План-конспект по Педагогика на овладяване на елементарни математически представи в детската градина за ii-ра група



Дата01.03.2024
Размер0.6 Mb.
#120510
ТипПлан-конспект
3. План-конспект на ситуация по Математика за ДГ
Свързани:
2012-13 EX KEY WORD TRANSFORMATIONS KEYS



Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:
Оперативен документ

№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11

В сила от:

14.09.2011

Име на документа
План-конспект

Страница:

от






План-конспект
по Педагогика на овладяване на елементарни математически представи в детската градина
за II-ра група


Ядро: „Количествени отношения“
Тема: „Групиране“



Изготвил: Христина Боричева – IV – фак № 328, ПНУП, задочно обучение



Проверил: доц. д-р Мария Темникова

Стара Загора
2022


Образователно направление: Математика
II-та възрастова група
Тема: „Групиране“
Ядро от учебното съдържание: „Количествени отношения“


Цели: Формиране на обобщени количествени представи за числата до 5.


Задачи:
1. Групира обекти по зададен признак, изключва обект, непринадлежащ на дадена група.
2. Формиране на обобщени количествени представи за числата до 5.
3. Формиране на представи за редуване на елементи и довършване на редица.


Очаквани резултати:
1. Открива признака за групиране на обекти. Изключва обект, непринадлежащ на дадена група.
2. Брои до 5.
3. Открива правило за редуване на елементи и довършване на редица.


Методи и похвати:
Игра, демонстрация, беседа, упражнение.


Връзка с други направления:
Български език и литература: тема „Кой къде живее?“.
Околен свят: тема „Дете храни животно или птица“.
Музика: тема „Избери подходящо движение според музиката“.
Конструиране и технологии: тема „Кой остава в гнездото?“


Ход на ситуацията:
У: Добро утро, деца!
Д: Добро утро!
У: Деца, вижте кой срещнах на път за детската градина. Това е Знайко и вие го познавате, нали?
Д: Да, познаваме го.
У: Знайко ми каза, че днес се чувства много самотен и е дошъл при нас, за да научи нещо интересно. Нали знаете, че той много обича да учи, заедно с нас?
Д: Да, знаем.
У: Тогава искате ли да остане с нас?
Д: Да, искаме.
У: Добре тогава, Знайко ти тук поседни (оставя се на учителското бюро), а децата ще ти покажат колко много знаят. Искате ли деца?
Д: Да, искаме.
У: Деца, ние с вас скоро посрещнахме Баба Марта, нали така?
Д: Да.
У: А какво носи Баба Марта на децата?
Д: Баба Марта носи мартенички на децата.
У: Точно така, деца? А кой идва с Баба Марта, кои птички се завръщат от юг?
Д: От юг се завръщат щъркелите и лястовичките.
У: Браво, деца! Тогава щом идват щъркелите и лястовичките, кой сезон идва при нас?
Д: При нас идва пролетта.
У: Точно така, при нас идва пролетта. Погледнете към дъската? Какво виждате на нея? (На дъската са подредени групи от лястовички, щъркели и пролетни цветя. Децата трябва да ги преброят и да ги обособят в групи).
Д: На дъската има щъркели, лястовички и пролетни цветя.
У: Правилно. Но колко са щъркелите? Нека ги преброим. (Броим заедно…1.. 2.. 3).
Д: Щъркелите са 3.
У: Точно така, деца. Щъркелите са 3. Тогава можем ли да кажем, че това е групата на щъркелите и в нея има 3 щъркела?
Д: Да, можем.
У: Тогава колко лястовички има в групата на лястовичките? (Отново броим заедно…1.. 2.. 3... 4).
Д: Лястовичките са 4.
У: Браво, деца. А има ли и друга група на дъската, която не сме преброили?
Д: Да.
У: Коя е другата група на дъската?
Д: Групата на цветята.
У: Точно така, остана групата на пролетните цветя. Нека преброим колко цветя има в тази група. (Броим заедно… 1.. 2).
Д: 2.
У: Точно така, групата на цветята се състои от две пролетни цветя. Чудесни сте. А знаете ли, че и вие можете да образувате групички. Нека поиграем. Станете от столчетата и образувайте групичката на момичетата и момчетата.
У: Браво, деца. Много сте бързи. А сега образувайте групичката на момичетата с дълги коси и групата на момичетата с по-къси коси.
У: Браво на вас. И последно, образувайте групата на децата с джобчета на панталонките и групата на децата без джобчета на панталонките. Забавлявахте ли се, деца?
Д: Да.
У: Чудесно. Хайде сега да отворим нашите книжки и да ги разгледаме. Погледнете първата картинка. Разкажете какво виждате на нея.
Д: На картинката се виждат книга, деца и възрастни хора.
У: Така е. Как можем да ги групираме?
Д: Групата на децата.
У: Точно така. Колко деца виждате?
Д: 3.
У: Браво. Групата на децата се състои от 3 деца. А те какво държат в ръцете си?
Д: Знамена.
У: Правилно. Тогава можем ли да образуваме и групичката на знамената?
Д: Да, можем.
У: Колко са знамената?
Д: Знамената са 3.
У: Браво. А колко са опълченците?
Д: Опълченците са двама.
У: Браво, деца. А колко лъва има на паметника Шипка?
Д: Един лъв.
У: Чудесни сте, деца. Знайко ще научи много от вас. Така ли е Знайко? (Знайко отговаря утвърдително. Деца, сега ще ви разделя на групи. (Децата се разделят на четири групи). На всяка група ще раздам по две вълшебни кутийки. В кутийките има няколко предмета, но един от тях е излишен. Извадете го. (В кутийките съм поставила различни предмети – например 4 сини и 1 бяло копче, 4 флумастера и 1 молив, 4 гумички и 1 топче и т.н., като четирите групи получават различни предмети. Задачата им е да извадят единия излишен предмет, който не принадлежи на групата).
У: Деца, справихте се чудесно. Сега погледнете отново във вашите книжки. Разгледайте картинката с групата на фигурите и ми кажете коя фигура е излишна.
Д: Излишен е триъгълникът.
У: Точно така, деца, оградете го? А какви са другите фигури? Как ги наричаме?
Д: Другите фигури са квадрати.
У: Чудесно се справяте. Сега разгледайте и третата картинка. Какво виждате?
Д: Калинки и пеперуди.
У: Точно така, деца. Виждате редичка с калинки и пеперуди. Сега трябва да свържете редичката от калинки и пеперуди с нейното продължение. (Децата работят самостоятелно. Минавам покрай масичките и оказвам помощ, ако е необходимо).
У: Браво, деца, справихте се с всички задачи. Знайко, ти научи ли от децата как се образуват различни групи? (Знайко отговаря утвърдително). Деца, Знайко ми прошепна, че вече е станало време да си ходи. Каза ми, че с вас му е било забавно и поучително. Нека да го изпратим. (Децата изпращат Знайко).
Завършвам ситуацията с дидактична игра. На дъската съм поставила 4 къщички с по 4 прозореца. На 3 от прозорците на първата къща се подават 3 ябълки, на 2 от прозорците на втората къща се подават 2 круши, на 2 от прозорците на третата къща се подават 2 праскови и на 3 от прозорците на четвъртата къща се подават 3 черешки. Отделно на дъската са поставени разбъркано липсващите плодове от къщичките. Децата се разделят на 4 или 5 отбора, в зависимост от броя на децата, като във всеки отбор има по 4 деца. Тяхната задача е да приберат липсващите плодове в тяхната къщичка (група). Играта има състезателен характер, като победител е най-бързият отбор.
У: Деца, днес се справихте чудесно и се научихте да групирате предмети. Така следващия път няма да се чудите кой предмет къде да сложите, а ще познавате неговата групичка. Браво!




Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница