Община тутракан



Дата16.10.2017
Размер156.37 Kb.
#32460

ОБЩИНА ТУТРАКАН


МЕСТНА КОМИСИЯ ЗА БОРБА СРЕЩУ ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ

НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ

Адрес, ул. “ТРАНСМАРИСКА” №31 тел., стая №18

тел. 0879835814

Децата на община Тутракан на фокус
ДОКЛАД-2016
Местната комисия за БППМН към Община Тутракан категорично доказва с всяка изминала година, ролята си на обединител на всички институции работещи с деца с отклоняващо се и асоциално поведение. Като институция, пряко свързана с този проблем, Местната комисия за БППМН към Община Тутракан заедно с многобройните си партньори, влага енергия и сърце, за да изгради у подрастващите един по-добър модел на поведение и отношение към света, развивайки ресурсите на детската личност. През 2016 година този стремеж намери потвърждение в разнообразни дейности, насочени към ранната превенция на девиантното поведение на малолетните и непълнолетните и към насърчаване най-доброто у извършилите противообществени прояви, давайки им шанс за по-сигурно и щастливо бъдеще.
Настоящият доклад е изготвен по указания и изисквания на Централната комисия за БППМН относно структурата, показателите и съдържанието му с писмо №РД-30-и-42/15.12.2016г. на секретаря на ЦКБППМН-Константин Томанов.
І. ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ НА МЕСТНАТА КОМИСИЯТА:(законосъобразност на състава)

Във връзка с чл. 6, ал. 2 от ЗБППМН и съгласно заповед № РД-04-18 от 07.01.2016 г. на Кмета на Община Тутракан д-р Димитър Стефанов , в състава на комисията е определен председател и 14 членове, които са институционални представители, ангажирани в сферата на правото, образованието и здравеопазването, спорта, Дирекция “СП”, инспектори ДПС към РУ,,Полиция”-Тутракан.



Председател на МКБППМН: Зам.-кмет на Общината- Петя Князова-Василева

Секретар на МКБППМН: Тодорка Ангелова-ст. експерт в Община Тутракан
ІІ. ДЕЙНОСТ НА КОМИСИЯТА:

Дейността се развива по всички направления в пълна обективност и прозрачност, така че всяко решение беше адекватно и навременно, напълно отговарящо на нарастващите нужди на подрастващите, техните родители, настойници, учители и обществени възпитатели. Създаването на собствени, местни програми и планове спомага за фокусиране към най-важните цели, проблеми и нужди на общинско ниво, както и правилен избор на подходи и мерки за справяне с тях.



Цели и приоритети:

  • Ранна превенция и предизвестяване на симптоми за извършване на

криминални деяния-работа в училищата с директорите, педагогическите съветници и родителите.

  • Работа за ограничаване на криминалната активност на ромските деца-привличане на ромски лидери-деца и възрастни; изграждане на мотивация за посещение на училище; задължително усвояване на български език; превенция на ранните бракове; толерантност.

  • Общопревантивни дейности, свързани със свободното време на децата.

  • Взаимодействие и съвместни инициативи с училищните комисии за превенции на противообществените прояви на учениците /УКПППУ/

  • Разширяване и търсена на нови партньорства с неправителствени организации и взаимодействие с институции


През отчетната година МКБППМН проведе 4 пленарни заседания с участие на членовете и 12 заседания на оперативното бюро.

Водещи теми:

  1. Приемане на годишен доклад за дейността на МК за 2015г.

  2. Приемане на План за дейности-2016.

  3. Определяне на обществените възпитатели за 2016 според броя на подадените малолетни и непълнолетни в риск, както и от необходимостта от широка ранна превенция превенция.

4. Набелязване мерки за повишаване на сигурността на децата и превенция на противоправното поведение.

5. Поведение на малолетните и непълнолетните през ваканционните месеци

6. Обсъждане на предложения за разширяване на партньорската мрежа

7. Предстоящи задачи и разглеждане на проект за лятната превантивна работа

8. Приемане на програма ,,Ваканция 2016” с членове и обществени възпитатели

9. Резултати и оценка на извършената от обществените възпитатели работа в качествено и количествено отношение на ежемесечни заседания на оперативното бюро.

10. Периодично провеждане на работни срещи с обществените възпитатели във връзка с предстоящи и текущи задачи, както и инвдивидуална и групова супервизия по случай.
Организиране и координиране на социално-превантивната дейност, предотвратяване и ограничаване на действието на криминогенните фактори

Дейности по превенция на асоциалното поведение на малолетните и непълнолетните

Европейските изисквания и препоръки, относно правната защита на децата изискват иновативни методи и подходи, които да хармонизират с екипната компетентност и креативност и категорично да водят до ограничаване на криминалната активност.




Превенция през учебната година:

Във връзка с по-ефективната широка и ранна превенция продължава инициативата на нашия екип да предлага на училищата теми за беседи, лекции, дискусии, тренинги и обучения, мултимедийни презентации и филми. Предвид подчертания интерес към тази добра практика, в началото на всяка учебна година обогатяваме и разширяваме съдържанието на програмата с най-актуална тематика, свързана с проблемите на младите хора и техните потребности. Лекторите посещават часовете на класа, където съвместно с децата решават казуси от ежедневието, обсъждат начини за подобряване микроклимата в класа и училището, насочват към формиране на правилно поведение във взаимоотношенията, спомагат за изграждане на активна гражданска позиция.

Училището е мястото, където може да се осъществява най-ранната превенция, и където е възможно информацията да стигне до по-голям брой деца. Целта на срещите е да се формират мнения и становища по важни въпроси във всички направления. Зачитането на детските възгледи е необходимо, за да се гарантира ефективното прилагане на правото на детето и неговия най-добър интерес да бъде от първостепенна важност при решаване на всички въпроси, които го засягат. Децата искат права, а дали се чувстват готови за това? Наша задача е да им помогнем да научат правата си и да знаят къде да търсят помощ при необходимост.

Реализирани беседи, лекции и дискусии по тематика: Насилие и агресия; Решаване на конфликти; Превенция на зависимости; Интернет опасности и кибертормоз; Ранни бракове и образованието на ромските деца и др.

-Проведоха се посещения в часа на класа предимно в класовете от 7 до 11

- Срещи с педагогически съветници и класни ръководители

- С директори на училища и ЦНСТ

- срещи с училищните комисии по превенции /УКПППУ/

- посещения в СПИ с. Варненци и ОУ с. Нова Черна

-периодично изпращане на материали по превенции във всички училища в общината

-периодични срещи и разговори с кметове и кметски наместници

Организирани общински инициативи:


  • Комисията участва като равностоен партньор в провеждането на «Бал

на спортиста» –призовавайки: Спортът е най-добрата превенция и алтернатива на социално-негативното поведение на подрастващите. Г-н Ангел Петричев-изпълнителен директор на ФК Лудогорец-Разград, бе поканен да връчи наградите на най-добрите и да мотивира всички подрастващи към активно спортуване;

  • Интерактивен урок «От малки-без чашка и дим» с учениците от

начален курс от всички общински училища, като ранна превенция срещу употребата на алкохол и цигари. Отпечатани бяха и тематични анимирани седмични програми за всяко дете. Изготвени бяха рисунки, постери, плакати и стикери по темата. Родителите бяха привлечени и се включиха активно като партньори.

  • Поредният формат на «Детска полицейска академия» съвместно РУ на

МВР-Тутракан. В продължение на два месеца децата се запознаха с професията на полицая; Закона за БППМН; бойни приложни техники за самоотбрана; Закона за българските лични документи; Закона за движение по пътищата; основни моменти от закона за закрила на детето; агресията и училищния тормоз и др. На финала всички участници получиха грамоти за успешно преминато обучение. И тази година служители от група за бързо реагиране към ОД на МВР-Силистра демонстрираха специални техники по задържане на нарушители; престрелка; умения на обучении кучета. Присъстваха: директорът на ОД на МВР Кристиян Петров; зам.- кмет и председател на МК г-жа Петя Князова; директори на училища, учители; ученици и граждани.

  • По традиция за Първи юни МК подготви много лакомства и

подаръци за всяко дете от СПИ с. Варненци и ЦНСТ-Тутракан. Осигурихме присъствието им на общинския празник.

  • «Как да предпазим детето си от престъпление»-наръчник на МК с

практически съвети към родителите, който се раздаваше на родители на родителски срещи от секретаря на МК и на класни ръководители, за да достигнат до родителите на децата от съответния клас.

  • По повод Деня за пътна безопасност, екипът на МК изготви и отпечата

брошури с практически съвети за безопасно поведение по пътищата и апели към водачите на МПС да бъдат отговорни на пътя. Брошурите бяха изпратени по всички училища, заведения и раздавани на минувачи.

Преди лятната ваканция в СПИ-Варненци бе проведена беседа по темата под мотото: «Пътят до вкъщи…..Да стигнем !». Целта бе, децата да осъзнаят рисковете, които ги съпътстват, предприемайки пътувания на автостоп или пеша, особено в късните часове, когато видимостта е намалена.



  • Комисията оказваше съдействие на образователните институции за

обхващане в училище на подлежащите на задължително образование деца и ограничаване на отпадането от училище на деца в криминогенен риск и криминални прояви. Организираха се мобилни групи, които посещаваха домовете. Провеждаха срещи с родителите или настойници . С общи усилия, с изключение на случаите, когато децата заминаваха с родителите за чужбина или сменяха местоживеенето си-всички останали се върнаха в училище.
Дейност по изпълнение на национални и общински планове и програми

Общински програми за превенция на насилието между деца, съгласно препоръките в Писмо №96/ 21.12.2006 г. на ЦКБППМН до председателите на МКБППМН


Брой стратегии, програми

Брой обхванати

Теми

Реализирани конкретни дейности

1 програма

550

„Стоп на училищния тормоз”

Уроци в начален курс за видовете агресия и начини за справяне с тях;

Посещения в часа на класа 9-11 клас;

Присъствие на родителски срещи


1 програма

1000

„Спортът-най-добрата превенция”

Участие като партньори „Бал на спортиста”;

„Бързи, смели, сръчни”;

„Тутраканиада- 2016.

Осигуряване на брошури, награден фонд




Дейности по превенция на асоциалното поведение на малолетни и непълнолетни

година


Брой прил. програми за превенция и противодействие на детското асоциално поведение

Брой лица обхванати в кампании по предовтр. на асоц. поведение сред децата

Брой консултирани семейства чрез МКБППМН

2013

1

2100

27 с-ва

2014

1

2000

8 с-ва

2015

1

2000

17 с-ва

2016

5

2500

15 с-ва

Дейности по Плана за действие за реализация Националната стратегия за борба с наркотиците 2014-2018

Екипът на комисията обедини превенциите на алкохол и тютюнопушене и ги презентира едновременно; наркотици и ХИВ/СПИН също едновременно. Вниманието по темите бе превантивно заостряно по два пъти годишно, а на самата дата бяха организирани различни дейност-конкурси за рисунка,есе, плакат, призиви, които бяха отпечатани в брошурки или флаери. Подготвяха се материали и пратени по училищата, заведения и раздавани на минувачи.

Част от материалите бяха изпратени и в ЦКБППМН.

Дейности по Национална програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора.

Трафикът на хора е определян като съвременно робство и представлява сериозно престъпление, свързано с експлоатацията на хора, които биват третирани като стока за продан. Това е изключително доходоносен бизнес за трафикантите, с печалби достигащи 31 млрд. евро годишно. За жертвите трафикът винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания. За по-голямата част от обществото ни този проблем звучи нереален или далечен, но истината е, че това е един от големите рискове в момента в световен мащаб.

На 12 юни в лятната превантивна програма с интерактивно обучение „ С ум и сърце по света” с 29 ученици от СПИ с. Варненци, чрез презентация, игри и дискусия се запознаха с предимствата, ползите и рисковете от предприемането на такова пътуване. В последващите дискусии, бе отделено специално внимание за рисковите ситуации, които биха могли да създадат предпоставки за сексуални посегателства и трудова експлоатация. Колкото по-информирани са малолетните и непълнолетните, толкова по-трудно стават мишена на измама.

Обучители бяха секретарят на МК, инспектор Детска педагогическа стая и член на МК, който е и обществен възпитател.

Темата бе разисквана и в срещите за разясняване на ЗБППМН, както с учениците така и с родителите и по други училища в общината.

Мерки по превенция на противообществените прояви и престъпления, свързани с ж.п. транспорта в съответствие с Писмо №71/25.09.2007 г. на ЦКБППМН.

На територията на община Тутракан няма жп транспорт. Превантивно разговаряме с подрастващите като заостряме вниманието им , независимо дали са пешеходци или пътници, да спазват установените правила с цел опазване здравето и живота им.

Не са постъпили преписки през 2016 за противообществени прояви свързани с жп транспорт.

Дейности по разпознаване, идентификация и корекционно-възпитателна работа с ненавършили пълнолетие деца, които споделят идеи или принадлежащи към организации с екстремистки или радикален характер.

На територията на общината няма установени малолетни и непълнолетни, които споделят радикални или екстремистки убеждения.

Няма разгледани възпитателни дела за извършено насилие на етническа или расова омраза.

Няма установени криминални деяния от футболни агитки на малолетни и непълнолетни.



Конкретни мерки свързани/дейности и инициативи/ предприети във връзка със социалната закрила на малолетни и непълнолетни, нуждаещи се от помощ./чл.10 от ЗБППМН/

За отчетния период има две деца с противообществени прояви насочени към Д „СП”-Тутракан О”ЗД” на които е предоставена мярка за закрила.


През изминалата година в интерната не се обучаваха и нямаше настанени деца от община Тутракан.
Информация за условно осъдените малолетни и непълнолетни от община Тутракан получаваме от съда и прокуратурата.

Секретарят на МК е член на пробационният съвет и справки за осъдените на пробация получаваме от пробационната служба.


ІІІ ВЪЗПИТАТЕЛНИ ДЕЛА:


  1. При образуване и разглеждане на възпитателните дела, не сме имали трудности.

  2. Не сме имали случаи в които да не е присъствал представител на ДСП-ОЗД.

  3. Не са констатирани нарушения от съда и прокуратурата и няма предписания по процедурите за образуване и разглеждане на възпитателните дела от МК.

  4. Няма пречки и трудности при изпълнение на възпитателните мерки по чл. 13, ал.1 от ЗБППМН.

  5. Не се е налагало да налагаме мярката по чл. 15 от ЗБППМН /на родители/

  6. През 2016 година на трима непълнолетни са разгледани повече от 1 възпитателно дело. Причини: непълнолетните са от СПИ с. Варненци и деянията са извършени по различно време, когато са били пуснати във ваканция по родните си места.

6.1. Наложена мярка на първото дело по чл.13, ал.1 точка 3 „задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението”

6.2. Наложена мярка на второто дело по чл.13, ал.1 точка 10 „ задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото”.

7. Не се е налагало да бъде прилаган чл. 25 от ЗБППМН.


ІV КОНСУЛТАТИВЕН КАБИНЕТ:
Обществените възпитатели и секретарят на комисията провеждат периодични срещи с деца и родители.

Проведени са и превантивни тренинги с групи деца по желание на класните ръководители, както и с групи от класове с по-голям брой или групи деца в риск.



V ОБЩЕСТВЕНИ ВЪЗПИТАТЕЛИ:

  1. През изминалата година комисията работи с трима обществени възпитатели,

които оказваха съдействие и подкрепа на малолетни и непълнолетни за които имаше риск от отпадане от училище. Същевременно организираха и участваха във всички дейности по превенции на МК.

  1. Не сме имали проблеми при изразходване на средствата по

Наредба№2/07.07.1999г. за материално стимулиране на обществените възпитатели.

Екипът на МК/бюрото/заседава ежемесечно на 5-то число, разглежда докладите за месеца на обществените възпитатели. Предвид броя деца, трудности и постигнати резултати, определя месечното им възнаграждение.



  1. С обществените възпитатели срещи провежда основно секретарят на комисията, който провеждаше според необходимостта -индивидуална или групова супервизия по случай.

  2. В посочената дейност участваха тримата възпитатели.

  3. Няма случаи на намеса от кмета на общината или лица извън комисията при определяна не обществените възпитатели.

VІ КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ НА МКБППМН:
На територията на община Тутракан се намира Социално-педагогически

интернат „Христо Ботев” с. Варненци, в който се обучават 32 ученици. МК оказваше системен контрол и съдействие на педагогическата колегия и учениците. Целта бе ефективна корекционно-възпитателна работа към подпомагане за овладяване на общочовешки ценности и придобиване на социални умения за интегриране в обществото на малолетните и непълнолетните, настанени в интерната. За всички големи празници децата получаваха, лакомства, спортни пособия и други предоставяни аткрактивни занимания. Възпитаниците на интерната участваха във всички спортни, културни и други дейности организирани от МКБППМН и Общината.

Съгласно чл.11, ал.1 от ЗБППМН Местната комисия БППМН-Тутракан разглежда по компетентност възпитателни дела с настанените в СПИ-Варненци малолетни и непълнолетни-общо 6 за 2016.
Периодично секретарят на МК участва в съвместно с дежурни полицаи и ИДПС към РУ на МВР-Тутракан в проверки по питейни заведения, клубове за хазартни игри, дискотеки и др. Не са установени нарушения след определения вечерен час.

Екип на МК, ИДПС и дежурни от РУ на МВР организираха два обхода през 2016 година за установяване на скитащи, просещи деца или родители каращи ги да просят. Обходите бяха по автогарите, пред магазини, паркове и обществени сгради. Не бяха установени такива лица.

Секретарят на МК е член на координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца жертви на насилие . През отчетния период се работи по три случая.


VІІ ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА МК за БППМН:
Всички посочени по-горе инициативи и дейности на комисията са проведени с активното участие на О”ЗД”, инспектор Детска педагогическа стая, педагогически съветници, директори на училища, учители, родители, медии.

Комисията работи в добро междуинституционално партньорство с всички институции работещи с деца или имащи отношение към тях.



VІІІ КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ на МКБППМН:

На 19 февруари 2016г. секретарят на МК участва в семинар в гр. Велико Търново на тема: Насилието над деца в контекста на задълженията на специалистите по координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция.

Секретарят на МК участва в годишния семинар за секретари на МКБППМН в гр. Хисаря, където и тази година участва като лектор и презентира част от дейностите на комисията, като споделяне на добри практики.

Секретарят на МК е представител на Община Тутракан по проект ”Подкрепа за равен достъп и личностно развитие”, дейност „Подготовка и въвеждане на алтернативни модели на работа с учениците с девиантно поведение настанени в СПИ и ВУИ и реформиране на организацията и функционирането на тези институции”.



Секретарят на МК и г-жа Стефка Станкова-директор дирекция „Хуманитарни дейности” са представители на Община Тутракан в екипа по разработване на Областната стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.
ІХ АДРЕСИ, ИМЕНА, ТЕЛЕФОНИ:
Председател – Петя Князова 0866/60605 вътр.105 GSM 0899993605

Гр. Тутракан ул. ”Трансмариска” №31 e-mail: tutrakan@b-trust.org


Секретар - Тодорка Ангелова 0879835814 GSM 0889672191

Гр. Тутракан ул. ”Трансмариска” №31 e-mail: tutrakan@b-trust.org; dori_tn@abv.bg
Минчо Цвятков - ИДПС 0866/ 6 5151 GSM 08667695286

Гр. Тутракан пл. “Суворов”№2


Теменужка Маринова -Отдел “Закрила на детето”

гр. Тутракан ул. “Трансмариска” №9 0866/61304


Зам.-кмет,

Председател на МКБППМН:

/П. Князова/

Изготвил, секретар:

/ст. експерт-Т. Ангелова/


19.01.2016г.

гр. Тутракан.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница