Отчет за дейността на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към община Елхово



Дата22.12.2017
Размер345.3 Kb.
#37286
ТипОтчет

ОТЧЕТ

за дейността на

МЕСТНАТА КОМИСИЯ ЗА БОРБА СРЕЩУ ПРОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ към община Елхово

през 2012 г.

1. Организационно състояние на комисията


Местната комисия е определена със заповед № РД-791/17.11.2011 г. на кмета на община Елхово в състав от 12 члена и председател – заместник-кмет. В комисията са включени представители на общинска администрация – секретаря на община Елхово и главен експерт "Образование" на общината; представител на дирекция "Социално подпомагане" – началника на Отдела за закрила на детето; инспектор от Детската педагогическа стая към РУ “Полиция” – Елхово, представители на педагогическите ръководства на училищата в града, както и педагози, юристи, психолог. Основни критерии при определяне на комисията са законосъобразност на състава и ефективно представителство на всички институции, имащи отношение към превенцията на детското асоциално поведение на територията на община Елхово.

На основание чл. 6, ал. 3 от ЗБППМН е назначен секретар на местната комисия на щат в общинската администрация.

През 2012 г. комисията е провела едно заседание на пленарния си състав и 5 заседания на бюрото по чл. 7 от ЗБППМН.

Комисията е приела план за работа за 2012 г., в който са залегнали и мерки, свързани с изпълнението на Общинската програма за закрила на детето за 2012 г.



2. Дейност на комисията
Дейността на местната комисия, опирайки се на разпоредбите на закона и натрупаната през годините практика, се развива в три направления:

А) образуване и разглеждане на възпитателни дела в случаите по чл. 11, ал. 1 от ЗБППМН и привеждане в изпълнение на наложените мерки по чл. 13, ал. 1 и чл. 15, ал. 1 от същия закон;

Б) работа на обществените възпитатели като оперативен орган на МКБППМН;

В) дейност на Центъра за социална превенция и консултиране като помощен орган на комисията.


Комисията работи в тясно сътрудничество с органите и институциите, имащи отношение към социалната закрила на малолетните и непълнолетните на територията на общината – Дирекция “Социално подпомагане” и Отдел “Закрила на детето”, инспектор ДПС към РУ „Полиция” – Елхово, училищните комисии за превенция на асоциалното поведение на учениците, директорите на училищата, ЦСРИ „Св. Марина”– гр. Елхово, администрацията на общината.
В плана на комисията за 2012 г. като приоритет е изведено насочването на социално –превантивната работа на комисията към предотвратяване на ранното отпадане от училище на подрастващите. Изградена е ефективна система за обмен на информация между училищните ръководства и комисията за ученици, непосещаващи учебните занятия. На маловръстните, системно отсъстващи от училище, при които мерките, взети от педагодическите съвети, не дават нужния ефект, задължително се определя обществен възпитател. Секретаря на комисията и обществените възпитатели периодично извъшват обходи в района на учебните заведения за ученици, отклонили се от учебни занятия. Провеждат се срещи и се търси въздействие върху нагласите на онези родители, които не стимулират в достатъчна степен децата си да посещават училище.
За отчетния период МКБППМН към община Елхово е направила едно предложение до съда за настаняване на малолетен във ВУИ поради извършени множество противоправни деяния и изчерпване на възпитателния ресурс на мерките по чл. 13, ал. 1 от ЗБППМН. Съдът намери за основателно предложението на комисията и наложи на малолетния исканата мярка по чл. 13, ал. 1, т. 13 от ЗБППМН. Със заповед на Министъра на образованието, младежта и науката, малолетния е разпределен във ВУИ с. Ракитово, обл. Пазарджик.
Местната комисия не е правила предложение за предсрочно прекратяване на престоя му във възпитателното училище поради изключително краткия срок, изминал от настаняването му.
Контактите на секретаря на комисията, както с директора с ВУИ – с. Ракитово, така и с родителите на детето са редовни. На по-малкия брат на маловръстния, също извършител на противообществени прояви е определен обществен възпитател, който освен конкретната корекционно-възпитателна работа с детето, следи ситуацията в семейството и оказва подкрепа на родителите.
Няма малолетни и непълнолетни от община Елхово, настанени в домове за отглеждане на деца лишени от родителски грижи, които да са настанени в корекционно-възпитателно заведение.
В съответствие с Указанието на ЦКБППМН (Писмо №73 от 25.09.2009 г) МКБППМН периодично извършва справки в съда за осъдени условно непълнолетни и проверява техния социален и образователен статус. В община Елхово няма освободени от ВУИ, СПИ, ПД, както и условно осъдени непълнолетни, навършили 16 г. (минимално изискуемата по КТ възраст за постъпване на работа), които не продължават образованието си и не работят.




Категории неучащи и неработещи непълнолетни


Общ брой


Брой продължили образованието си


Брой обхванати в обучения и програми за квалификация



Брой на професионално консултирани и ориентирани


Брой на започналите работа

Напуснали СПИ

0

-

-

-

-

Напуснали ВУИ

0

-

-

-

-

Освободени от ПД

0

-

-

-

-

Условно осъдени

0

-

-

-

-

Осъдени на пробация

0

-

-

-

-



3. Образуване и разглеждане на възпитателни дела
През 2012 г. са образувани 16 възпитателни производства спрямо общо 26 малолетни и непълнолетни лица, извършили противообществени прояви и непълнолетни, извършили престъпления, освободени от наказателна отговорност по чл. 61 от НК.

Седем от производствата са образувани по преписки на прокуратурата (чл. 16, ал. 1 ЗБППМН) и девет по преписки на полицията (чл. 16, ал. 2 от същия закон). Официални сигнали от граждани и длъжностни лица (чл. 16, ал. 3 от ЗБППМН) не са постъпвали.





Образувани

дела

Привлечени маловръстни

Разгледани

дела

Наложени

мерки

Маловръстни с наложени мерки

16

26

(11 малолетни и

15 непълнолетни)

12

23

20

(10 малолетни и

10 непълнолетни)



Извършени деяния – привлечени маловръстни *

Деяние:

Малолетни

Непълнолетни

Общо

Бягство от дома

1

1

2

Насилие в училище

2

2

4

Кражба

7

4

11

Противозаконно отнемане на МПС – опит

1

1

2

Без документ за самоличност

---

2

2

Нарушение на обществения ред

(Наредба № 1 на ОбС)



---

5

5

Общо

11

15

26

* Забележка: Данните в таблицата включват всички маловръстни, спрямо които е било образувано възпитателно производство през отчетния период.



Разпределение по пол и възраст:


Пол

Малолетни

Непълнолетни

Общо

Момчета

8

13

21

Момичета

3

2

5

Общо

11

15

26

Разпределение по тип населено място – град / село *




Населено място

Малолетни

Непълнолетни

Общо

От града

6

7

13

От селата

5

8

13

Общо

11

15

26

* Забележка: Разпределението е по настоящ адрес на лицата



Разпределение по статус на семейството *


Семйна среда

Малолетни

Непълнолетни

Общо

Живели при двама родители

8

9

17

Живели при единия родител

---

5

5

Живели при близки и роднини

3

1

4

Общо

11

15

26

* Забележка: Представените данни отразяват фактическото състояние към момента на извършване на деянието

От образуваните 16 дела, местната комисия е разгледала и излязла с решение по 12 от тях. Едно от възпитателните производства е прекратено на основание чл. 21, ал. 1, т. 4 от ЗБППМН – поради явната малозначителност на деянието; по пет от делата е постановена най-леката мярка по закона – “предупреждение”, по други четири дела е наложена самостоятелно или субсидиарно мярката по чл. 13, ал. 1. т. 5 – “поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”, в останалите случаи са налагани други по-леки или по-тежки мерки, вкл. “задължаване на маловръстния да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението” и “задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото”. По едно от делата, образувано във връзка с деяния на малолетен, явяващ се системен правонарушител, комисията е била принудена на осн. чл 21, ал.1, т.1 от ЗБППМН да предложи на Районен съд – гр. Елхово да наложи най-тежката възможна мярка по закона – “настаняване във възпитателно училище-интернат”. Със свое решение от 22.06.2012 г. РС – Елхово приема предложението на комисията за основателно и налага на малолетния исканата мярка.

Наложени възпитателни мерки по чл. 13, ал. 1 от ЗБППМН:

Възпитателна мярка:

Брой

чл. 13, ал. 1, т. 1 ЗБППМН – предупреждение

10

чл. 13, ал. 1, т. 3 – задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението

2

чл. 13, ал. 1, т. 4 – поставяне под възпитателен надзор на родителите със задължение за полагане на засилени грижи

2

чл. 13, ал. 1, т. 5 – поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател

7

чл. 13, ал. 1, т. 10 – задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото

1

чл. 13, ал. 1, т. 13 – настаняване във възпитателно училище – интернат

(с решение на Районен съд – гр. Елхово по предложение на МКБППМН)

1

Общо

23

През годината няма обжалвани пред съда възпитателни мерки по чл. 13 от ЗБППМН.


Контролът по изпълнение на наложените възпитателни мерки се осъществява от секретаря на местната комисия, инспектора на ДПС, обществените възпитатели, училищните комисии за превенция на асоциалното поведение на учениците, служители на общинска администрация, кметовете на кметствата.
Спрямо родители на малолетни и непълнолетни лица, за които има достатъчно данни, че не полагат нужните грижи за децата си и с това са допринесли за извършването на противообществени прояви е наложена една мярка за обществено въздействие по чл. 15, ал. 1, т. 1 от ЗБППМН: “предупреждение”.

Като цяло комисията се въздържа да налага най-тежката мярка спрямо родителите – “глоба в размер от 50 до 1000 лв.” (чл. 15, ал. 1, т. 3 от ЗБППМН) и търси други начини за въздействие спрямо тях, които не биха ощетили бюджета на домакинството и от тук индиректно – децата.


Наложени мерки на родителите:

Мерки по чл. 15, ал. 1 ЗБППМН

Брой мерки

Брой родители

Предупреждение

1

1

Няма изпратени от МКБППМН материали в прокуратурата по чл. 182 от НК за родител или настойник оставил лице, намиращо се под родителски грижи или настойничество, без надзор и достатъчно грижи. Не са правени предложения до районния съд за ограничаване на родителските права и за лишаване от родителски права.
През годината не са констатирани случаи на виновно неизпълнение на решение на МКБППМН, поради което чл. 25 от ЗБППМН не е прилаган.
Като основен проблем при образуването и разглеждането на възпитателни дела, а също и при изпълнение на мерките по чл. 13, ал. 1 от ЗБППМН продължава да се очертава мобилността на някои групи от населението и неспазването от редица граждани на задължението по чл. 99, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация – своевременно да уведомят местните органи за промяната в настоящия си адрес. Не са рядкост и случаите, в които лицата сменят многократно адреса, на който фактически пребивават, както в хода на самото производство, така и в процеса на изпълнение на наложените мерки. За тези и други проблеми МКБППМН вече е информирала ЦКБППМН във връзка с евентуални промени на ЗБППМН.
Ефективност на възпитателните мерки и мерките за обществено въздействие
От наложените мерки по ЗБППМН през годината като най-ефективни се очертават възпитателните мерки по чл. 13, ал. 1, т. 5 – “поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател” и по чл 13, ал. 1, т. 10 от закона – “задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото”. Ограниченото приложно поле на последната (изключена за малолетни извършители на противообществени прояви) и рискът от формиране у подрастващите на негативна представа относно труда (трудът като наказание) карат местната комисия да налага мярката изключително внимателно.
По отношение на родителите, наред със законово предвидените мерки МКБППМН търси алтернативни способи за въздействие: засилено наблюдение върху ситуацията в семейството от страна на определения на детето обществен възпитател, инспектор ДПС, информиране на дирекция “Социално подпомагане” и отдел “Закрила на детето”, насочване на родителите към Центъра за социална превенция и консултиране и др.
Добре е да се отбележи, че нерядко и самото възпитателно производство съумява да изиграе силен предупредителен ефект, както спрямо маловръстния, така и спрямо неговите родители. Илюзорната представа, битуваща най-често у малолетните, че ниската им възраст безусловно изключва търсенето на отговорност за асоциалното им поведение среща за първи път реакцията на обществото при разглеждане на възпитателното дело. Особено силна е тази трансформация в нагласите на родителите, които макар и известени за повода за конкретното дело, едва по време на заседанието разбират или си дават сметка за процесите (често пъти протичащи пред очите им, но несъзнателно игнорирани или подценявани), довели до извършването на противообществената проява от детето им. В тези случаи предизвикателството пред състава по чл. 11, ал. 2 от ЗБППМН е да извърши този преход в мисленето на детето и родителя плавно, без въпроси звучащи като обвинения, с подкрепа и разбиране като се зачита личността им. Когато са налице подобни обстоятелства, съставът насърчава желанието за промяна у малолетния или непълнолетния, определяйки му, в зависимост от индивидуалните му особености и спецификата на простъпката, възможно най-леката мярка, а в маловажни случаи прекратява производството на осн. чл. 21, ал. 4 от ЗБППМН.
Повторност на извършване на деянията
От 26 малолетни и непълнолетни, извършили противообществени прояви през годината 8 маловръстни са се изправили през МКБППМН за втори път. Въпреки смущаващо високият брой на повторност, едва 3 от лицата са били привлечени във възпитателното производство за извършване на същото по вид деяние, по което в предходните години им е била налагана възпитателна мярка, т.е. за действия в състояние на рецидив. И трите маловръстни лица са системни извършители на кражби, съумели да формират трайни противоправни навици и действащи в съучастие помежду си. След намесата на комисията, с решение на Районен съд – гр. Елхово единият от маловръстните (явяващ се подбудител и същински извършител) е изведен от средата и настанен във ВУИ, а останалите двама, проявили се като негови помагачи при част от кражбите, не са извършвали нови противоправни деяния до края на годината.
Останалите 5 повторно привлечени към възпитателно производство лица през 2012 г. са извършили административни нарушения след като в предишни години са били привличани за престъпления (основно кражби).
От 5 маловръстни лица извършили повече от едно деяние през 2012 г. едва 2 са действали при състояние на рецидив (1 извършител на кражби и 1 – на административни нарушения). Останалите 3-ма подрастващи са привлечени за различни по вид прояви като в един от случаите деянията са извършени преди сигнала за тях да постъпи в МКБППМН.

Малолетни и непълнолетни привлечени втори или повече пъти:

Малолетни и непълнолетни...

Брой

Привлечени за втори или повече пъти

8

Привлечени за втори или повече пъти за същото деяние (рецидив)

3

Привлечени за втори или повече пъти за различни по вид деяния

5


Малолетни и непълнолетни привлечени за втори или повече пъти през годината:

Малолетни и непълнолетни...

Брой

Извършили повече от едно деяние през годината

5

От тях при състояние на рецидив

2

При които деянията са от различен вид

2

При които деянията са извършени преди образуване на възпитателно производство по първото от тях

1



Динамика на възпитателните дела в 6 годишен период:

Година

Дела

Мерки

Малолетни

Непълнолетни

Общо

2007

32

69

22

26

48

2008

21

28

5

22

27

2009

15

29

15

10

25

2010

16

23

7

13

20

2011

29

38

17

21

38

2012

16

23 *

11

15

26


* Забележка: посочените възпитателни мерки са налоежни само в приключените до края на отчетния период 12 производства.

От съпоставката на данните за образуваните възпитателни дела през 2012 г. с тези в минал период (2007 – 2012 г.) се вижда че след последния пик, отбелязан през 2011 г. (цели 29 дела спрямо 38 извършители) броят на възпитателните производства и привлечените към тях малолетни и непълнолетни се връща в обичайните за общината стойности (около 16 дела спрямо 20 – 25 извършители). Въпросът, който логично възниква е, дали намалението през 2012 г. е плод на естествената динамика на престъпността сред подрастващите (проявяваща се в данните като статистическа флуктуация) или е в резултат на успешната намеса на комисията.

През 2010 г., въпреки оптимистичните статистически данни МКБППМН предположи че през 2011 г. предстои рязко повишаване на противоправните деяния сред подрастващите. Предположението се дължеше на допускането, че тенденцията към влошаване на социалния статус на някои групи от населението в следствие втората вълна на икономическата криза ще засили въздйствието на традиционните криминогенни фактори. В подкрепа на тази теза се изтъкваше плавното увеличаване броя на вещните посегателства за сметка на други деяния с по-ниска степен на обществена опасност, независимо че като цяло числото на делата се запазваше непроменено.

През 2011 г. престъпленията (21 случая, от които 18 кражби) и като абсолютна стойност, и като относителен дял спрямо броя на делата рязко преобладаваше пред останалите деяния като някои от правонарушенията бяха с висока степен на обществена опасност (взломни кражби, принуда, незаконно използване на платежен инструмент).

През 2012 г. броят на делата, образувани заради извършени кражби (7 случая) за първи път от 5 години насам е по-малък от числото на административните нарушения (като цяло леки) и на деянията, насочени срещу морала и добрите нрави (т.е. „класическите” противообществени прояви). Нещо повече, едва 3-ма от малолетните и непълнолетните, извършили през 2011 г. престъпление са попаднали през 2012 г.в комисията отново за престъпление. От останалите 5 лица, извършили правонарушения в предишни години и проявили през 2012 г. отново асоциално поведение, нито едно не е извършило същото по степен или по-тежко деяние, т.е. отбелязваното понижение е не само в количествено, но и в качествено отношение. Положителната промяна в динамиката на противообществените прояви и на престъпленията в частност, при продължаващото под въздействие на кризата влошаване на социално-икономическите фактори (т.е. при непроменени обективни условия), дори при значителен процент на статистическо отклонение, няма как да бъде обяснена иначе освен с активната социално-превантивна дейност на комисията.

Повод за безпокойство обаче съществува и той се крие в данните за малолетните и непълнолетните, привлечени за първи път по възпитателно дело. Смущаващ е не толкова техният брой (5 малолетни и 6 непълнолетни), нито че някои от тях са извършили повече от едно деяние през годината, колкото фактът, че до постъпването на сигнала по чл. 16, ал. 1 от ЗБППМН само едно от лицата е било известно на комисията като дете в риск. Останалите, макар проявявали склонност към асоцилано поведение и преди деянието, за което са били привлечени към възпитателното производство, са оставали незабелязани от органите по превенция, независимо от засиления обмен на информация между тях.

МКБППМН от години алармира за този проблем. Продължава тенденцията да остават скрити не само за комисията, но и за останалите органи от системата за превенция на детското асоциално поведение проявите на агресия сред подрастващите, а също и “класически” противообществени прояви, каквито се явяват по смисъла на ЗБППМН системната употреба на алкохол, цигари и наркотични вещества от маловръстните. За последните комисията продължава да съди най-вече по косвени данни – разказите на самите подрастващи при неформалните срещи с тях, резултатите от провежданите анкети и беседи, обясненията на малолетните и непълнолетните за мотивите, довели ги до извършване на различни противоправни деяния. До МКБППМН достига официална информация предимно за онези прояви, които се характеризират с висока обществена опасност и към които пряко отношение имат правоохранителните органи. Леките деяния, онези които касаят правилното развитие на малолетните и непълнолетните и които се случват най-вече в неформална среда, без отчетливи външни проявления, въпреки усилията на МКБППМН и останалите институции, остават нерегистрирани до момента, в който не се стигне до по-сериозни провинения. Разпадът на публичния морал в годините на прехода и намалената обществена чувствителност към проблемите на младежта не предполагат обръщане на тази тенденция. Липсата на сигнали до местната комисия от страна на гражданите (хипотезата на чл. 16, ал. 1, т. 3 от ЗБППМН) потвърждава това предположение.
Положителното в статистиката е, че освен отсъствие на тежки престъпления, няма данни и за склоняване от страна на родителите на малолетни и непълнолетни към извършване на престъпления или противообществени прояви. Липсват случаи на джебчийски кражби, извършени от подрастващи, специално обучени от родителите си за тази цел, както и на безпризорни или просещи деца. Отсъстват условия и за възникване на организирани младежки банди, за каквито докладват местните комисии от други райони на страната (общ. Красно село, София; кв. Столипиново, Пловдив; Перник, Враца и др.).

4. Дейност на Центъра за социална превенция и консултиране
На основание чл. 10, ал. 2 от ЗБППМН към местната комисия е създаден Център за социална превенция и консултиране като помощен орган към МКБППМН. Дейността на центъра търпи развитие през годините в зависимост от моментните възможности на комисията и практическите задачи, които поставя социално-превантивната дейност в общината. През 2012 г. за първи път бе направен опит да се прецизират целите и задачите поставяни пред него чрез изготвянето и приемането от МКБППМН на нарочен акт – Статут на Центъра за социална превенция и консултиране.
Съгласно статута, дейността на центъра се развива в 3 основни направления:
1. Подпомагане на МКБППМН в изпълнение на задачите по чл.10, ал.1 от ЗБППМН по предотвратяване и противодействие на противообществените прояви и престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни на територията на общината.

2. Провеждане на корекционно-възпитателна дейност в изпълнение на чл. 41, ал.1 и ал. 2 от ЗБППМН.

3. Осъществяване на индивидуална консултативна дейност в изпълнение на наложените с решение на комисията възпитателни мерки по чл.13, ал.1, т.3 от ЗБППМН и мерките по чл.15, ал.1, т. 2 от същия закон.
Консултативната и корекционно-възпитателната работа в центъра се осъществява от обществените възпитатели като при необходимост, с решение на МКБППМН в дейностите могат да бъдат включени и членове на местната комисия, както и да бъдат привлечени външни специалисти.
През 2012 г. в изпълнение на задачите си по чл. 10, ал. 1 от ЗБППМН, с активното съдействие на едно от училищата в общината – Гимназия „Св. Климент Охридски” – гр. Елхово, в учебното заведение беше разкрит изнесен консултативен кабинет на Центъра. В кабинета, всеки понеделник от 13:00 до 15:00 часа дежуреше обществен възпитател, готов да окаже подкрепа на всеки ученик, желаещ да получи консултация с педагог. За трите месеца работа на кабинета, през него преминаха 4 ученици – 3 по препоръка на класните си ръководители и 1 едва ученик по собствени подбуди.

Начинанието беше опит да се провери доколко ефективни могат да бъдат подобни изнесени звена на комисията, насочени към неограничен кръг от подрастващи, както и какво е отношението на непълнолетните към възможността да получат информация или консултация по въпросите на възпитанието от външно лице.

Тримесечният опит показа редица слабости в дейността на изнесения кабинет. Повечето от тях – обективни. Като основен проблем се очертава желанието на подрастващите да запазят анонимността си пред дежурния педагог, както и да скрият от родителите си, че са потърсили или имат намерение да потърсят консултация. Подобно желание, макар и разбираемо, влиза в противоречие със съществуващата правна рамка, която изисква декларирано съгласие от страна на родителя, че желае детото му да се възползва от тази услуга. Безпокойството на подрастващите, че някой (съученик, родител, случайно лице) може да узнае, че са потърсили външна помощ се засилва от опасенията, че могат да бъдат видени при влизане / излизане от помещението, в което се помещава кабинета и допълнително снижава привлекателността му, когато е ситуиран в училище, което всъщност е аргумент срещу подобни инициативи, подемани с намерението да се приближи дейността на комисията до обичайната среда на децата.

Начинанието показа обаче и друго. Подрастващите не се чувстват заплашени от представителите на комисията (въпреки съществуващото мнение, че е строго репресивен орган), проявяват доверие към работата на нейните педагози и са склонни да търсят помощ от тях при проблем. Необходимо е обаче да се намери удачна, правно допустима форма, в която проявеното от тях внимание към подобни инициативи може да бъде използвано, както в интерес на конкретния маловръстен, така и с оглед подобряване на социално-превантивната дейност сред подрастващите.



5. Обществени възпитатели.
През 2012 г. към комисията за различни периоди от време като обществени възпитатели са били ангажирани общо 7 педагози като от отпуснатите за годината 7 бройки за обществени възпитатели, МКБППМН е използвала ефективно 5.

Година

Плануван брой обществени възпитатели, утвърдени от МФ по Закона за държавния бюджет

Реално усвоени бройки за съответната година


Изразходвани средства по Наредба № 2



2012

7

5

13 470 лв.

2013

7




Прогноза 2014

7

През 2012 г. с решение на комисията на осн. чл. 41 от ЗБППМН е бил определен обществен възпитател на общо 22 малолетни и непълнолетни лица.

Предложенията за възлагане са постъпили от инспектора на ДПС и училищните комисии за превенция на асоциалните прояви на учениците.

На седем от маловръстните обществен възпитател е определен след наложена възпитателна мярка по чл. 13, ал. 1, т. 5 ЗБППМН – “поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”.

Обществен възпитател е определен и на две непълнолетни лица, осъдени на наказание без лишаване от свобода / чл. 41, ал. 1, б. “б” от ЗБППМН/.

Основания за поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател:


Основание за поставяне под възпитателен надзор

Брой

Непълнолетни, осъдени условно или на наказание без лишаване от свобода,

чл. 41, ал. 1, б. “б” от ЗБППМН

2

Наложена мярка по чл. 13, ал. 1, т. 5 от ЗБППМН, с решение по възпитателно дело, чл. 41, ал. 1, б. “д” от ЗБППМН

7

При опасност за развитието и възпитанието на малолетния и непълнолетния,

чл. 41, ал. 2 от ЗБППМН

13

Общо

22

През част от 2012 г. е продължило изпълнението на същата мярката и на още 12 малолетни и непълнолетни, за които решението е било взето в предходната 2011 г. Или общо през 2012 г. възпитателен надзор за различни периоди от време е осъществяван спрямо 34 маловръстни.




Ефекетивност на възпитателния надзор
От 22-те малолетни и непълнолетни лица, на които през 2012 г. е бил определен обществен възпитател само едно е извършило повторно противообществена проява след влизане в сила на мярката.



Основание за поставяне под възпитателен надзор

Брой

Извър -шили деяние

Непълнолетни, осъдени условно или на наказание без лишаване от свобода,

чл. 41, ал. 1, б. “б” от ЗБППМН

2

0

Наложена мярка по чл. 13, ал. 1, т. 5 от ЗБППМН, с решение по възпитателно дело, чл. 41, ал. 1, б. “д” от ЗБППМН

7

1

При опасност за развитието и възпитанието на малолетния и непълнолетния, чл. 41, ал. 2 от ЗБППМН

13

0

Общо

22

1

Седем маловръстни, отпаднали или застрашени от отпадане от образователната система са се интегрирали в нея след като им е бил определен обществен възпитател като 2 от лицата осезаемо са подобрили представянето си в клас.


Освен конкретната корекционно-възпитателна работа с поверените им маловръстни и оказването на помощ по въпросите на възпитанието на родителите им, обществените възпитатели изпълняват и по-общи задачи: изнасяне на лекции и беседи пред ученици, провеждане на анкети сред подрастващите, разпространение на информационни материали със социлано-превантивна насоченост, дежурства в Центъра за социална превенция и консултиране към комисията и в изнесените му кабинети в училищата.
Контрол и отчетност
Общественият възпитател води за всяко дете под негов надзор и представя пред местната комисия следните документи:

  • план за индивидуална работа с детето;

  • индивидуална карта;

  • удостоверения / протоколи от проведени срещи с детето, с неговите родители или лицата, които ги заместват, с класен ръководител и др.

  • отчет за извършената работа.

Контролът върху дейността на обществените възпитатели се осъществява от секретаря на МКБППМН.


На обществените възпитатели, изпълнили задълженията си по чл. 43 от ЗБППМН и представили на местната комисия отчет за дейността си, се изплаща възнаграждение до 240 лв. месечно. При определяне размера на възнаграждението се вземат предвид броят на децата, с които се работи, положеният от възпитателя труд, постигнатите резултати. Контролът по разходването на средствата за възнаграждения на обществените възпитатели се осъществява от отдел “Бюджет, финанси и ТРЗ” в общината.

6. Контролна дейност на комисията по чл. 10, ал. 1 от ЗБППМН
Секретарят на МКБППМН, съвместно с инспектор ДПС към РУ „Полиция” – Елхово и социален работник от ОЗД при Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Елхово извършват съвместни обходи съгл. чл. 10, ал. 1, б. „а” от ЗБППМН за установяване на скитащи и просещи маловръстни. През 2012 г. са извършени общо 12 съвместни проверки, които не са констатирали наличието на безнадзорни малолетни и непълнолетни.
Освен съвместните проверки, комисията е организирала и свои мобилни екипи от обществени възпитатели, които извършват регулярни обходи в района на учебните заведения в града за ученици, непосещаващи учебните часове, както и на такива употребяващи алкохол и цигари. Когато бъдат установени подрастващи, самоволно отклонили се от клас, те биват придружавани от обществения възпитател до сградата на училището като се уведомява и педагогическото ръководство на учебното заведние. При драстични случаи на бягства от училище и особено, когато се касае за ученици, системно отсъстващи от клас, комисията прибягва до възможностите, които й дава чл. 41, ал. 2 от ЗБППМН да определи обществен възпитател на съответния маловръстен с цел предотвратяване на риска от отпадане от училище.

7. Участие на МКБППМН при кризисни интервенции в екипи по Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция (Координационен механизъм)
Скретарят на МКБППМН е член на разширения екип по Координационния механизъм.

През 2012 г. не е възниквало извънредно събитие, налагащо кризисна интервенция от страна на екипа. Процедурите за взаимодействие, предвидени в Координационния механизъм са приложени при разрешаването на 5 случая на деца, жертва на пренебрегване (неглижиране) от страна на родителите.

Характерът на случаите не е изисквал намеса от страна на комисията.

8. Дейности по изпълнение на национални и общински планове и програми



Година

Брой приложени програми за превенция и противодействие на детското асоцилано поведение

Брой лица обхванати от информационни кампании

Брой консултирани деца и семейства чрез МКБППМН

Название на програмите

2010

2

400

15

1. Национална стратегия за превенция и противодействие на асоциалното поведение и престъпленията на малолетни и непълнолетни
2. Национална стратегия за детето 2008 –

2018 г.



2011

2

над 600

21

1. Национална стратегия за превенция и противодействие на асоциалното поведение и престъпленията на малолетни и непълнолетни
2. Общинска програма за закрила на детето 2011 г.

2012

2

над 600

38

1. Национална стратегия за превенция на престъпността 2012 –2020 г.

(в частта й за превенция сред деца и младежи)


2. Общинска програма за закрила на детето


9. Задачи по Националната стратегия за борба с наркотиците 2009 – 2013 г.



Обучения на Обучи-тели (брой обучени от МКБППМН специалис-ти)

Програми “връстници обучават връстници” – брой обучени

Издаване и разпростра-нение на информаци-онни материали (какви и в какъв тираж)


Информа-ционни кампании

Провеждане на проучвания (на какви теми и брой)

Идентифи-цирани рискови групи за употреба на наркотици от децата и семейства-та - брой

Програми за подкрепа на деца в риск от употреба на нарко-тици - брой




Беседи с ученици от гимназиалните класове за

вредите от алкохола, цигарите и наркотиците. Запознаване с действието на най-разпро-странените видове наркотици – обучени 160 деца



Брошура за вредата от тютюно-пушенето и употребата на алкохол от подрастващите – 150 бр.


Информаци-онна кампания за превенция на зависимости – алкохол, цигари, наркотици

Анкета за нагласите към алкохола, цигарите и наркоти-ците, проведена сред учениците с асоциално поведение.














Листовки от национална кампания за действие относно наркотиците:

„Когато си надрусан – не си ти“ –

400 бр.





Анкета за интересите и заниманията на подрастващите през свободното време, проведена в гимназиалните класове









10. Противодействие на радикализацията и екстремизма у подрастващите
На територията на общината не са идентифицирани малолетни и непълнолетни, изповядващи идеи с екстремистки и радикален характер.

При изследване на мотивите за извършване на всяко деяние задължително се следи за признаци, подсказващи за принадлежност към радикална група или изповядване на екстремистка идеология.

Секретарят на МКБППМН и обществените възпитатели към комисията са информирани за най-често срещаната символика на познатите в страната радикални групи, формите и методите на индоктриниране, както и потенциалните външни проявления на екстремисткото поведение и при достоверното им разпознаване у даден маловръстен, са готови незабавно да подадат сигнал до ЦКБППМН.

11. Дейности по Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора



Издаване и разпространение на информационни материали

(какви и в какъв тираж)



Проведени информационни кампании


Брой обхванати лица

Листовки от кампанията “Трафикът на хора съществува” с целева група родителите – 300 бр.

Листовки от кампанията „Трафик на хора: Време е за действие!“ във връзка с 18–ти октомври, определен за Европейски ден за борба с трафика на хора – 120 бр.

Листовки от кампанията “Отвори очи”, насочена срещу трафика на хора – остатъчно количество – около 50 бр.



Организиране на беседи с ученици от гимназиалните класове относно трафика на деца с цел сексуална и трудова експлоатация.



над 400


12. Взаимодействие на местната комисия
Контактите с инспектора на ДПС към РУ “Полиция” – Елхово са редовни, той е и член на бюрото на местната комисия.
В основните училища на общината, в трите гимназии и в помощното училище-интернат, със заповеди на техните директори, са определени съставите на училищните комисии за превенция на противообществените прояви на учениците. Същите имат план за работа за учебната 2012/2013 г., одобрен от педагогическия съвет, направили са предложения за съвместна работа с местната комисия. В годишните разпределения на класните ръководители са включени мерки за превантивна работа срещу противообществените прояви на учениците. Училищните ръководства са в постоянен контакт със секретаря на комисията и инспектора на ДПС.
Взаимодействието на комисията с дирекция “Социално подпомагане” и отдел “Закрила на детето” традиционно е на много добро работно ниво. Началника на ОЗД е и член на местната комисия. Двете институции обменят информация за децата в риск и техните семейства, периодично се провеждат и работни срещи между представители на отдела и обществените възпитатели към комисията. Дирекция “СП” / ОЗД биват задължително информирани от комисията за всяко образувано възпитателно производство, както и за датата на разглеждане на делото с цел осигуряване защитата на правата и законните интереси на маловръстните. При определяне на мярката „обществен възпитател” по чл. 41, ал. 2 от ЗБППМН задължително се изисква социален доклад и становище от дирекцията.

Местната комисия привежда в изпълнение присъди на районния съд с наложени възпитателни мерки спрямо непълнолетни.

Прокуратурата е уведомявана за всяко решение на местната комисия по възпитателни дела за наложените възпитателни мерки по по чл. 13, ал. 1 и мерките за обществено въздействие по чл. 15, ал. 1 от ЗБППМН.

13. Изразходвани средства по Наредба №3
Изразходваните средства от МКБППМН към общ. Елхово за 2012 г. по наредба №3 на председателя на ЦКБППМН са в размер на 1320 лв.
Местната комисия работи в пълен синхрон с всички звена в общинска администрация, вкл. отдел “Бюджет, финанси и ТРЗ”. Възнагражденията на членовете на МКБППМН за положения от тях труд в комисията се изплащат регулярно по реда, определен в наредбата.

14. Квалификационна дейност.
Секретарят на МКБППМН и обществените възпитатели към комисията взеха участие в организираното от ЦКБППМН обучение на специалистите от местните комисии от обл. Ямбол, на което бяха разгледани правните рамки на института на обществения възпитател, причините и формите на проявление на радикализацията сред подрастващите, както и методите за противодействие.


15. Финансова прогноза за 2014 г.



Обществени възпитатели

/брой/


Средства по

Наредба №2 /лева/



Средства по Наредба №3 /лева/

Осигурителни вноски

Средства за издръжка на МКБППМН

Средства за Центъра за превенция


ВСИЧКО

/лева/


7

22 397

1200

3 406

1200

800

29 003


16. Контакти:


  • Живка Тодорова Кафеджиева – зам.-кмет и председател на МКБППМН

гр. Елхово, ул. Търговска № 13, тел.: 0478/ 88015, GSМ: 0887/ 661952

E-mail: kafedzhieva@mbox.contact.bg




  • Ганко Петров Караников – секретар на МКБППМН

гр. Елхово, ул. Цар Калоян № 13, GSМ: 0877/ 900616

E-mail: mkbppmn_elhovo@abv.bg


Като помощен орган на местната комисия е създаден Център за социална превенция и консултиране с адрес: гр. Елхово, ул. Цар Калоян № 13, стая 102,

GSМ: 0877/ 900616




ЗАМ.-КМЕТ И ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА МКБППМН:

/ Живка Кафеджиева /

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Организационно състояние на комисията стр. 1

2. Дейност на комисията стр. 1

3. Образуване и разглеждане на възпитателни дела стр. 3

4. Дейност на центъра за социална превенция и консултиране стр. 8

5. Обществени възпитатели стр. 9

6. Контролна дейност на МКБППМН стр. 11

7. Участие на МКБППМН по Координационния механизъм стр. 12

8. Дейности по изпълнение на национални и общински планове и програми стр. 12

9. Задачи по Националната стратегия за борба с наркотиците 2009 – 2013 г. стр. 13

10. Противодействие на радикализацията и екстремизма у подрастващите стр. 14

11. Дейности по Националната програма за предотвратяване и противодействие стр. 14 на трафика на хора.

12. Взаимодействие на местната комисия стр. 15

13. Изразходвани средства по наредба №3 стр. 15

14. Квалификационна дейност стр. 15

15. Финансова прогноза за 2014 г. стр. 16



16. Контакти стр. 16






Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница