Съществителни умалителни имена



Дата15.03.2024
Размер371.34 Kb.
#120654
ТипПлан-конспект
syshtestvitelni-umalitelni-imena (2)

План-конспект на урок за нови знания по БЕЛ
-2 клас
Тема: Съществителни умалителни имена.
Вид на урока: За нови знания.
Тип на урока: Урок по български език.
Цел на урока: Въвеждане на термина „умалителни съществителни имена“ .
Задачи на урока:
Образователни:

  • формиране на умения за разпознаването на умалителните съществителни имена;

  • развитие на умения да се преобразуват съществителни имена в умалителни имена.

Възпитателни:

  • ученикът използва уместно съществителни имена в зависимост от комуникативната цел.

Развиващи:

  • ученикът може да разграничава умалителни съществителни;

  • ученикът умее да употребява в речта си умалителни съществителни.

Методи: Беседа, самостоятелна работа, разяснения на учителя.
Нагледни средства: Учебник
Форми: Индивидуални, групови



Ход на урока:



  1. Актуализиране на стари знания.

Учител: Да си припомним колко са видовете съществителни имена?


Ученик: Съществителни нарицателни и съществителни собствени имена.
Учител: Кои са съществителни нарицателни имена?
Ученик: Съществителни имена, с които се назовават предмети, животни, растения и други.



  1. Мотивиране и поставяне на темата.

Да , така е.Но всеки предмет може да бъде голям и малък, нали?
Вижте! Продължете! /задачата въвежда новото понятие/



Сега погледнете към дъската!/
Облаченце бяло, дето плува,
викам му да чуе, то не чува.
Махам му с ръчичка – не поглежда.
Бялата главичка не навежда.
Прочетете текста наум и после препишете съществителните нарицателни имена.
Колко от тях назовават малки предмети?
Учител: Кои думи назовават малки предмети?
Ученик: Облаченце, ръчичка и главичка.
Учител: Съществителни нарицателни имена, които назовават малки предмети са съществителни умалителни имена. Пишат се с малка буква. Например: чадърче, момиченце, момченце, зайче и други.
Запишете в тетрадките си за работа в клас днешната тема:

Сега разгледайте задача 1 от учебника на стр .42


Открихте ли съществителните имена ?
Какви са те ?-собствени или нарицателни?
Какво назоваваме със съществителните конче, ливадка, езиче?
Значи тези три съществителни какви са ?-умалителни.


Задача 4 от учебника на стр.43
Защо са използвани съществителни умалителни в стихотворението?
Какви чувства изразява с тях поетът?

Ученик: Поетът със съществителните умалителни изразява чувства на нежност.
Задача 3 от учебника на стр.43

Задача 4. Довършете стиховете, като използвате съществителни умалителни имена/самостоятелна творческа работа в тетрадките/

врат нос крака очи


С тънко вратленце ,
с чипо носленце ,
рита с краченца ,
шари с оченца .


Задача 5 е насочена към правописа на умалителни съществителни, които
съдържат звучен съгласен пред беззвучен. Учениците назовават сродни думи за правописна проверка.

Учител-Чудесно работихте , ученици.
За домашна работа:
Напишете всички умалителни съществителни имена , които мама и татко използват, когато се обръщат към вас!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница