Община пловдив пл. „Стефан Стамболов” №1 информация за преценка на необходимостта от овос



Дата01.02.2018
Размер359.2 Kb.
#53004
ОБЩИНА ПЛОВДИВ

пл. „Стефан Стамболов” № 1

ИНФОРМАЦИЯ
ЗА

ПРЕЦЕНКА НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ (ПРОЕКТ)

Изграждане на нова детска градина на ул. „Богомил”


ВЪЗЛОЖИТЕЛ: ………………………
ИВАН ТОТЕВ

Кмет на Община Пловдив


Пловдив, м. ноември 2014 г

АНОТАЦИЯ

В настоящата ”Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС” ръководството на Община Пловдив представя пред компетентния орган – РИОСВ - Пловдив инвестиционното предложение за „Изграждане на нова детска градина на ул. „Богомил”.



За Информацията са използвани материали от работен инвестиционен проект за обект Изграждане на нова детска градина на ул. „Богомил”, УПИ ІV – 9, за обществено обслужващи дейности ( кадастрален № 56784.529.136), кв. 10 по плана на Гладно поле, гр. Пловдив” (м. ноември 2014 г.) разработен от „КоБ Проект” ЕООД.

Изготвената информация е в съответствие с Приложение № 2 към чл. 6 чл. 6 от Наредбата за ОВОС.
I. Информация за контакт с възложителя

1. Име, ЕГН, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:


Иван Тотев - Кмет на Община Пловдив

гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, ЕИК 000471504

Чрез пълномощник - Константин Димитров Божков, Управител на „Коб Проект” ЕООД – със седалище и адрес на управление гр. Пловдив,бул. „Цар Борис ІІІ-Обединител” № 128, офис 5, ЕИК 115865776 в качеството на Изпълнител на обществена поръчка с предмет: Избор на изпълнител за изработване на работни проекти за обекти на образователната инфраструктура по обособена позиция № 5 „Изготвяне на работен инвестиционен проект за обект : Изграждане на нова детска градина на ул. „Богомил” УПИ ІV - 9, за обществено обслужващи дейности (кадастрален № 56784.529.136), кв. 10 по плана на Гладно поле, гр. Пловдив”.

Пълен пощенски адрес: Пловдив – 4000, бул. „Цар Борис ІІІ Обединител „ № 128, офис 5,

Телефон, факс и е-mail: 032 64 30 30 , факс 032 64 30 30, e-mail : kobproject @ abv.bg

Управител или изпълнителен директор на фирмата- възложител Иван Тотев - КМЕТ

Лице за контакти: арх. Константин Божков, 0888 443 681
II. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:
1. Резюме на предложението

Настоящата информация за преценка на необходимостта от ОВОС се отнася за инвестиционно предложение (ИП) за „Нова детска градина на ул. „Богомил”. Предложението включва строителството, по изготвен работен проект, на обекта на обособена площадка. ИП е в обхвата на Проект „Пловдив през 2014 – 2020 г. – интелигентен, устойчив, желан европейски град”, дейност 7 – Работни инвестиционни проекти на обекти на образователната инфраструктура, Оперативна програма – Регионално развитие. Съгласно Договор за БФП № BG161PO001/ 5-2/ 2012/009г. и Договор № 14 ДГ 997/14.08.2014 г. на Община Пловдив , фирма „КоБ Проект „ ЕООД е определена за изпълнител на обществена поръчка. Инвестиционното предложение предвижда изграждане на детско заведение в УПИ ІV-9, за обществено обслужващи дейности (кадастрален номер 56748.529.136), кв.10 по плана на Гладно поле, гр. Пловдив. Съгласно Решение № 14РО6 / 30.01.2014 г. на Кмета на Община Пловдив и одобрено планово задание с Протокол на ЕСУТ № 49 от 20.11.203 г., точка 13, се предвижда изработване на комплексен проект – ПУП и Инвестиционен проект за изграждането на новата детска градина.


1.1Обща характеристика на избраната площадка

Местоположение на обекта

„КоБ Проект „ ЕООД е разработило работни проекти за обособена позиция № 5 „Нова детска градина на ул. „Богомил” УПИ ІV - 9, за обществено обслужващи дейности (кадастрален № 56784.529.136), кв. 10 по плана на Гладно поле, гр. Пловдив”. Местоположението на обекта е в урбанизираната градска част на гр. Пловдив,

( фигура 1).

Теренът е ситуиран на улица „Богомил” № 75- А, Район Източен на Община Пловдив. Собственост е на Община Пловдив.

В близост до площадката са разположени:


  • На изток – ул. Богомил

  • На запад – Военни имоти

  • На север – Военни имоти

  • На юг – ул. Богомил


Площи за изграждане на обекта

Размерът на строителната площадка, която ще се използва за изпълнението на Детската градина ще е в регулационните /имотни/ граници на УПИ ІV, с обща площ 2657 м2, съгласно скицата на поземлен имот № 33353 /25.10. 2013 г. с идентификатор 56784.529.136 . на Служба по геодезия , картография и кадастър гр. Пловдив и Ситуационен план на УПИ ІV – 9, общ. обсл. дейности в кв. 10, по плана на кв. Гладно поле, гр. Пловдив на Община Пловдив


1.2. Същност на инвестиционното предложение
Предназначението на обекта е след изграждането му да се отглеждат и възпитават 96 деца , от 3 до 7 годишна възраст, разделени в 4 групи (по 24 деца в група).
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Проектирането и изграждането на детската градина има значим социален ефект. Детското завесение е предназначено да задоволи нуждите на Район Източен, Община Пловдив.

При т. нар. ”нулева алтернатива”, при която ИП няма да се реализира, ще се постигне отрицателен ефект свързан с отглеждането на деца в други заведения, отдалечени от района, загуба на време и средства от родителите и други.

Инвестиционното предложение е за изграждане на нова детска градина, за задоволяване нуждите на Район Източен, Община Пловдив . От такъв вид заведение е доказано на основание :


  • одобрен ОУП`2007 г. на гр. Пловдив с Решение № 375/2007 г. на Общински съвет от месец септември, съгласуван с МОСВ /РИОСВ/;

- влязъл в сила подробен устройствен план /ПУП/на кв. Гладно поле, в който попада УПИ ІV-9, одобрен с Протокол № 8/14.04. 2005 г. на Общински съвет Пловдив;

- одобрена процедура за проектиране и изграждане на нова детска градина

от Кмета на Община Пловдив, с Решение № 14РОП6 / 30.01.2014 г.



Фигура 1

Местоположение на обекта


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг

план дейности

Инвестиционното предложение е в съответствие с действащия ПУП на кв. Гладно поле, съгласно прогнозата на ОУП`2007 г. в съответствие със ЗУТ и Наредба №7 за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Съгласно българското и европейското законодателства, процедурата по ОВОС изисква разглеждането на алтернативи за осъществяването на всяко предлагано инвестиционно предложение. На настоящия етап е направен предварителен анализ на разгледаните алтернативи въз основа на действащи нормативни изисквания и специфичните особености на Район Източен.

В процеса на изготвяне и одобряване на ОУП`2007 г. гр. Пловдив са разгледани всички алтернативи за задоволяване на потребностите на населението на гр. Пловдив /жителите на район Източен/, за отреждане на територии за обществено обслужване – здравеопазване и социални грижи, специално за детски градини.

Определения терен за УПИ ІV-9, за обществено обслужващи дейности (кадастрален номер 56748.529.136), кв.10 по плана на Гладно поле, гр. Пловдив, съответства на предвижданията на подробния устройствен план.

Това е единствения начин за задоволяване на потребностите от такъв род услуги за територията на изградения жилищен комплекс, съгласно нормите на Наредба № 7 за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони и ЗУТ.

Факторите, предопределящи местонахождението на обекта, нямат алтернатива и разглеждането им е извън обхвата на направения анализ.


5. Местоположение на площадката, включително необходими площи за временна дейност по време на строителството
Обектът се намира в гр. Пловдив , Район Източен, на ул. Богомил, кв. 10, УПИ ІV-9, за обществено обслужващи дейности, по плана на кв. Гладно поле. Собственост е на Община Пловдив. Размерът на строителната площадка, която ще се използва за изпълнението на Детската градина ще е в регулационните /имотни/ граници на УПИ ІV, с обща площ 2657м2, съгласно скицата на поземлен имот № 33353 / 25.10. 2013 с идентификатор 56748.529.136 на Служба по геодезия , картография и кадастър гр. Пловдив и Ситуационен план на УПИ ІV – 9, общ. обсл. дейности в кв. 10, по плана на кв. Гладно поле, гр. Пловдив.

Ситуирането на площадката на територията на гр. Пловдив е представена по-горе на фигура 1.

За дейностите, които ще се извършват в периода на строителството, няма да има нужда от площи за временни дейности. Продуктът от изкопните работи ще бъде извозван незабавно, а необходимите строителни материали ще се доставят по допълнително изготвен предварителен график, с цел избягване на необходимостта от дълготрайно съхранение на големи количества. Незначителни количества от строителни материали (тухли, арматура, кофражни платна и др.) ще се съхраняват на самата прощадка.
6. Описание на основните дейности (по проспектни данни), капацитет

Предвижда се детската градина да е на 3 нива – две надземни и едно подземно.

Инвестиционното предложение предвижда следните технико-икономически показатели:


  • Площ на УПИ - 2 657 м2;

  • Застроена площ на сградата - 796 м2;

  • Разгъната застроена площ - 1 335 м2;

  • РЗП с включен сутерен - 1 602 м2;

  • Плътност на застрояване - 30%

  • Озеленяване - 40%

  • Кинт. - 0,6

Цитираните показатели са в съответствие с чл.18 от ЗУТ и чл.40 от Наредба № 7 за правила и норми за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

Предвиждат се следните строително-монтажни работи:

изкопни работи; фундиране и бетонови дейности; кофражни; армировъчни и монтажни; изпълнение на инсталации; довършителни работи.


Поради правоъгълната геометрия на имота, разположен север - юг и за добро ослънчаване на детските помещения, се предвижда основния модул с детските групи да е разположен на юг, овладявайки целия възможен фронт между застроителните линии. Модулът ще е двуетажен, обслужван с асансьор, постигайки ефективност. От юг се разполагат дневни и спални помещения, а от север са обслужващите и административни пространства: тоалетни, разливочни, кабинети, коридор. Светлата височина във всички помещения е 2,70 м. Във всички групи е осигурена достъпна среда– асансьор с ефективни размери. Разположението на сградата позволява изграждането на детските площадки към всяка една група да бъде от юг – най благоприятното разположение. Основният пешеходен достъп също е от юг, от към ул. Богомил, като по този начин се постига най-атрактивния подход от детска гледна точка – между самите игрални площадки.

Спортният кът, басейнът и физкултурният салон, както и кухнята се разполагат в северозападният край на имота, като по този начин е възможно проектиране на автомобилен достъп за зареждане и паркинг за нуждите на заведението от изток. Така се постига сигурност чрез разделяне на пешеходния от автомобилен достъп. Светлата височина в спортните помещения е 4,00 м, а в кухнята е 2,70 м.

В частичния сутерен на кота - 2,70 се разполагат обслужващите помещения към кухнята, перално с глададачно, както и абонатната станция. Решението е продиктувано от факта, че с надземното застрояване се изчерпва максималния застроителен обем.

Предвижда се обектът да се включи към мрежата на топлофикация, чиято инфраструктура е достигнала до кръстовището на ул. „Богомил“ и „Лев Толстой“. Има изграден трафопост в непосредствена близост до имота – от североизток. Главните ВиК отклонения се предвиждат от ул.“Богомил“.

Части от фасадите са композирани с дървена обшивка или с цветен бонд, като целта е постигане на модерна визия адекватна на детско заведение.

Всички детски съоръжения на площадките се предвижда да са със съвременен дизайн и материали, настилките – противо ударни.

Съгласно чл. 137 от ЗУТ обектът е категория 4Б.
7. Схема на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура

Обектът граничи със съществуваща улица Богомил и не е необходимо промяна или изграждане на нова пътна инфраструктура.


8. Програма за дейностите, включително за строителството, експлоатацията и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване


  • Проектиране и съгласуване

Тази фаза обхваща изготвяне на обемно устройствено проучване за обекта и работен инвестиционен проект и тяхното съгласуване с отговорните институции и ескплоатационни дружества на територията на гр. Пловдив.

Обемно устройственото проучване на обекта (нова детска градина на ул. Богомил кв. 10, УПИ ІV-9, за обществено обслужващи дейности по плана на Гладно поле, гр. Пловдив) е представено и одобрено от ЕСУТ с протокол № 41, т. 6 от 01.10.2014 г.

Работният инвестиционен проект предстои да бъде внесен за одобряване от Община Пловдив.


  • Изграждане

На този етап няма изготвен подробен график за изпълнение на СМР. Изграждането на обекта ще се извърши на един етап след получаване на разрешение за строеж. Като организация изграждането ще се разгърне само върху парцела и няма да засегне съседни имоти. Подходът за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществи по съществуваща улица граничеща с площадката .

При изграждането ще се използват природни ресурси като вода, инертни материали, дървен материал.

Отпадъците, които ще се получат в процеса на строителството и експлоатацията на обекта са минимални. Същите ще се събират разделно в подвижни контейнери и периодично ще се извозват и депонират на определените от общината места .

При реализацията на инвестиционното предложение ще се получи временно нарушаване на комфорта на заобикалящата среда и обитателите при изпълнение на изкопните и строителни работи в рамките на традиционното за строителната система. След приключване на строителството и последващото благоустрояване и озеленяване на района комфортът ще се възстанови и подобри.

Предвид неголемия обем на строително-монтажните работи може да се предположи, че извършваните дейности по време на изграждането и експлоатацията на обекта няма да доведат до замърсяване и дискомфорт на околната среда.


  • Експлоатация

След построяване, обектът ще се ползва по съгласно основното предназначение - на инвестиционното предложение - отглеждане и възпитаване на деца в 4 обособени групи, във възрастовия интервал 3 до 7 годишна възраст.
9. Предлагани методи на строителство

В процеса на строителство ще се прилагат методи на класическо жилищно

строителство, съобразено с предназначението на обекта.

С оглед на това, че строителството ще се извърши в населено място акцентите в този етап ще бъдйт насочевни в следните направления:



  • Обезопасяване на изкопите, влагане на качествени и сертифицирани материали;

  • Земните маси от изкопите ще се извозват и депонират извън конуса на обрушване;

След извършване на изкопите ще се контролира стабилността на откосите, след което ще се пристъпва към останалите видове работи: стоманобетонно фундиране, кофражни и армировъчни работи, бетонови работи, зидарии и покривни работи, монтаж на дограми, изпълнение на инсталации, довършителни работи.

Строителството на обекта ще се извършва от компетентни и лицензирани фирми и технически лица съгласно Договор с инвеститора – Община Пловдив. Всички временни дейности ще се извършват в рамките на определения терен. Ще се използват всички съвременни и най - добри утвърдени строителни материали и практики в страната и ЕС, в т. ч.: арматура, бетон, хидроизолации, , топлоизолационни плоскости, метални или пластмасови врати и прозорци и др.


10. Природни ресурси, предвиждани за използване по време на строителството и експлоатацията
10.1. По време на строителството

По време на строителството на обекта не се предвижда използуване на природни ресурси, освен стандартни строителни материали (баластра и пясък, бетон, хоросан, тухли, арматурно желязо, метални конструкции, топлоизолации и дограма, други.

Необходимите инертни материали ще се осигурят от български фирми, притежаващи разрешителни за техния добив.

По време на строителството няма да се използват други терени и нарушава техният ландшафт с цел депониране на изкопни земни маси, строителни отпадъци и материали извън площадката. Няма да се засегнат и физически увредят прилежащите терени от използваната строителна техника и автотранспорта. Използваните бетонови разтвори ще се закупуват от действащи бетонови възли и ще бъдат със скални и инертни материали взети от узаконени кариери.

По време на строителството не се унищожава трайна дървесна растителност. Предвижда се озеленяване на двора.

Водоснабдяването на детската градина ще се осъществи от ново водопроводно отклонение от съществуващ водопровод по ул. Богомил.

Не се предвижда използване, съхранение, транспорт и работа с материали, които да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Количествата необходими суровини и материали ще бъдат определени в работните проекти. Материалите ще бъдат закупувани от български фирми.


10.2. По време на експлоатация

В качеството на природни ресурси ще се ползва вода за битови нужди (максималното количество вода л/ден за дете е 105 литра ) и електроенергия (по предварителен договор за присъединяване на детската градина към електроразпределителната мрежа на „ ЕВН България Електроразпределение „ ЕАД е предоставена мощност от 180 КW)

В последствие ще бъде представена необходимата документация за получаване на разрешение за водоползване и електроенергия на площадката на детската градина.
11. Отпадъци, които се очаква да бъдат генерирани – видове, количества и начин на третиране

11.1. Генерирани отпадъци по време на строителството
В периода на строителство ще се генерират строителни отпадъци от общ характер, - изкопни земни маси, бетон, дървен материал, метални отпадъци.

Хумусният слой ще бъде отделен и депониран преди започване на строителството.

В таблица 1 е представена класификацията на строителните отпадъци, съгласно Наредба № 3 от 2004 г.

Таблица 1

Класификация на прогнозираните строителни отпадъци

Код

Наименование

17 01

Бетон, тухли, керемиди, плочки, порцеланови и керамични изделия

17 01 02

Тухли

17 01 03

Керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия

17 01 07

Смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06

17 04

Метали (включително техните сплави)

17 04 05

Желязо и стомана

17 09

Други отпадъци от строителство и събаряне

17 09 04

Смесени отпадъци от строителство и събаряне, различни от упоменатите в 17 09 01, 17 09 02 и 17 09 03

При строително-монтажните работи се очаква оборудването и частите на някои съоръжения да бъдат доставени в съответните им опаковки, които при монтажа на съоръженията ще се превърнат в отпадъци, както следва:

Код 15 01 – опаковки, включително разделно събирани опаковки от бита, в т. ч.:

хартиени и картонени опаковки (код 15 01 01), пластмасови опаковки (код 15 01 02), опаковки от дървесни материали (код 15 01 03), метални опаковки (код 15 01 04).

Отпадъците от опаковки ще се събират разделно по кодове и на основата на сключени договори ще се предават на фирми за оползoтворяване (включително рециклиране), които притежават разрешително за такава дейност.

11.2. Генерирани отпадъци по време на експлоатация на обекта

В процеса на експлоатация ще се генерират само битови отпадъци и инцидентно, при възникнала необходимост от ремонтни дейности. В таблица 2 е представена обобщена информация за номенклатурата на отпадъците.


Таблица 2

Генерирани отпадъци по време на експлоатация

Производствени” отпадъци



Вид на отпадъка

Код

Забележка

3.


Опаковки от хартия и картон

15 01 01

Ще се събират разделно и предварително съхраняват на определена площадка до натрупване на количества за предаване за оползотворяване на физически или юридически лица, които прилагат йерархията при управление на отпадъците и притежават Регистрация за дейности с отпадъци по чл. 78 от ЗУО и извършване на дейности по оползотворяване.

4.

Пластмасови опаковки

15 01 02

Ще се събират разделно и предварително съхраняват на определена площадка до натрупване на количества за предаване за оползотворяване на физически или юридически лица, които прилагат йерархията при управление на отпадъците и притежават Регистрация за дейности с отпадъци по чл. 78 от ЗУО и извършване на дейности по оползотворяване.

5.

Опаковки от дървесни материали

15 01 03

Ще се събират разделно и предварително съхраняват на определена площадка до натрупване на количества за предаване за оползотворяване на физически или юридически лица, които прилагат йерархията при управление на отпадъците и притежават Регистрация за дейности с отпадъци по чл. 78 от ЗУО и извършване на дейности по оползотворяване (подготовка за повторна употреба – използване при кофражни дейности, или друго оползотворяване – за възстановяване на палети или дървени каси), в съответствие с Наредба за управление на строителни отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали..

Битови отпадъци

6.

Разделно събрани фракции – хартия и картон

20 01 01

Ще се събират разделно и предварително съхраняват на определена площадка до натрупване на количества за предаване за оползотворяване на физически или юридически лица, които прилагат йерархията при управление на отпадъците и притежават Регистрация за дейности с отпадъци по чл. 78 от ЗУО и извършване на дейности по оползотворяване..

7.

Други битови отпадъци – смесени

20 03 01

Генерираните битови отпадъци от жизнената дейност на работниците ще се събират в метални контейнери тип „Бобър” и предават за сепариране (отделяне на опаковки от хартия, метал, пластмаси с цел рециклиране, отделяне на биоразградими отпадъци с цел компостиране и намаляване на количеството на биоразградими отпадъци предназначени за депониране) в Регионална система за управление на отпадъци и депониране на остатъчните фракции на регламентирано депо за неопасни БО, съвместно с битовите отпадъци от Общината

След завършване на строежа теренът ще бъде подравнен и рекултивиран . Излишните изкопни маси ще бъдат депонирани на място определено от община Пловдив.

При експлоатацията битовите отпадъци ще се събират в метални контейнери. Извозването ще се извършва от фирма обслужваща Район Източен, Община Пловдив.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда

Предвиждат се редица мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху компонентите на околната среда по време на строителството и при експлоатацията на обекта.



12.1. Мерки за периода на строителството

Всички строителни дейности ще се извършат на територията на площадката . Няма да бъдат засегнати съседни имоти.


Опазване на атмосферния въздух

Строителните дейности не предполагат организирани емисии на вредни вещества от стационарни източници.

Могат да се очакват само неорганизирани емисии, при това непостоянни с променлива честота във времето, главно по причина на ветрово разпрашаване от открити площи с наличен сух, дребнозърнест материал, както и емисии от отработени газове на двигатели с вътрешно горене (ДВГ) на строителна и транспортна техника. Тези емисии ще бъдат с намален интензитет и ограничен териториален обхват. Предвиждат се мерки за тяхното ограничаване, така че да не се нарушава качествота на атмосферния въздух в района.

За ограничавание на тези емисии, съгласно изискванията на Чл. 70 на Наредба № 1/27.06.2005 г., се налага перманентно поддържане на хигиена на пътищата да не се допуска разпиляването на суровини или отпадъци при транспортни операции и товаро-разтоварни работи. В тази връзка се предвижда:

- Редовно почистване с оросяване или миене на всички асфалтирани и бетонни

транспортни участъци и площадки на територията на обекта и в близост до него;



  • Поддържане на тревните площи в добро състояние (поливане, подстригване и др.)

  • Строителните отпадъци ще се събират ежедневно в контейнери за да не се допуска запрашване на атмосферния въздух и замърсяване на почвения слой.

  • Ще се организира специализиран пункт за почистване на автомобилните гуми на напускащите площадката на обекта строителни машини и транспортна техника.


Ландшафт

В процеса на строителство частично ще бъде нарушена хоризонталната структура на ландшафта. Като цяло въздействията ще бъдат локализирани, еднократни и няма да имат кумулативен ефект. Предвидените мерки по рекултивация на терена частично ще се извършват паралелно със строителните работи.

След извършване на строителните дейности територията на площадката ще бъде изцяло подравнена и рекултивирана.
Здраве и безопасност

В техническият проект ще се разработи специална част за организация на строителния процес – „план за безопасност и здраве”.

По време на строителството на работниците ще проведе инструктаж по отношение изискванията за опазване на околната среда , спазване на мерки за пожарна и аварийна безопасност, недопускане на замърсяване на околните терени с отпадъци.
12.2. Мерки за периода на експлоатация на обекта

Основните изисквания ще бъдат насочени към спазване на мерките свързани с управлението на отпадъците – разделно събиране, изправни контейнери, предаване за оползотворяване на оторизирани органи.

Ще се организира регулярно поддържане на кондицията на тревните площи и настилки в района на детската градина.

С оглед опазване здравето на обслужващия персонал се предвижда съответните необходими мероприятия по безопасност и създаване на санитарно-хигиенни условия за труд в съответствие с действащите норми. На етап работно проектиране ще се предложат решения за създаване на добър микроклимат, вибрации и шум, нормално осветяване на работните зони, чистота на помещенията, противопожарна защита, медицинско обслужване.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Строителството и реализацията на инвестиционното предложение не са свързани с организиране и разкриване на дейност за добив на строителни материали, добив или пренасяне на енергия, третиране на отпадъчни води.

Конкретните други дейности са в няколко направления.
Електроснабдяване

Има изграден трафопост в непосредствена близост до имота – от североизток.


Водоснабдяване

Главните ВиК отклонения се предвиждат от ул.“Богомил“.


Топлоснабдяване

Обектът ще се включи към мрежата на топлофикация, чиято инфраструктура е достигнала до кръстовището на ул. „Богомил“ и „Лев Толстой“.

Предвижда се поставяне на слънчеви колектори за загряване на водата за битови нужди.
Третиране на отпадъчните битово-фекални води

Предвижда се заустване на БФВ в колектора на градската канализация (ул. „Богомил”). Отпадъчните води ще съответстват на изискванията на Наредба № 6/09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти, (обн., ДВ, бр.97/28.11.2000 г., изм. и доп., бр.24 от 23.03.2004 г., в сила от 23.03.2004 г.) за заустване в канализационни системи.

На територията на площадката на детската градина ще бъде изградена смесена канализационна система за дъждовни и битово фекални води .
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Във връзка с реализацията на ИП са нужни следните разрешителни:



  • Разрешение за строеж по ЗУТ – издава се от Община Пловдив

  • Разрешително за ползване на води за битови нужди - издава се от „В и К „ ЕООД Пловдив

  • Разрешително за присъединяване към електроснабдителната мрежа - издава се от „ ЕВН България Електроразпределение „ ЕАД

  • Разрешително за включване към мрежата на топлофикацията - издава се от „ЕВН България Топлофикация „ ЕАД



  • Разрешение за ползване – издава се от РДНСК

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Инвестиционното предложение не съдържа /предвижда/ замърсяване на почви, води и атмосферния въздух в района както по време на строителство така и по време на експлоатацията.

По време на строителството се очаква дискомфорт, вследствие шумово натоварване и неорганизирани емисии от траспортната техника и строителните машини, но той ще има локален обхват, незначителен по интензитет, краткокраен.
16. Риск от инциденти

По отношение потенциалната опасност от риск при инциденти трябва да се отбележи още, че на територията на обекта не се предвижда използване или съхраняване на опасни вещества или препарати, равни или превишаващи количествата по Приложение 3, Глава VII на ЗООС. Не се предвижда да се използват и органични разтворители, които са в обхвата на Директива 1999/13/ЕС за ограничаване емисиите на летливи органични съединения.

Характерът на обекта и описаната организация на работа, не предопределя възникването на аварийни ситуации и тежки инциденти . Изборът на изпълнител за реализацията на проекта ще изисква добра организация и използване на най-съвременни методи в строителния процес, който трябва да гарантира недопускане на инциденти.Ще бъде изготвен и ще се изпълнява план за безопасност и здраве при работа на обекта, който ще се разработи съгласно нормативно определените изисквания.
III. Местоположение на инвестиционното предложение


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях

Местоположението на обекта е представено по – горе на фигура 1.


Теренът на инвестиционното предложение е разположен в урбанизирана територия в регулационните граници на гр. Пловдив, община Пловдив, Област Пловдив. Обектът се намира на ул. Богомил, кв. Гладно поле, район Източен, гр. Пловдив, кв. 10, УПИ ІV-9,за обществено обслужващи дейности, собственост на община Пловдив. Размерът на строителната площадка, която ще се използва за изпълнението на детската градина е в регулационните граници на /имота/ УПИ ІV, с обща площ 2657 м2. Инвестиционното предложение е за ново строителство.

Територията на община Пловдив обхваща главно урбанизирана градска среда и прилежащи към нея терени, благоприятното географско положение на града, както и влиянието на долината на р. Марица.

На територията на община Пловдив има четири защитени територии, обявени според Закона за защитените територии на обща площ от 845,560 дка.

• Природна забележителност (ПЗ) „Младежки хълм"

• ПЗ „Данов хълм"

• ПЗ „Хълм на освободителите"

• Защитена местност (ЗМ) „Нощувка на малък корморан".
Пловдив е един от малкото градове в страната, в който има защитени територии в урбанизирана градска среда - трите хълма, обявени за природни забележителности.

В териториалния обхват на общината попадат и части от четири защитени зони (33) - Натура 2000 места:

• 33 „Река Марица" (BG 0000578)

• 33 „Марица - Пловдив" (BG 0002087)

• 33 „Рибарници Пловдив" (BG 0002016)

• 33 „Река Пясъчник" (BG 0000444)


Защитените зони изграждат Националната екологична мрежа в България (Натура 2000), която е регламентирана от Закона за биологичното разнообразие. Според него защитените зони се определят в съответствие с две основни за опазването на околната среда Директиви на Европейския съюз – Директива за хабитатите и Директива за птиците.

Теренът отреден за изграждане на детската градина не попада в обявените защитени територии и защитени зони. Най близко разположени до терена защитените зони са Река Марица" (BG 0000578) и „Марица - Пловдив" (BG 0002087). Най близкото отстояние до р. Марица е около 2 км.

В близост до площадката на инвестиционното предложение няма обекти подлежащи на здравна защита.
2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на обекта и бъдещи планирани ползватели на земи

Инвестиционното предложение ще се реализира в урбанизирана територия, собственост на община Пловдив. При строителството и експлоатацията няма да се засягат други собственици на земи в района. Имотът има осигурен пряк излаз до улици.

Относно ситуацията на площадката на детската градина, не се предвиждат промени в наличното земеползване, както и съответни процедури по отчуждаване на земи.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Територията на която ще се изгражда обекта е общинска собственост, отредена за УПИ ІV-9, за обществено обслужващи дейности от кв.10 по плана на Гладно поле, Район Източен, Община Пловдив.

За гр. Пловдив има одобрени :


  • ОУП`2007 г. с Решение № 375 /на Общински съвет Пловдив от месец септември, съгласуван с МОСВ /РИОСВ/;

  • влязъл в сила подробен устройствен план /ПУП / на кв. Гладно поле, в който попада УПИ ІV-9, одобрен с протокол № 8 / 14.04. 2005 г. на Общински съвет Пловдив ;

- Кадастрална карта и Кадастрални регистри, на Община Пловдив одобрени със Заповед № 18-48/03.06.2009 г. на Изпълнителния директор на АГКК.

Околните земи са урегулирани поземлени имоти.




  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Теренът за реализация на инвестиционното предложение е разположен в УПИ ІV-9, кв. 10, по плана на Гладно поле, гр. Пловдив, Община Пловдив. Теренът не попада в защитени територии по смисъла на чл. 5 от Закона за защитените територии и не попада в защитена зона по смисъла на Закона за биологично разнообразие. На територията на площадката и в близост до нея няма разположени и действащи санитарно-охранителни зони около водоизточници и съоръжения за питейно битово водоснабдяване и около водоизточници да минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.

Обектът не попада в обхвата и не засяга защитените територии по смисъла на ЗЗТ или защитени зони от националната екологична мрежа НАТУРА 2000.
4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Територията върху която е предвидено да се реализира инвестиционното предложение е разположена в урбанизирана зона и в този смисъл е силно антропогенно повлияна. Инвестиционното предложение няма да влоши съществуващото качество и регенеративна способност на зоната.


5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Нулева алтернатива

При ”нулева алтернатива” ИП няма да се осъществи. С тази алтернатива са свързани редица съществени потенциални социално-икономически последици:



  • Елиминиране на нуждите на населението в Район Източен и близките райони на Община Пловдив от разкриването на специализирано заведение за отглеждане на деца;

  • Отсъствие на детска градина в района, съответстваща на нормативно предвиденото разстояние;

  • Оздравяване на демографския срив;

  • Възможността за разкриване на нови работни места.

Алтернативи при избора на площадката

Съгласно ЗУТ конкретното местоположение на предвидения за реализация обект е в съответствие с приетия ОУП`2007 г. на гр. Пловдив , Подробен устройствен план на кв. Гладно поле и Кадастралната карта на гр. Пловдив. Изграждането на детската градина ще осигури нуждите на съседните квартали и Района от такъв вид заведение, който липсва или се намира на разстояние над нормативно предвиденото.




IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

По отношение да здравно-хигиенните аспекти на околната и работната среда, няма предпоставки да се очаква наличие на на потенциално засегнато население и територии

Поради спецификата на дейността, от здравни позиции може да се направи извода, че при определяне и вземане на необходимите мерки за избягване на аварийни ситуации, въздействието върху човешкото здраве ще бъде избягнато.

Рискови фактори за увреждане здравето на хората биха възникнали праварийни ситуации. Те могат да бъдат свързани главно с изкопни работи, потенциални емисии на прах в периода на строителство. Предвиждането на конкпетни мерки за здравна защита елиминират отрицателно въздействие върху здравето на хората.

В процеса на експлоатация на обекта не се очаква въздействние от неблагоприятни физични фактори (вредни физични фактори, вредни токсикохимични фактори).

Следователно при реализацията на инвестиционното предложение, изграждане на нова детска градина, не се очаква отрицателно въздействие върху човешкото здраве. При осъществяване на проекта няма да се променя предназначението на ползване на земята. След изграждането на Детската градина ще бъде включена в материалните активи на общината .

В периода на реализацията на обекта анализът на ИП показва, че не може да окаже значително въздействие върху качеството на атмосферния въздух, на водите, почвата, земните недра, ланшафта, природнити обекти, минералното разнообразие. Предвид характера на инвестиционното предложение не би могло да се очаква въздействие върху елементите на биологичното разнообразие. При изпълнение на СМР, както и при експлоатацията на детската градина, обектът няма да повлияе негативно върху структурата на популациите на животинските видове, нито да засегни местообитания на растителни или животински видове с природозащитна стойност.

Изграждането на Детската градина не попада в границите на защитени територии обявени съгласно Закона за защитените територии нито в обхвата на защитени зони от националната екологична мрежа НАТУРА 2000. Поради отдалеченост от коритото на р. Марица , обектът няма нито пряко нито косвено да доведе до нарушаване на водния режим на реката, респективно по този начин да повлияе върху местообитания на консервационно значими видове, предмет на защита в защитена зона „Река Марица”.

При осъществяване на инвестиционното предложение не се засягат единични или групови паметници на културата.

По време на изграждане на обекта въздействия от шум, вибрация, прах са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито, в рамките на работния ден, вредни ефекти от шум върху здравето на населението. Обектът не отделя

вредни газове, прах, радиации, генно модифицирани организми и други замърсители в

околната среда.

С благоустрояването и озеленяването на двора ще се подобрят екологичните и микроклиматични условия.


2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Ново изградената детска градина не попада в границите на защитени територии обявени съгласно Закона на защитените територии нито в обхвата на защитени зони от националната екологична мрежа НАТУРА 2000 и няма да окаже пряко или косвено въздействие върху тях.

Предвид спецификата на обекта и неговото местоположение, тя не може да окаже отрицателно въздействие върху най-близко защитени територии и зони за опазване на природните местообитания на дивата флора и фауна.
3.Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Както беше пояснено по – горе (виж т. 12.1), в процеса на строителство ще се генерират само неорганизирани емисии в атмосферния въздух от изгорелите газове на двигатели с вътрешно горене (ДВГ). За определяне на вредните емисиите в изгорелите газове от ДВГ може да се използва методиката на CORINAIR 2005 – за пътен транспорт (SNAP CODE 0703 - тежкотоварни автомобили в т. ч. с дизелови двигатели).

Съгласно CORINAIR 2005, генерираните емисии се разглеждат като:


  • Първични емисии, получавани вследствие пряко изгаряне на горивото (СО2 и безвредни водни пари);

  • Вторични емисии, получавани вследствие на непълно изгаряне (окисление) на горивото (СО, въглеводороди и прахови частици при дизела) както и на окисляване на определени компоненти от атмосферния въздух (NOx от азота във въздуха) или добавки в горивото, присъстващи в горивната камера на ДНГ (SO2 от изгаряне на сярата в горивото и смазочните масла).

За оценка на емисиите при работа на ДВГ на площадката в процеса на строителството, във фазата разработка на ДОВОС се използват емисионните стандарти EURO IV - EURO V (стойностите на емисионните фактори EF, g/kg гориво по данни от CORINAIR 2005, код 080800).

По време на строителството въздействието по отношение на атмосферния въздух е краткотрайно и временно докато се извършват изкопните работи.

По време на експлоатацията на детската градина не се очакват вредни емисии на замърсители в атмосферния въздух.

ИП не предвижда водопотребление от подземни или повърхностни източници.

В процеса на експлоатация не се генерират отпадъчни производствени води, а само БФВ, зауствани в градска канализация.

В процеса на експлоатация ще се генерират само битови отпадъци, като управлението на същите ще бъдат в съответствие със ЗУО.


4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Инвестиционното предложение се намира в източната част на гр. Пловдив, който е общински и областен център. Обхвата на въздействието от реализацията и функционирането на обекта се ограничава само върху територията на площадката по време на строителството и експлоатацията.

Очакваното въздействие може да се оцени като временно, с малък обхват на територията по време на строителството.


  1. Вероятност на поява на въздействието.

Вероятността за поява на отрицателно въздействие върху всички компоненти и фактори на околната среда е изключително ниска и незначителна при реализацията на инвестиционното намерение, т. е. техническите и технологични решения след тяхната реализация не създават реална и потенциална опасност за поява на негативни въздействия върху околната среда.

  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Продължителността на въздействие върху атмосферния въздух по време на строителството е кратък. С прекъсване на строителните работи се прекратява и съответното въздействие Като цяло очакваното въздействие е краткотрайно и обратимо.

С реализирането на проекта, /озеленяване и благоустрояване/ ще се подобрят екологичните условия на терена и на непосредствената урбанизирана среда.

Техногенното въздействие върху компонентите на околната среда, е обратимо (след процеса на строителство), без мултиплициране на отрицателен ефект след реализация на ИП.

Обобщена информация, по отношение на вида на очакваните въздействия от реализацията на ИП е представена в следващата таблица 3.


Таблица 3.




Компоненти на

околната среда

Предполагаемо въздействие –

териториален обхват, интензитет, продължителност,

пряко, непряко, кумулативен ефект

1.

Здравето на хората:







а/ Обслужващ персонал

Не се очаква




б/ Население

Не се очаква

2.

Атмосферен въздух

По време на строителството - Краткотрайно, локално (ограничен териториален обхват) с намален интензитет, временно, без кумулативен ефект.

3.

Хидрология, повърхностни води

Не се очаква

4.

Подземните води

Не се очаква

5.

Земни недра (геоложка основа)

В процеса на строителство (изкопни работи) – локално, незначително, кратковременно.

В процеса на експлоатация - не се очаква



6.

Земи и почви

В процеса на строителство (изкопни работи) – локално, незначително, кратковременно.

В процеса на експлоатация - не се очаква



7.

Ландшафт

В процеса на строителство – локално, незначително, кратковременно.

При пускане в експлоатация – напълно възстановен и оздравен ландшафт



8.

Растителен и животински свят

Не се очаква

9.

Природни обекти (защитени територии)

Не се очаква

10.

Рискови енергийни източници – шум, вибрации, лъчения

Не се очаква

11.

Културно наследство

Не се очаква


7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

Реализацията на инвестиционното предложение няма да доведе до отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве. Независимо от това предлагаме мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху компонентите на околната среда по време на строителството и при експлоатацията на обекта.


7.1. Мерки за периода на строителството

Всички строителни дейности ще се извършат на територията на площадката . Няма да бъдат засегнати съседни имоти.


Опазване на атмосферния въздух

Строителните дейности не предполагат организирани емисии на вредни вещества от стационарни източници.

Могат да се очакват само неорганизирани емисии, при това непостоянни с променлива честота във времето, главно по причина на ветрово разпрашаване от открити площи с наличен сух, дребнозърнест материал, както и емисии от отработени газове на двигатели с вътрешно горене (ДВГ) на строителна и транспортна техника. Тези емисии ще бъдат с намален интензитет и ограничен териториален обхват. Предвиждат се мерки за тяхното ограничаване, така че да не се нарушава качествота на атмосферния въздух в района.

За ограничавание на тези емисии, съгласно изискванията на Чл. 70 на Наредба № 1/27.06.2005 г., се налага перманентно поддържане на хигиена на пътищата да не се допуска разпиляването на суровини или отпадъци при транспортни операции и товаро-разтоварни работи. В тази връзка се предвижда:

- Редовно почистване с оросяване или миене на всички асфалтирани и бетонни

транспортни участъци и площадки на територията на обекта и в близост до него;



  • Поддържане на тревните площи в добро състояние (поливане, подстригване и др.)

  • Строителните отпадъци ще се събират ежедневно в контейнери за да не се допуска запрашване на атмосферния въздух и замърсяване на почвения слой.

  • Ще се организира специализиран пункт за почистване на автомобилните гуми на напускащите площадката на обекта строителни машини и транспортна техника.


Ландшафт

В процеса на строителство частично ще бъде нарушена хоризонталната структура на ландшафта. Като цяло въздействията ще бъдат локализирани, еднократни и няма да имат кумулативен ефект. Предвидените мерки по рекултивация на терена частично ще се извършват паралелно със строителните работи.

След извършване на строителните дейности територията на площадката ще бъде изцяло подравнена и рекултивирана.
Здраве и безопасност

В техническият проект ще се разработи специална част за организация на строителния процес – „план за безопасност и здраве”.

По време на строителството на работниците ще проведе инструктаж по отношение изискванията за опазване на околната среда , спазване на мерки за пожарна и аварийна безопасност, недопускане на замърсяване на околните терени с отпадъци.


7.2. Мерки за периода на експлоатация на обекта

Основните изисквания ще бъдат насочени към спазване на мерките свързани с управлението на отпадъците – разделно събиране, изправни контейнери, предаване за оползотворяване на оторизирани органи.

Ще се организира регулярно поддържане на кондицията на тревните площи и настилки в района на детската градина.

С оглед опазване здравето на обслужващия персонал се предвижда съответните необходими мероприятия по безопасност и създаване на санитарно-хигиенни условия за труд в съответствие с действащите норми. На етап работно проектиране ще се предложат решения за създаване на добър микроклимат, вибрации и шум, нормално осветяване на работните зони, чистота на помещенията, противопожарна защита, медицинско обслужване.


За предотвратяване и намаляване на потенциален неблагоприятен ефект върху околната среда ще бъдат прилагани най добрите налични техники (НДНТ), най добрите сертифицирани строителни материали; съвременни строителни технологии и техники; изисквания за техническа безопасност и здраве; противопожарна и аварийна и техническа безопасност на труда и всички действащи законови и нормативни изисквания.

При необходимост, в съответствие с изискванията по процедурата по ОВОС, ще бъде изготвен ”План за изпълнение на мерки за намаляване или предотвратяване на вредни въздействия върху компонентите на околната среда и здравето на хората” при реализация на ИП.


8. Трансграничен характер на въздействията.

Предлаганите съгласно ИП технологични и технически решения, за времето на строителството и експлоатацията имат ограничен териториален обхват на емисиите и няма да доведат до появата на трансгранични по характера си въздействия.



Заключение

Инвестиционното предложение на Община Пловдив за „Изграждане на нова детска градина на ул. „Богомил” има за цел да реализира етапите на проектиране и изграждане на детската градина със значим социален ефект. Детското заведение е предназначено да задоволи нуждите на Район Източен, Община Пловдив, отглеждане и възпитаване 96 деца , от 3 до 7 годишна възраст. При т. нар. ”нулева алтернатива”, при която ИП няма да се реализира, ще се постигне отрицателен ефект свързан с отглеждането на деца в други заведения, отдалечени от района, загуба на време и средства от родителите.

Направените на този предварителен етап анализ и оценка на предлаганите технически и технологични решения показват очакваното незначително въздействие върху околната среда, а именно:


  • Мащабът на въздействие е ограничен – с малък териториален обхват, и незначителен интензитет;

  • На основата на предвидените много сериозни превантивни мерки, не се очаква негативно въздействие върху компонентите на околната среда по пътя на прахо-газовите емисии и повърхностните и подземни води;

  • Очаква се постигането на съответствие с екологичното законодателство по отношение управлението на битовите отпадъци.

  • Строителството и реализацията на ИП ще се развие на ограничена площ при възможно минимално нарушаване на ландшафта и минимални преки въздействия както върху замите и почвите, така и върху флората и фауната в района;

  • Не се очаква въздействие върху елементи на Националната екологична мрежа;

  • Няма предпоставки за възникване на кумулативен ефект и трансгранично въздействие;

  • Ще се използват всички съвременни и най - добри утвърдени строителни материали и практики в страната и ЕС

  • Необходимите инертни материали ще се осигурят от български фирми, притежаващи разрешителни за техния добив.



С уважение

арх. К. Божков
24.10.2014 г.

гр.Пловдив

Текстови приложения

Текстово приложение № 1

  • Договор за БФП № BG161PO001/ 5-2/ 2012/009 г.

  • Договор № 14 ДГ 997/14.08.2014 г. на Община Пловдив

  • Решение № 14РО6 / 30.01.2014 г. на Кмета на Община Пловдив


Текстово приложение № 2

Скица на поземлен имот с идентификатор 56748.529.136 № 33353 /25.10. 2013 г.


Текстово приложение № 3

  • Решение № 375/2007 г. на Общински съвет, съгласуван с МОСВ /РИОСВ/;

  • Протокол № 8/14.04. 2005 г. на Общински съвет Пловдив;

  • Решение № 14РОП6/30.01.2014 г. одобрена процедура за проектиране и изграждане на нова детска градина от Кмета на Община Пловдив


Текстово приложение № 4

Протокол № 41, т. 6 от 01.10.2014 г. от ЕСУТ
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница