Мотиви към присъда №53 постановена на 31. 03. 2010 г. По нохд №76 / 2010г по описа на Районен Съд Гълъбово



Дата07.01.2017
Размер45.2 Kb.
#12203
МОТИВИ към ПРИСЪДА № 53 постановена на 31.03.2010 г.

ПО НОХД № 76 / 2010г. по описа на Районен Съд - Гълъбово

Повдигнато е обвинение срещу подсъдимия Т.Т.К., роден на ***г*** Загора, с адрес: гр.Гълъбово, ул.”А.” ***, българин, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН **********, за това, че на 19.03.2010г., в гр.Гълъбово е отнел чужди движими вещи – 6 /шест/ броя стоманени колена – 90 градуса, 10 цола, издържащи на високо налягане, неупотребявани, на единична цена 619.56 лева и на обща стойност 3717.36 лева, от владението на Т. Г. – МОЛ при „*****” ООД, клон България, без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои - престъпление по чл.194, ал.1 от НК.

Представителят на Районна прокуратура - Гълъбово поддържа обвинението, както по отношение на фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт, така и по отношение на правната квалификация на деянието. Пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 година и 6 месеца, което на осн. чл.66, ал.1 НК бъде отложено със срок на изпитване от 3 /три/ години.

Подсъдимия Т.Т.К. признава вината си, дава подробни обяснения, изказва съжаление за постъпките си и моли за минимално наказание.


Съдът намери за установена следната



  1. ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА

Подсъдимият Т.Т.К. ***, безработен е и е неосъждан.

Във връзка със строежа на новостроящия се ТЕЦ в гр.Гълъбово се извършват множество строително – монтажни дейности. Тези дейности се извършват основно от „*****” ООД, клон България, като материалите се съхраняват в складови площадки на открито.

Св.Т. Г. е началник и материално отговорно лице на такъв „открит” склад. Складът на св.Г. е ограден с ограда и се охранява от служители на охранителна фирма „Б.” – Гълъбово. В него се съхраняват материали за строителство.

На 18.03.2010г., вечерта, подс.К. ***, където употребил алкохол. Връщайки се от дискотеката в около 03 часа, сутринта на 19.03.2010г., подс.К. забелязал през оградата на склада на „*****” ООД, наличието на метални тръби. Подс.К. решил да ги отнеме и да ги предаде в пункт за изкупуване на метални отпадъци. Подс.К. прескочил оградата на склада и започнал да хвърля през нея металните материали, които намерил. По този начин, подс.К. изнесъл от склада общо 6 /шест/ броя стоманени колена – 90 градуса, 10 цола, издържащи на високо налягане, неупотребявани и ги скрил в близост до мястото, където прескочил оградата. След това, подсъдимия се прибрал в дома си, но сутринта, в около 08.00 часа се върнал с кон каруца, взети от негов познат, натоварил скритите през нощта вещи и ги закарал в пункт за изкупуване на метали в гр.Гълъбово.

Св.Д.К. и св.Ж.И. са служители на охранителна фирма „Б.” – Гълъбово и отговарят за склада на св. Т. Г.. Те забелязали подс.К., когато минавал с каруцата и го настигнали в пункта за изкупуване на метали – в момент, в който той ги предавал за скрап срещу сумата от 65 лева. Подсъдимия признал от къде са металните детайли и св.К. и И. сигнализирали РУ на МВР – Гълъбово.

По време на разследването подс.К. признал, че е откраднал металните колена от склада и ги предал доброволно на служителите на РПУ-Гълъбово. Тези вещи впоследствие били разпознати от св. Т. Г..

Видно от съдебно оценителната експертиза, стойността на металните колена е общо в размер на 3717.36 лева.

Гореизложената фактическа обстановка съдът приема за установена от показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели Т. Г., Д.К.Д., Ж.И.Ж., а така също и от обясненията на подсъдимия. Показанията на свидетелите са непротиворечиви, логични са и кореспондиращи със събраните доказателства по досъдебното производство, приобщени към доказателствения материал чрез прочита им в съдебно заседание –протокол за доброволно предаване от 19.03.2010г.- 2 бр.; обяснения – 6 бр.; протоколи за разпит на свидетели; молба от Т.Г.; стоково-оценителна експертиза; справка за съдимост; декларация от подс.К.; протоколи за разпит на обвиняем и предявяване на разследване и заключително постановление.

Всички доказателства кореспондират помежду си и водят до единствено възможния логичен извод, че подсъдимия е извършил престъплението, в което е обвинен. По делото не се събраха доказателства противни на гореизложената фактическа обстановка, което да налага отделното им обсъждане.


ІІ. ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

При така установената фактическа обстановка съдът намира за доказано по несъмнен и безспорен начин, че подсъдимия е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.194, ал.1 от НК.

Подсъдимият е осъществил изпълнителното деяние отнемане в двете му части – той е прекратила фактическата власт на собственика, върху вещите, предмет на престъплението и е установил своя трайна фактическа власт върху тях – имал е възможност да се разпорежда с тях, като със свои, което всъщност и е направил.
ІІІ. ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО.
При определяне вида и размера на наказанието съдът се съобрази с двата основни принципа, върху които е изградена наказателно–правната ни система-принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наказанието, както и с целите на наказанието, залегнали в чл.36 НК.

Съгласно първият принцип в специалния текст на НК е предвидено наказание лишаване от свобода до осем години за престъплението по чл.194, ал.1 от НК.

С оглед спазването на втория принцип, съдът обсъди обществената опасност на деянието, личността на подсъдимия, мотивите му за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл.54 от НК. Съдът определи на подсъдимия вид и размер на наказанието, като се съобрази с тежестта на деянието, и другите отегчаващи и смекчаващи отговорността обстоятелства. Съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства чистото съдебно минало на подсъдимия К., от което може да се направи извод, че деянието му има случаен характер, направените пълни и искрени самопризнания, изказаното съжаление за постъпките му, оказаното съдействие на разследването, тежкото му материално положение и имотно състояние. Съдът отчете като отегчаващи отговорността обстоятелства: сравнително високата стойност на отнетите вещи и фактът, че подсъдимия К. е отнел вещите през тъмната част на денонощието, от охраняван обект, което навежда на извода за деяние извършено с особена дързост и престъпна упоритост.

Съдът прие, че следва да наложи наказание при превес на смекчаващи отговорността обстоятелства и определи наказание 1 /една/ година и 6 /шест/ месеца лишаване от свобода. На основание чл.66 от НК, съдът отложи изтърпяването на така определеното наказание за срок от три години.

Съдът присъди в тежест на подсъдимия и направените по делото разноски в размер на 144 лева – представляващи възнаграждение за вещо лице.
ІV. ПРИЧИНИ И УСЛОВИЯ, СПОСОБСТВАЛИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО:
Причините и условията за извършване на конкретното престъпление са ниското правно съзнание на подсъдимия и стремежът му за облагодетелстване по неправомерен начин.

Воден от горните мотиви съдът постанови присъдата.


Р.СЪДИЯ………………



/ Хр.Ангелов /


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница