О т ч е т за дейността на отдел „Държавен здравен контрол“в дирекция „Обществено здраве” през второто тримесечие на 2018 г



Дата28.10.2018
Размер136.62 Kb.
#103300


О Т Ч Е Т

за дейността на отдел „Държавен здравен контрол“в дирекция „Обществено здраве” през второто тримесечие на 2018 г.

Дейности по предварителния здравен контрол осъществени от отдел „Държавен здравен контрол“ (ДЗК ) в дирекция „Обществено здраве” (ОЗ) през периода:




    • Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към Областна дирекция „Земеделие ”– 2 участия, на които са разгледани 16 проектни документации;

    • Участие в 12 заседания на ЕС в РЗИ, на които са разгледани общо 37 документации-24 устройствени схеми, 12 инвестиционни проекта и 1 проект за СОЗ;

    • Участие в 11 общински ЕСУТ, на които са разгледани общо 75 документации – 74 устройствени схеми и 4 инвестиционни проекта;

    • Участие в 6 приемателни комисии;

    • Участие в 9 заседания на ЕС в РЗИ по процедурите по извършване на екологични оценки (ЕО) на планове и програми и оценки за въздействие върху околната среда на инвестиционни предложения. Подготвени са становища по отношение на степента на значимост на въздействие и риска за човешкото здраве на 10 документации в процедурата по преценка необходимостта от ОВОС, на 1 от ЕО, на 1 по обхват и съдържание на ЕО, на 1 по оценка качеството на ЕО и на 1 по оценка качеството на ДОВОС. През периода e реализирано 1 участие в заседание на експертния екологичен съвет към РИОСВ;

    • Служителите от отдела извършваха процедурата по регистрация на промяна в данните и обстоятелствата на съществуващи обекти с обществено предназначение и активно участваха в процедурата по регистрация на нови обекти с обществено предназначение по Закона за здравето.

Контролната дейност в нехранителните обекти с обществено предназначение беше насочена към изпълнението на указанията на МЗ за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда. През второто тримесечие на 2018 г. от отдел ДЗК дирекция „Обществено здраве” са извършени 1522 проверки в обекти с обществено предназначение, 125 проверки – във връзка със стоки и дейности със значение за здравето, съставен е 1 акт, издадени са 140 предписания и 6 заповеди.


1. Контрол и мониторинг на води

1.1. Питейни води

От 98 изследвани проби питейна вода от централни водоизточници през ІІ-то тримесечие 3 броя (3,06 %) са нестандартни по микробиологични показатели и 21 броя (21,43 %) по химични показатели.



Отклоненията по микробиологични показатели са в 1 проба (Големаните) - по показател с индикаторно значение коли форми (КФ) и показател с безусловно здравно значение Ешерихия коли (ЕК) и в 2 проби (Никюп и Ялово) само по показател коли форми. Взетите контролни проби от Големани и Никюп са стандартни. След изпълнение на предписаните мероприятия предстои пробонабиране и от Ялово.

Отклоненията по химични показатели са установени съответно:

- по показатели с индикаторно значение: мътност (Равново); желязо (Б. Сливово);

- по показатели с безусловно здравно значение: нитрати (Никюп, Иванча, П. Сеновец, Алеково, Александрово, Г. Студена, Деляновци, Козловец, Овча могила, Ореш, Совата, Х. Димитрово, Червена, Виноград, Камен, Лозен и Каранци).

Осъществен е контрол над 6 от 9-те ведомствени водоснабдителни системи за питейни нужди, съгласно графика за мониторинг. От изследваните 7 проби, 2 са нестандартни по микробиологични показатели – колиформи (ПГСС „Боруш”, Крушето и „Биляна“ ООД, Б. Сливово) и 2 са нестандартни (28,75 %) по химични показатели – мътност и калций („Биляна” ООД, Б. Сливово и „БДЖ ПП“ ЕООД, Г. Оряховица).

През отчетния период са изследвани 8 броя проби води от местни обществени водоизточници. Отклонения от изискванията на Санитарно-технически норми и правила за водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода (ДВ бр.41/70 г.) са установени в 5 броя (62,5 %) от пробите - по показател коли титър, а по химични показатели (нитрати) са нестандартни 2 броя (25 %) .

През тримесечието са изследвани 4 проби води от минералните водоизточници в с. Овча могила, гр. Полски Тръмбеш, с. Обединение и с. Вонеща вода по микробиологични показатели, от които 1-на проба от Вонеща вода не отговаря на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите по показатели общ брой мезофилни аеробни микроорганизми при 220С и 370С, и колиформи.

През второто тримесечие съвместно с водоснабдителните дружества, общини и ведомствени предприятия бяха извършени съвместни проверки на всички водоснабдителни обекти относно качеството на обеззаразяване на питейната вода, поддържането на водоснабдителните съоръжения и състоянието на СОЗ.

Във връзка с изменения и допълнения на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, публикувани в ДВ, бр. 6 от 16.01.2018 г., и произтичащите от тях промени по прилагането ѝ, както и в изпълнение на чл. 9 от горе цитираната наредба, в края на отчетния период за съгласуване в РЗИ – Велико Търново са представени 11 програми за мониторинг на питейната вода (ВиК „Йовковци“ ООД, Община Стражица и 9-те ведомстмени водоснабдителни системи).

През отчетния период, във връзка с контрола по качеството на питейните води в областта са предприетите следните административно-наказателни мерки:

- 25 бр. предписания, от които 23 бр. до управителя на „ВиК Йовковци“ ООД за извършване на ремонтни дейности на водоснабдителните съоръжения в селата Козловец, Б. Сливово, Деляновци, Алеково, Въглевци, Б. река и Г. Калугерово и провеждане на необходимите мероприятия за осигуряване на качества на вода, отговаряща по микробиологични показатели на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели за селата Никюп, Големани и Ялово и провеждане на проучване за причините, довели до наднормени стойности на желязото в питейната вода на село Българско Сливово, както и провеждане на мероприятия за отстраняването им; 1 бр. до директора на ПГХТ, гр. Г. Оряховица (с филиал в с. Крушето) за провеждане на необходимите мероприятия за осигуряване на качества на вода, отговаряща по микробиологични показатели на Наредба №9 за ПГСС „Боруш“, с. Крушето; 1 бр. до управителя на „Биляна“ ООД, с. Б. Сливово за провеждане на необходимите мероприятия за осигуряване на качества на водата от ведомствената водоснабдителна система, отговаряща по микробиологични показатели на Наредба №9;

Няма издадени актове и заповеди.

Графиците за собствен мониторинг на ВиК дружествата за второто тримесечие на 2018 г., съгласно представените от тях справки, се изпълняват в съответствие със съгласуваните от РЗИ мониторингови програми.



1.2. Повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване

Мониторингът на повърхностните води от язовир „Йовковци” по микробиологични показатели се осъществява съгласно план – програмата за контролен мониторинг на повърхностни води, предназначени за питейно–битово водоснабдяване за 2018 г. на Басейнова дирекция Дунавски район, съгласно Наредба №12/18.06.2002 г.

През второто тримесечие на 2018 г. са изследвани 5 броя проби сурова вода от язовирното езеро. Всички извършените изследвания по микробиологични показатели отговарят на препоръчителните стойности на категория А2 на Наредба №12 на МОСВ, МЗ и МРРБ от 18.06.2002 г. за качествените изисквания към повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване (ДВ бр. 63/2002 г.


2. Плувни басейни

През второто тримесечие на 2018  г. продължи да се осъществява системен и взискателен контрол върху всички открити и закрити плувни басейни на територията на областта.

През отчетния период са изследвани 69 броя проби води от плувните басейни, от които 62 са стандартни по анализираните показатели. Извършени са 77 проверки, издадени са 55 предписания и 2 заповеди, с които временно е спряна експлоатацията на 2 обекта поради установени лоши резултати. В началото на месец юни съвместно с представители на община Велико Търново, БЧК и РУП – Велико Търново бяха проверени 9 открити плувни басейни на територията на община Велико Търново, относно готовността им за предстоящия летен сезон.


3. Контрол върху бутилирани води

През тримесечието са изследвани 10 проби по микробиологични и химични показатели, които отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди. През отчетния период във връзка с контрола на бутилираните води е извършена 1 проверка в обект за производство на бутилирана трапезна вода и 4 проверки в други обекти във връзка с контрола по дейностите, свързани с бутилираните води. Не са констатирани нарушения.




4. Контрол на обектите за търговия с лекарства

През второто тримесечие на 2018 г. са извършени 62 проверки както следва: 4 в складове за търговия на едро с лекарствени продукти, 46 в аптеки и 12 в дрогерии. Издадени са 2 предписания.

На основание писмо Рег.№ 126600-6990/29.05.2018 г. на МВР, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ от служители на РЗИ, МВР, НАП и РЗОК, град Велико Търново е извършена съвместна проверка в един обект за търговия на дребно с лекарствени продукти – аптека в град Павликени. За установено при проверката нарушение е издадено едно предписание, което е проверено в срок. Посочените в предписанието пропуски са отстранени.

За отчетния период в РЗИ – Велико Търново е постъпило едно уведомление за промяна на обстоятелствата, свързани с издадено удостоверние за регистрация на дрогерия на територията на област Велико Търново. На основание цитираното уведомление е издадено едно удостоверение за вписване на промяна по регистрация на дрогерия. Промяната в обстоятелствата в регистрацията на дрогерията е отразено в националния регистър на дрогериите, воден в Министерството на здравеопазването и в регистъра на дрогериите, публикуван на електронната страница на РЗИ – Велико Търново.

В РЗИ – Велико Търново не са получавани от ИАЛ, в изпълнение на чл.229а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, копия от разрешенията на аптеки, включващи извършване на търговия на дребно с хранителни добавки, диетични храни за специални медицински цели, храни за кърмачета и преходни храни, които следва да се препратят до Областна дирекция по безопасност на храните град Велико Търново за вписване в регистъра по чл. 14, ал. 1 от Закона за храните.


5. Контрол върху козметичните продукти

През второто тримесечие на 2018 г. са извършени 98 проверки в обекти за съхраняване и търговия с козметични продукти. На основание писмо на МЗ вх.№ РД-13-259/17.04.2018 г. са извършени 18 проверки във връзка с дейността на РЗИ – Велико Търново за проверка на пазара за наличие на опасни козметични продукти, нотифицирани по системата на Съюза за бърз обмен на информация (GRAS - RAPEX).

За установени непълноти в етикетирането на козметичните продукти, предлагани на пазара на територията на област Велико Търново с протоколи от извършена инспекция са дадени указания на 4 икономически оператора за предприемане на доброволни мерки за отстраняване на констатираните нарушения. Издаден е един акт за установено административно нарушение на физическо лице във връзка с предлагане за продажба на козметични продукти с изтекъл минимален срок на трайност.

През месеците април и май на второто тримесечие на 2018 г. с писмо на МЗ №12-00-263/27.03.2018 г. са определени козметичните продукти, за стоки подлежащи на засилен контрол при декларирането им за поставяне под митнически режим „допукане за свободно обащение“. В периода на засиления митнически контрол над козметичните продукти в РЗИ – Велико Търново е постъпило едно уведомление от Митническо бюро Горна Оряховица за козметични продукти внос от Китай и едно писмо от Митница Свищов с искане за становище на РЗИ – Велико Търново по отношение на допустимостта за реализация или унищожаване на козметични продукти задържани по митнически нарушения. При проверката на място на козметичните продукти е установено, че те не са етикетирани и не са придружени с необходимите документи, съгласно изискванията на Регламент №1223/2009 г. относно козметичните продукти и не се допускат за свободно обращение в Република България или реализация.

През второто тримесечие е извършено планово пробонабиране на 11 броя козметичните продукти за лабораторен контрол. С тези проби са обхванати козметични продукти за поддържане на косата и кремове, емулсии, лосиони, гелове, масла за кожата, продукти за външна интимна хигиена и др., произведени в Република България, пуснати на пазара от трети страни и с произход от държави-членки на ЕС и/или Европейското икономическо пространство. Взетите проби козметични продукта са разпределени за изследване по показатели, както следва: 8 броя продукти за грижа за кожата на лицето, тялото, краката и ръцете - тоалетни сапуни (твърди и течни), продукти за външна интимна за изследване по микробиологични показатели и за съдържание на тежки метали и 3 броя лосиони, съдържащи етанол/изопропилов алкохол за изследване по микробиологични показатели и за съдържание на метанол. При всички изследвани проби козметични продукти не са установени отклонения от действащите стандарти (БДС EN ISO) за микробиологичните показатели и изискванията на Наредба № 14 от 28 юли 2014 г. за определяне на подробни правила за представяне на информацията по чл. 19, пар. 4 на регламент (EO) № 1223/2009 относно козметичните продукти, изисквания за ефикасност на слънцезащитните козметични продукти и химичните методи за проверка състава на козметичните продукти (Обн. ДВ. бр.68/15.08.2014г.) за химичните показатели.


6. Контрол по писма от Министерството на здравеопазването относно получени нотификации по системата RAPEX за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз

През второто тримесечие на 2018 г. с писмо вх. №РД-13-259/17.04.2018 г. на РЗИ – Велико Търново, Министерство на здравеопазването информира за получени нотификации по Системата на Съюза за бърз обмен на информация (GRAS-RAPEX), за следните опасни стоки, открити на тeриторията на Холандия, като се посочва Република България в държавите на местонахождение:

-Продукт за гримиране (Make up), Комплект „сенки“ „Shadow and Highlight kit“, с марка „Clair,s“ без посочена страна на произход;

-Продукт за гримиране (Make up), „Clair,s Compact powder“, Китай;

В периода 19.04. – 27.04.2018 г. от служителите на отдел ДЗК в дирекция ОЗ при РЗИ – Велико Търново са извършени общо 26 проверки за издирване на горецитираните опасни стоки. Проверени са обекти, където е възможно съхранението и предлагането им – в магазини и щандове за козметични продукти, и в козметични студия. При извършените проверки не е установено наличие на търсените опасни стоки.

Изготвен е отговор до МЗ, във връзка с проверките по постъпилите нотификации по Системата за бърз обмен на информация (GRAS-RAPEX).




7. Контрол на химични вещества и смеси

През второто тримесечие на 2018 г. във връзка с контрола на химични вещества и смеси, в т.ч. и биоциди са извършени общо 99 проверки.

В хода на извършените проверки на пуснатите на пазара химични вещества и смеси, в т.ч. и биоциди са установени несъответствия на 6 продукта по отношение: етикетиране – 4 и липса на информационен лист за безопасност - 2.

Дадени са указания на икономическите оператори за привеждането на опасните стоки, в съответствие с изискванията на ЗЗВВХВС, подзаконовите нормативни документи и приложимите регламенти на ЕС.

От страна на икономическите оператори са предприети доброволни коригиращи действия, включително изтеглянето им от пазара, за привеждане на продуктите в съответствие или за ограничаване на наличността им на пазара, за които е уведомена РЗИ – Велико Търново.

Издадени са 2 заповеди за спиране на реализацията на химични вещества и смеси, в т.ч. и на биоциди, от които 1 без етикет, изготвен на български език, съгласно разпоредбите на чл. 17, пар. 2 от Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси и 1 на биоцид, за който има заповед на МЗ за отмяна на издаденото разрешение за пускането му на пазара като биоцид.

В изпълнение на заповеди №№РД-06-03-7/28.03.2018 г. и ОКД-11-02-1/02-04.2018 г. на Областния управител на Област Велико Търново за периода 16.04.-21.05.2018 г. са извършени 36 съвместни проверки на обекти от критичната инфрастурктура, работещи с опасни химични вещества и йонизиращи лъчения в област Велико Търново.

В хода на проверките е установено, че в два от обектите за дезинфекция се използват биоциди, за които няма издадено разрешение от МЗ по реда на ЗЗВВХВС, респ. по реда на Регламент (ЕС) №528/2012 относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди.

За един от тях не е спазено изискването на чл. 5 от Регламент (ЕС) №98/2013 относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества – липсва на опаковката на етикет, на който е изписано, че закупуването, притежаването или изплозването на взривни вещества под ограничение от масовия потребител е забранено, поради обявено съдържание на водороден пероксид над пределно допустимата стойност, посочена в Приложение I на Регламента.

С писма са уведомени Столична РЗИ и Министерството на здравеопазването за последващи проверки по териториална компетентност.

Извършва се тематична проверка относно етикетирането на прекурсори под ограничение, която има за цел спазване изискването за забрана за предоставяне на масовия потребител на прекурсори на взривни вещества под ограничение, съгласно чл. 23 от Закона за защита от вредното въздействие на химични вещества и смеси ( по смисъла на чл. 3, т. 10 от Регламент (ЕС) №98/2013) и задължението за поставяне на етикет на прекурсорите на взривни вещества под ограничение, в който се посочва, че закупуването, притежаването или използването на прекурсори на взривни вещества под ограничение от масовия потребител е забранено.

Извършва се тематична проверка на производителите биоциди, предвид предстоящото докладване за прилагането на Регламент (ЕС) №528/2012 (чл.65 от него) по писмо на МЗ изх. №16-00-23/24.04.2018 г.




8. Дейност, свързана с анкетиране на жалби

През второто тримесечие на 2018 година в отдел ДЗК на дирекция ОЗ са постъпили 27 жалби, като 12 от тях са по проблеми извън компетентността на РЗИ, а 1 е със смесена – на РЗИ и ОДБХ, на която е изпратена за решаване на въпросите от нейната компетентност. 8 от 12-те жалби са пренасочени за решаване към други ведомства, а останалите 4 са изпратени от жалбоподателите освен до РЗИ и до компетентните институции, като за това са информирани в отговорите до тях.

За анкетиране от РЗИ – Велико Търново в течение на второто тримесечие на 2018 г. са подлежали 16 жалби (15 от текущия период и 1 от 1-во тримесечие), като 4 от тях са в процес на решаване. За отчетното тримесечие са анкетирани 12, в т.ч. 6 сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и само 6 жалби по проблеми от компетентността на отдел ДЗК при дирекция ОЗ (1 за шум и 5 за проблеми в ООП – детски заведения, хотел, бръснарски и козметичен салон). От тези 6 жалби 5 са неоснователни и само 1 е основателна, предвид на което е издадено предписание.

При извършените проверки в съответните обекти и 6-те сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места – чл. 56 от Закона за здравето, са се оказали неоснователни.




9. Контрол във връзка с чл. 56 от Закона за здравето

Приоритет в дейността на отдела през тримесечието беше контрол по спазване на разпоредбите на Закона за здравето за забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места, в това число и обекти за хранене и развлечение и транспортни средства за обществен превоз.

През отчетния период на 2018 г. са извършени общо 559 проверки в обекти с обществено предназначение и обекти за хранене и развлечение за спазване на чл.56 от ЗЗ. Извършени са 7 проверки на транспортни средства за обществен превоз на пътници от градския и междуградския транспорт и 7 проверки в местата за домуване на транспортните средства (депа, гаражи, началните спирки, таксиметрови стоянки и други). За установени нарушения са издадени 3 предписания.


10. Контрол на службите по трудова медицина, регистрирани на територията на област Велико Търново

На територията на област Велико Търново има регистрирани 15 служби по трудова медицина и два офиса на служби по трудова медицина регистрирани на територията на други области.



За второто тримесечие на 2018 г. са извършени 4 проверки на служби по трудова медицина.
09.07.2018  г. д-р Лора Бижева – началник на отдел ДЗК


Каталог: kartinki -> otcheti%202018
kartinki -> Анализ и оценка на здравословното състояние на учениците в област велико търново за 2016 год
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2017 г
kartinki -> За изпълнението на графика на рзи велико Търново за мониторинг на питейните води в област Велико Търново през І тримесечие на 2016 година
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г
otcheti%202018 -> Отчет за дейността на отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето” за


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница