Обобщена оценка на въздействието



Дата08.05.2018
Размер132.1 Kb.
#68068




РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО





за методите на изчисление и изискванията за докладване съгласно член 7а от Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно качеството на бензиновите и дизеловите горива


придружаващ

ДИРЕКТИВА .../.../ЕС НА КОМИСИЯТА

за установяване на методи на изчисление и изисквания за докладване съгласно Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно качеството на бензиновите и дизеловите горива
  1. ВЪВЕДЕНИЕ


През 2009 г. Директивата за качеството на горивата1 („ДКГ“) въведе задължение за доставчиците на горива да намалят с 6 % интензитета на парниковия газ („ПГ“) за целия жизнен цикъл на всички автомобилни горива (и горива за непътна подвижна техника) до 2020 г. За да се съобразят с това изискване доставчиците на горива трябва да докладват и отчитат счетоводно емисиите, свързани с горива, които доставят. Методиката за изчисляване на интензитета на ПГ на горивата от небиологичен произход за целия жизнен цикъл беше оставена за разработване посредством комитологията2. Методика за изчисляване на интензитета на ПГ на биогоривата за целия жизнен цикъл вече беше предписана в ДКГ.

В този контекст през 2011 г. и 2012 г. в Комитета по качеството на горивата с държавите членки беше обсъден проект3 на мярка за изпълнение, който доведе до гласуване „без становище“. В съответствие с разпоредбите на Решението за комитологията, Комисията сега е длъжна да представи предложение пред Съвета. Настоящата оценка на въздействието подкрепя това предложение.


  1. ДЕФИНИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА


Съгласно член 7а от ДКГ доставчиците на горива докладват ежегодно на органите на държавите членки общите обеми на доставените типове гориво/енергия, като посочват техния произход и мястото им на закупуване, както и емисиите на ПГ за целия им жизнен цикъл за единица енергия. Механизмът на докладване има за цел да осигури точност по отношение на намаленията на емисиите на ПГ, които трябва да бъдат постигнати, както и данни за действителния среден интензитет на ПГ на съответните горива, употребявани в ЕС с оглед на актуализацията на сравнителното изкопаемо гориво, което измерва спестените емисии на ПГ, осигурени от биогоривата.

Редица вариации са възможни за разработването на такава методика, в зависимост от използваното ниво на разбивка (напр. продукт, изходна суровина или пратка), и от това дали са разрешени действителни изчисления на емисиите на ПГ и/или приети стойности. Възможните методики налагат различни изисквания към отрасъла в зависимост от тяхната сложност, и в крайна сметка ще доведат до различни ценови сигнали, които ще повлияят на крайния енергиен микс и съответните свързани действия за смекчаване на последствията.

Целта на настоящата оценка на въздействието е да се оцени целесъобразността на вариантите за разработване на такава методика и свързаните с тях екологични, икономически и социални въздействия. В подкрепа на своята оценка, Комисията възложи извършването на външно проучване през 2012 г.4, чиито междинни резултати бяха обсъдени със заинтересованите страни през декември 2012 г. и април 2013 г.5

  1. СУБСИДИАРНОСТ


Задължението на доставчиците до 2020 г. да намалят с 6 % на интензитета на ПГ за целия жизнен цикъл на автомобилните горива, използвани в пътни превозни средства (и в непътна подвижна техника) беше въведено с приемането на ДКГ.
  1. ЦЕЛИ НА ПОЛИТИКАТА


Избраната методика трябва да е насочена към общата цел на ДКГ:

да се осигури, че интензитетът на ПГ на горивата за автомобилния транспорт се измерва точно и да се намали най-малко с 6 % в сравнение с 2010 г.

Като се има предвид следната конкретна цел:



да се установи подходяща методика за доставчиците на горива да оценяват точно и докладват обемите, произхода, мястото на закупуване и емисиите на парников газ през целия жизнен цикъл на горивата, които доставят.

и оперативните цели:



да се установи методика за доставчиците на горива да докладват възможно най-точно емисиите на парников газ през жизнения цикъл на горивата и енергията, които доставят, различни от биогорива, като обхващат всички съответни етапи включващи добива, промените в земеползването, транспорта и разпространението, преработката и изгарянето, независимо от това къде настъпват тези емисии.

да се осигури, че методиката има за резултат възможно най-точното сравнително изкопаемо гориво.

да се осигури, че методиката на докладване е съгласувана във възможно най-висока степен с вече установената в законодателството за биогоривата.

да се осигури, че такава методика позволява на държавите членки да проверят спазването на доставчиците на горива на задължението им по начин, който не води до неприемливо ниво на административната тежест за доставчиците и компетентните органи.
  1. ВАРИАНТИ НА ПОЛИТИКАТА


Разгледаните в Оценката на въздействието варианти на политика са описани в долната таблица:

Варианти/подварианти

Описание

А) Без методика

Няма да бъде предложена методика и така държавите членки няма да могат да изпълнят ДКГ. По този начин Комисията не предприема действие; следователно този вариант се отхвърля без допълнителен анализ.

Б) Приети стойности за ПГ по типове горива


Този подход ще представлява най-опростеното изискване за докладване. Той изисква разработването на средна приета стойност на интензитета на ПГ за четирите основни типа горива, употребявани в ЕС (т.е. бензин, дизелово гориво/газьол, втечнен нефтен газ и компресиран природен газ). Той не разграничава доставчиците според изходните суровини, които са включени в горивния им микс, тъй като са включени в средното за ЕС (вариант Б1) или за държавата членка (вариант Б2). Тъй като вариант Б2 води до пречки пред вътрешния пазар (към доставчиците на горива ще се прилагат различни изисквания в зависимост от това в коя държава членка се доставя горивото), което е в противоречие с целта на ДКГ, този вариант беше отхвърлен и само вариант Б1 беше оценен по-нататък.

Вариант Б1 се предпочита от нефтената промишленост (включително най-големите нефтени дружества, независимите производители и търговците), някои държави износители на нефт и някои държави членки.



В) Приети стойности за ПГ по типове изходни суровини


Съгласно този вариант интензитетът на ПГ на всички изходни суровини, използвани в ЕС, ще се докладват поотделно посредством използването на средни приети стойности (т.е. бензин и дизелово гориво/газьол от нефт, природен битум, битуминозни шисти, течно гориво от въглища, газообразно гориво и електроенергия и др.). Поради това, ще се докладват разликите между доставчиците според изходните суровини, включени в горивния им микс. Тази методика ще изисква от доставчиците да събират повече информация отколкото в момента, както и допълнителни изисквания за проследимостта ѝ във веригата на доставки.

Вариант В е мярката, представена на държавите членки през октомври 2011 г. Този вариант е предпочитан от НПО в областта на околната среда и някои държави членки.



Г) Приети стойности на ПГ по типове изходни суровини или действителни стойности на ПГ


При този вариант, съответствието на доставчиците ще се основава на въздействието на ПГ от всички изходни суровини, използвани в ЕС (напр. бензин и дизелово гориво/газьол от нефт, природен битум, битуминозни шисти, течно гориво от въглища, газообразни горива и електроенергия и др.). Доставчиците ще докладват приети стойности въз основа на средна стойност (вариант Г1) или консервативни стойности, по-високи от средните стойности на интензитета на ПГ (Г2). Тези варианти ще изискват докладване за произхода на изходните суровини на изкопаемите горива. Като алтернатива, доставчиците могат да предпочетат да предоставят реалните стойности. Този вариант предполага същите изисквания за събиране на данни и проследимост както във вариант В, усилията за постигане на съответствие във вариант Б1, и допълнителните усилия за тези доставчици, които изберат да докладват действителните стойности.

Варианти Г1 и Г2 са предпочитани от НПО в областта на околната среда, както и от заинтересованите страни от секторите на енергията от биомаса и селското стопанство, тъй като това е методиката, прилагана към биогоривата.



Д) Действителни стойности на ПГ


Този вариант изисква от доставчиците да изчисляват и докладват оценки за емисиите на ПГ нагоре по веригата за отделните пратки горива (напр. находище, търговско наименование, търговско наименование на суровия нефт и др.). Този вариант следва да предоставя най-точното докладване на интензитета на ПГ на горивата, употребявани в ЕС, но също така е и най-сложният, тъй като доставчиците ще трябва да предоставят собствени стойности, а понастоящем наличните данни са ограничени.

Вариант Д не се предпочита от никоя конкретна група заинтересовани страни, въпреки че някои държави членки и някои трети държави износители на нефт го считат за най-справедливия подход, тъй като се основава на пълната диференциация на всички горива.


  1. ОЦЕНКА НА ВАРИАНТИТЕ НА ПОЛИТИКАТА


Настоящото обобщение представя вариантите по отношение на тяхната ефективност за постигането на ключовите цели, както и тяхното значение за по-широки екологични, социални и икономически въздействия.
    1. Ефективност


Най-ефективният вариант за докладване на интензитета на ПГ на горивата на равнище ЕС и доставчици е вариант Д, тъй като изисква всички доставчиците на горива да докладват действителни стойности. Въпреки това, в момента може да няма налични действителни необобщени данни за всички видове горива и доставчици; той също така е най-сложният от гледна точка на проверката и носи най-големия риск от измами.

Вторият най-точен за докладването на интензитета на ПГ на равнище ЕС и доставчици е вариант В, тъй като разбивката на горивото на ниво изходни суровини вече обхваща повечето от вариациите между горивата, според интензитета им на ПГ. Тази методика изисква допълнителни усилия за събиране на данни и проследимост от страна на доставчиците на горива, а проверката от страна на държавите членки ще бъде със средна сложност.

Третите най-точни варианти са Г1 и Г2. Тези варианти осигуряват скромна точност за докладването на интензитета на ПГ на ниво доставчици по същите причини като Б1. Въпреки това, като се има предвид, че съгласно този вариант само доставчиците с по-нисък интензитет на ПГ се насърчават да докладват действителните стойности, в случая на вариант Г1 докладваните средни емисии за ЕС могат да бъдат занижени с до 1 процентен пункт от общата цел от 6 %. Този ефект би могъл да бъде смекчен в Г2, тъй като консервативната приета стойност ще насърчи също така доставчиците на горива с по-високи от средните емисии да докладват действителните стойности. Тази методика изисква от доставчиците на гориво значителни допълнителни усилия за събиране на данни и проследимост, а проверката от страна на държавите членки ще бъде сложна. Условията ще бъде по-сложни за доставчиците, които изберат да предоставят действителни стойности.

Най-простият и с най-малко разходи вариант е Б1 (средни приети стойности по горива). Въпреки това, той също така е по-малко точен, поради факта, че изискванията за докладване въз основа на средни стойности не отразяват вариациите на интензитета на ПГ между (т.е. конвенционалните срещу неконвенционалните горива), и в рамките на (конвенционалните горива с по-висок интензитет срещу конвенционалните горива с по-малък интензитет) категории изходни суровини. Макар че този вариант създава някои рискове по отношение на точността на докладваните средни емисии на ЕС, както и на разработването на стойностите за сравнителното изкопаемо гориво, тъй като не се събира пазарна информация, вариантът ще даде възможност на държавите членки да проверяват съответствието по възможно най-простия начин и ще сведе до минимум възможностите за измама посредством изпълнението на методика, която е с най-малката административна сложност.



По отношение на съгласуваността на политиките с биогоривата, вариант Г2 би бил най-съгласувания, докато варианти Г1 и В биха били частично съгласувани с методиката за биогоривата. Освен това, вариант Д би бил по-обременяващ за доставчиците на горива. Съвсем ясно вариант Б1 би бил по-малко обременяващ.
    1. Въздействия върху околната среда


Производството на горива може да има отрицателно въздействие върху околната среда поради дейностите нагоре и надолу по веригата, което може да доведе до отрицателни въздействия върху качеството на въздуха и биологичното разнообразие, както и до потреблението на голямо количество ресурси, особено за неконвенционални източници. Въпреки че всички варианти водят до известни положителни въздействия в сравнение с базовия сценарий, те са най-високи при вариант В, тъй като намаляването на потреблението на по-интензивни по отношение на използването на ресурси и по-замърсяващи неконвенционални източници е по-голямо.
    1. Икономически и социални въздействия

      1. Административни разходи


При количественото определяне на административната тежест тя беше преценена като най-ниска при вариант Б1 в размер на 3 млн. EUR годишно, тъй като този вариант има най-простия механизъм за докладване и проверка. Тези разходи се увеличават в съответствие с по-високата степен на сложност средно до 15 млн. EUR, 23 млн. EUR, 23 млн. EUR до 31 млн. EUR и 31 млн. EUR годишно съответно за варианти В, Г1, Г2 и Д. Тези разходи са ниски за всички варианти и са от порядъка на 0,001—0,01 евроцента на литър.
      1. Разходи за постигане на съответствие


След като се вземат предвид нивата на биогорива и възобновяема електроенергия, необходими за постигане на целите на Директивата за възобновяемата енергията, основната част от допълнителното намаляване на въглерода, необходимо, за да се спази ДКГ, идва от намаляването на емисиите нагоре по веригата и от допълнителното смесване на биогориво независимо от варианта, което води до сходни разходи. Когато е позволена, замяната на горива с по-висок интензитет с горива с по-малък интензитет изглежда играе малка роля по отношение на цялостното намаляване, необходимо по тези варианти, като се има предвид, че разходите за намаляване по други технологии са много по-благоприятни. Вариантът с най-ниски разходи за постигане на съответствие е Г1 в размер на 1 млн. EUR годишно, следван от варианти Б1, В, Г2 и Д съответно с 6 млн. EUR, 8 млн. до 9 млн. EUR, и 9 млн. EUR6. Тези разходи са ниски при всички варианти, и достигат до 0,003 евроцента на литър. Вариант Г1 е с най-ниски разходи за постигане на съответствие поради занижаването на емисиите на равнище ЕС, което като цяло води до по-малка необходимост от усилия за намаляване.
      1. Други въздействия върху разходите и конкурентоспособността


Вариант Г1 изглежда води до най-ниско повишение на пазарните разходи в размер на 59 млн. EUR, поради занижено докладване на средните емисии на ЕС. Всички други варианти водят до сходни пазарни разходи, възлизащи на 79 млн. EUR. Цялостното въздействие върху цените на колонката на бензиностанциите за всички варианти беше оценено като увеличение от 0,02 — 0,04 евроцента на литър7.

По отношение на въздействията от допълнителната тежест върху сектора на нефтената промишленост, и по-специално рафинериите на ЕС, изглежда разумно да се приеме, че производителите ще прехвърлят по-голямата част от разходите върху потребителите. Тъй като разходите са ниски и не се очакват значителни намаления в общото потребление на горива, не се очакват значителни промени в структурата на пазара, добавената стойност, капацитета за иновации, заетостта и конкурентоспособността на рафинериите на ЕС в сравнение с международните конкуренти.


  1. ЗАКЛЮЧЕНИЕ


В заключение, изборът на методика е от решаващо значение при определянето на точността на докладвания въглероден интензитет на доставяните горива. Някои методики водят до известно подценяване и/или надценяване на интензитета на ПГ на горивата на равнище доставчици. Варианти Г1 и Г2 също са склонни да подценяват и интензитета на ПГ на горивата на равнище ЕС. Неточното докладване може отчасти да намали цялостната амбиция на ДКГ и да повлияе върху начина, по който тежестта се разпределя между доставчиците на горива.

Вариантите, които водят до допълнително ниво на разбивка, а не просто на типа гориво (т.е. ниво пратка с изходни суровини или горива), са по-ефективни при насърчаване на потреблението на горива, които са с по-нисък интензитет на ПГ и са по-малко замърсяващи. Те водят до положителни резултати по отношение на въздействието върху околната среда. Непряко, това изглежда ще доведе до малки намаления във вноса на продукти, тъй като видовете суров нефт използвани от рафинериите на ЕС демонстрират по-нисък въглероден интензитет.

Вариациите в икономическите разходи по отношение на различните варианти са малки, въпреки че бяха установени някои разлики в административните разходи и разходите за постигане на съответствие — вариант Б1 е вариантът с най-ниски разходи. Тези разходи, не се считат за съществени по отношение на икономическите въздействия или въздействията върху конкурентоспособността на доставчиците на горива. Намаленията на емисиите нагоре по веригата и увеличеното смесване на биогорива осигуряват основната част от допълнителните намаления, необходими за постигане на целта на ДКГ при всички варианти. Възможността за доставчиците да заменят изкопаемите горива с по-висок въглероден интензитет с такива с по-нисък, играе ограничена роля в постигането на задължителните намаления на емисиите на парников газ при тези варианти, при които този начин за намаляване на емисиите е разрешен.

Там където доставчиците могат да избират между докладването на своите действителни стойности на интензитета на ПГ и предоставените приети стойности, съществува риск доставчиците на видове суров нефт с висок интензитет да се възползват от тази гъвкавост, освен ако тези приети стойности бъдат определени консервативно.

Б1 води до най-простия механизъм за изпълнение и проверка, като се има предвид, че той не изисква никакво допълнително събиране на данни. Въпреки това Б1 (на база средни приети стойности по горива) дава някои неточности по отношение на докладването на интензитета на ПГ на ниво доставчици и създава някои рискове при докладването на средното за ЕС. Това е така, защото при докладването на базата на средни приети стойности по горива при този вариант доставчиците не събират реална пазарна информация. Бидейки вариантът с най-прост подход, същевременно резултатите на вариант Б1 по отношение на околната среда са сравнително лоши. За разлика от това, варианти В, Г1 и Г2 са сходни по отношение на предоставянето на точна методика и представляват положително въздействие върху околната среда, въпреки че са по-обременяващи, особено Г2. В заключение, изглежда че има редица въпроси, които фино балансират избора между различните варианти В, Г1, Г2 и Б1. Подходът на вариант Б1 се очаква да доведе до възможно най-ниските административни разходи. Докато вариант Д е привлекателен, тъй като потенциално е по-точен, той ще бъде труден за изпълнение в краткосрочен план. Ето защо е предпочетен вариант Б1: Средни приети стойности на ПГ по типове гориво (бензин/дизелово гориво) въз основа на горивен микс на ЕС („основен подход за докладване“).


1Директива 98/70/ЕО.

2Директива 2009/30/ЕО, член 7а, параграф 5.

3Приложения 3 и 4 към настоящото предложение:

http://ec.europa.eu/transparency/regcomitology/index.cfm?do=search.documentdetail&XOvfOQKYHt67nl0gDR9EQ0pDU4MfDGIJHglKuEmrBsRhxbx1TISJ2Mfg5DtxY23N



4https://circabc.europa.eu/w/browse/6893ba02-aaed-40a7-bf0d-f5affc85a619

5https://circabc.europa.eu/w/browse/ced1b370-4443-49ef-839f-fa4a8b55a550 and https://circabc.europa.eu/w/browse/9ee501ad-fdfe-4975-80d4-477557384644

6Тук оценените разходи се отчитат на годишна основа. Обратно на административните разходи, общите разходи за постигане на съответствие се очаква да бъдат извършени само през 2020 г., когато се прилага задължението по ДКГ.

7Увеличенията на цените на колонките на бензиностанциите представляват промяната в разходите между базовия сценарий и различните варианти — усилието за постигане на ДКГ, след като е изпълнена целта на ДВЕ. Абсолютните покачвания на цените на колонките на бензиностанциите за цялото намаление от 6 % ще бъде около 0,3 евроцента на литър.

BG   BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница