План-конспект по Изобразителна дейност в дг за III -та възрастова група Тема: „Украса на керамичен съд Изготвил: Проверил



Pdf просмотр
Дата22.02.2024
Размер235.3 Kb.
#120407
ТипПлан-конспект
studentite.bg.2024.02.08.23.05.33
Свързани:
studentite.bg.2024.02.08.23.29.10


ШУ “Епископ Константин Преславски”
Педагогически Факултет
Специалност „Иновации в предучилищното образование” – гр. Варна
План-конспект по Изобразителна дейност в ДГ
за
III
-та възрастова група
Тема:
„Украса на керамичен съд“
Изготвил:
Проверил:
Румяна Василева Асенова проф. д-р. Д. Балкански
Магистър, задочно обучение
ИПО Фак.№ 1742754041
Курс 114
Варна


2018
План-конспект
На педагогическа ситуация в детската градина.
1. Образователно направление: „Изобразително изкуство“
2. Образователно ядро:“ Декоративно рисуване“ и
„Изобразително творчество ”
3.Тема: „Украса на керамичен съд”
4. Възрастова група:
III
-та възрастова група ( 5-6г.).
5. Цел:- Да се осигури възможност за развитие на елементи на изобразителната грамотност като основа на съответстващата за възрастта степен на изразителност.
- Да се положи началото на естетическа култура, чрез активно детско творчество.
- Даване на нагледна представа за народното приложно изкуство като част от традиционните обичаи.
- Цялостно цветово изграждане на проекта рисунка в определена последователност.
- Да се развие фината моторика на децата, чрез схематични упражнения за овладяване на графичния компонент за писането: рисуване на линии(прави,
криви,вертикални, хоризонтални, начупени, зигзагообразни и т.н).
- Изработване на собствен проект, модел за рисунка.
6. Задачи: - Интерес към народното творчество, самостоятелност и творческа активност.
- Изпълнява декоративна рисунка с техниката “батик” / маслен пастел и акварел /.
- Цялостно цветово изграждане на проекта рисунка в определена последователност.
-Формиране усет за ритъм,за цветово и композиционно равновесие.
- Знания:- Осъзнаване участието в група(екип) или индивидуално при работа със съответни изобразителни материали и смесени техники за рисуване.
- Различава и посочва видове орнаменти в произведенията на народното приложно изкуство.
- Създава различни по съдържание и вид фигуративни и не фигуративни изображения, орнаменти.
- Осъществява с определена степен на подражание отделни визуални образи от народното творчество.
- Умения:- Развитие на уменията за рисуване, наблюдателност.
- Затвърдяване на позицията за отворена декоративна композиция чрез ритмично подреждане на познати декоративни елементи и мотиви –
кръг,квадрат,триъгълник и растителни / листенце,цвете и др. /.
- Отношения: - Да се формират естетически потребности и емоционално- оценъчно отношение към собственото изобразително творчество на детето.
- Да се развие отношението към изкуството и да познава народното

творчество.
7. Интегративни връзки: :-Образователно направление:” Околен свят” – ядро:
„Животински свят“; „Растителен свят“
- Образователно направление:”Математика” – ядро:„Пространствени отношения”; „Равнин-ни фигури”
- Образователно направление:” Български език и литература ” – ядро: „Речник”;
„Свързана реч”; „Граматически правилна реч”
8. Материали и инструменти: - покривки от плат за масите, пластмасови чаши за вода, маслен пастел, акварелни бой, четки, картонени чаши и картонени чинии
9. Нагледни средства: - Демонстрация. Няколко керамични съда от бита,
набавяне на детски рисунки, снимки на предмети от народното творчество и информация за народните декоративни мотиви
10. Ход на ситуацията: У: Деца, ела те да ви покажа какво съм донесла да разгледате, и да ми кажете у вас имали такива предмети?
Д: Да, да...и ние имаме такива (подобни) чинии, вази, гювечета и т.н.
У: Браво, деца а знаете ли от какво са направени и как се наричат?
Д: Да, да, да керамични, глинени съдове.
У: Чудесни сте! Деца знам, че обичате истории (легенди). Сега ще ви разкажа за един светец които е искал да си направи глинен съд.
- Емоционалната нагласа: „Легенда за покровителя на грънчарите“.
Според легендата, преди много, много години, пръв Свети Спиридон се опитал да направи съд от глина. Трудил се упорито, но не успял – глината отказвала да му се подчинява. Разплакал се светецът, сълзите му капнали върху глината и той разбрал, че му е нужна вода. Успял да направи съд. Опекъл го. Оттогава свети Спиридон се счита за покровител на грънчарите.
Украсата на българската народна керамика е пестелива. Тя се извършва по три основни начина. 1) Чрез оцветяване, при който съда се потапя,полива или нашарва с боя. В рисуваната керамика преобладават разделният орнамент. 2)
Чрез издраскване или гравиране.Той е разпространен в цялата страна, особен но предпочитан е в Западна България 3) Последния вид украса е релефната:
излети на калъп или моделирани на ръка форми-листа, гроздове, цветя и животни се прикрепват към тялото на керамичния съд.
- Съобщаване на темата: У: Днес, ще си декорираме (украсим) наши съдове. За целта съм ви донесла картонени чинии и чаши, които ще са нашите керамични съдове.
С техника “батик”. Думата “батик”- означава,че се рисува върху белия картон с маслен пастел различни декоративни мотиви – растителни и геометрични фигури.След това наслояваме с четка водна боя / с свеж цвят,за да се открояват елементите отдолу.
- Мотивировка: В детската градина, ще се прави художествена изложба на керамични съдове и всички
III-ти групи ще се включат със свой те нарисувани керамични съдове.
11. Анализ на образеца: Показвам образците-правим анализ върху тях с помощта на децата. Разгледайте ги добре,за да запомните какви декоративни елементи и геометрични фигури съм.
І модел- декоративни елементи /цветя/ птица от съчетаване на няколко листенца/клонки свободно по целия лист с различни свежи,топли цветове.


ІІ модел- с геометрични фигури редувани в редица-“Фриз” с различни ярки цветове;
ІІІ модел- цветя- хризантеми-хоризонтално и вертикално, а в края на съда вълнообразна и начупена ,права линия. У: Как ще изработите вашите керамични съдове. Ето показвам внимавайте и запомнете мотивите!
12. Алгоритъм на дейността:Вземам масления пастел и рисувам върху картонената чиния/чаша различни декоративни елементи/,разпръснати ,в права хоризонтална/ вертикална линия;геометрични фигури- кръг,квадрат,триъгълник.След това нанасяме боя с четката,като използвам ярък,топъл,цвят,за да създам весело,радостно,бодро настроение.Наслояваме боята както правим фон-с много вода и по-малко боя. Ето мой те съдове са готови.
13. Обратна информация: Какво ще рисуваме?С каква нова техника се запознахме?Какво означава?С какво работим?Какви цветове използваме?Какви елементи? У: Нека всеки от вас си помисли какъв съд ще нарисува?С какви цветове,елементи,да стане.
- Изисквания: Да се спазва реда на декорацията, според традициите на българската народна керамична украса.
- Указания и за хигиена: : Пазете работното си място подредено и чисто.
- Безопасност: Внимавайте да не разлеете водата!
- Самостоятелната работа: Приятна работа деца!
14. Преценка на дейността и резултата от нея:
-Проявява усет за ритъм и симетрия при изграждане на декоративен фриз в затворена декоративно композиция.
- Изказва свободно лично мнение за резултатите от своята и на другите изобразителна дейност. Самостоятелен избор:декоративен елемент и мотив;начин на подреждане; цветови съчетания; техники и начини на изпълнение.
Правим обща изложба. Децата оценяват своите съдове и съдовете на своите другарчета. Да разкаже за своята рисунка; да прави оценка и на своя /
керамичен съд /.
У: Обобщавам – Всички деца се справиха с задачата. Много се стараха и декорациите им са свежи,красиви като ги гледам ми става радостно,топло,весело,ще ги сложим на изложбата в градината.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница