текста?

а) Област Бургас на запад граничи с Черно море, на изток - с областите Сливен и Ямбол, на север - с об­ластите Варна и Шумен, а на юг - с Турция.

б) В селата Българи, Бродилово и Костиево се е съхранил езическият ритуал на нестинарите, молещи за опрощение, танцувайки върху огнена Жарава с високо вдигната икона на светците Константин и Елена.

в) През епохата на Античността в бургаския регион се развиват 4 главни икономически, политически и културни центъра, разположени по крайбрежието - Месембрия, Анхиало, Дебелт и Одесос.

г) В област Бургас се намират 4 природните резервата с международно значение - Узунбоджак, Сил­косия, Ропотамо и Атанасовско езеро.
2. Запишете ДЕВЕТТЕ имена на географски обекти, които са написани на картата, но НЕ присъстват в текста:
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Как е осъществена връзката между първия и втория абзац в текста?

а) чрез лексикално повторение; б) чрез лично местоимение;

в) чрез контекстови синоними; г) чрез синтактични средства.
4. С кой от посочените изрази Може да се замени подчертаното фразеоло-гично словосъчетание, без да се измени смисълът на изречението?
Ударих му един и си тръгна с подвита опашка.
а) бавно и несигурно; б) като истински мъж;

в) засрамено; г) без да му пука.
5. Коя дума в официалното изказване на говорещия Е употребена НЕУМЕСТНО?
В своята реч Странджата се разкрива като истински хъш трепач.
.......................................................................................................................................
6. Изберете най-подходящите думи, с които да бъдат запълнени празните места в текста /откъс от художествена творба/:
Хората бяха разтревожени и за себе си. Сърцата им се ............................... (а) още повече, като гледаха, че заради надеждата си сърните ще загинат. Те винаги идваха една по ............................... (б), но никога ............................ (в), колкото сега. Бяха цяло ...................................... (г).
а) разтваряха, свиваха, сгушваха;

б) една, две, много;

в) такива, толчави, толкова;

г) стадо, отборче, общество.
7. Преобразувайте пряката реч в изречението в непряка:
„- Валентине, стани! - каза строго учителката, докато той усмихнат си разговаряше със Стоян. - Кажи ми за какво говорех!”
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
8. При коя от посочените двойки думи отношението Е същото, както при двойката:
четина - прасе
а) шапка – глава; б) буба – пашкул;

в) яке – бизнесмен; г) пера – патица.
9. Прочетете текста и го препишете, като отстраните от него допуснатите правописни, граматически и пунктуационни грешки (10/3):
И то­гава се появи певицата раскошна като изкусвена роза, цялата от кадифе и сатен. Беше едра цигънка, лекичко напълняла с масивни гърди и плътен глас. Гласа ú бе толкова силен, че бузите ú потреперваха от моща му. Къдрокоси момчета с лилави елечета се вартяха около нея, а от оркестъра леко припяваха. После певицата и диригентът преближиха шветската маса и тя се поклони, тъй дълбоко на присъсващите, че диколтето ú се отвори...
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


10. В кое от изреченията Е допусната пунктуационна грешка?

а) Там, дето беше царският дворец, се издигаше румено зарево, като че ли сияеха стотина свещи и факли.
б) На Теодосий му стана леко и топло, той обиколи вира без сам да се усети, и гледаше ту водата, ту леса, който тук не беше много гъст.

в) Щом Петър се показа от вратата навън, вятърът го забрули по лицето, като да го бе дебнал, задави го, напълни очите му със сняг.

г) Повикаха колкото слуги се намериха, за да я хванат, и на първо време успяха да я вкарат в хармана, гдето я бяха пуснали с черната кобилка.
11. В кое наклонение Е глаголът в изречението?
Нека да накажем всички натрапници.
а) изявително; б) преизказно;

в) условно; г) повелително.
12. Какви Са подчертаните думи в изречението?
Мартина лежеше на голия под, плувнала в пот и лепкава слуз.
а) пароними; б) омофони;

в) омографи; г) антоними.
13. Какъв Е видът на сказуемото в изречението?
Петрана се оказа в капан.
........................................................................................................................................
14. Кое от изреченията Е сложно съставно с подчинено допълнително?

а) Животът е толкова кратък, за да го пропилеем безумно.

б) Те вървяха вече по пътечката, а пред тях тичаха децата.

в) Гледаше с наслада как се носят леко и свободно.

г) Аз я разбирам, но не мога да я оправдая.
15. Кое от изреченията Е сложно съчинено разнородно?

а) Всеки ден вървях по тази улица, но за първи път виждах, че паважът има на места големи неравности.

б) Когато се върнахме от почивка, разбрахме за трагичната развръзка и се опитахме да потиснем споме­ните.

в) Ту търсех блясъка на нейните очи, ту нарочно забивах поглед в земята, мислех си за новите срещи и раздели, чаках моментите на щастие.

г) И всеки ден с Добри се срещахме в градинката до гарата, гледахме се мълчаливо, като че си казвахме: „Обичам те”.
16. Попълнете таблицата, като посочите автора на съответната художествена творба:


Художествена творба

Автор

„Немили-недраги”




„Неразделни”




„По жътва”




„До Чикаго и назад”





17. Кое от следните твърдения Е вярно продължение на изречението?
Стихотворението ,,На прощаване в 1868 г.” ..................

а) е написано в 1868 г. в град Браила, когато Ботев се записва четник в дружината на Жельо войвода.

б) съдържа алитерация в стиха „турчин, че бесней над бащино ми огнище”.

в) разкрива неразбирането, духовната пустота и трудностите, съпътстващи лирическия герой в чужбина.

г) може да бъде разделено на три композиционни части - пролог, изложение, развръзка.
18. В кой ред правилно Са свързани литературна творба и жанр?
а) „По жицата” - новела;

б) „Неразделни” - лирическа миниатюра;

в) „Заточеници” - елегия;

г) „Една българка” - повест.
19. В кой ред НЕПРАВИЛНО са свързани литературна творба и герой от нея?

а) „Бай Ганьо у Иречека” - професор Иречек;

б) „Опълченците на Шипка” - Радецки;

в) „Немили-недраги” - Владиков;

г) „По жътва” - Николай.
20. Като какво е представен селският труд в разказа „По жътва”?

а) жертвоприношение;

б) песен;

в) игра на влюбени души;

г) безкрайно и безнадеждно, унищожаващо човека страдание.
21. Запишете с 2-3 изречения на какво става изразител българският език в едноименното стихотворе­ние на Вазов?
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
22. Свържете Вярно цитат и литературно произведение?
а) нека таз свобода да ни бъде дар „Една българка”;
б) Там турците глобят, събличат, „Опълченците на Шипка”;

убиват, позорят...


в) Никоя кучка вече да не приемаш „На прощаване в 1868 г.”;
г) да помнят, мене да търсят,

бяло ми месо по скали „Немили-недраги”.




23. Попълнете таблицата, като посочите за кой герой от Базовата повест „Немили-недраги” се отна­ся съответната портретна или нравствена характеристика:


Литературен герой

Характеристики




идеалист, ветреник, ентусиаст




благодетел и духовен наставник




смел, дързък, съобразителен, склонен към дребни кражби




скромен, гърбав и нисък


а) Мравката; б) Македонски; в) Странджата; г) Бръчков.
24. В кой от посочените цитати НЯМА метафора?
а) Още докато го бранеше от кучетата, Петър Моканина разбра, че тоя непознат селянин не се е отбил при него току-тъй, а го гони някаква беда.
б) Горчива скръб сърца ни трови.
в) Три деня младите дружини / как прохода бранят.
г) Не, ти падна под общия позор...
25. В кой от посочените цитати Има сравнение?
а) Ниагара, която е възбуждала въображението ми от детинство и за която само съм облажавал щастлив­ците, като не съм допускал и мисъл, че ще я видя някой път.
б) Аз вече пушка нарамих

и на глас тичам народен



срещу врагът си безверни.
в) Дъската изпращя остро и пронизително, а в същия миг вратата на колибата се отвори.
г) По турския бряг на близко разстояние се мержелееха малки дървени колиби, прилични отдалеч на гробове сред пустите и голи пространства, покрити сега със снежна пелена.


Дата:.................................... Оценка:............................................

Преподавател:...........................................

/Атанас Терзиев/


  • правилни отговори НА ТЕСТ - №35 - за НВО


Задача №

Отговор

Точки

1.

Г

2 т.

2.

Приморско, Царево, Малко Търново, Средец, Руен, Сунгурларе, Карнобат, Айтос, Камено.

3 т.

3.

А

2 т.

4

В

2 т.

5.

трепач

2 т.

6.

свиваха / една / толкова стадо.

4 т.

7.

Пр: Учителката строго каза на Валентин да стане, докато той говореше със Стоян, и да повтори какво е казала тя...

2 т.

8.

Г

3 т.

9.

И то­гава се появи певицата - разкошна като изкуствена роза, цялата от кадифе и сатен. Беше едра циганка, лекичко напълняла, с масивни гърди и плътен глас. Гласът ú бе толкова силен, че бузите ú потреперваха от мощта му. Къдрокоси момчета с лилави елечета се въртяха около нея, а от оркестъра леко припяваха. После певицата и диригентът приближиха шведската маса и тя се поклони тъй дълбоко на присъстващите, че деколтето ú се отвори...

13 т.

10.

Б

2 т.

11.

Г

2 т.

12.

Б

3 т.

13.

съставно именно

2 т.

14.

В

2 т.

15.

В

3 т.

16.

Ив. Вазов / П. П. Славейков / Ел. Пелин / Ал. Константинов

4 т.

17.

А

1 т.

18.

В

2 т.

19.

Г

2 т.

20.

А

2 т.

21.

В микротекста трябва да се използват следните ключови думи и изрази: ...

5 т.

22.

...

4 т.

23.

г / в / б / а.

4 т.

24.

В

3 т.

25.

Г

2 т.


Максимален брой точки – 65!

Дидактическа задача: Прочетете текста и го преразкажете подробно от името на бабата!
БРАТОВЧЕДКАТА Б.
Вуйчо ми Боню беше посрещнат с рев на гарата и една от причините беше, че се връща с рускиня. Подоб­но на Стефан Стамболов, баба ми уважаваше Русия, но не смяташе, че мъжете ни трябва да се женят за рус­кини, още повече нейният хубостник.

В първите дни рускинята наистина се държеше като колонизатор и местеше всичко, което ú попад­не, и през цялото време настояваше да пием чай. Дори беше на път да съсипе дядо ми, който, както всеки нормален българин пиеше чай само в неделя, на закуска. Изглеждаше някак по-изискано. После тя се опита да ни отрови с някаква зеленчукова бърканица и след това ние окончателно престанахме да я пускаме до кухнята. Баба просто заключваше и излизаше с ключа в джоба.

Все пак, няколко години по-късно, генът на вуйчо ми си каза думата и рускинята се сдоби с детенце от женски пол. Тук нещата станаха по-сложни, защото се стигна до пряк сблъсък на войските. Просто баба веднага реши да го наречем Божура и дума не даваше да се издума за разните там Люси, Татяна или Лариса.

Вуйчо ми, завалията, съвсем се сащиса и близо година викаше на бебето ту Божура, ту Боряна. Рускинята я наричаше Юра.

Много малко хора подозират, че всичко онова, което се случва в нашия живот, става единствено заради причината всичко да си дойде на мястото. Така се случи и сега. Божура, Боряна или Юра, т. е. брашов­ската Б. растеше у нас, под зорките очи на баба като доказателство за нейната победа. Това пък даваше шанс на нейните обществено ангажирани родители да не тичат вечер по градини и сутрин след каруците с млякото, което тогава раздаваха от големи алуминиеви легени направо на улицата.

Омазана с тиква, братовчедката Б. тичаше след мъжкото ято от млади орлета, чупеше с прашка прозорците на пенсионираните учители и с такава лекота скачаше коня в училищния физкултурен салон, че момчетата завистливо се секнеха с един пръст и после дълго бършеха пръстите си в черните шорти, а по тях оставаха следи от охлюви.

Тя вече стърчеше с една глава над всички свои връстници и упорито отказваше да се занимава със солфеж и френски, когато баба започна да се вглежда с тревога във вечно обелените колене, сините лакти и мръсната шия. В стремежа си да се противопостави на рускинята и нейния блян за дете кукла, баба бе про­пуснала най-важното - братовчедката Б. беше момиче.

Изгубеното трябваше да се навакса и по този повод баба потърси подкрепление. То се появи под формата на една циганка. Подкреплението кандиса на пет кила кар­тофи и две шишета ракия и се настани за една неделя в жълтата къща. Бяхме предупредени строго да не шаваме много-много и да не се блещим като идиоти на каденето, тропота, хвърлянето на боб, прозяването, провикването, изобщо на всички ония неща, които обикновено съпровождат магията.

Ние всич­ки ходехме из къщи като през поле, осеяно с пехотни мини, като дори избягвахме да се гледаме в очите. Всич­ки тия неща изглежда повлияха на момичешката фан­тазия, защото неясното винаги влияе на женския ум, и братовчедката Б., макар и леко уплашена, проявяваше любопитство към тайнствените ритуали, които се извършваха с нея.

Това беше най-голямата магия на баба ми. От безполовия сополив скакалец тя извая истинска принцеса - красива, дива и жестока, своенравна, но красива, дяволски красива. С високо чело, дълги кестеняви коси, които се спускаха на вълни около матовата кожа на лицето ú, пъстри очи, малък прав нос и предизвикателни, винаги отворени влажни устни, които караха местните фотолюбители да пощуряват. А стройната фигура с гъвкав кръст, високи гърди, тънки пръсти и изящни глезени можеше да на­кара пенсионерския клуб да се превърне в миг на отряд от млади спортисти, готови да покрият световните нормативи по десетобой.



А братовчедката Б. от ден на ден цъфтеше. На мода беше волейболът, колективна игра, подхо­дяща за това време, и хората на тълпи се отправяха към стадиона, където от балкона на новата зала можеха да гледат как нашият девически отбор громеше противниците си от цялата страна. Излишно е да ви разправям, че братовчедката Б. беше капитан на отбо­ра. Как ú завиждаха всички тогава...

Веселин Стоянов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница