План-конспект по бел за трета група он: Български език и литература ядро: Граматически правилна реч тема: Умалителни съществителни имена



Дата18.05.2022
Размер17.36 Kb.
#114281
ТипПлан-конспект
БЕЛ–пкс
Свързани:
Нов Microsoft Office Word Document(1)

ИЗГОТВИЛ:Бейка Доленска,учител в ДГ“Слънце“
С.Долно Дряново

ПЛАН–КОНСПЕКТ


по БЕЛ за трета група
ОН:Български език и литература
ЯДРО:Граматически правилна реч
ТЕМА:Умалителни съществителни имена
ЦЕЛИ:Образуване на умалителни форми при съществителните имена
ЗАДАЧИ:
1.Практическо осъзнаване използването на умалителни съществителни имена в речта.
2.Конструиране на изречения с умалителни имена.
3.Разширяване на знанията за насекомите.
4.Затвърдяване знанията за геометричните фигури квадрат,триъгълник,кръг.
5.Формиране представа за връзката между броя на определени предмети и съответната цифра.
6.Затвърдяване на овладени двигателни умения.
ИНТЕГРИРАНЕ С ДРУГИ ОН:
ОН:ОКОЛЕН СВЯТ
Ядро:Светът на природата и неговото опазване
ОН:МАТЕМАТИКА
Ядро:Количествени отношения
Ядро:Равнинни фигури
МЕТОДИ:
–беседа;
–обяснение;
–игра с правила;
СРЕДСТВА:
–играчки на животни;
–картони с геометрични фигури;
–листове с изображения на животни и цифри;

ХОД НА СИТУАЦИЯТА


У:Деца ,днес като идвах на детска градина ми се случи нещо странно.Като си вървях,изведнъж нещо тупна до мен.Какво да видя ,ето тази бутилка падна от високо с едно парашутче. Аз я взех и реших да не я отварям сама,а заедно с вас.Искате ли сега да я отворим.?
Д:Да!
У:Но какво виждам?Тук имам писмо. Да го прочетем ли? Д:Да!
ПИСМО
–Ха–ха–ха! Аз съм доктор Дуфеншмърц.
Вчера отвлякох вашите любими герои Финиъс и Фърб и тяхната птицечовка Пери.Държа ги много далеч–на една чужда планета–„Драконовата планета“.Те са вече много изморени и изтощени,но нямам намерение да ги освободя,освен ако вие не решите да им помогнете.За да го направите, трябва да се справите със задачите,които съм ви приготвил.След всяка задача ще получавате награда–част от ракетата с която ги отвлякох на „Драконовата планета“.След като завършите напълно ракетата аз ще ги освободя.Хайде да ви видя сега!
Ха–ха– ха!
У:Ами сега ?Какво да правим?Да помогнем ли?
Д:Да!
У:Значи ,ако се справите с всяка една от поставените ви задачи ще сглобите ракета, като тази с която са отвлечени?След като е готова,лошият доктор ще ги освободи.Добре ,но къде ли са тези части? Я да погледна отвън на терасата. Да не би и тях да ги е изпратил с парашут. Да, тук има нещо.А също и инструкции.
(Вземам от терасата кош с играчки на животни.)
У:Това ще бъде вашата първа задача.Това са животни нали така?Лошият доктор освен ,че е отвлякъл Финиърс,Фърб и Птицечовката ,е направил така ,че да се изгубят малките на тези животни.
Ние трябва да ги извикаме.
Как ще извикаме малкото на коня?
Д:Конче,конче.
У:Малкото на мечката?
Д:Меченце,меченце.
У:Сега на кучето и т.н
Деца ,когато искаме да изразим нежност също използваме такива думички.Тези думи се наричат „умалителни“.
Възрастният наричаме петел,а малкото как?( петле)
Как наричаме малка кукла? Кукличка
Сега нека да поставим животните при техните майки.
Я погледнете тук.В голямата саксия има голямо цвете .В малката? Кажете го с цяло изречение.
У:Браво ,чудесни сте!
С първата задача се справихте много добре,а ето я и първата част.Кой ще я залепи с помощта на магнитите?
У:Къде ли може да е втората задача?Дали да не погледнем отвън?Взимам един плик и втората част.( Чета)
У:Деца ,доктора иска от мен да ви покажа едно табло.Вие сте го виждали ,но той не вярва.Как наричаме тези животни с една дума?
Д:Насекоми.
У:Апо отделно?Как наричаме малката пчела?А ми малкия комар?
Какво знаем за мравката?С колко крака е?Отговаряйте с пълно изречение!
На масичката има по едно листче.На него има нарисувани животни.Вие трябва да преброите крачетата на животните и да ги свържете със съответната цифра.
У:Справихте се добре и получавате втората част.Нека да я поставим на мястото и.
А сега отново елате при мен.Третата задача е по–особена.Ще бъдете разделени на два отбора.Трябва да преминете през едно езеро.Това са вашите дъски,на които трябва да стъпвате.(Обяснявам регламента на играта.)Отбора победител взема останалите части и довършва ракетата.
У:Браво справихте се отлично!Ракетата е готова и сега доктора трябва да освободи заложниците благодарение на вас.А на нас ни предстои работа по масичките.На всяка от масите има различни неща: На първата ще довършват чантички за добрини,втората ще си направят сами по една ракета чрез лепене.Третата ще оцветяват мравка,о четвъртата ще изработят по едно колие за Пери–птицечовката от нарязани сламки.Ако на някой му се иска да прави нещо друго,а няма свободно място да не се безпокои утре или вдругиден ще ви дам възможност да го направите.
Приятна работа деца!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница