Отчет за дейността на нч „пробуда 1922 г., с. Белцов,общ. Ценово за 2015 г



Дата31.03.2018
Размер66.06 Kb.
#64411
ТипОтчет


НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ПРОБУДА 1922Г.”, с.БЕЛЦОВ,общ.ЦЕНОВО

п.к. 7138,ул.”Г.Димитров, тел. 0878122953, e-mail : probyda@abv.bg

ОТЧЕТ

за

дейността на НЧ „ПРОБУДА 1922 г.”, с.Белцов,общ.Ценово

за 2015 г.

Публичното пространства възприема читалищата като пример за устойчива културна институция със специфичната мисия за съхранение и развитие на традиционните ценности на нацията. Дълбоката взаимовръзка с миналото, с традициите, образователния процес, културата и благотворителността, са основата на авторитета на читалищата и тяхната легитимност пред обществото.

Във връзка с общите задачи на Народните читалища като институция и в изпълнение на тригодишната програма за дейността на НЧ „ Пробуда 1922” за периода 2014-2017 г. г.приета на общо събрание,през 2014 г. читалището работи по следните основни дейности и извърши следното:

ОРГАНИЗАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ

Във връзка с изискванията на новия закон за НЧ през м.март се проведе отчетно общо събрание на читалището,на което ЧН отчете дейността,а ревизионната комисия направи финансов отчет през 2014 г. Разпределен бе и годишния бюджет по показатели с цел да се вмъкнем гласуваните 10 450 лв.държавна субсидия.

Навреме бе изготвен план за дейността на читалището и календарен план за 2015 г.,които бяха предоставени и включени в Културния календар на общината.

Имайки предвид общото състояние на местната общност,проблемите и слабостите,породени от външната страна(ограничен и стеснен числен състав-застаряване на населението, липсата на млади хора, на училище е детска градина; ограничения финансов и кадрови ресурс, с който читалището разполага и др.) се опитахме да преодолеем трудностите и да работим според условията,в които сме поставени.

БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

Една от основните в селските читалища.Тя е и първата,която започва да се развива в селото ни-още преди официалното учредяване на читалището преди 90 години.Даряването на книги за общ прочит и разпространението им сред младежта е една от задачите на сформиралата се през 1921 г. просветна група в селото.

Както в голяма част от читалищните библиотеки в страната, и библиотеката в Белцов през 2015 г.бе изправена пред много проблеми,свързани с остарелия,неадекватен на търсенето библиотечен фонд, липсата на средства за закупуване на нова литература, ограничената читателска аудитория.За повече от младите,останали на село,четенето вече не е приоритет, което намалява популярността на библиотеката .

Всичко това постави пред ръководството задачата да търси пътища и начини за превръщане на библиотеката в място не само за заемане и четене на книги,а в притегателен център за млади и стари,център за общуване,получаване и обмен на информация по интересуващите ги въпроси

Един от начините бе намерен чрез включване на читалищната библиотека в програмата „Глобални библиотеки”. Благодарение на тази програма библиотеката се сдоби с нова компютърна техника-3 бр.компютри и компютърна периферия,мултимедия и размножителна техника-принтер,копир,скенер.

По- нерешителни в началото бяха възрастните,но вече свикнаха и редовно ползват социалните сайтове,за да се свържат или намерят информация за близките си-деца,внуци,или интересуващата ги др.информация.Набирането на текст,копирането на документи са новите услуги,които предоставя библиотеката.

Работата по програмата „Глобални библиотеки” допринесе и за обогатяване и разнообразяване дейността на библиотеката.Под формата на презентации - чрез подбрана и систематизирана и приятно озвучена информация, деца и възрастни научават интересни и забавни неща по определена тема..

Една от задачите на библиотеката е да събира,съхранява ,обогатява и разпространява материали от духовната култура на местната общност.През първото тримесечие на 2015 г. с помощта на получената техника от програмата „Глобални библиотеки” успяхме да преработим и систематизираме събрания материал с краеведско съдържание.Създадената електронна страница на читалището с цел популяризиране на селото,историята,настоящето,дейността му като организация на местната общност.Вече е набрана и цялата история на свещеник Кирил Стоев,качена на електронен носител и за наша радост и отпечатана.Белцов си има вече книга „Белцов през годините”.Само след броени дни-в навечерието на националния празник на България, книгата ще бъде представена пред населението с богата програма на самодейните ни състави.

Като пропуск може да отчетем работата по обучението на потребители по компютърна и информационна грамотност. Целта на програмата е не само получаване на информация и електронни услуги,но най-вече потребителите сами да могат да я намират в интернет пространството.Децата и младите хора могат това-то е част от обучението им, от ежедневието им, но възрастното поколение няма тези умения.За тази цел –обучения в библиотеките.През 2015 г.няма организирано обучение на възрастни , желаещи да работят с компютърната техника.

Както споменахме в началото, важен проблем пред библиотеката е липсата на средства за набавяне на нова интересна литература.Тази година от Министерството на културата беше организиран конкурс за средства за нови книги.И този път участвахме , но без резултат-книги бяха дадени само на общинските библиотеки.Закупени са 11 книги-детски и енциклопедии.Идеята на ръководството на читалището е през следващата година сериозно да работи по дарителска кампания за набиране на средства за библиотеката-за литература и консумативи.

КУЛТУРНО-МАСОВА ДЕЙНОСТ

Читалището в Белцов и през 2015 г. си остава единственото място, даващо възможност за изява на творческото начало на всеки любител.Именно художествената самодейност е сред основните дейности на читалището ни.Чрез нея се осъществява така необходимите за едно малко,отдалечено от големите културни центрове селце,сплотяване на местната общност,обогатяване на затвореното селско ежедневие,изява способностите на отделния индивид,запазване на народните традиции.

През 2015 г. бе работено по съставения и приет на общо събрание календарен план и основни насоки за дейността на читалището.Главната цел на читалището бе насочена към наблягане на масовостта,чрез включване на повече хора от местната общност с цел общуването и сплотяването им.Задачата на читалището бе да организира, да информира и разнообрази празника, а които желае-да се включи. Така големите национални и християнски празници да се превърнат в колективни, общоселски, общодостъпни.

В изпълнение на тези задачи през 2015 г. съвместно кметство,пенсионерски клуб и читалище бяха организирани и проведени следните мероприятия:

- Бабинден със всички жени от местната общност.

-1 март - ден на самодееца-с участието на всички самодейци от читалището;Баба Марта

-3 март-празнична програма от възрожденски песни и стихове с участието на децата от клуб „Приятели на словото” и самодейците от читалището.Бяха поднесени и венци и цветя през паметната плоча на опълченците;

-8 март „На жената-поклон”. Общоженски празник в ресторанта на селото.

-2 май-Общоселски празник в „Чешмедере”

-24 май „Учителко,целувам ти ръка”. Среща на читалищни дейци с учителки от родното училище.Поздравителен адрес от кмета на селото.

-Празникът „Св.Дух”-курбан на оброчния камък ;

- 22 декември-Общоселско коледно тържество под патронажа на Дядо Коледа,който раздаде подаръци на децата и с участието на самодейните състави към читалището. Наред с утвърдилите се предните години колективи-Коледарска група, ЖПГ за автентичен фолклор,Танцова група „Мераклии”,в програмата се включи и възстановената ЖПГ.

През 2015 г. успяхме да възстановим и театралната група към читалището и за Великден поднесохме на жителите и гостите на селото прекрасната пиеса на Антон Страшимиров „Свекърва”.

През 2015 г. се проведе 10-ят юбилеен национален събор „Копривщица 2015”.Участието на този национален фестивал стана след класиране по райони.От община Ценово в регионалния събор „Златната гъдулка”-Русе участваха всички състави за автентичен фолклор.Сред тях беше и нашата ПГАФ с ръководител Данка Илиева. Групата се класира за участие в Копривщица, където се представи много добре . ПГАФ представи селото и на Международния фестивал „Черно море 2015” в Китен,на националния фестивал „В полите на Балкана” с. Жълтеш; „Жива вода”-Каран Върбовка; ” „На мегдана” –с.Писарево.




РАБОТА ПО ПРОЕКТИ

Основните усилия през 2015 г. бяха насочени към приключване на проект 18/321/01346 с предмет: „Обновяване на читалището за създаване на център за музика, култура, изкуство и център за спорт и отдих в село Белцов”от европейската програма за развитие на селските райони.

Проектът включваше три основни дейности: СМР, доставка и монтаж на техника(озвучителна,осветителна,СОТ,видеозаписваща ) и доставка на сценични костюми за самодейните групи.


Друг проект,по който продължихме да работим през 2015 г.„Инициативи ВГ”,свързан с културно-историческото наследство на седем села от община Ценово.В специален сайт (iniciativi-bg.org) сме качили информация за културно-историческото наследство на с.Белцов включваща информация за: селото-кратка история; за читалището; за природни и исторически забележителности (със снимков материал); за традициите и обичаите; за родовете от селото.

СПИСЪК ЧИТАЛИЩНО НАСТОЯТЕЛСТВО И ПРОВЕРИТЕЛНА КОМИСИЯ на НЧ „Пробуда 1922 г.“ С.БЕЛЦОВ,ОБЛ.РУСЕ

ЧИТАЛИЩНО НАСТОЯТЕЛСТВО

Митко Георгиев Макавеев- Председател

Тина Трифонова Братоева-Секретар

Ипийка Димитрова Пашунова

Петко Кирилов Тодоров

Снежанка Методиева Йорданова

ПРОВЕРИТЕЛНА КОМИСИЯ

Данка Илиева Николаева



Куна Пенчева Денчева

Милан Борисов Тодоров
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница