Отговори на въпроси с №21-38, получени в периода 17. 10. 2011 г. 20. 10. 2011 г. И публикувани на 08. 11. 2011 г



Дата21.09.2016
Размер265.09 Kb.
#10457
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ПО ПРОЦЕДУРА

BG161PO003-2.1.13 „ТЕХНОЛОГИЧНА МОДЕРНИЗАЦИЯ В МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ“
ОТГОВОРИ НА ВЪПРОСИ С № 21-38,

ПОЛУЧЕНИ В ПЕРИОДА 17.10.2011 г. - 20.10.2011 г.

И ПУБЛИКУВАНИ НА 08.11.2011 г.


ВЪПРОС № 21)

Здравейте,

Към момента фирмата ни изпълнява проект по открита процедура за конкурентен подбор на проекти BG161PO003-2.1.06 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия” . Проектът включва закупуване на ново технологично оборудване, свързано с основната дейност на фирмата. Можем ли да кандидатстваме по настоящата схема за закупуване на ново технологично оборудване, свързано с разширяване на дейността на предприятието, в допълнение към основната дейност, при положение, че не сме отчели изпълнението на настоящия проект? Новата дейност на фирмата попада в обхвата на допустимите кодове от КИД – 2008 по Програмата.

С уважение,


Иван Христов

17.10.2011 г.

ОТГОВОР № 21)
Уважаеми г-н Христов,
В случай че се кандидатства за финансиране на различни дейности и разходи, които по никакъв начин не дублират дейностите и разходите, за които вече има подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в рамките на друга процедура по ОП „Конкурентоспособност”, който е влязъл в сила и се изпълнява, или вече е изпълнен, няма ограничение да се кандидатства с проектно предложение и по настоящата процедура за подбор на проекти.
Горепосоченото се отнася и за случаите, в които има подадено проектно предложение по друга процедура по ОП „Конкурентоспособност”, което все още е в процес на оценка.
ВЪПРОС № 22)
Уважаеми Дами/Господа,
Фирмата ни е микропредприятие с код на икономическата дейност 41.20, но тъй като се занимаваме основно със строеж на метални канструкции искаме да започнем дейност, свързана с производството на тези метални канструкции /код на ИД 25.11/ Моля да ни кажете дали проекта ни за закупуване и въвеждане в експлоатация на машини за горепосоченото производство е допустима по тази процедура. Благодаря!
Стоян Натов
17.10.2011 г.

ОТГОВОР № 22)
Уважаеми г-н Натов,

Посочения то вас код на икономическа дейност на фирмата Ви - 41.20 - не е допустим за финансиране по настоящата процедура, без значение, че предвиждате стартиране на дейност в нов допустим такъв.



ВЪПРОС № 23)
Уважаеми колеги, имаме въпрос във връзка със СБП BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”.

Инвестиции в технологично оборудване, насочени към стартиране на нова дейност в рамките на друг, допустим по СБП BG161PO003-2.1.13 код по НКИД, в допълнение към досегашната дейност, могат ли да се считат за „Разширяване на дейността на съществуващо предприятие”, което е условие за допустимост на проектите/дейностите.


С уважение,
Галина Русева
17.10.2011 г.

ОТГОВОР № 23)
Уважаема г-жа Русева,
Стартирането на нова дейност в друг сектор е допустимо, ако в проектното предложение е добре обосновано как планираните инвестиции ще допринесат за постигането на една или повече от целите на процедурата, а именно:

  • Разширяване на дейността на съществуващо предприятие;

  • Диверсификация на продукцията на съществуващо предприятие чрез въвеждане на нови продукти/услуги;

  • Фундаментална промяна на цялостния производствен процес в съществуващо предприятие.

Недопустимо при никакви условия е стартирането на нова дейност, която попада в обхвата на специфичните критерии за недопустимост по т. 2.1.4 от Насоките за кандидатстване, съгласно които дейността, за която се кандидатства не следва да попада в забранителните режими на Регламент на Комисията (ЕО) № 800/2008 и Регламент (ЕО) № 1998/2006.


ВЪПРОС № 24)
Добър ден, фирмата  е ЕООД със собственик - чуждестранно лице и със седалище - РБългария, гр.Русе, регистрирано по Търговския закон, категория: микро предприятие.
Основната дейност е: Производство на обувки на ишлеме с КИД 2008: С15.20, материалите се придобиват от Италия и след преработката им  готовата продукция в по-голямата си част се изпраща обратно в Италия т.е. дружеството извършва ВОД на услуги в друга държава членка. Другата част от продукцията се реализира на вътрешния пазар.
Имаме молба: По тези показатели можем ли да кандидатстваме за безвъзмездната финансова помощ по Проекта:"Технологична модернизация в малки и средни предприятия"

 


Димитър Бахчеванов
18.10.2011 г.
ОТГОВОР № 24)

Уважаеми г-н Бахчеванов,
При положение, че фирмата е регистрирана по Търговския закон и кода на основната икономическа дейност, посочен от вас С15.20 е сред допустимите за финансиране по настоящата процедура, можете да подадете проектно предложение, спазвайки останалите условия за допустимост, касаещи 3 приключени финансови години и необходим оборот. Обръщаме Ви внимание, че при определяне категорията на предприятието – кандидат (микро, малко или средно) следва да се вземе предвид свързаността с едноличния собственик на капитала.


ВЪПРОС № 25)
Уважаеми колеги,
Моля за конкретен отговор на следния въпрос:
Дружество имащо намерения да кандидатства по BG161PO003-2.1.13 “Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, имащо два кода на икономическа дейност, единият от които е допустим според изискванията на процедурата, докато другият попада в секторите от недопустимите икономически кодове, (двата кода на икономическа дейност са регистрирани от статистиката и от двете дейности (двата кода) приходите са по 50% точно, т.е. няма преобладаващ код), има ли право да участва в настоящата процедура и ако отговорът е положителен, и двата кода ли се декларират или само допустимият?
Благодаря Ви много за отделеното време,
С уважение,

Георги Кънев


18.10.2011 г.


ОТГОВОР № 25)
Уважаеми г-н Кънев,
Кандидатите, осъществяващи две или повече дейности, следва да се съобразят с Удостоверението от НСИ относно кода на основна икономическа дейност, в което винаги едната дейност се сочи като основна. Допустими за финансиране са кандидати, които развиват основната си икономическа дейност в сектори посочени в т. 2.1.1 „Общи критерии за допустимост на кандидатите” от Насоките за кандидатстване по открита процедура за конкурентен подбор на проекти с определен срок за кандидатстване: BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация на малки и средни предприятия”. За да удостоверят, че осъществяват основната си икономическа дейност в допустими сектори/раздели/кодове, кандидатите следва да представят към проектните предложения актуално Удостоверение за код на основната икономическа дейност, издадено от Националния статистически институт.


ВЪПРОС № 26)
Здравейте,

Във връзка с подготовката на проект по процедура по подбор на проекти BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, с краен срок за подаване на проектни предложения 20.12.2011 г., бих желал да поставя следните въпроси на Вашето внимание:




  1. В Приложение Е: „Критерии и методология за оценка на проектни приложения......” към горепосочената процедура, в точка ІІІ. Критерии за финансова оценка, като елемент на оценка се използва показателя EBITDA с два критерия:

  • 1. Икономическа и финансова стабилност на кандидата.

1.1. Ръст на печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) преди изпълнението на проекта (приходи от дейността – разходи за дейността+ амортизации).

  • 2. Реалистичност на предвидените разходи (съпоставка с посочените цени на съответните стоки/услуги в приложените оферти)

2.1. Съпоставимост между средната стойност на EBITDA за 2008, 2009 и 2010 г. на кандидата и стойността на общите допустими разходи по проекта
Класическото определение за EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization – EBITDA) е печалба преди лихви, данъци и амортизация.
Посоченото в Приложение Е определение за EBITDA е приходи от дейността – разходи за дейността+ амортизации
Въпросът ми е по кой начин да изчисляваме EBIDTA? Следва ли да отчитаме лихвите или не?


  1. В Насоките за кандидатстване, в точка 2.3.2.2 Специфични допустими разходи по процедурата, Специфични допустими разходи по Елемент „Инвестиции”, Разходи за закупуване и въвеждане в експлоатация на дълготрайни материални активи е посочено:

разходи за закупуване и въвеждане в експлоатация (доставка, монтиране и първоначално изпитване) на оборудване, представляващо дълготраен материален актив, включително закупуване на компютърно оборудване, нужно за работа с компютърните приложения, посочени по-долу. В случаите на закупуване на компютърно оборудване/информационни системи, те трябва да са необходими за употребата на специализираните компютърни приложения.

За производството на част от продуктите ни използваме външни услуги за производство на елементи от пластмаса, като за целта по наш дизайн се изготвят шприц - форми, които са собственост на фирмата, а самото производство се възлага на външни подизпълнители. На практика дружеството не разполага със собствени шприц - машини.

При подготовката на проекта по текущата открита процедура, предвиждаме разработването на няколко нови за дружеството продукта, за които е необходимо да се изготвят шприц - форми по наш проект. Същинското производство се възлага на външни подизпълнители, като правата по дизайна и съответно на шприц - формата са наша собственост.

Въпросът ни е, след като шприц - формата е дълготраен материален актив и представлява оборудване, разходите за изготвянето й допустими ли са по настоящата процедура?


Благодаря предварително.
С уважение:

Владимир Чернев



18.10.2011 г.


ОТГОВОР № 26)
1. В уточнение на записания в Приложение Е начин на изчисление на EBITDA, показателят ще бъде калкулиран като към резултата от оперативна дейност („Приходи от оперативна дейност” минус „Разходи за оперативна дейност) бъдат прибавени „разходите за амортизация и обезценка на дълготрайни материални и нематериални активи”.
2. По настоящата процедура за подбор на проекти са допустими единствено разходите за закупуване и въвеждане в експлоатация (доставка, монтиране и първоначално изпитване) на оборудване, представляващо дълготраен материален актив. Разходите за изготвянето (изработването) на посочените от Вас шприц форми чрез възлагане на външен под-изпълнител по силата на договор за услуга за изработка не са допустими. В допълнение, имайте предвид, че дълготрайните материални и нематериални активи, придобити със средства по проекта, следва да се използват изключително в предприятието-получател на помощта, да се разглеждат като амортизируеми активи, да са закупени от трети лица при пазарни условия, да бъдат включени в активите на бенефициента и да останат в предприятието и региона-получател на регионалната помощ за срок от минимум 3 (три) години след приключване на проекта.


ВЪПРОС № 27)
Здравейте,
организацията на наш клиент, който има желание да кандидатства по схемата, включва:
- основна фирма, производител на сладкарски изделия
- и втора свързана външно търговска фирма, през която се осъществява износа за над 5 страни. Втората фирма действа като външнотърговско звено на първата фирма. Не се изнасят други продукти и стоки, освен произведените от първата фирма.

 

Производствената фирма няма преки приходи от износ.



 

Въпросът ми е: Как ИАНМСП тълкува приходите от износ? Дали оценителите ще присъдят точки за износ по критерии 1.1.1. и 1.1.2. от критериите за техническа оценка за износ, който се извърша от свързана фирма.

 

Предполагам, че случаят на нашият клиент не е единичен. Надяваме се, ИАНМСП да тълкува казуса разширително и да насърчи експортно-ориентираните фирми.



 

адв. Цвета Иванова


18.10.2011 г.
ОТГОВОР № 27)
Уважаема г-жа Иванова,
Фирмата, която кандидатства за финансиране, трябва да докаже износна дейност, за да може да получи допълнителни точки. В посочения от вас случай предприятието не е директен износител и следователно не може да се очаква бонифициране за експортна дейност.


ВЪПРОС № 28)
Здравейте,
Във връзка с обявената процедура по подбор на проекти BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, с краен срок за подаване на проектни предложения 20.12.2011 г., имам  въпрос по отношение на допустимостта на проект с размер на общите допустими разходи, по-нисък от минималния размер. Имам предвид следното:
В Насоките за кандидатстване са посочени размерът и интензитета на безвъзмездната финансова помощ (максимум 60%) и минималният размер на безвъзмездната финансова помощ  по индивидуалните проекти - 300 хил. лв. Означава ли това, че размерът на допустимите разходи в проектното предложение трябва да бъде не по-малък от 500 хил. лв.(при положение, че нямаме други сключени договори за безвъзмездна подкрепа)?
Нека задам въпроса и по друг начин – да предположим, че нашето проектно предложение за инвестиции е в размер на 200 хил. лв. В този случай максималната безвъзмездна помощ, която бихме могли да получим е 60%, т.е. 120 хил. лв., което обаче е по-малко от минималния размер на тази помощ, а именно 300 хил. лв. Означава ли това, че проектното ни предложение ще бъде автоматично отхвърлено?
Благодаря Ви предварително,

С уважение,


Анелия Минева

19.10.2011 г.
ОТГОВОР № 28)
Уважаема г-жа Минева,
При положение, че размерът на безвъзмездната помощ по проекта като абсолютна стойност е под заложените минимуми за съответната категория предприятие, проектното предложение ще бъде отхвърлено на етап „Оценка на административното съответствие и допустимостта”. В случаите, когато кандидатът е средно предприятие, общият размер на заявената безвъзмездна помощ, представляваща не повече от 60% от общите допустими разходи по проекта, следва да е по-висок или равен на 300 000 лева.


ВЪПРОС № 29)
Здравейте!

Във връзка с документите, доказващи "иновативност" на процес/технология/продукт, внедрявани по проекта, в Насоките за кандидатстване не е указано дали ще се признават документи от браншова камара/асоциация, както и потвърждение от производители или доставчици. Това означава ли, че представянето на подобни документи няма да се зачете като доказателство, или въпросните организации са в категория и "друга подобна организация".

Моля да уточните дали документи от браншова камара/асоциация ще се признават като доказателство, както и да дадете примери какви други организации са оторизирани да издадат съответен документ за "иновативност"!

Благодаря Ви предварително!

М.Ябланска
19.10.2011 г.

ОТГОВОР № 29)
Уважаема г-жа Ябланска,
Документите, удостоверяващи иновативност на даден процес, продукт или услуга могат да бъдат издадени от съответните организации, притежаващи компетенция в конкретната област като, научна организация, висше учебно заведение, център за технологичен трансфер или др. подобна организация (организации с научна цел и със съответна компетентност в иновативния процес/технология/продукт). Документи издавани от браншови организации, няма да бъдат приемани от оценителната комисия като доказателства за иновативност.


ВЪПРОС № 30)

Уважаеми дами и господа,

Имаме следния въпрос по схемата BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”:

Нашата компания е доставчик на кабелен интернет и телевизия. Тя разполага със собствена изградена мрежа до крайните клиенти. Интересуваме се от възможността да подобрим качеството на съществуващите и да предложим нови услуги, което налага закупуването и инсталирането на голям брой външни устройства (сет топ бокс)- приемници разположени извън офисите на компанията при всеки от крайните ни клиенти. Те ще останат собственост на компанията, а единичната им стойност е съобразена с прага на същественост указан в счетоводната политика на компанията. В този смисъл допустимо ли е за финансиране по настоящата схема закупуването и монтажа на гореспоменатите ДМА (сет топ бокс-устройства)?

С Уважение,

Иван Иванов



19.10.2011 г.

ОТГОВОР № 30)
Уважаеми г-н Иванов,
Съгласно т.2.3.2.2. от Насоките за кандидатстване дълготрайните материални и нематериални активи, придобити със средства по проекта, следва да се използват изключително в предприятието-получател на помощта, да се разглеждат като амортизируеми активи, да са закупени от трети лица при пазарни условия, да бъдат включени в активите на бенефициента и да останат в предприятието и региона-получател на регионалната помощ за срок от минимум 3 (три) години след приключване на проекта В случай, че предвидените за закупуване сет топ-бокс устройства отговарят на посоченото изискване, същите могат да бъдат счетени за допустими.
Допълнително, проверката, оценката и класирането на проектните предложения по процедурата се извършва от Оценителна комисия. Оценителната комисия е органът, който преценява/оценява допустимостта и реалистичността на предвидените специфични разходи във всяко едно проектно предложение. Оценката се извършва на база на информацията, представена във Формуляра за кандидатстване (Раздел II, т.5), Бюджета на проекта (Приложение Б към Насоките за кандидатстване) и придружителните документи (оферти за предвидените за закупуване ДМА/ДНА и Счетоводна политика на кандидата). В тази връзка, на базата на представената от Вас подробна информация в проектното предложение Оценителната комисия ще може да прецени доколко придобиването на описаните от Вас активи представляват допустима дейност/разход.

ВЪПРОС № 31)
Здравейте,
Във връзка с обявена процедура BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия, бихме искали да попитаме следният въпрос:
В Насоките за кандидатствуване по схема BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, в т. 2.1.4. Специфични критерии за недопустимост се казва: С оглед избягване на припокриването на интервенциите между ОП „Конкурентоспособност” и Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., подкрепа по настоящата процедура за подбор на проекти не могат да получават и:

• Микропредприятия по смисъла на чл. 3-4 от Закона за малките и средните предприятия, които имат седалище или клон със седалище на територията на община, посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г., издадена от министъра на земеделието и храните и заявили за подпомагане дейности по проекти, които се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България - Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г. (Приложение С към Насоките за кандидатстване).


Означава ли това, че:
- Ако микропредприятието-кандидат има седалище или клон със седалище на територията на община, посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г., издадена от министъра на земеделието и храните, но не е заявило за подпомагане дейности по проекти по Програмата за развитие на селските райони, това микропредприятие се счита за допустим кандидат;
- Ако микропредприятието-кандидат има седалище или клон със седалище на територията на община, посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г., издадена от министъра на земеделието и храните, и е заявило за подпомагане дейности по проекти по Програмата за развитие на селските райони, това микропредприятие се счита за недопустим кандидат;
Благодаря за вниманието,
Лъчезаров
19.10.2011 г.

ОТГОВОР № 31)
Уважаеми г-н Лъчезаров,
Съгласно изискванията за избягване на припокриване на интервенции по ОП „Конкурентоспособност” и Програмата за развитие на селските райони, недопустими за подпомагане по настоящата процедура са микропредприятия, които имат седалище или клон със седалище на територията на община, посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г., издадена от министъра на земеделието и храните и са заявили за подпомагане дейности по проекти, които се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България - Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г. (Приложение Р към Насоките за кандидатстване). Съгласно посоченото в случай, че Вашето предприятие е микропредприятие със седалище или клон със седалище на територията на община, посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г, но не е заявило за подпомагане по настоящата процедура дейности, които ще се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България, това микропредприятие се счита за допустим кандидат.


ВЪПРОС № 32)
Здравейте,
Имам въпрос относно схема BG161PO003-2.1.13 - Технологична модернизация в малки и средни предприятия по ОП „Конкурентоспособност“. Фирмата, в която работя е кабелен и интернет оператор с характер на малко предприятие и оперира в селски общини. Възнамеряваме да развием нови услуги, за което е необходима покупката и монтирането на set-top box приемници в домовете и офисите на нашите потребители. Възможно ли е тези устройства, които представляват неразделна част от оборудването ни, надграждащо съществуващата мрежа и необходимо за предоставяне на нови услуги да бъде закупено с безвъзмездна помощ по тази програма?

Предварително Ви благодаря за отговора!


М. Минев

19.10.2011 г.

ОТГОВОР № 32)

Уважаеми г-н Минев,
Съгласно т.2.3.2.2. от Насоките за кандидатстване дълготрайните материални и нематериални активи, придобити със средства по проекта, следва да се използват изключително в предприятието-получател на помощта, да се разглеждат като амортизируеми активи, да са закупени от трети лица при пазарни условия, да бъдат включени в активите на бенефициента и да останат в предприятието и региона-получател на регионалната помощ за срок от минимум 3 (три) години след приключване на проекта В случай, че предвидените за закупуване сет топ-бокс устройства отговарят на посоченото изискване, същите могат да бъдат счетени за допустими.
Допълнително, проверката, оценката и класирането на проектните предложения по процедурата се извършва от Оценителна комисия. Оценителната комисия е органът, който преценява/оценява допустимостта и реалистичността на предвидените специфични разходи във всяко едно проектно предложение. Оценката се извършва на база на информацията, представена във Формуляра за кандидатстване (Раздел II, т.5), Бюджета на проекта (Приложение Б към Насоките за кандидатстване) и придружителните документи (оферти за предвидените за закупуване ДМА/ДНА и Счетоводна политика на кандидата). В тази връзка, на базата на представената от Вас подробна информация в проектното предложение Оценителната комисия ще може да прецени доколко придобиването на описаните от Вас активи представляват допустима дейност/разход.


ВЪПРОС № 33)
Уважаеми дами/господа,
Съгласно регламента на открита процедура за конкурентен подбор на проекти с определен срок за кандидатстване: BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, приложено изпращам няколко въпроси.
Съгласно регламента на открита процедура за конкурентен подбор на проекти с определен срок за кандидатстване: BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”, моля за отговор на поставените по-долу въпроси:

  1. Предприятие „ХХ” има следните данни за статут:

2007 – средно; 2008 – средно; 2009 – малко; 2010- микро

Година на кандидатставане – 2011г.(с прогнозен статут малко предприятие)


Съгласно чл. 4б, ал. 2 от Закона за малките и средни предприятия: „Ако в две последователни финансови години предприятието превиши или слезе под границите по чл. 3, това се отразява на неговия статус на микро, малко или средно предприятие”.
В посочения случай е налице хипотезата за 2 последователни финансови години -2009 и 2010 в които предприятието е под границите на определения статут на средно предприятие по чл. 3 от ЗМСП и би следвало това да се отрази на неговия статут. Какъв е статутът обаче, при положение, че няма 2 последователни финансови години, в които статутът да е един и същ?


  1. В таблица 4.1. от Формуляра за кандидатстване- По какъв начин би следвало да се отрази коректно инвестиционния опит на кандидат, който е свързан с изпълнени проекти по предходна процедура за технологична модернизация или проект по друга оперативна програма, като се има предвид, че периодът на изпълнение на дейността обхваща 2 непълни години, но инвестицията е реализирана в 1 от тях? Ще се счита ли за коректно отразяване, ако инвестицията се посочи за реализирана в годината на завеждане на съответните активи, а в период на изпълнение на дейността се запише целия период за изпълнение на съответния проект/обхващаш част от 2 поредни години/?

  2. В таблица 4.2. от Формуляра за кандидатстване кандидатът следва да посочи въведени компютъризирани системи за управление с доказателства за тяхното въвеждане. Бихте ли приели за отговарящи на дефиницията за компютъризирани системи - софтуерни приложения за управление на производствения процес, които управляват част, а не целия технологичния процес?

Н-р софтуер за разкрой/ разкроят е първи етап от производствения цикъл/ или AutoCAD - софтуерно приложение обезпечаващо 1-ви етап от технологичния цикъл( проектиране и чертане)?.




  1. В таблица 4.2. от Формуляра за кандидатстване за въведена СЕ маркировка за доказателство се изисква сертификат. Тъй като някои продукти не изискват намесата на нотифициран орган и издаване на сертификат, как следва да бъде доказана въведената СЕ маркировка в тези случаи? Ще бъдат ли достатъчни Декларация за съответствие и поставената маркировка СЕ на продукта (или етикета на продукта), съгласно изискванията, или е необходимо да бъдат представени и протоколите от изпитвания на продукта и др. документи?

Предварително ви благодаря за компетентните отговори!

С уважение,

Д.Кузманова


20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 33)


  1. В конкретния случай предприятието няма две последоватлен години, в които да е имало данни за микропредприятие, за да се счете като такова.




  1. Следва да имате предвид, че в раздел I, т.7.1. от Формуляра за кандидатстване кандидатите следва да посочат безвъзмездни помощи, получени за проекти в етап на изпълнение към момента на кандидатстване. Допълнително в случай, че в резултат на изпълнението на този проект вече имате реално реализирана инвестиция, това може да бъде отразено и в т.4.1. от същия раздел като кандидатът може да направи пояснение, че проектът в рамките на който е направена инвестицията още не е приключил.

  2. Посочените от Вас приложения не отговарят на изискването за компютризирана система за управление, а представляват специализиран софтуер, свързан с производствения процес и в тази връзка не би следвало да бъдат отразени в Раздел I, в т.4.2. от Формуляра за кандидатстване.

  3. Постигането на продуктово съответствие със съществените изисквания към тях, определени в Наредбите, приети по чл. 7 на Закона за техническите изисквания към продуктите /транспониращи в националното законодателство хармонизираните изисквания на Директивите от Новия подход/ може да бъде удостоверено с: нанесена върху продукти маркировка за съответствие „СЕ”, с допълнителна маркировка и с Декларация за съответствие, когато такива се изискват от наредбите, и с техническо досие.


ВЪПРОС № 34)
Здравейте,

След направена от дружество справка в НСИ за кода на икономическата дейност, същото получава отговор, в който са записани 2 кода в група С, но в два съседни раздела. Обяснението, е че тъй като в рамките на основната си дейност дружеството отчита 2 групи продукти, а те попадат в съседни раздели следва дейността им в НСИ се класифицира под 2 кода, без да става въпрос за допълнителна или спомагателна дейност.

В насоките за кандидатстване е записано, че по процедурата ще бъдат финансирани с предимство (като получат допълнителен брой точки) кандидати, които развиват основната си икономическа дейност в секторите/раздели/групи/класове, посочени допълнително.

Единият от разделите на дружеството записани в справката от НСИ попада в приоритетните, а другият не е включен като такъв в насоките. В тази връзка бихме искали да знаем, след като в удостоверението от НСИ дружеството извършва дейност с код със сектор-раздел-група-клас, който е приоритетен за процедурата, дали същото ще получи гореспоменатото предимство – допълнителен брой точки?

Моля, пояснете кой от двата кода следва да запишем във формуляра за кандидатстване?

С уважение,

Любомир Танев
20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 34)
Уважаеми г-н Танев,
Кандидатите за безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура ще получат допълнителен брой точки, когато основната им икономическа дейност попада в следните сектори/раздели/групи/класове:

- Високотехнологични и средновисокотехнологични производства – раздели с код С10.82, С10.84 и С10.86, C20, C21, С22, С25, C26, C27, C28, C29 и С30; - Високотехнологичните услуги и други услуги с наситеност на знанието – раздели J61, J62, J63; - Предприятия от подсектор „научно-изследователска и развойна дейност” с код М72.

Във формуляра за кандидатстване следва да бъде вписан кода на икономическа дейност, посочен като основен в удостоверението от НСИ.


ВЪПРОС № 35)
Здравейте,

Имаме въпроси във връзка със зададените изисквания за минимални нетни приходи през последната финансова година (2010) по категория на предприятието като критерий за допустимост по процедурата.


По самостоятелните данни за персонал и годишен оборот за 2010 г., дадена фирма-кандидат е малко предприятие, като има реализирани необходимите нетни приходи от продажби в размер над 400 000 лева.
След отбелязване на обстоятелствата във връзка с налична свързаност по чл. 4 от ЗМСП, категорията на предприятието – кандидат се променя на средно предприятие.


  1. Интересува ни във връзка със зададените минимални прагове на нетни приходи от продажби за 2010 г. по категории предприятия, въпросното предприятие към коя категория ще бъде разглеждано: като малко предприятие - каквото е самото предприятие, или като средно, като се вземе предвид наличието на свързаност по чл. 4 от ЗМСП?




  1. В случай че  отговорът Ви на предходния въпрос е че ще бъде разглеждано като средно и предвид факта че самостоятелните нетни приходи от продажби на конкретното юридическо лице, кандидатстващо по процедурата не достигат до минималния праг за допустимост от 1 000 000 лв. за средни предприятия, а този праг се достига от съвкупните приходи на свързаните предприятия, то може ли да считаме, че предприятието е допустим кандидат по процедурата?




  1. При тези данни на кандидата, на стр. 3 от Формуляра за кандидатстване  как следва да се отбележи предприятието във формуляра- като малко или като средно? 




  1. В случай че  отговорът Ви на предходния въпрос е че трябва да се отбележи като средно, то данните за персонал, обороти и активи в таблицата на стр. 3 от Формуляра за кандидатстване  следва ли да бъдат съвкупните за свързаните предприятия?




  1. В случай, че за 2008 и 2009 г. дадено предприятие е било средно предприятие (след отбелязване на налична свързаност), а за 2010 г. категорията на предприятието се променя на малко (след отбелязване на налична свързаност), то каква категория следва да бъде посочена в процеса на кандидатстване по настоящата процедура?

С уважение,

Десислава Горова
20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 35)


  1. Определянето на категорията на предприятието кандидат става в съотвествие с изискванията на чл. 3 и чл. 4 от Закона за МСП при отчитане на всички обстоятелства на свързаност, посочени в чл. 4 на същия Закон.

  2. Изискването за минимална стойност на нетните приходи от продажби за съответната година (2010) се отнася към предприятието-кандидат, като приходите на кандидата се разглеждат в качеството му на самостоятелно юридическо лице. Свързаността на предприятията се изследва само във връзка с определянето на категорията на кандидата, в съответствие с разпоредбите на Закона за малките и средни предприятия.

  3. и 4. Данните в таблицата на трета страница от Формуляра за кандидатстване трябва да съответстват на данните, посочени в Декларацията за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП.

  1. Статусът на микро, малко или средно предприятие се променя само ако в две последователни (приключени) финансови години предприятието превиши или слезе под съответните граници. За повече подробности можете да се запознаете с Указанията за попълване на Декларацията за МСП, приложение към пакета документи за кандидатстване.


ВЪПРОС № 36)
Здравейте,

Във връзка с реализирането на инвестиционен проект за разширение (допълнително изграждане на ресторант) на съществуващ хотелски комплекс в КК Слънчев Бряг, бих желал да Ви попитам дали може да кандидатстваме за финансиране по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, процедура BG161PО003-2.1.13 “Технологична модернизация в малки и средни предприятия”. Проектът, с който искаме да кандидатстваме е за доставка и монтаж на ново кухненско обoрудване, аспирация и вентилация на новоизградения ресторант, чиято цел е повишаване качеството на продукта и обслужването.

Към момента хотелът разполага с ресторант, чийто капацитет е недостатъчен. При осигуряване на съфинансиране на проекта, се предвижда новизграденият ресторант да започне да функционира от началото на летния сезон.

Предварително благодаря за отделеното Ви време.

Поздрави
Асен Терзийски
20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 36)
Уважаеми г-н Терзийски,
Допустими кандидати по процедура BG161PО003-2.1.13 “Технологична модернизация в малки и средни предприятия” са само предприятия, които развиват основната си икономическа дейност в следните допустими сектори/раздели/кодове съгласно Класификацията на икономическите дейности 2008 г. (Приложение С към Насоките за кандидатстване):


  • Сектор C „Преработваща промишленост”

  • Сектор J „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” – само кодове на основна икономическа дейност от разделите:

  • J61 „Далекосъобщения”;

  • J62 „Дейности в областта на информационните технологии”;

  • J63 „Информационни услуги”.

  • Сектор М „Професионални дейности и научни изследвания” - само кодове на основна икономическа дейност от раздел М72 „Научноизследователска и развойна дейност”;

и същевременно тяхната дейност или дейността, за която кандидатстват не трябва да попада в специфичните критерии за недопустимост на кандидатите (т. 2.1.4. от Насоките).

Кандидатът за да докаже, че основната му икономическа дейност попада в горепосочените допустими сектори/раздели/кодове, трябва да представи към проектното предложение, Удостоверение за кода на основната икономическа дейност, издадено от Националния статистически институт.



ВЪПРОС № 37)
Здравейте,

Предприятие, което е обхвата на допустимите по програмата по отношение на индустрията, отговарящо на критериите относно размера на предпирятието над 10 души и над 400 000 лв нетни приходи от продажби, но има седалище в община посочена в Приложение № 2 към Наредба № 29/2008 г., . (Приложение Р към Насоките за кандидатстване, допустим кандидат ли е по настоящата програма.


Поздрави
Христина Василева
20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 37)
Уважаема г-жа Василева,
Приложение Р към Насоките за кандидатстване се отнася само за микропредприятия със седалище в селски общини. Ако вашето предприятие не е микропредприятие със седалище на територията на община, намираща се в селски район, то не попада в рамките на ограничението за допустимост.

Статусът на микро, малко или средно предприятие се променя само, ако в две последователни (приключени) финансови години предприятието превиши или слезе под съответните граници. За повече подробности можете да се запознаете с Указанията за попълване на Декларацията за МСП, приложение към пакета документи за кандидатстване.

Ако предприятието отговаря на всички останали критерии според Насоките за кандидатстване, включително секторните ограничения по точка 2.1.4.2)в), то би било допустимо по процедурата.


ВЪПРОС № 38)
Здравейте, Въпросът ми е свързан с процедура BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия".

Ако предприятие "Х" желае да кандидатства по тази схема и се води средно предприятие, но основния мажоритарен собственик на дружеството е предприятие "У", което е голямо предприятие, предприятието "Х" допустимо ли е по тази процедура?


Благодаря предварително!
С уважение,

Ивелина Великова


20.10.2011 г.

ОТГОВОР № 38)

Уважаема г-жа Великова,


Съгласно Закона за малките и средни предприятия предприятие „Х” се категоризира като голямо предприятие и не е допустимо по процедура BG161PO003-2.1.13 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия".

За подробни разяснения моля прочетете Указанията за попълване на Декларацията за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия в приложение към пакета документи по процедурата (в директория документи за попълване, приложение Д).
Каталог: images -> module4 -> files
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги” /въпроси с номера 54-63, получени в периода 17. 12. 2010 – 27. 01. 2011 г
files -> Отговори публикувани на 04. 05. 20
files -> Отговор на въпроси №119 124 получени в периода 10. 05. 2012 -27. 05. 2012 г
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
files -> Отговори на въпроси с №63-68, получени в периода 06-08. 11. 2011 г. И публикувани на 18. 11. 2011 г
files -> Програма за разработване на иновации от стартиращи предприятия с подобна насоченост
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница