Техническа спецификация (пълно описание на предмета на поръчката) за открита процедура за възлагане на



страница1/3
Дата25.07.2016
Размер0.51 Mb.
#5007
  1   2   3
ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

(ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ПРЕДМЕТА НА ПОРЪЧКАТА)

за ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА възлагане на

ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА с ПРЕДМЕТ:

Извършване на строителен надзор на обект:
Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходна зона пл. „Тройката“ и подземна улица:
Подобект 1 - „Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на площад “Тройката”
Подобект2 - „Подземна улица  ул.”Княз Борис” – ул.”Гурко”

във връзка с реализация на проект „Интегриран проект за обновяване на значими пространства в град Бургас“ съгласно договор ВG161PO001/1.4-09/2012/019 по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007- 2013 Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска”. Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:   BG161PO001/1.4-09/2012 „Зелена и достъпна градска среда”





  1. Обект на поръчката: УСЛУГА




  1. Предмет: Избор на изпълнител за консултантска услуга с предмет


Извършване на строителен надзор на обект:
Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходна зона пл. „Тройката“ и подземна улица:
Подобект 1 - „Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на площад “Тройката”
Подобект2 - „Подземна улица  ул.”Княз Борис” – ул.”Гурко”

Поръчката не е разделена на две обособени позиции по смисъла на ЗОП. В предмета са включени два подобекта, за които има издадено едно разрешение за строеж № П-3/10.01. 2013 г. Участниците нямат право да подават самостоятелни оферти само за един от подобектите.

При изготвянето на ценовите предложения, участниците следва да оферират общата ЦЕНА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР ЗА ДВАТА ПОДОБЕКТА И ИЗДАВАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКИ ПАСПОРТ НА ЦЕЛИЯ ОБЕКТ, КОЯТО не следва да надвишава прогнозната стойност по проекта, а именно:
Обща прогнозна стойност на поръчката65 000 лв. (шестдесет и пет хиляди лева ) без вкл. ДДС.

Строителният надзор ще бъде възложен на изпълнител, притежаващ необходимите лицензи, съгласно ЗУТ за упражняване на строителен надзор.

Строителният надзор ще включва дейности, с които ще следи за:


  • Законосъобразно започване на строежа;

  • Извършване на СМР съобразно одобрени инвестиционни проекти и спецификации;

  • Контрол по спазване условията на безопасност на труда, съгласно проекта за безопасност и здраве;

  • Опазване на околната среда по време на изпълнение на СМР;

  • Качество на влаганите строителни материали и изделия и съответствието им с техническите спецификации;

  • Недопускане на увреждане на трети лица и имоти вследствие на строителството;

  • Годност на строежа за въвеждане в експлоатация.

  • Издаване на технически паспорти на строежите.

  • Други задължения, произтичащи от действащото законодателство и от договора за възлагане на дейностите.

Изпълнителят на строителния надзор ще подписва всички актове и протоколи по време на строителството, необходими за оценка на строежите съгласно изискванията за безопасност и законосъобразното им изпълнение. Актовете и протоколите ще бъдат съставяни съгласно спецификата на обособяването на отделните под-обекти/строежи/ по начина, описан в договорите за строителство, включително съгласно обособяването на инвестиционните проекти съгласно издаденото разрешение за строеж, а също и в случай на предвиждания на етапност на строителството съобразно разпоредбата на чл. 152 от ЗУТ.

След приключване на строително-монтажните работи, строителният надзор изготвя окончателен доклад за получаване на разрешение за ползване на съответния обект/строеж/етап.


3. Пълно описание за предмета на поръчката. Съществуващо положение и цел на проекта. Обхват на дейностите и технически спецификации:
За целите на настоящата поръчка, Община Бургас разполага с разработен технически инвестиционен и работен проект за Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходни зони ул. Александровска“, ул.“Богориди“, ул. Св.св. Кирил и Методий“ гр. Бургас- ІV-ти етап: Подобект 1 „Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на площад “Тройката”, Подобект 2 „Подземна улица  ул.”Княз Борис” – ул.”Гурко” . Обектът е ІІІ-та категория съгласно чл.7 от Наредба № 1 за Номенклатурата на видовете строежи на МРРБ и чл.137, ал.1, т.3 от ЗУТ. За обекта има издадени: Положително становище от РИОСВ, Разрешения, становища и предварителни договори за присъединяване със заинтересованите ведомства. За обекта има издадено и влязло в сила разрешение за строеж № П-3/10.01. 2013 г.

Обществената поръчка се реализира в рамките на проект „Интегриран проект за обновяване на значими пространства в град Бургас“ съгласно договор ВG161PO001/1.4-09/2012/019 по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007- 2013 Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.4 :„Подобряване на физическата среда и превенция на риска”. Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:   BG161PO001/1.4-09/2012 „Зелена и достъпна градска среда”.



Пълно описание на предмета на поръчката по подобекти:
3.1. Подобект 1 - Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на площад “Тройката”

Основните цели на реконструкцията са свързани с постигането на съвременна трактовка и превръщане на пространството в притегателен център за отдих, разходка и културни изяви, осигуряване на възможност за провеждане на масови мероприятия, празнични събития и др. и максимално запазване на едроразмерната растителност.

Територията, на реконструкцията включва пешеходна зона, заключена между ул. „Сливница”, ул. „Александровска” и ул. „Хан Аспарух” от юг и ул. „Васил Левски” от север. На изток и на запад територията е ограничена между незастроения терен на Бургаския ГУМ, Хаджипетровата къща, ул. „Ст. Стамболов”, Сградата на съдебната палата с паркинга северно от него и Културния дом на НХК, ул. „Христо Ботев”, историческите сгради по източния фронт на кв. 124 и124а и търговски център ТРИА. Площта съгласно предвижданията на одобрения ТИРП възлиза на 25 450 м2.

Съществуващо положение

Площад „Тройката” е основен функционално-постранствен и структурен елемент в градската среда на Бургас, формиран през един значителен период от историята на града. Към настоящия момент територията, обект на интервенция, се ползва като пешеходна зона с автомобилно пресичане в западния участък между ул. „Сливница” и ул. „Княз Борис”, където е разрешено паркиране на МПС. Реално оттук се извършва и обслужването на част от сградите. Този участък, заедно с южния и северния подход към площада са асфалтирани и рязко се отделят от основното пространство, което е настлано с бетонов плочник, в голямата си част износен.

Същинското градско ядро е ограничено от улиците „Сан Стефано“, „Демокрация“, „Булаир“ и „Христо Ботев“. В посока север- юг е разположена изцяло пешеходната улица „Александровска“. Комуникациите в посока изток- запад се осъществяват единствено чрез ул. „Васил Левски”, където автомобилното движение пресича пешеходният поток от ул. „Александровска”. За осигуряване безконфликтното провеждане на всички форми на мобилност в градския център е изследвана възможността и е разработена техническа документация за изграждане на подземна връзка на ул. „Княз Борис” и ул. „Гурко”. Тази връзка е особено наложителна и поради натоварването на бул.”Сан Стефано” с бързия градски транспорт.

Зелените площи в обхвата на територията са сравнително добре поддържани. Едроразмерната растителност е представена основно от платани, които фланкират пространството от двете страни на оста му и засилват перспективата към паметника. На определени места в зелените площи са включени иглолистни видове, част от които в северния край на паметника са в лошо състояние. Южно от паметника е оформена зелена зона с изразен характер и ценни дървесни видове с историческа и естетическа стойност – две плачещи черници и група тисове. Последните се нуждаят от поддръжка и оформяне.

Като цяло осветлението не отговаря на значението на площада за града и не подчертава достатъчно характерните му елементи.

Обзавеждането на пространството се свежда до стандартни пейки, амортизирани кошчета за смет и една фонтанка в югоизточния край на площада.

Липсват ориентири за незрящи и рампи пред обществените сгради, осигуряващи достъп за хора с увреждания. Като основен символ на площада се налага паметникът на съветската армия. Споменът за стария символ „Тройката” е почти изличен и донякъде се дешифрира в името на новия търговски център ТРИА.

Обща концепция и композиционен замисъл

В общата концепция за развитието на пешеходните зони на Бургас се предвижда функционално и композиционно осмисляне на пл. „Тройката” чрез доразвиване и обогатяване на формираните към момента функционални зони и пространства, приобщаване на архитектурната рамка, разрешаване на съществуващия композиционен дуализъм. Водеща при проектирането е била идеята за значимостта на площада в структурата на града и превръщането му в притегателен център за социални и алтернативни дейности чрез изграждане на адекватна среда и архитектурен образ.

С реализацията на проекта в голяма степен се запазват създадените по надлъжната ос пространства и функции като се изявяват няколко напречни оси, подадени от градоустройствената рамка на площада. Идеята е да се създадат повече възможности за достъп в различни посоки от една страна и да се балансира проходната функция с въвеждането на успокоени пространства за атракции и социални дейности.

В цялата зона на площада се премахват тротоарите и асфалтираните участъци, като се създава настилка от различни по размер бетонови и гранитни плочи, съответстващи на смисъла и значението на отделните пространства. Цветът варира от тъмно и светло сиво основно по периферните алеи до пясъчно жълто в централните пространства. Местата на акцентите са подчертани с луксозна настилка от светъл, тъмен или пясъчножълт гранит. В композицията на плочника са търсени характерни преходи и преливания между страничните алеи и централната зона. В композицията съзнателно се търси симетрия и осовост без да се абсолютизират.

При реализацията на проекта следва да се отчетат направленията на пешеходните потоци. В северната част са осигурени странични алеи за разделяне и странично изтичане на пешеходния поток, особено при провеждане на мероприятия. В зоната на юг от паметника проходната функция се поема най - вече от страничните алеи /източната и западна/, тангиращи съществуващите и бъдещи търговски обекти. На север те завиват към ул. „Ст.Самболов”, респ. към ул. „Хр. Ботев” като оформят полукръг, частично възстановявайки спомена за пл. „Царица Йоанна”. Страничните участъци са подчертани с характерна композиция на плочника. Чрез страничното изтичане на пешеходния поток централната зона се успокоява и засилва рекреационната си функция. В цялостната композиция се създават възможности за повече напречни пресичания на площадното пространство и диагонални връзки.

В комуникационно отношение са потърсени възможности за максимално избягване на конфликта между автомобил и пешеходец и възможности за нормално обслужване на прилежащата застройка. При отнемането на площ за паркиране и автомобилно движение в западния участък на площада се предвижда режим на преминаване за зареждане на магазините, както и възможност за преминаване на автомобили по усилена настилка през двата странични проходни участъка в случай на авария.



В следствие на направените анализи под площада пред паметника се създава подземна връзка между улиците „Княз Борис” и „Гурко” с габарит 8.25м. По този начин се свързват източната и западната части на централното ядро на гр. Бургас и се осъществява безпрепятствено движение от бул. „Княгиня Мария Луиза” до ул. „Димитър Димов”. Изграждането на подземната улица на практика премахва автомобилния достъп до сградите от южната страна на ул. „Княз Борис”. В тази връзка с цел избягване на проблема е предвидено разширение и усилена настилка по южния тротоар на улицата. По нея еднопосочно от ул. „Христо Ботев” ще се извършва обслужването на северните сгради от кв.131.

В обхвата на разработката се оформят няколко обособени, но взаимно свързани зони и пространства:

Северна зона - включва северния подход от ул. „Александровска” и пространството северно между паметника на Съветската армия, съдебната палата и културния дом на НХК. Зоната се организира като „демократичен форум”, което се постига основно със средствата на благоустрояването. Предвижда се балансиране на нивата между двете срещуположни сгради чрез създаване на подравнен площад и на пластично оформени зелени площи пред културния дом на НХК. Редуващите се наклони на зелените площи създават композиционен ритъм и различни възможности за ползването им – от директно сядане в тревните участъци до ползване на бордюрите им като пейки. Запазвайки осовостта на пространството чрез подчертаване на централния подход към паметника, се лансира и идеята за кръгова алейна схема като реминисценция от миналото. Така пешеходният поток се разделя още в началото на северния подход, като по този начин се разтоварва и успокоява централната алея и се дава възможност за изтичане на пешеходците странично при организиране на мероприятия. В съответствие с характера и мащабите на архитектурната рамка се търси и композицията на плочника. Пространството северно от паметника се настила с едри бетонови плочи 40/60/8см, като в самия център се оформя каре от гранитни плочи - 100/60/5см като продължение на настилката на паметника. В северния край на пространството симетрично по оста се разполагат два осветителни стълба с височина 13м всеки и с по три големи отражателя, символизиращи „Тройката” в осъвременен вариант. Така създаденият форум е предназначен основно за извършване на социална дейност – големи градски срещи и събития, градски тържества и представления, концерти на открито, градски атракции. Отчетени са традиционните пешеходни потоци, като са осигурени безпрепяствени връзки в посока изток-запад и север-юг.

Ритуално пространство пред паметника на Съветската армия –запазва размера и мащаба си, като се удължава гранитния плочник в посока юг.

Зона на водното огледало създава се на мястото на градинката южно от паметника. Пространството е предназначено основно за водни ефекти чрез предвиждане на сух фонтан с дюзи за водни струи и водна мъгла с включване на светлинни ефекти. За целта ще се използват съвременни технологични решения, които ще дадат възможност за флексибилност и многофункционалност на мястото през различните сезони. Така например през зимния сезон леглото на фонтана ще се използва за пързалка от синтетичен лед. В определени моменти при изключване на водния ефект пространството ще се превръща в сцена тип арена. За осигуряване на комфорт за наблюдателите околовръст на фонтана се изграждат платформи обшити с тиково дърво. Запазват се зелените партери с ценната растителност, които оформят зелена рамка на пространството, като се отварят подходи по диагоналите на север. Настилките са от бетонови плочи с размери 40/60/8 см а леглото на фонтана се изпълнява от гранитни плочи – 60/80/5см . В центъра на композицията е предвиден кръг със специфично редуване на тъмни и светли гранитни плочи, създаващ опарт ефект и подчертаващ едновременно композицията на пространството и цялостната композиция на площада. От двете страни на комплекса симетрично са оформени зелени площи и алеи, описващи полукръгла форма – спомен за композиционната схема на стария площад „Царица Йоанна”.

Напречна проходна зона създава се южно от водното огледало и северно от струйния фонтан. Представлява многофункционално свободно пространство, фланкирано с едроразмерна растителност. Пространствата около дърветата са решени като ритмуващи се зелени трапецовидни цветарници и места за сядане. Мястото осигурява добра възможност за напречни връзки между двете големи страничните проходни алеи на площада.

Зона на струйния фонтан Основен акцент и формообразуващ елемент на този участък е предвиденият за реализация струен фонтан, разположен в оста на паметника и общото простанство на площада. Фонтанът възпроизвежда в стилизиран вид морска вълна. Съставен е от нарастващи по големина сегменти, изработени от тъмен и светъл гранит, всеки от които е снабден с плоска дюза. Водните струи, изтичащи от дюзите, допълват оптически сегментите до полукръг и се изливат в наклонено бетоново корито, облицовано от пясъчно жълт гранит. От естетически съображения и за улесняване на проходимостта сегментите са групирани в три групи по 15бр. От двете страни на фонтана са предвидени проходни пространства с ширина от 7.15м всяко, настлани с гранитни плочи. Настилката е в съответствие с цвета на сегментите, като отново се търси опарт ефект и отзвук от други елементи на синтеза. Двустранно участъкът е фланкиран от зелени площи със съществуваща едроразмерна растителност. Подпорните зидове са облицовани с полиран гранит, като тези с лице към фонтана оформят ниши за пейки, имат характерни скосявания и въздействат като пластики. Предвидено е ефектно нощно осветление като елемент на фонтана и под бетоновите пейките, които се изпълняват с квадратни отвори.

Южна площадна зона - представлява обособено многофункционално пространство между зоната на струйния фонтан и пешеходната зона по южния участък на ул. „Александровска”. Отчетени са установените традиции за аранжиране на новогодишната елха и на новогодишните базари на това място, организирането на търговски акции и изложби на открито по различни поводи, като създава адекватна организация на пространството, съобразена и с проходните му функции. Трактовката на настилката цели да се създаде усещане за значимо и балансирано площадно пространство с изявен център, където ще се поставя и новогодишната елха. Със сиви гранитни карета е търсено оптическо продължение в настилката на двете зони – на ул. „Александровска” и на струйния фонтан. В северната част на пространството са разположени симетрично на оста два осветителни стълба, идентични с тези от северния площад, възпроизвеждащи историческата „Тройка”. Удребнената настилка на страничните алеи завива напречно към ул.”Александровска” и оформя изразена рамка на площада. Вътрешното пространство е настлано с бетонови плочи 40/60/8 см в пясъчен цвят, а центърът е подчертан с каре от пясъчножълт гранит и размери на плочите 60/80/5см. В отделни участъци гранитът е полиран и създава опарт ефекти. Подобни карета са оформени и около осветителните стълбове и срещуположно в южния край на площада, където се предвиждат каскадни цветарници. Централният квадрат е подчертан и с ефектно осветление чрез вкомпонирине в плочника на осветителни тела.

Синтез с пластичните изкуства

Значението на площада предполага богатство от елементи на синтеза на архитектурата с пластичните изкуства. Както и в останалата част от пешеходната зона артистичните ефекти се търсят основно чрез рисунъка на плочника, малките архитектурни форми, водните ефекти, озеленяването, осветлението и синтеза между тях.

При реализацията на проекта се отчита историческото и композиционно значение на паметника на Съветската армия без да го преекспонира в пространството. Същевременно се търси възстановяване на типичния за Бургас символ на „Тройката” чрез въвеждането на четири осветителни стълба в монументалните участъци на площадното пространство, възпроизвеждащи историческия стълб в осъвременен вариант.

Отделно от това посредством малки пластики предимно в тревните площи ще се възпроизвеждат характерни за града символи. Окрупнените зелени площи, както и свободните пространства ще играят роля на места за временни експозиции и различни арт изяви.



Настилки

Избраният рисунък на плочника подчертава различните функционални елементи и акценти на площада. Предвид необходимостта от създаване на евакуационни пътища средните пространства на двете странични алеи са решени с усилена настилка и удребнен растер. Използват се тъмни заключващи се бетонови плочи с размер 20/20/8см. Зоната към сградите и оградения терен на ГУМ-а се изпълнява с плочи 40/40/8см. С цел оптическо преливане на пространствата и оптическо разширение двете настилки се вплитат. Централната зона се изпълнява с по-едри бетонови плочи 60/40/8см, а местата на архитектурните акценти се изпълняват с различни по размери гранитни плочи, дебелината на които е 5см. Освен под споменатите участъци на страничните алеи бетонова плоча се предвижда и в южната многофункционална част на площада, в зоните на струйния фонтан и водното огледало, проходните части от изток и от запад на паметника, под северното площадно пространство и връзката му с ул.”Александровска”. Общата площ на усилените настилки възлиза на 10 400 м2.

Нивото на завършващия слой от бетонови плочи е съобразено с входовете и витрините на ограждащите сгради. Цветарниците около дърветата са решени чрез обрамчване с наклонени градински бордюри от гранит 20/60/8см,, подравнени с плочника.

Местата на новите улични оттоци за съобразени с растера на настилката. Приемането на дъждовните води и отвеждането им в уличната канализация се извършва посредством бетонови канали с чугунени решетки с размери L= 3.00 x 0.40, м L=3.50х0.40, като в зоната на площадното пространство са предвидени слотови канали , които дискретно се вписват в плочника.

За уеднаквяване на настилките над всички шахти се предвиждат кавъркапаци, а където е необходимо се предвижда преработка и изместване на шахтите.

Преходите между плочник и асфалт са маркирани с тактилни плочи 20/20/8см. за предупреждение на незрящите. В зоните на навлизане на превозните средства по ул. „Сливница” и ул. „Хан Аспарух” са поставени ограничители. Евакуационните трасета по страничните алеи са маркирани със соларни маркери.

Преходите към асфалта в транспортните участъци ще се оформят със заоблени бетонови павета 12/18/8см. В началото и в края на павираните преходи са предвидени бордюри с размери 35/18/50см..

До всички обществени административни и банкови сгради е осигурен достъп на хора с увреждания.



Обзавеждане

Предложено е съвременно обзавеждане, съобразено с нормите за хора с увреждания. Предложени са два вида пейки - бетонови около струйния фонтан с луксозно изпълнение и бетонови с облицовка от дърво и частични облегалки. Последните са пригодени за разполагане до тях на инвалидна количка.

На две места в южния и северния край на площада се предлагат фонтанки за питейна вода.

Предвиждат се бетонови кошчета за смет с характерен дизайн в унисон с пейките.

На две места странично от проходните алеи в средния участък на площада се предвиждат електронни информационни табла, които ще се свържат с общинския сървър.

Осветление

Осветлението ще бъде два вида - маркировъчно, вкомпонирано в плочника, и осветителни стълбове. Маркировъчното осветление се предвижда като линейно и групово. Първото се търси по оста на страничните алеи, проходните участъци около паметника и при подходите от север и юг. Групово маркировъчно осветление се предвижда в площадните пространства – пред културния дом на НХК, централното каре на южния площад и в зоната на водното огледало. За осветяване на северното и южното площадни пространства се предвиждат по два 13 метрови осветителни стълба върху постамент с височина 1.5м и с по 9 осветителни тела и по 3 отражателя всеки. За страничните алеи ще се ползват улични осветителни стълбове с височина 8м. За осветяване на останалата част от площада ще се ползват ниски и високи паркови осветителни стълбчета. За паметника на Съветската армия се предвижда ефектно нощно осветление с инсталирани в тревните площи прожектори. Осветлението ще се осъществи посредством монтаж на LED осветителни тела. Ще се търси вградено ефектно осветление на платформите около водното огледало посредством монтаж на LED ленти в основата им.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница