Народен оркестър



Дата21.12.2022
Размер16.58 Kb.
#116000
ТипПлан-конспект
план-конспект Музика упражнение

План- конспект по музика за 4.клас
Тема: Народен оркестър
Вид на урока: за нови знания.
Цел на урока: Познаване на особеностите и предназначението на оркестър от народни инструменти. Свързването му с определени жанрове музика.
Задачи на урока:

  1. Разширяване на аудиалния опит на учениците.

  2. Разпознаване на тембъра на оркестър от народни инструменти.

  3. Посочване на изучаваните инструменти и групи инструменти в състава на оркестър от народни инструменти.

Основен музикален материал:

  • за пеене: „Девойче бело, цървено“ – народна песен, варианти

  • за слушане: Концертна пиеса за оркестър – Милчо Василев.

ХОД НА УРОКА
Организация на класа за работа. Учениците са готови за часът.
У: Поздрав, проверка и проверка на учениците.
Д: Поздрав и подготвяне на необходимите материали за часа( учебник, учебна тетрадка и нотна тетрадка).
Разпяване:
У: Сега заемете певческа стойка, за да се разпеем. (Учителката изпява разпевния модел от тонът „Ре“ (първа октава) )
У: Готови! И! (разпевният модел се транспонира с половин тон нагоре от тонът „Ре“ на първа октава по хроматичен ред; Учителката се разпява заедно с учениците като свири на пиано с дясна ръка разпевния модел, а с лява ги дирижира ).
Представяне на новата тема на урока:
У: Днес ще се запознаем с български народен оркестър. Запишете заглавие в тетрадките си: „Български народен оркестър“. Отворете учебните си тетрадки на страница 14 и да погледнем упражнение 3. Чрез това упражнение проследяваме посоката на движение на мелодията. Прочит на условието на задачата( задача за преговор на нотописа).
Д: Прочит на упражнението, а останалите слушат. Правят упражнението самостоятелно.
У: Обикаля по чиновете и обсъждане на задачата. Преминаване към упражнение 2, то е за преговор на различните размери 2,3,4, неравноделни и равноделни. Откриване на размери в изучените песни. Коя е песента от примера?
Д: Ръченица, защото се брои на 3.
У: Хайде още веднъж, равноделно.
Д: Право хоро, защото се брои на 2.
У: Пускане на следващия пример, който е неравноделен.
Д: Дайчово хоро и се брои на 4.
У: Добре, нека някой да каже определение за оркестър.
Д: Група от хора, които свирят заедно понякога оркестрите се нуждаят от диригент. Показване на инструменти от народния оркестър един по един и учениците трябва да ги разпознават с вдигане на ръка.
У: Назовават инструментите с вдигане на ръка и уточняват кои са класически и кои са народни. Посочват разликите между тамбура и гъдулка ( преговор на народни инструменти: гайда, гъдулка, тамбура и други). Какво е тембър? В какъв ред прозвучават инструментите и какъв е техния тембър?
Д: Учениците отговарят с вдигане на ръка.
У: Преминаваме към следващата задача. Припомняме наученото за духови и ударни инструменти, както и за народните от тези видове. Прочит на факти за народния оркестър. Диктуване на определение за народния оркестър, което учениците трябва да запишат в тетрадките си. Заедно с учениците коментираме какви инструменти има на снимката с оркестъра. По какво си приличат гайдата и кавала?
Д: Учениците отговарят с вдигане на ръка.
У: Пускам изпълнение на оркестър. Докато звучи оркестъра с учениците отмерваме и определяме танца, който можем да играем.
Д: Чрез пляскане отброяват ръченица 3/4, неравномерно.
У: Не може да се играе друг танц. Задача за сравняване на равноделни и неравноделни времена:
¾ ръченица
2/4 право хоро
7/8 валс
5/8 буги
У: Пускане на няколко песни. След това задаване на въпросите, за всяка една по отделно се отговаря:
На колко отброяваме?
Има ли песента автор?
От къде идва народното звучене?
Д: Учениците отговарят с вдигане на ръка.
У: Пускане на песен и верижно пеене от учениците.
Къде можем да чуем духов оркестър?
Д: Учениците отговарят с вдигане на ръка.
У: Къде и по какви поводи свири народния оркестър?
Д: Учениците отговарят с вдигане на ръка.
Заключителна част:
У: Какво научихме този част за народния оркестър?
Д: Научихме какви инструменти свирят в него и какво всъщност представлява народния оркестър
У:Отлично се справихте ученици този час. Пожелавам ви приятен ден!
Д: Приятен ден, госпожо!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница