Окачествяване на пиво



Дата09.01.2018
Размер23.64 Kb.
#42178
Окачествяване на пиво
Пивото е слабоалкохолна естествено газирана пенлива напитка, получена чрез алкохолна ферментация на озахарена и охмелена мъст от ечемичен малц.

  • Според вида на използваните дрожди

  • Горноферментиращи

  • Долноферментиращи

  • Според начина на производство

  • Според типичността

  • Пилзенско

  • Виенско

  • Мюнхенско

  • Според трайността

  • Стабилизирано

  • Нестабилизирано

  • Според екстрактирането

  • Ниско екстрактивно (от 4 до 9,9 %)

  • Средно екстрактино (от 10 до 13 %)

  • Високо екстрактивно (над 13 %)

Опаковка и маркировка. Пивото се опакова в следните видове опаковки:

Оригиналните, специалните и луксозните пива се произвеждат в бутилирано състояние. Опаковките трябва да са здрави, чисти, добре затворени. В/у бутилките се поставя художествено оформен етикет, съдържащ: вида на пивото, предприятието – производител, екстрактно съдържание на пивната мъст преди ферментация, дата на бутилиране, трайност в дни, номер на нормативния документ и др.

Бистрота. Пивото, налято в чаша трябва да бъде кристално бистро, без плаващи частици и утайки. Бистротата на пивото трябва да бъде трайна. Потъмняване на пивото може да се дължи на различни причини: недостатъчно филтруване, наличие на МО в бутилираното пиво, нарушаване стабилността на колоидната система, висока концентрация на тежки метали.

Цвят. Цветът на пивото се обуславя от типа му – от вида и количеството на багрилните вещества, преминали от изходните суровини. Той варира от светло жълт при светлото пиво до канелено кафяв при тъмното пиво.

Аромат. Ароматът на пивото е важен показател за качеството му. Той трябва да бъде хармоничен, добре изразен. Недопустимо е наличието на страничен мирис.

Вкус. При формиране вкусовия комплекс на пивото вземат участие етиловият алкохол, органичните киселини, разтвореният цо2, фенолните съединения, горчивите хмелови вещества и др. При недостатъчно ферментирало пиво липсва пълнота на вкуса. Вкусът на пивото се определя веднага след наливането му в чаша.

Пенливост. Пенливостта на пивото зависи от наситеността му с цо2, от съдържанието на повърхностно активни вещества и от температурата. Измерва се с височината и устойчивостта на слоя пяна. Доброкачественото пиво образува висока, компактно, финнозърнеста и устойчива пяна и интензивно отделя мехурчета цо2.

Алкохолно съдържание. Алкохолът в пивото се образува по време на ферментацията и има значение, както за формиране на вкуса, така и за физиологичното въздействие на пивото в/у човешкия организъм. Изразява се в тегловни %-ти. Те показват колко грама алкохол се съдържат в 100 г. водно-алкохолна смес.

Определяне на екстракта. Действителния екстракт характеризира количество на съдържащите се в пивото екстрактивни вещества след отдестилирване на етиловия алкохол и др. летливи с водна пара вещества.

Изчисляване ферментационния градус на пивото. Степента на ферментационния градус на пивото се изразява посредством ферментационни градуси.

Определяне съдържанието на въглероден диоксид. Въглеродния диоксид се образува в пивото по време на тихата ферментация. До голяма степен той обуславя освежителния, приятно резлив вкус на пивото, оказва влияние в/у пенообразуването и пенозадържането му.
Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница