От една страна има физическа структура, представена от конкретните членове, а от друга притежава специфична структура от отношения (взаимодействия), връзки между членовете



страница1/3
Дата08.11.2023
Размер22.57 Kb.
#119211
  1   2   3
Семейството -1

Семейството като система от една страна има физическа структура, представена от конкретните членове, а от друга притежава специфична структура от отношения (взаимодействия), връзки между членовете.
Всеки член на семейството взаимодейства с останалите чрез определена роля. В този смисъл може да се приеме, че взаимодействията между членовете на семейството представляват отношения между роли.

Какво е това „роля”? Ролята се обуславя от определени очаквания спрямо външната среда. Всяка роля включва в себе си нормативно одобряема форма на поведение, която се очаква от човека, заемащ определена позиция в системата от отношения, в т.ч. и в семейната система.
В понятието роля се включват:

  • желанията и целите;

  • убежденията и чувствата;

  • действията и ценностите;

  • норми;

  • свойствени роли;

  • санкции.



Всички те се приписват на човека, заемащ в системата на отношенията определена позиция. Това се отнася и за семейните роли. Ако синът говори с майка си, то веднага в него възникват определени очаквания, които е важно майката да реализира, защото по това как тя изпълнява своите ролеви функции, ще бъде оценена като добра или лоша майка.
Нормите са изключително важен компонент – манифестират се чрез установени правила, които съответстват на определена роля. Ако тези норми не бъдат покривани, то семейството налага на носителя на ролята санкции.
Санкциите – представят се чрез реакцията на изпълнението или неизпълнението на ролята. Те биват:

  • Позитивни, свързани с успешното изпълнение от носителят на ролята на задължения и определени форми на поведение. Позитивните санкции в семейството се проявяват чрез поощрения.

  • Негативните, следват при неизпълнение на нормативно определената роля. Това са наказания, обвинения, ограничения или лишения от важни и значими за носителя на ролята стимули. 

Освен позитивни и негативни, санкциите биват:

  • Външни – наложени от другите, от обществото (социални норми, правила, кодекси, закони)

  • Вътрешни, възникващи в самата личност – те са времеви детерминирани, т.е. възникват в определен етап от възрастовото развитие (напр. „гузната съвест” е типична вътрешна санкция.



С развитието във възрастта много от външните санкции се превръщат във вътрешни, с което се осигурява социалната адаптация на личността. Когато един човек заеме определена роля (напр. с раждането на детето автоматично на биологичните родители се вменява ролята на майка и баща; на техните родители – ролята на баба и дядо), той е длъжен да познава очакваните нормативи и санкциите за тяхното нарушаване.

Всички роли могат да се разделят в две големи групи:

  • Конвенционални роли – възникват по договореност. Това е роля, която се определя от правото, морала, традициите за всеки носител на дадена роля. Например – ролята на майка, баща, съпруг, съпруга, дете и пр. Активността на човек в тези роли е определена и се защитава от закона. Тези роли се поддържат от морала, правото, традициите и религията. В конвенционалните роли се включват най-общите изисквания, независимо от особеностите, склонностите и способностите на носителя на ролята. Тя е безлична и стандартизирана (не зависи от това, кой и как я изпълнява).

  • Междуличностни роли или семейни роли – Те са специфични, свойствени за конкретното семейство. Зависят от личните особености, склонности и способности на конкретния човек, изключително са подвижни (гъвкави) и са предназначени за адекватно и ефективно изпълнение на основните функции на семейството. На свой ред тези междуличностни роли се делят на две групи: ·
    - Нормативно-семейни (междуличностни) роли – преди всичко характерни за функционалното семейство. ·


    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница