Отчет по общинската програма за опазване на околната среда е в изпълнение на Закона за опазване на околната среда чл. 79; ал. 5 и Закона за управление на отпадъците чл. 52, а



Дата18.12.2018
Размер118.6 Kb.
#108072
ТипОтчет
    Навигация на страницата:
  • Отчет



ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ, ОБЛАСТ ПЛЕВЕН

гр. Гулянци, ул. “В. Левски” № 32, тел:6561/2171, е-mail: obshtina_gulianci@ma



О Т Ч Е Т
за изпълнение на Програмата за опазване на околната среда на Община Гулянци през 2016г.

Настоящия отчет по общинската програма за опазване на околната среда е в изпълнение на Закона за опазване на околната среда – чл.79; ал.5 и Закона за управление на отпадъците – чл.52, ал.9

Програмата е за периода 2015-2020 г. и е приета с Решение № 136 /24.06.2016 г. за 2016 г.

Отчетът за изпълнение на плана за действие заложен в общинската програма за опазване на околната среда включва информация за степента на постигане на целите на програмата, резултатът и предприетите мерки

Целите, които програмата си поставя, са както следва:

Генерална стратегическа цел:


Подобряване качеството на живот на населението на общината, чрез осигуряване на благоприятна околна среда, която не допуска рисковите за човешкото здраве и запазване на природата, следвайки принципите на устойчивото развитие.
На основата на анализа на средата, резултатите от анализа на силните и слабите страни, възможностите и пречките, на формулираните генерални стратегически цели се разработват специфичните стратегически цели.

Най-общо казано, те определят конкретните и специфични резултати/промени в общината. За постигане на главната стратегическа цел на Общинската програма за опазване на околната среда са формулирани следните специфични стратегически цели:


Специфични стратегически цели:
1 Подобряване управлението на водите и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води

2. Подобряване на ефективността на системата за управление на отпадъците на територията на общината

3. Подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на общината

4. Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие, вкл. Натура 2000

5. Превенция появата на свлачища и наводнения и възстановяване на нарушени терени

6. Повишаване на информираността на населението относно състоянието на околната среда и възможностите, които тя предлага за развиване на устойчиви икономически дейности и създаване на условия за подготовка на проекти в областта на екологията

7. Създаване на условия за ефективно и щадящо използване на природните дадености за развитието на селското стопанство
В изпълнение на Програмата, съобразно специфичните стратегически цели и Плана за действие към нея, са предприети следните мерки/действия:
1. Подобряване управлението на водите и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води
Опазване чистотата на водата е първостепенна задача, осигуряваща здравословно съществуване на човешкия индивид.

Мярка : Доизграждане и рехабилитация на водопроводната мрежа, непрекъснато водоподаване и гарантирано качество на водата в населените места - подготвя се за входиране проект : „Реконструкция на част от водопроводната мрежа в с. Милковица, Община Гулянци” І етап, собственик и възложител Община Гулянци, обл. Плевен за финансиране от МРРБ

2. Подобряване на ефективността на системата за управление на отпадъците на територията на общината
На основание чл.52, ал. 1 от Закон за управление на отпадъците и чл. 79, ал. 1 и ал. 4 от Закон за опазване на околната среда, кмета на общината е разработил Програма за управление на отпадъците, която е приета с Решение № 137 /24.06.2016 г. за 2016 г. от общински съвет – гр. Гулянци, контролиращ изпълнението й.

Програмата е неразделна част от общинската програма за опазване на околната среда и е за периода 2016-2020 г.

Стратегическата цел на програмата за управление на отпадъците е да се постигне високо ниво на защита на околната среда в община Гулянци. Чрез нейното реализиране се цели намаляване на замърсяването на околната среда в община Гулянци, установяването на ефективна и екологосъобразна система за съвременно управление на отпадъците чрез повишаване на разделното събиране и рециклирането на отпадъците в общината.

Настоящата програма обхваща всички дейности по управление на отпадъците, които произтичат като задължение на община Гулянци, съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и е главно насочена към:



        • Разработване на системи за събиране и извозване на смесени битови отпадъци;

        • Разделно събиране на „зелени” отпадъци (паркови и градински отпадъци) с цел тяхното компостиране;

        • Система за събиране и временно съхранение на опасни отпадъци от бита и други отпaдъци в т.ч едрогабаритни отпадъци, които не са обичайните неопасни битови отпадъци;

        • Предварително третиране и рециклиране на отпадъци;

        • Депониране на неопасни отпадъци;

Дейността по управление на отпадъците се извършва по организация създадена от община Гулянци. Тя притежава регистрационен документ No 08-РД-309-00/27.09.2016 г.издаден от РИОСВ Плевен, за дейност по събиране и транспортиране на отпадъци от бита на населението.

Организираното сметосъбиране и транспортиране на отпадъците обхваща 100% от населението на общината. Събраните отпадъци се извозват по утвърден от общината график, два пъти месечно. В определени случаи се налага промяна в графика поради причини от различно естество: техническа неизправност на камионите, необходимост от по честото извозване на някои от съдовете за смет, свързан с празниците в населените места, лоши метеорологични условия. Не се допускаше разпиляване на отпадъците при транспортирането им до общинското депо. Общинското депо за битови отпадъци не е оборудвано с везна за измерване на постъпващите за депониране отпадъци, което налагаше практиката, количествата на събраните отпадъци да бъдат оценявани в обемни единици, на база отчетените курсове на автомобилите. Депонирането на отпадъците се извършваше чрез насипване и прибутване. Периодично отпадъчното тяло се уплътняваше и запръстяваше. С влизането в експлоатация на Регионалното депо и последвалата Заповед № 0553 от 29.09.2016 г.на РИОСВ Плевен, с която се преустановява експлоатацията на общинското сметище в гр. Гулянци, общинското ръководство започна да разработва нова схема за управление на отпадъците на територията на общината. Необходимо е да бъде закупен нов сметосъбиращ автомобил /тъй като регионалното депо където трябва да се транспортират битовите отпадъци за обезвреждане е на 33 км. от гр Гулянци/, съдове за зелени отпадъци, дробилка за клони и др. В края на 2016 г. бяха закупени 140 контейнери тип „Бобър“, част от които ще заместят четири кубиковите контейнери.

Общината има сключени договори с „Екобултех”АД за разделно събиране и оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) и с „Екобулбатери”АД за организиране и управление на дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране и оползотворяване/обезвреждане на негодни за употреба батерии и акумулатори (НУБА). През 2016 г. не са предавани ИУЕЕО и НУБА.

Редовно са превеждани и отчисленията по чл.60 и чл.64 от Закона за управление на отпадъците. Цялостния добър хигиенен вид на селищната система е постоянна грижа на общинското ръководство, използващо всеки повод за въвеждане на ред и чистота.

През 2016 г. не е променян размера на такса битови отпадъци, която собственици и наематели на жилищни и нежилищни имоти на територията на община Гулянци, заплащат за предоставяне на услугата по сметосъбиране, сметоизвозване, депо и чистота.

В долупосочената таблица са представени събраните приходи и извършените разходи на дейност „Чистота” през 2016 г.



Име на показател

План

Отчет








Приход

287083

269071





103532

69575


Такси за битови отпадъци

240000

238732


Отчисления по чл.60 и 64 от ЗУО

-56449

-39236











Разход

280015

242753

Заплати на персонала нает по трудови правоотношения

70470

70467

Други възнаграждения и плащания

за персонала / СБКО,болнични и др. /



3500

2643

Задължителни осигурителни вноски от работодатели

13056

13052

Работно облекло

2000

1968

Материали

18746

18742

Вода, горива и енергия

41847

41034

Разходи за външни услуги

18729

17929

Платени данъци и такси

1354

562

Разходи за командировки

70

70

Разходи за застраховки

6546

6546

Придобиване на друго оборудване , машини и съоръжения - контейнери

71905

69740

Придобиване на транспортни средства

31792




Мярка: .Изграждане на регионално депо за ТБО съвместно с общините Плевен, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър и Пордим –І етап

Изградено



Мярка: Извършване на съвместни проверки с РИОСВ и областна администрация на складовете, в които се съхраняват ПРЗ с изтекъл срок на годност на територията на общината

Служители на община Гулянци ежемесечно извършват проверки на склада за съхраняване на препарати за растителна защита с изтекъл срок на действие за евентуални течове извън склада, нарушаване на целостта на склада и др.и резултатите от проверките, предприети действия и др.се докладват на РИОСВ Плевен.



Мярка: Закриване на общинското депо

Община Гулянци е разработила и внесла за финансиране на 24.09.2015 г. в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда проект „Закриване и рекултивация на сметище за твърди битови отпадъци в землището на гр. Гулянци”. Общинското депо намиращо се в местността „ Беглика” землище на гр. Гулянци беше закрито със Заповед № 0553 от 29.09.2016 г.на РИОСВ Плевен и очакваме финансиране.



Мярка: „Изготвяне на морфологичен анализ на състава и количеството на битовите отпадъци образувани на територията на община Гулянци

В началото на 2016 г. Общината сключи договор с ЕНЕРГИЙНА АГЕНЦИЯ – ПЛОВДИВ за „Изготвяне на морфологичен анализ на състава и количеството на битовите отпадъци образувани на територията на община Гулянци.

Съгласно Методика за определяме на морфологичния състав на битовите отпадъци, изпълнителя на договора проведе морфологичния анализ на битовите отпадъци на територията на общината през четирите годишни сезона (пролет, лято, есен, зима) по 1 проба на сезон. При всяка проба имаше представител на общината.
3.Подобряване качеството на атмосферния въздух и намаляване на шума на територията на общината
Община Гулянци попада в район за оценка на управление на качеството на атмосферния въздух по смисъла на чл. 30, ал. 1, т. 4 от Наредба № 7 регистриращ състояние на атмосферния въздух под установените за страната норми на замърсяване.

Чистотата на атмосферния въздух се дължи на няколко фактора – липса на големи пътно-транспорти артерии, замърсяващи въздуха чрез изхвърляните от автомобилите вредни газове и отсъствие на големи предприятия, замърсители на атмосферния въздух. Основни замърсители на въздуха в общината са транспорта и битовото отопление Чрез система от мерки за повишаване на ефективността на потреблението на енергия в общинските обекти може да се намалят консумацията и разходите за енергия, както и емисиите на парникови и вредни газове в атмосферния въздух и да се подобри качеството на околната среда в общината. замяната на ниско ефективни горива и насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници и др. ще допринесът за намаляването на парникови и вредни газове.

Като изпълнение на мерките за подобряване качеството на атмосферния въздух е изпълнен Проект „Красива България” на обект - „Подмяна на дограма в ОУ„Христо Ботев”, находящо се в УПИ IX-557, кв. 58, с. Милковица, Община Гулянци - приключване на СМР на 02.06.2016г. - без въвеждане в експлоатация. Също така започна да се изпълнява Проект „Инсталация за слънчева енергия и термопомпа в МБАЛ - Гулянци“. В общинската болница ще бъде изградена термопомпена инсталация, черпателен сондаж, отоплителен кръг и система със слънчеви колектори на покрива. През лятото отоплителната енергия от соларната слънчева инсталация ще се използва за битова гореща вода или ще се охлажда през охладител. Изграждането на инсталацията в общинската болница ще намали значително вредните емисии от обекта и ще повиши енергийната ефективност.
4 Опазване и възстановяване на биолагичното разнообразие, вкл. Натура 2000
Мярка: Контрол на билкосъбирачите и билкозаготвителните пунктове на територията на общината

С цел предотвратяване увреждането на естествените находища на лечебните растения и намаляване на техните ресурси, ежегодно се информира обществеността за диворастящите лечебни растения под специален режим на опазване и ползване, подробно описани в заповед на Министъра на околната среда и водите. През 2016 г. са издадени 3 бр. позволителни за ползване на лечебни растения от терени общинска собственост.



Мярка: Опазване на ловните ресурси на територията на Общината

През последните години се увеличи популацията на лисици и чакали на територията на Община Гулянци. Това причинява големи щети на останалия дивеч. С цел предотвратяване намаляването на броя на ловните животни в общината, Общината продължи да изплаща премия на всеки отстрелян чакал в размер на 10.00 лв. и лисица 5.00 лв. до изчерпване на определената сума от 4000 лв. Съгласно протоколите съставени от комисията за приемане и отчитане на отстреляни хищници в района на община Гулянци назначена със Заповед № РД - 09-135/14.04.2015 г. на Кмета на общината до края на 2016 г. на ЛРД „Стрелец” - гр. Гулянци е изплатена общата сума от 1750 лева. Горепосочената сума е за отстреляни 162 чакала и 26 лисици.



Мярка: Грижа за опазване на горския фонд, противопожарни мерки

Противопожарните мероприятия за 2016 г. не са изпълнени поради това, че в обявяваните процедури не са се явили кандидати за участие.



5. Превенция появата на свлачища и наводнения възстанояване на нарушени терени
На територията на Община Гулянци са регистрирани свлачищни райони в селата Милковица, Долни Вит, Сомовит, Искър, Крета и Ленково. „Геозащита” Плевен ежегодно актуализира информацията за геоложката ситуация в тези свлачища и я предоставя на Община Гулянци.

Мярка: Изграждане на подпорни стени като мерки за предотвратяване на свлачища;

В общинския бюджет за 2016 г. Община Гулянци е предвидила средства за борба с последствията от активизирани свлачища както следва:


обект : „Подпорна стена на ул. „Тодор Каблешков”, в участъка от ОК 58 до ОК 61, с. Долни Вит

обект : „Инженерна геология и хидрогеология за свлачищни участъци в с.Сомовит : улица "Батак", Цвятково дере и Гойчево дере”


6. Повишаване на информираността на населението относно състоянието на околната среда възможностите, които тя предлага за развиване на устойчиви икономически дейности и създаване на условия за подготовка на проекти в областта на екологията.
Мярка: Периодично информиране на населението за изпълнението на мерките от Общинската програма за опазване на околната среда, както и за реализацията на различни други проекти с екологична насоченост, свързани с национални кампании и местни инициативи, чрез средствата за масова информация и други средства.

През 2016 г. Община Гулянци се включи в Национална кампания „Да изчистим България заедно”

За всички проекти, реализирани на територията на Община Гулянци през 2016 г., е направено публично уведомяване на населението чрез обявление за инвестиционно намерение публикувано на интернет страницата на общината и на информационните табла. Проектът на Общинска Програма за опазване на околната среда на община Гулянци 2015 – 2020 г. също беше публикуван на интернет страницата на общината.

/


гр. Гулянци, ул. “В. Левски” № 32, тел:6561/2171, е-mail: obshtina_gulianci@mail.bg





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница