Педагогически факултет



страница1/2
Дата28.10.2023
Размер118 Kb.
#119099
ТипПротокол
  1   2
Интерактивни методи и техники на възпитание



Тракийски университет – Стара Загора
............ Педагогически факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:
Оперативен документ

№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.12

В сила от:

14.09.2011

Име на документа
Протокол от упражнение

Страница:

от








Интерактивни методи и техники на обучение




Изготвил: Красимира Ковачева

Специалност ПНУП 1 курс, редовно

Фак. Номер 1057


Банка с методи от доц. Ваня Петрова





1.Обсъждане в група







2.Мозъчна атака – Брейнсторминг







3.Дискусии







4.Ситуации
5.Карта на ума
6.Постер
7.Проект
8.Експертна група
9.Интеракивни игри
10.Пъзел
11.IT методи
12.Лексикон






















































SWOT – анализ


Методът/техниката може да се използва с конкретна учебна цел или за диагностика и самодиагностика.Също така може да се използва и при ролеви игри,за да се откроят характеристиките на отделните роли.Може да бъде стартов метод на други методи – пирамида,лавина,панелна дискусия.

ПИРАМИДА


Метод за събиране на информация чрез индивидуална работа,работа по двойки,четворки,осмици и т.н. Броят на участниците нараства в геометрична прогресия.За цел има да се осмисля информация и да се достига до конкретни обобщения чрез обединяване около приемливо за всички мнение.Отбелязват се характеристиките,които ученикът мисли за важни.Следва обсъждане и обединяване на двойка около общо мнение,после четворката,осмицата и т.н. Броят на участниците зависи от техният общ брой в клас.Накрая се формират 2 групи като всяка си избира говорител,който изказва общото мнение и после го записва на дъската.Последният етап е сравняване на мнението на двете групи от учителя.

СВЕТКАВИЦА


Това е метод,който може да сс използва като метод или техника за запознаство,но и за бърза проверка на знанията или отношението на учениците към даден проблем.Използва се подходящ предмет като лека топка например,която се подхвърля от избран водещ към участниците и те трябва да се представят (това се прави при запознанство).После топката се връяа обратно на водещия или се подава на друг ученик.Ако учителят реши да задава въпрос той хвърля топката към някой от учениците без да казва името му ,защото е важен елемента на изненада.Ученикът трябва да даде бърз и кратък отговор и пак връща топката на преподавателя.

ЗАПИСВАНЕ НА ИДЕИ


Това е вариант на мозъчна атака.Целта е активно включване на всички ученици ,чрез което се постига учене от опита на другите.Подходящ за обобщителни уроци.
Методически стъпки:

  1. Учителя обмисля въпрос за всеки ученик

  2. Подготовка на помощни материали (химикали,хартия,маркери)

  3. Инструктиране относно процедурата за устно или писмено събиране на мнения (интервюиране,записване на определен брой мнения)

  4. Уточняване на времето за запис на идеи

  5. Анализ и обобщаване на събраните идеи

  6. Всеки ученик представя обобщен отговор на своя въпрос и се дава възможност за допълване от страна на останалите ученици

  7. Коментар от учителя или ученик (по желание)

Методът позволява да се преодолее страхът от изпитване и помага да паднат преградите в общуването между учениците.

ЛАВИНА (СНЕЖНА ТОПКА)


Метод/техника за събиране на информация „чрез натрупване“.Приложението и е устно или писмено.При писмената форма в началото на всеки лист се записва въпрос или проблем.Листът преминава през всички ученици и те записват мнението си.Един от вариантите е всеки,който записва мнение да го закрива като загъне листа.Накрая последният писал или учителят прочита информацията събрана чрез лавина.При устна форма всеки участник (обикновено в предварително уточнен ред) дава мнението си по въпроса,като може да бъде поставено изискване да не се повтарят вече казани неща.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница