Проект черноморска мрежа за сеизмична безопасност ("Black Sea Earthquake Safety Net(work)-esnet"



Дата26.10.2018
Размер28.02 Kb.
#101049



Проект ЧЕРНОМОРСКА МРЕЖА ЗА СЕИЗМИЧНА БЕЗОПАСНОСТ (“Black Sea Earthquake Safety Net(work)-ESNET” Ref. № 1.2.1.65963.80 MIS-ETC 250) стартира м. март 2012 и е на обща стойност 528 221. 36 евро

Средствата се осигуряват от Съвместната оперативна програма на Черноморския басейн 2007-2013 на ЕС (инструмента за европейско добросъседство & партньорство (ENPI), като 90 процента от тях са финансирани от Европейския съюз и 10 процента е националното съ-финансиране, предоставено за НИГГГ-БАН от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на Р България. Турция участва в проекта с 162 000 евро.



Партньори по проекта:

1. Национален институт за научни изследвания по физика на земята, Букурещ (National Institute of Research Development for Earth Physics)

2. Национален институт по геофизика, геодезия и география – БАН, София

3. Институт по геология и сеизмология – МАН, Кишинев (Institute of Geology and Seismology)

4. Международна фондация за подпомагане и развитие “Син полумесец”, Истанбул (IBC-International Blue Crescent Relief and Development Foundation)

Обща цел на проекта: Да допринесе за превенцията от природни бедствия, свързани със земетресения в района на Черно море чрез изграждане на обща концепция за мониторинг и реакция.

Специфични цели: 1) Да оцени потенциала за сеизмични природни бедствия в региона като акцентира на сеизмичния риск и възможните ефекти след земетресение. 2) Да създаде интегрирана система за сеизмичен мониторинг и реакция в случай на земетресение. 3) Да увеличи капацитета за реакция и общи действия на аварийните екипи в случай на природно бедствие.

Очаквани резултати от проекта:

1) Ще бъдат изготвени национални доклади, на базата на които ще се дефинират общите нужди и ще бъде създаден план за сеизмичен мониторинг за Черноморския регион. Изготвената оценка и обобщената информация ще бъде предадена на официалните власти във всяка страна.

2) Ще бъде изградена обща платформа за превенция, мониторинг и реакция в случай на земетресение в Черноморския регион. Тя ще се основава на мрежа, състояща се от web-портал, софтуер за мониторинг и ранно предупреждение, и изграждане на електронна система за комуникация. Системата ще служи както за комуникация с официалните власти (аварийни екипи, общини и др.) така и за предоставяне на информация на населението в засегнатите региони.

3) Ще бъде организиран административен капацитет за обща реакция при земетресение чрез създаване на програма и провеждане на обучение на професионалистите от специализираните звена на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" и съответните национални структури на страните от Черноморския регион, и местните власти. Ще бъде подготвена и разпространена книга “Мрежа за сеизмична безопасност на Черноморския регион”. В нея ще бъде обобщена на достъпен език цялата информация, получена по проекта, както и процедурите и правилата за реакция в случай на земетресение.



Участници

В експертния екип по проекта участват водещи специалисти на НИГГГ от областта на сеизмологията и геофизиката. За контакти:



  1. проф. дфн Димчо Солаков – Експерт сеизмична безопасност dimos@geophys.bas.bg

  2. доц. Стела Симеонова – Експерта сеизмична безопасност stelas@geophys.bas.bg

  3. доц. Лилия Димитрова – Експерт сеизмологични мрежи lidim@geophys.bas.bg

  4. Илиана Попова – Експерт сеизмолог iliana@geophys.bas.bg

  5. Ирена Александрова – Експерт сеизмолог i.alex@abv.bg

  6. Пламена Райкова – Сеизмолог plamena.raikova@gmail.com

  7. инж. Методи Методиев – Геофизик m.i.metodiev@gmail.com

  8. инж. Ивайло Папратилов – Геофизик i.papratilov@gmail.com

  9. Мария Попова – Геофизик marii_gold@abv.bg

Координатор на проекта: гл. ас. Петя Трифонова petyageo@mail.bg







Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница