Министерство на културата



Дата28.02.2018
Размер103.88 Kb.
#60382

МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

НАЦИОНАЛЕН ИНСТИТУТ ЗА НЕДВИЖИМО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО


София 1756, кв.“Изток”, ул.“Лъчезар Станчев” №7, тел./факс: 02/448 48 11, е-mail: ninkn-sof@ninkn.bg
Изх.№0401-265 /.................2013г.

На вх.№0401-265 (5)/13.02.2013г.

До:

АРХ.ГЕОРГИ СТОЕВ

Зам. министър на културата



На Ваш изх.№26-00-1750/13.02.2013г.

СТАНОВИЩЕ

по чл.84, ал.2 от ЗКН


ОТНОСНО:

Обект: Инвестиционен проект за обект „Античен културно-комуникационен комплекс „СЕРДИКА“ – ІІІ етап; части: „Арх.“, „Констр.“, „Арх.-КРР“, „Технология за КРР“, „Паркоустройство и ландшафтна архитектура“, „Електрически инсталации“, „Електро – площадно осветление“, „Електро-заземителна уредба (изместване на заземителни уредби на ЦУМ)“, „ТОВК – изместване на съществуващ топлопровод“, „ВиК“, „Геодезия – Вертикална планировка“, „ПБ“; фаза: ТП.

Възложители: Министерство на културата, Столична община, „Метрополитен“ ЕАД, чрез Ангел Ангелов – директор на дирекция „Координация на проекти и програми“, Министерство на културата.

Идентификационни данни за обекта на документацията: пространството на откритото археологическо ниво в зоната между бул.„Мария Луиза“ и сградата на ЦУМ.
СЪДЪРЖАНИЕ НА СТАНОВИЩЕТО:

1.Информация от Регистъра на НКЦ и архива на НИНКН:

-Статут на обекта на документацията и на територията в която попада обекта:

Всички разкрити археологически структури притежават статут по смисъла на чл.146, ал.3 от ЗКН.

Площта, предмет на проектната документация – пространството на откритото археологическо ниво между бул.„Мария Луиза“ и сградата на ЦУМ – изцяло попада в границите на ИАР “Сердика – Средец – София”, обявен с ПМС №36/1976 г. (Д.В., бр.47/1976 г.). Всички действия в териториалния му обхват следва да се извършват съгласно изискванията на ЗКН и Наредба №2 на КИК и МСА (Д.В., бр.11/1977 г.) за опазване на ИАР “Сердика – Средец – София”.

-Архивни данни:

След разглеждане на наличната в МК проектна документация, със свое писмо изх.№0401-475/08.06.2012г., НИНКН е изразил становище относно обект Античен културно-комуникационен комплекс „СЕРДИКА“, ІІ етап, преработка (четвърта по ред) на проект за Подземни археологически нива под бул. „Мария Луиза“ и пл. „Независимост“ (Ларго), части: „Арх.“, „КРР“, „Интериор и дизайн“, „Констр.“, „Геодезия – Вертикална планировка“, „Паркоустройство и благоустройство“, „Електрически инсталации“, „ВиК“, „ОВК“ и „Технология“, фаза: ТП.

Въпреки нееднократно изразената молба, до този момент все още не е предоставено копие от съгласуваната проектна документация за попълване Националния документален архив на НИНКН, което възпрепятства преценката за съответствието на актуално внесената проектна документация с вече съгласуваната такава.
2.Констатации и оценки по отношение съответствие на предложенията в постъпилата документация с културната стойност на обекта и изискванията за опазването му:

При разглеждането на представената проектна документация, НИНКН констатира следното:



-По част „Архитектура“:

Чертеж „План площадно ниво“ – липсва оразмеряване в хоризонтален план на габаритите на предвижданите съоръжения.

Не е аргументирана необходимостта от предложената пасарела (№13 в легендата на означенията). Така предвидения достъп е нелогичен и необоснован от гледна точка на възможността за разглеждане на разкритите археологически структури.

На чертежа не е обозначено мястото на посочените в легендата сиви и червени павета, предвидени за изпълнение на част от настилката.

В серията чертежи – разрези по оси и фасади – липсва необходимата текстова и графична информация – липсва оразмеряване, не са показани настилки, не е отразено нивото на пасарелата спрямо археологическите структури, както и друга съществена информация.

Вместо това, въпреки нееднократно изразеното отрицателно становище на НИНКН по отношение на предвижданото полу-цилиндрично покритие от прозрачен материал над отвора на площад „Независимост“, то продължава да бъде прецизно и подробно отразявано в графичните материали.

Също така, въпреки нееднократно изразените становища в процеса на изготвяне на проектната документация, не е предвидено изместването и/или корекцията на изпълненото стълбище за достъп до метростанцията в близост до Баня Баши джамия. Това обстоятелство възпрепятства възможността за организиране на адекватен достъп от север към проучените археологически структури и компрометира експонирането им.

Въпреки направените в процеса на изготвяне на проектната документация корекции на контура на предвидената за „остъкляване“ площ, НИНКН поддържа мнението си, че това решение е недостатъчно аргументирано от гледна точка на небоходимостта му, неестетично и неподходящо като обемно-пространствено оформление и на практика невъзможно за изпълнение на място без това да се отрази негативно на консервацията и експонирането на археологическите структури.

В по-рано съгласувания І етап – горно площадно ниво, е възприето, че настилката от термолющен червен гранит маркира условно на площадно ниво направлението на главните улици на античния град Decumanus maximus и Cardo maximus, а ширината на стълбите отговаря на ширината на улицата и страничните подпорни зидове на стълбищната клетка съответстват на линията на бордюра на античната улица.

В актуално представената документация не е приложен същия подход; нарушен е, не е спазен последователно принципа да се прилага веднъж избран единен подход – настилка от червен термолющен гранит за маркиране трасето на антична улица и „срез“ през улична настилка от червен полиран гранит. Това нарушение се забелязва както в габаритите на срезовете при пресечките на І и ІІ северен декуманус с Cardo maximus, така и при аудиториума срещу централната западна ос на ЦУМ, а също и при маркирането на предполагаемото кръстовище между Decumanus maximus и Cardo maximus. На мястото на бордюра сега е предвидена отводнителна решетка, а площадката, маркираща декуманус, не е широка колкото улицата.


-По част „Архитектура – КРР“:

В проекта за частта от археологически структури под бул. „Мария Луиза“ (съгласуван през м.Юни 2012г.), въпреки забележките и мащаба – 1:200 – неуместен за фаза „Технически проект“, все пак се констатира правилен методологически подход – стремеж за избор на оптимална дата на структурите за експониране и стремеж за изява на сградите с най-представителна (за избраната оптимална дата) архитектура. Съответно, трасето/маршрута за посетителски достъп е съобразено с тези сгради и разкритите мозайки.

В сега представената проектна документация този подход отсъства – чертежите са формални, липсва коректна периодизация, анализ на състоянието, изследване на връзката със структурите в покритата част и оценка на стойността; липсва аргументиран избор на оптимална дата за експониране, както и решение за подовите нива на помещенията.

В резултат на тези недостатъци, проекта за КРР е напълно самоцелен, без да е търсена връзка с начина на експониране на частта от сградите и помещенията, попадаща в покритата част и подчертаване на принадлежността им към едно цяло; предложението за осъществяване на достъп е нелогично, необмислено, не се подчинява на концепция за експониране, не е функционално, не е съобразено и обвързано в цялостен маршрут за достъп заедно с този в покритата част. Предложението за пластична изява на силуета на сградата с ниши чрез иззиждане на тухлени арки е неприемливо.

Предложението за достъп от нивото на Decumanus maximus до нивото на разкритите археологически структури предвижда преодоляване със стълба на денивелация от около 1,40 м; което е неприемливо, нелогично, неотговарящо на действителното функциониране на структурите от античния град; и свидетелства за недостатъчно задълбочено и професионално решение.

Представената проектна документация не отговаря на изискванията на глава ХХІІІ от Наредба №4/2001г. на МРРБ за ОСИП.


-По част „ВиК“:

Предложеното решение за отводняване на откритите площи чрез подови сифони е неудачно и методически неприемливо.


-По част „Електрически инсталации“ (осветление на ниво археология):

Поради липса на окачен таван в архитектурния проект за покритата част под бул. „Мария Луиза“, разположението на осветителните тела не е съобразено с изпълнената носеща конструкция на пътното платно, изградена от 2Т-панели.

Предвиденото луминисцентно осветление върху улиците и атриума между І-ви decumanus и decumanus maximus е неподходящо и неприемливо.

Целия сектор под открито небе между сградата на ЦУМ и бул. „Мария Луиза“ се осветява единствено от високото улично осветление по бул. „Мария Луиза“ и по парапета пред ЦУМ, както и чрез „вградени“ прожектори в подпорната стена към сградата на ЦУМ. Това предложение е неприемливо, тъй като е формално и няма никакво отношение към отделните археологически структури.

В пространството зад стъклената стена се предвижда регулярно и повсеместно насочено осветление от прожектори, също така несъобразено с конкретните археологически структури.

Предвиденото осветление по участъка от cardo maximus – вградени прожектори от двете страни – е формално, пре-оразмерено и несъобразено както с габарита и действителното направление на античната улица, така и с начина на осветяване на повърхността

Неизвестно защо, особено внимание се обръща на регулярното осветяване на силикатната мазилка на подпорната стена, с вградени осветителни тела тип „луна“, при условие, че стената не изпълнява други функции освен подпиране.

Поради липса на копие от съгласуваната проектна документация за частта под бул. „Мария Луиза“, не е възможно да се прецени съответствието между съгласуваните проекти и сегашните предложения.

По отношение на видеонаблюдението – не се допуска кабелизиране в открити канали.
-По част „Паркоустройство и ландшафтна архитектура“:

Избрани са растения с плитка коренова система и невлаголюбиви.

Не е предвидено каширане с подходяща увивна растителност на СТБ подпорна стена към ЦУМ.
-По част „Геодезия – вертикална планировка“:

Представената проектна документация третира единствено горното площадно ниво, и предложената отводнителна решекта е излишна и неприемлива.


-По част „ТОВК – изместване на съществуващ топлопровод“:

НИНКН приема изместването на топлопровода, без да се изяснява защо това преместване беше отказано преди цялостното проектиране и изграждане на подпорната стена при ІІІ-ти етап.


3.Предложение за съгласуване или за отказ за съгласуване на постъпилата документация въз основа на изводи, аргументи и изисквания за допустимостта на предложенията спрямо опазването на обекта:

Въз основа на гореизложените констатации, НИНКН предлага на Министъра на културата следните решения:

-Да съгласува част „Електро – площадно осветление“;

-Да съгласува част „Паркоустройство и ландшафтна архитектура“ с изискването да се предвиди увивно растение за каширане на СТБ подпорна стена към ЦУМ;

-Да съгласува част „Архитектура“, с изискване за изясняване на констатираните неясноти и допълване на документацията в процеса на изпълнение на СМР. Поради липса на конкретика и детайли на конструкцията, НИНКН не може да изрази становище относно остъклените покрития. НИНКН настоява повторно да се проучи възможността за преработка на стълбището пред Баня Баши джамия към северния вестибюл на Метростанцията, с цел осигуряване на адекватен подход към античното ниво.

-Да не съгласува част „Електрически инсталации“ за функционално и художествено осветление. Проекта за художествено осветление следва да се преработи съгласно конкретните характеристики на разкритите археологически структури.

-Да не съгласува част „ВиК“ в частта, касаеща отводняването на откритите площи на антично ниво чрез подови сифони и да изиска преработка на проекта;
-Относно част „Архитектура – КРР“:

Отчитайки, че констатираните непълноти, липсата на достатъчно информация по планове и фасади и недостатъчно професионалното (спрямо стойността на обекта и местоположението му в центъра на столицата) качество на проектните предложения като цяло се дължи на непосилно кратките срокове за изготвяне на документацията, както и на обективно наложилата се смяна на проектанта и невъзможността за оглед на структурите поради зазимяването им; НИНКН предлага на Министъра на културата следното:

Съгласно чл.142, ал.2 от ЗУТ, която гласи: „Идейният инвестиционен проект може да бъде основание за издаване на разрешение за строеж, ако за него е извършена предварителна оценка за съответствие с предвижданията на подробния устройствен план, с правилата и нормативите по устройство на територията, с изискванията към строежите съгласно нормативните актове за функционалност, транспортна достъпност, опазване на околната среда и здравната защита, както и за взаимната съгласуваност между отделните части на проекта, и е одобрен от органа по чл.145. В тези случаи одобреният идеен проект служи и за възлагане на строеж по Закона за обществените поръчки. Следващите фази на проектиране се одобряват в хода на строителството преди извършване на съответните строително-монтажни работи и подлежат на оценка съгласно изискванията на ал.5.“; и чл.148, ал.4 от ЗУТ, която гласи: „...Допуска се разрешение за строеж да се издаде въз основа на одобрен идеен проект при условията на чл.142, ал.2. ... Разрешение за строеж на обекти в защитени територии за опазване на културното наследство се издава при спазване разпоредбите на Закона за културното наследство. ...“; да съгласува проекта за КРР като Идеен проект със следните изисквания:

-коригираната съгласно констатациите проектна документация в следваща фаза на проектиране да се представи за разглеждане и съгласуване от МК по реда на чл.83 и чл.84 от ЗКН;

-Възложителя да осигури упражняването на неотлъчно методическо ръководство, постоянен авторски надзор и даване на указания и допълнителни работни детайли, свързани с изпълнението на проекта.
НИНКН настоява в спешен порядък да се предостави копие от съгласуваната проектна документация за ІІ етап – Подземни археологически нива под бул.„Мария Луиза“ и пл.„Независимост“ (Ларго), части: „Арх.“, „КРР“, „Интериор и дизайн“, „Констр.“, „Геодезия – верт. планир.“, „Паркоустройство и благоустройство“, „Електрически инсталации“, „ВиК“, „ОВК“ и „Технология“, фаза: ТП; във връзка с необходимостта от проследяване на съответствието при изготвяне на становища за следващи етапи и фази на проектиране, както и във връзка с предстоящо изготвяне на становище за въвеждане в експлоатация след изпълнение на проекта.

Държим да напомним, че мястото и архитектурното решение за маркиране на кръстовище между Decumanus maximus и Cardo maximus пред югозападния ъгъл на ЦУМ, отразено в настоящия проект, не следва да се счита за окончателно решение преди извършване на археологическото проучване на територията и точното ситуиране на кръстовището между главните улици на античния град – Decumanus maximus и Cardo maximus.


НИНКН поддържа нееднократно изразените си становища за необходимостта от изготвянето на общ, привързан геодезичен план на всички разкрити археологически структури, във всички открити и покрити сектори на археологическото проучване; както и на необходимостта от обществено обсъждане, независимо от напредналата фаза на проектиране и сроковете за възлагане на изпълнение на КРР и СМР, както и публичност на предприетите до този момент действия с информация на сайта на МК. Това особено важи за начина на покриване, или отказа от покриване на сектор пл. „Независимост“.


ДИРЕКТОР: .................................

/арх.Росен Вълков/






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница