Цел на урока: Запознаване с нова песен и затвърждаване на знанията за марша.
Задачи на урока:
А) образователни
- разучаване на мелодията и текста на нова песен (“Мама”).
- разграничаване на понятията “текстописец” и “композитор”.
- обобщаване на знанията за видовете метрична организация – двувременна и тривременна, равномерна и неравномерна.
- проследяване на мелодическото движение по графично изображение.
Б ) възпитателни
- да се възпита у децата уважение към родителите, като тук конкретно се обръща внимание на майката, поради наближаващия празник - 8-ми Март.
- нравствено възпитание.
В ) развиващи
- развитие на вокално – певчески и хорови навици.
- развитие на вътрешно – слухови представи.
Методи, форми и средства на обучение
Методи : беседа, дискусия, разказ и упражнение.
Форми : индивидуална, фронтална, групова.
Средства на обучение ( необходими материали) – учебник по Музика за 1-ви клас, учебна тетрадка по Музика за 1-ви клас, касетофон, аудио запис (CD).
Предварителна подготовка
На учителя – запознаване с темата и методическите изисквания от книгата за учителя, изготвяне на план – конспект.
На учениците – набавяне на учебните пособия по Музика.
Основни понятия : размер, марш, композитор, текстописец.
- За пеене: “Мама” – българска авторска песен;
“Четници се пишат” – популярна песен.
- За слушане: “Вятър ечи” – българска авторка песен.
Ход на урока:
Части на урока (Основни компоненти)
Съдържание на урока
( Дейност на учителя )
Дейност на ученика
1. Организация на класа за работа.
Поздрав. Проверка на готовността на учениците за работа.
Поздрав.
2. Актуализация на сетивния опит и опорните знания на учениците.
- Предният час за какво говорихме, деца, в часът по музика?
- Точно така. Той какъв празник казахме че е той?
- Добре, сега ще се разпеем с изречението “Пролет е дошла”. Заемете правилна певческа стойка и да започнем.
/Разпяване. Изпява се втори път като мелодията се покачва с 1 диез и мелодията е от до диез./
- Хайде сега още веднъж, но искам с ръката да проследите мелодията на изречението, където се покачва си повдигате ръката, а където се снижава си сваляте ръката. Разбрахте ли?
/Разпяват се като с движение на ръката проследяват мелодията./
- Сега ще ви пусна една песен, а вие трябва да познаете коя е тя. Слушате ли?
/Пускам “Четници се пишат” – след което я пеем заедно./
- Какъв танц може да се изпълни на тази песен?
- Точно така. Броим на раз – два, раз – два. Нали така? Как можем да представим този вид броене с помощта на геометрични фигури (графично)?
- Хайде нека изпеем песента и едноврененно с това маршируваме. /Пеем и маршируваме./
- За 3-ти Март.
- Децата обясняват.
- Да.
- Марш.
- .
3. Съобщаване на темата. Мотивиране.
- Предния час говорихме за 3-ти Март,а знаете ли на 8-ми Март какво празнуваме?
- Точно така. Днес предлагам с вас да научим една песничка за майката. Композитор на тази песен е Лазар Николов, който е роден 1922 г. Текстът е на Иван Генов. Разбрахте ли, деца кой е композиторът и кой е текстописецът? Композитор е този, който измисля мелодията, а текстописец е този, който пише текста.
/Първо слушат един път след това пеят./
- Празникът на майката и на жената.
4. Възприемане, осъзнаване, осмисляне на новото учебно съдържание.
- Kак звучи песента?
- Какво е темпото?
/На дъската има изброени темпо и видове звучене./
- Предлагам още веднъж да изпеем песента. /Пеем./
- Как започва мелодията от ниско към високо или от високо към ниско?
/Рисувам графика на мелодията на дъската./
- Хайде сами да направите графика на другите изречения на песента.
/ Децата работят, а после проверяваме./
- Нежно, красиво.
- Бавнично.
- От ниско към високо.
5. Затвърждаване на ЗУН.
- Сега нека чуем едно произведение да видим дали ще го разпознаете.
/Слушат “Вятър ечи”./
Кое е произведението?
- Да. Композитор и текстописец на тази песен е Добри Чинтулов. Той е роден през 1822 г. в град Сливен. Докато получава образованието си пътува много в България и чужбина.
- Хайде още веднъж да изпълним песента “Мама” и на 8-ми Март ще изненадате майките си с научената песен. /Пеем./
- “Вятър ечи”.
6. Изводи и обобщения.
- Да си припомним какво научихме този час. Кой ще припомни?
- Песента “Мама”.
7. Поставяне на домашна работа.
- Точно така. За домашно да се знае да се пее.
8. Преценка.
- Доволна съм. Бяхте активни и се справихте отлично. Свободни сте!