План за действие на община куклен за подкрепа на интеграционните политики (2014- 2020) Одобрил



Дата06.02.2018
Размер325.61 Kb.
#55728




ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА КУКЛЕН ЗА ПОДКРЕПА НА ИНТЕГРАЦИОННИТЕ ПОЛИТИКИ (2014- 2020)


Одобрил:

Илхан Кадир -Зам. кмет - заместващ ИДКмет

на община Куклен, съгласно Заповед №39/16.01.2013г.
I. ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият план за действие на община Куклен за подкрепа на интеграционните политики 2014-2020г.,наричан по нататък Плана, е изготвен като продължение на Плана за подкрепа на интеграционните политики 2012-2014г. - създаден за решаването на общи социални проблеми на малцинствата по нов и ефективен начин. Планът е неразделна част от Областната стратегия на област Пловдив в изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020). Стратегията прилага целенасочен интегриран подход към гражданите в уязвимо положение, която се прилага в рамките на по-общата стратегия за борба с бедността и изключването и не изключва предоставянето на подкрепа и за лица в неравностойно положение от други етнически групи, живеещи в сходна на ромите ситуация. В този смисъл Реализирането на Плана е част от усилията да се създадат равни възможности за по – добро качество на живот, като се осъществи устойчиво социално – икономическо, културно и образователно развитие на малцинствата и други лица в неравностойно положение.

Планът за действие има за цел да подкрепи усилията на институции и структури, насочени към осигуряване на пълно и равноправно участие на малцинствата в обществения живот както и изключване на дискриминацията спрямо тях.

При разглеждането на Плана трябва да се има предвид, че Данните от преброяването на населението и жилищния фонд в Република България 2011г. по отношение на етническата принадлежност са непълни.

Част от хората, които околното население назовава като „роми” или „цигани” се самоопределят като българи, което произтича от правото на преброяваното лице само да определи етническата си принадлежност или да не посочи такава.

Трябва да се има предвид, че извън преброяванията на населението, данни по етнически признак не се събират. Данните, с които разполагат например дирекциите «Бюро по труда» са на основа на доброволно самоопределяне на регистриращите се.

Има отделни случаи, в които за нуждите на изпълнение на дадени проекти, програми и др., се събира доброволна информация по етнически признак.



1.Основни задачи
Планът за действие има за своя основна задача, посредством свързващи и координиращи дейности да доведе до практическо решаване на проблемите на малцинствата на територията на Община Куклен. Основна цел е оптимизиране на общинските политики и практики за развиване потенциала на етническите малцинствeни групи като равнопоставена част от гражданското общество.
Изпълнението му е насочено към:


  • Подобряване адаптивността и качеството на живот на целевите групи, нуждаещи се от социална подкрепа;

  • Преодоляване на изолацията и интегрирането в обществото на хората от малцинствените групи;

  • Активизиране на гражданското общество за толерантност, съпричастност и социалност към хората в неравностойно положение.


2. Приоритетни области на действие са:

1. ОБРАЗОВАНИЕ

2. ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

3. ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ

4. ЗАЕТОСТ

5. ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ

6. КУЛТУРА И МЕДИИ

Реализирането на общинската политика за интегриране на малцинствените групи е непрекъснат процес, инструмент за хармонизиране на местните инициативи с държавните изисквания, възможностите на местната власт и потребностите на жителите на общината, с цел подобряване благосъстоянието на тези групи в бъдеще.




3. Участие

В разработването на плана за действие съгласно заповед №119/13.02.2015г. на Зам. Кмета, заместващ изп. дл. Кмет на община Куклен. участваха:




  • Община Куклен и ОбС Куклен

  • Дирекция” Социално подпомагане” „Родопи” -гр. Пловдив

  • Дирекция ”Бюро по труда” „Родопи”- гр.Пловдив.

  • Представител на СФ”Инди Рома 97”

  • Представител на МВР гр.Пловдив



II. АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА
1. Актуално състояние на ромската общност в община Куклен.
По официални данни от последното преброяване на населението и жилищния фонд през 2011 година, жителите на община Куклен възлизат на 6 431 души. Разпределението им по етноси е посочено в Таблица 1.
Таблица1.


Община


Лица, отговорили на доброволния въпрос за етническа принадлежност

Етническа група



Куклен


Общо


българска

турска

ромска

друга

Не се самоопределя

6007

3631

1750

516

12

98

При този брой на населението и показаното разпределение по етнически състав, демографската картина се допълва и от информацията, в Таблици №2 и №3, за раждаемостта и смъртността по години, в Община Куклен



Таблица № 2


Раждания за 2009 г. (общ брой)

82

Раждания за 2010 г. (общ брой)

53

Раждания за 2011 г. (общ брой)

74

Раждания за 2012 г. (общ брой)

87

Раждания за 2013 г. (общ брой)

45

Раждания за 2014 г. (общ брой)

72

Ражданията за 2009 г. са 82 деца от които 16 са от ромски произход.

Ражданията за 2010 г. са 53 деца от които 9 са от ромски произход

Ражданията за 2011 г. са 74 деца от които 18 са от ромски произход

Ражданията за 2012 г. са 87 деца от които 14 са от ромски произход

Ражданията за 2013 г. са 42 деца от които 8 са от ромски произход

Ражданията за 2014 г. са 72 деца от които 16 са от ромски произход

Таблица № 3


Починали за 2009 г. (общ брой)

81

Починали за 2010 г. (общ брой)

76

Починали за 2011 г. (общ брой)

73

Починали за 2012 г. (общ брой)

90

Починали за 2013 г. (общ брой)

101

Починали за 2014 г. (общ брой)

80


Данните в таблици 2 и 3 са взети от служба ГРАО – Община Куклен

През последните няколко години във всички общини на област Пловдив, с изключение на град Пловдив, се наблюдава намаляване на броя на населението, което е един от основните неблагоприятни фактори за бъдещото им развитие. Запазва се и тенденцията на застаряване на населението.

Община Куклен е с по-висок от средния за областта коефициент на раждаемост и с по-нисък от средния за областта коефициент на смъртност. Въпреки това, данните в таблици 2 и 3 показват, че и тук е в сила Общата тенденция за застаряване на населението.
2.Образование
Община Куклен има добре развита образователна структура. В Общината има две училища - СОУ “Отец Паисий” и Професионална гимназия по селско стопанство и едно ОДЗ „Приятели” гр. Куклен.

В СОУ”Отец Паисий” се обучават 398 ученика, в паралелки от първи до осми клас. 77 от тях са от ромски произход. В общия брой на посочените ученици влизат и двете подготвителни групи с 39 деца. Данните са взети от ръководството на СОУ. През годините се наблюдава тенденция за отпадане на момичетата от ромски произход от основната и средна образователна степен.За изминалата учебна година от СОУ ”Отец Паисий”е постъпило писмо с 10 неприбрани ученици, 90 % от който от ромски произход. След проведени разговори с родители от страна на общинска администрация и СФ”Инди Рома 97” и училищно ръководство конкретно за 2014г. в училище се завърнаха 3 ученика. През 2014г. се проведоха и две работни срещи с родителите на неприбраните деца. В резултат, на трима родители бяха съставени актове по чл.47 от ЗНП.

В ПГ по СС към 2014г. се обучават общо 200 ученика, като 83 от тях са в дневна форма на обучение, 116 във вечерна форма на обучение и 11 в самостоятелна форма на обучение. Специалностите в които се обучават са две „Фермер ”и „Техник на селскостопанска техника”. От общия брой учащи 54 са от ромски произход, като 32 се обучават в дневна форма, а 22 във вечерна.



ОДЗ гр. Куклен „Приятели” е единственото детско заведение в общината, като в последните години не може да задоволи потребностите на населението и има нужда от разширение на сградата, с най-малко две помещения, тъй като децата в групите надхвърлят максималния брой определен в Наредба 7 от 29.12.2000г. на МОН. В ОДЗ се обучават 200 деца в 8 групи, три от които са целодневни подготвителни. По данни на ръководството в ОДЗ се обучават 27 деца от ромски произход.

Активна е работата с родители в ОДЗ и в СОУ. Провеждат се родителски срещи, ежедневното посещение на родителите в училищата дава възможност за разговори и изясняване на проблеми. Включването на родителите на децата от ромски произход в проектите се оказа добра форма за комуникация. През последните години ОбС Куклен отпуска помощи на социално слаби семейства от ромски произход.Осигурават се и коледни пакети от БЧК.



Общи изводи: Ромските деца посещават ОДЗ, но в последните години родителите на децата от ромски произход не плащат таксите си редовно поради затруднено финансово състояние. Те посещават и училище, като по-голяма част от тях завършват основно образование, но нямат желание и мотивация да продължат образованието си по нагоре. Част от тях създават семейства, а други „чиракуват”, за да помагат на родителите си в бюджета на семейството. През последните 10 години от всички завършили висше образование само двама са от ромски произход. Предвид народопсихологията им, трябва да се работи повече с възрастното население(част от тях са неграмотни), за да се осъзнае ползата от образование за бъдещата реализация на подрастващите.


3. Здравеопазване
Здравеопазването в Община Куклен е в добро състояние. В сградата на бившата поликлиника се помещават три индивидуални практики регистрирани за първична медицинска помощ, шест индивидуални лекарски практики по дентална медицина и един спешен медицински център(данните за регистрираните лекарски практики са по справка на РЗИ към 30.06.2014г.). Ромското население в общината има добра здравна култура. Бременните жени от ромски произход ходят редовно на женска консултация, водят децата си на детска консултация и ги имунизират редовно.

Общи изводи: Здравеопазването в Община Куклен е в добро състояние. Единични са случаите на роми, които нямат добри хигиенни жилищни условия и не търсят лекарска помощ.

4.Жилищни условия
Ромите в град Куклен са 8.02% от общото население на общината или 516 души (по данни от последното преброяване през 2011г.). Живеят в три основни квартала, които не са отделени от другите жилищни квартали и не представляват гета. Живеят при добри битови условия. Къщите са едноетажни и двуетажни и са свързани към системата за канализация на града. Често в една къща живеят няколко семейства, обикновено с две или три деца.

Жилищните условия се подобряват постоянно от общината чрез изпълнение на инфраструктурни програми. Улиците са асфалтирани. Има изградена система за сметопочистване и всяко семейство е снабдено с отделна кофа за смет и общи контейнери.



Общи изводи:В момента няма новоотредени терени за жилищно строителство на гражданите от ромски произход. По – заможните роми си закупуват частни имоти и си строят жилища,но по-голяма част от тях няма тази възможност и имат нужда от общински имоти или жилища.
5.Заетост и безработица
На територията на общината безработицата се увеличава. Средногодишния брой на безработните в община Куклен по години е следния по данни на ДБТ Родопи Пловдив:
Таблица № 4

Средномесечен брой безработни лица

Регистрирани безработни лица, 2008 г.

120

Регистрирани безработни лица, 2009 г.

161

Регистрирани безработни лица, 2010 г.

204

Регистрирани безработни лица, 2011 г.

213

Регистрирани безработни лица, 2012 г.

254

Регистрирани безработни лица, 2013 г.

259

Регистрирани безработни лица, 2014 г.

268


Таблица № 5

Данни за 2014г. – средномесечен брой

Брой безработни лица без, или с по-ниско от основно образование

85

Брой безработни лица с увреждане

20

Брой безработни младежи от 18 до 25 години

23

Брой безработни лица на възраст над 55 години

62

От регистрираните към 31.12.2014г. в Бюро по труда 227 безработни от община Куклен 49 са се самоопределили като роми. Фактор за безработицата сред тях е по ниското образователно ниво и липсата на квалификация, породена от ранното отпадане от училище и липсата на завършено начално или основно образование. Измежду регистрираните безработни лица 133бр./58,6%/ са жени.


Структурата на безработните в община Куклен към 31.12.2014г. е твърде негативна: 57,3% от регистрираните са без квалификация, като 88,5% от тях са с основно и по-ниско образование. Това затруднява неимоверно тяхната реализация.

През 2014г. чрез реализираните програми и мерки за заетост са устроени на работа 47 безработни, което представлява 42% от всички устроени на работа с посредничеството на ДБТ Родопи. Общо през 2014 г. 184 безработни лица от община Куклен са прекратили регистрацията си поради започване на работа. От тях 51 лица са с работническа професия, 34 са специалисти, 99 лица са без специалност и професия.

През 2014г. от работодатели с адрес на обект на територията на община Куклен са обявени 85 работни места на първичния пазар и 62 по програми и мерки за заетост. От обявените свободни работни места на първичния пазар 66/77,6%/са за неквалифицирани работници.

От лицата без специалност и професия 72 са започнали работа с посредничеството на ДБТ. От тях по програми са започнали работа 32 лица, по мерки 1, а на първичния пазар-39лица. Без посредничеството на ДБТ са започнали работа 27 лица без специалност и професия. Спрямо предходни периоди намалява броят на устроените на субсидирани работни места лица без специалност и професия, което се дължи на намаляването на работните места по НП ОСПОЗ, както и на изтеклия срок на действие на програми за заетост на нискоквалифицирани лица по ОП РЧР и все още нестартирали програми от новия програмен период.

В голямата си част лицата без квалификация са от ромски произход. Майките с деца до 3годишна възраст, както и хората с увреждания, също трудно намират реализация на пазара на труда на несубсидирани работни места, особено ако са от ромски произход.

От регистрираните 227 безработни към 31.12.2014г. 122 лица са регистрирани над два пъти. От тях 86 лица/70,5%/са без специалност и професия, които в основната си част са роми.

По продължителност на регистрация към 31.12.2014г. броят на регистрираните до 6 месеца е 90/133 към 31.12.2013г./. Регистрираните от 6 до 12 месеца са 73/56 в края на 2013г./. Броят на регистрираните продължително безработни лица над 12 месеца в края на 2014г. е 64/68 в края на 2013г./
По данни на Агенция “Социално подпомагане” с месечни помощи по чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, през 2013г. са подпомагани общо 38 лица и семейства от които 17 ромски, а за 2014г. те са – общо 40 лица и семейства от които 17 са ромски.
Във връзка с горното могат да бъдат обобщени следните основни изводи:


  • Нараства средномесечният брой на регистрийраните работни лица;

  • Висок е процентът на лицата без специалност и професия и на ниско образование, което е сериозна пречка при устройването на работа;

  • Намалява средмесечният брой на регистрираните младежи, увеличава се броят на регистрираните над 55години.

  • Наблюдава се тенденция за увеличаване делът на регистрираните безработни лица над два пъти;

  • Липсва сериозна заинтересованост от страна на работодателите за наемане на безработни лица, регистрирани на трудовата борса;

  • Намалява броят на субсидираните работни места за лица без квалификация;

  • По-висок е делът на безработните сред жените;

  • Голям е делът на нерегистрираните безработни;



6.Върховенство на закона и недискриминация”
Дискриминацията е едни от факторите, които възпрепятстват процеса на интеграция. Законодателството гарантира равните възможности и защита от дискриминация за всички, независимо от тяхната етническа принадлежност, пол, възраст, здравно състояние, вероизповедание, сексуална ориентация и други признаци. Това е залегнало в Конституцията на Република България, в Закона за защита от дискриминация (2004 г.) и в редица други закони и подзаконови нормативни актове.

Важен фактор за противодействие на дискриминацията е участието на самите роми при вземане на решения, участието им в администрацията, неправителствени и граждански организации.

Добра практика в тази насока е връчването на знака „Етнически толерантен работодател”, който през 2014г. бе връчен на 2 работодатели на територията на Община Куклен.
7. Култура, спорт и медии
Дейностите в областта на културата се осъществяват от пет читалища разположени на територията на община Куклен. Най-голямото е разположено в общинския център в гр. Куклен. Образцово народно читалище ”Никола Йонков Вапцаров”. Към него са изградени три художествени състава за деца – Танцов състав „Кукленче”, в две възрастови групи,школа по акордеон и детски състав по народно пеене. В съставите участват 60 деца, 5 от които са от ромския етнос.
Общи изводите са, че и ромските деца се включват в културния живот на общината и обичат да се изявяват. През 2011г. стартира проект „Културни празници на Куклен – Да претворим традициите”/ Куклен на живо 2012-2013г/. По проекта от 2012г. до 2014г. включително, ежегодно провеждаха по три празника, в които активно участваха представители на трите етноса съжителстващи в общината, които пееха, танцуваха и приготвяха вкусни гозби типични за своя етнос. За отбелязване е, че през 2012г. в единия от празниците – Конкурс „Кралица на черешите”, първото място бе присъдено на момиче от ромския етнос.

Под патронажа на общината се организира и провежда ежегодния крос по случай Националния празник 3-ти Март, в който през последните години участват голям брой деца от ромския етнос и печелят първите места.

В община Куклен има три спортни клуба – Клуб по борба „Атлетик”, клуб по баскетбол „Атлетик”, и Футболен клуб „Атлетик” с три отбора от които един мъжки представителен и два детски отбора. Спортуващите деца в трите клуба са общо 97, от които 10 са от ромски произход.

Изводите са, че ромските деца участват в културния и спортния живот на общината.


7. Анализ на предходния период

Въз основа на анализа, след приключване на първия етап на Общинския план на община Куклен за интегриране на гражданите от ромски произход за периода 2012-2014 г. в изпълнение на Областната стратегия на област Пловдив, могат да се изведат следните основни изводи за силните и слаби страни на процеса на интеграция на етническите малцинства в община Куклен:




Силни страни

Слаби страни

- Заинтересованост на общинското ръководство за подобряване условията на живот на гражданите от ромския етнос


- Наличие на местно НПО, което успешно работи в областта на етническите интеграционни въпроси
- Липса на сегрегирани квартали, учебни и детски заведения
- Повишаване на мотивацията на ромския етнос към процеса на интеграция

- Ограничени финасови ресурси на община Куклен, в това число и за подкрепа на интеграционните политики


- Липса на отдел и щатен експерт в структурата на общинска администрация по етническите и интеграционни въпроси

- Запазване на тенденцията, социално слабите граждани да са основно от ромския етнос



Въз основа на събраната информация и извършените констатации бяха направени редица изводи. Те отразяват не само актуалните проблеми пред които е изправена община Куклен, но и дават насоки за възможното бъдещо развитие.

Проблемите в национален мащаб, които характеризират малцинствата и в най-голяма степен  ромското население важат и за община Куклен.

ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ПО ПРИОРИТЕТНИ ОБЛАСТИ
ПРИОРИТЕТ ОБЛАСТ 1 –ОБРАЗОВАНИЕ



Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1. Повишаване на качеството на образование на децата и учениците от етническите малцинства

1.1 Подпомагане на деца, чийто майчин или семеен език не е български

1.1.1.Допълнителна работа с деца за овладяване на български език.

ОДЗ Куклен „Приятели”

СОУ” Отец Паисий”




2014 – 2020

3000

Общински бюджет

Брой деца за които се прилага ейността.

.


2. Превенция на отпадане от училище на ромските ученици


2.1. Осигуряване на обективни и надеждни инструменти в системата на предучилищното и училищното образование

2.1.2.Осигуряване на редовна посещаемост и задържане в училищата чрез изготвяне на индивидуални програми за децата, застрашени от отпадане;

ОДЗ Куклен „Приятели”

СОУ” Отец Паисий”

Община Куклен


2014 – 2020

Не са необходими


-

Брой изготвени програми и обхванати лица

3. Прилагане на разнообразни форми и програми за работа с младежи и възрастни от ромски произход отпаднали от училище с цел тяхната реинтеграция

3.1. Подобряване на различните модели на образование


3.1.1. Предоставяне на продължаващо професионално обучение за лица, навършили 16 г и ограмотяване на възрастни роми.


МОН

Работодатели

Община Куклен

ПГ по СС


2014 – 2020

-

ПГ по СС

Частни инвеститори

Външно проектно финансиране


Брой обучени лица

4. Приобщаване и приемане на родителите- роми към образователния процес и засилване на участието им в училищния живот.

4.1. Повишаване на ангажимента на родителите и засилване сътрудничеството.

4.1.1 Ангажиране на родители на деца и ученици от етническите малцинства в училищни настоятелства, ученически парламенти или обществени съвети

ОДЗ Куклен „Приятели”

СОУ” Отец Паисий”

Училищно настоятелство към СОУ „Отец Паисий”

СФ „Инди-Рома97”



2014 – 2020

Не са необходими

-



Брой родители участвали в УН/ОС

5. Усъвършенстване на образователните условия за качествено образование на квалификацията на педагогическите специалисти за взаимодействие в мултиетническа образователна среда.


5.1. Формиране на интеркултурна компетентност на директори, учители и други педагогически специалисти

5.1.1. Квалификация на учители, директори и други педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда

МОН

СФ „Инди-Рома97

Община Куклен


2014 – 2020

Не са необходими



-

Брой обучени педагогически специалисти преминали обучение




5.2 Формиране на извънкласни форми за занимания по интереси свързани със съхраняване на етническата идентичности и популяризиране на традиционни танци, занаяти и обичаи

5.2.1 Създаване на клуб на етносите и/или традиционните занаяти към – читалище,

МОН

СФ „Инди-Рома97

Община Куклен
Читалище, ОДЗ и СОУ


2012 – 2014

10 000лв.

ОП

МОН


СФ „Инди-Рома97
Читалище

ОбщинаКуклен



Брой лица участници в дейностите

Брой дейности и занимания





ПРИОРИТЕТ ОБЛАСТ 2 – ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1.Повишаване на здравната и екологична култура

1.1 Включване на медиатори между общността и здравните работници;


1.1.1. Активно съдействие от страна на медиаторите в усилията на личния лекар за обхващане на бременните до четвърти месец на бременността чрез здравния медиатор и повишаване на сътрудничеството между институциите и НПО сектора в тази област.

Лични лекари

Община Куклен

НПО Здравен медиатор

РЗИ


2014 – 2020

5 000лв.

Външен източник

Брой обхванати бременни.

.брой лица обхванати с дейности по кампании, обучения и др.

-Брой имунизирани деца








1.1.2. Провеждане на беседи с подрастващи и млади хора и техните родители за начините за предпазване от нежелана и ранна бременност

Община Куклен


НПО

Лични лекари

Регионална здравна инспекция.


2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой обхванати млади хора и техните родители







1.1.3.. Стимулиране създаването на извънкласни форми на здравно образование за ромските деца – клубове, спортни секции и др.



Лични лекари

НПО


Община Куклен

МОН


Регионална здравна инспекция.


2014 – 2020

15 000лв.

ОП РЧР

и делегираните бюджети

Проектно финансиране


Брой създадени извънкласни форми
Брой обхванати деца и ученици







1.1.4.. Информиране на лица от ромска общност за здравноосигурителните им права и задължения, и за правата им като пациенти.

Лични лекари

НПО


ОбщинаКуклен


2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой обхванати лица


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 3 – ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ



Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1. Подобряване на жилищните условия, включително и на прилежащата техническа инфраструктура

1.1.Подобряване на жилищните условия на улици с по-висока концентрация на ромско население

1.1.2 Оценка на нуждите от подобряване състоянието на ромските квартали по отношение на инженерната инфраструктура

Община Куклен

НПО компетентни по посочената сфера

МРРБ


2014 – 2020

25 000лв.

Общински бюджет

Проектно финансиране



Фактически резултати от оценката на нуждите








1.1.5 Подобряване състоянието на техническата инфраструктура, асфалтиране на улици на които живеят роми, изграждане на тротоари, реконструиране на Ви К мрежи; изграждане на газопреносна мрежа

Община Куклен

ПРСР


2014 – 2020




Общински бюджет

ПРСР


Благоустроени улици и тротоари – км.



























ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 4 – ЗАЕТОСТ



Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1.Осигуряване на достъп на ромите до пазара на труда и до различни инструменти и инициативи за самостоятелна заетост.

1. 1.Повишаване на пригодността за заетост и квалификацията на безработни роми

1.1.1.Включване в заетост на безработни лица в програми и мерки по ЗНЗ и включване в проекти по ОПРЧР


МТСП,АЗ,МОН в сътрудничество с общината

НПО


Община Куклен

2014 – 2020

120000 лв.

Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти и общински бюджет



Брой включени лица







1.1.2.Обучаване на младежи в професионални умения чрез стажуване;

Обучение на работното място



МТСП,АЗ,МОН в сътрудничество с общината, частни компании

2014 – 2020

50 000лв.

Републикански бюджет, ОП РЧР,

други донорски програми и проекти



Брой обучени младежи







1.1.3.Включване на местното население при реализацията на инфраструктурни  проекти, благоустрояване, озеленяване и детски площадки;

МТСП,АЗ,МОН в сътрудничество с общината, частни инвеститори

2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой включени лица и наети лица

Общи




1.1.4.Разработване на схеми за микрокредитиране на малък бизнес

НПО, Финансови и бизнес компании.

2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой включени лица и отпуснати микрокредити


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 5 – ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ



Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1.Подобряване на ефективността на работа на полицейски служители в мултиетническа среда при спазване на стандартите по правата на човека

1.1.Повишаване на квалификацията за ефективна дейност на полицейски служители в мултиетническа среда

1.1.1 Запознаване и разясняване на Наредба № 1 на Общински съвет за Опазване реда и сигурността ,приета с решение № 8 от 07.11.2001 г.

Община Куклен

1-во РУП гр.Пловдив



2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой полицейски служители обучени да работят в мултиетническа среда

Брой беседи в ромските квартали









1.1.2.Превантивна работа на полицията и обществеността, съвместно планиране, работни срещи срещу разпространението на наркотици

Община Куклен.

1-во Р П У гр.Пловдив

и представители на общността.

РЗИ


МКБППМН

2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой работни срещи и лица участвали в тях конкретни резултати







1.1.3.Обучение по права на човека и права на детето в училище;

ДСП „Родопи”

СОУ”Отец Паисий”

ПГСС

МКБППМН



2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой обучени лица

Брой проведени обучения









1.1.4.Усилване на дейността на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни деца чрез включване на представители и от общността или НПО в комисията;

. Община Куклен.

1-во Р П У гр.Пловдив

и представители на

общността.



2014 – 2020

Не са необходими

-

Брой обхванати лица и разрешени случай.

2.Подобряване на социалния статус на ромското население

2.1 Консултиране и насочване на ромите към ползване на социални услуги в общността.

2.1.1. Популяризиране сред ромското население на социалните услуги, които се предлагат на територията на Община Куклен

Община Куклен

Община Куклен

Сф „Инди Рома 97”


2014-2020

Не са необходими

-

Брой обхванати лица







2.1.2 Разкриване длъжност експерт „Етнически и демографски въпроси” в Общинска администрация Куклен

Община Куклен

Сф „Инди Рома 97”



2014 – 2020

-

Общински бюджет

Брой назначени лица.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 6 – КУЛТУРА И МЕДИИ




Цели


Задачи


Дейности


Отговорна институция


Времеви период


Финансиране
















Средства

Източник

Индикатори

1.Запазване и развитие на културната идентичност на малцинствените общности;


1.1 Да се постигне развитие и опазване на културната идентичност на ромите

1.1.1. Да се създадат кръжоци по интереси в читалището за етническото население

ОбщинаКуклен

ОДЗ Куклен”Приятели”

СОУ”Отец Паисий”

ПГСС


НПО

Читалище


Частни инвеститори

Представители на общността



2014 - 2020

Не са неоходими

-

Брой създадени центрове







1.1.2.Организиране и провеждане на концерти, творчески срещи и прояви с изтъкнати творци от етносите;

ОДЗ

СОУ”Отец Паисий”

ПГСС

НПО


Представители на общности

МОН НПО


Читалище

2014 - 2020

10 000лв.

Общински бюджет

Делегирани бюджети

ОП РЧР

Частни капитали



НПО

Брой проведени мероприятия и брой на включени участници.







1.1.3.Организиране и провеждане на международния ден на ромите 8-ми април; - Участие в празника на общината.

НПО

Читалище


2014 - 2020

500 лв.

Общински бюджет

Брой проведени мероприятия и брой обхванати лица







1.1.4.Издирване на талантливи деца от етносите и подпомагане на записването им в училища по изкуствата.

ОбщинаКуклен

Куклен”Приятели”СОУ”Отец Паисий”

ПГСС

НПО


Читалище

Представители на общността



2014 - 2020

Не са необходими

-

Брой обхванати деца

8. Очаквани резултати:
Развитието на ефективно сътрудничество и партньорство между местните институции, малцинствената общност, нестопанските организации и лидери са гаранция за решаването на конкретни проблеми на населението и проактивни действия за реализиране на съвместни програми допринасящи за процеса на интеграция на малцинствата.
В края на периода на плана за действие очакваме, продължение на тенденцията от предходния период, в положителен аспект по отношение на:


  • Повишено качеството на образование с ромско население;

  • Намаляне броя на отпадналите от училище ученици / момичета/

  • Превенция на ранни бракове сред ромските момичета

  • Повишена посещаемост на учебни занятия от учениците

  • Намалена неграмотността сред по възрастното ромско население

  • Професионална квалификация на завършилите основано и по – ниско образование

  • Намалена безработицата сред малцинствата

  • Подобрен достъп на бедните етнически малцинства в община Куклен до здравни услуги и намалена заболеваемост;

  • Изградени нови общински жилища, зелени площи и детски площадки;

  • Подобрено състоянието на инфраструктура(канализация, водопроводи, тротоари, новоасфалтирани улици);

  • Съхранена идентичност на малцинствените общности;

  • Увеличено присъствие на хора от малцинствата в регионалните медии;

  • Утвърдена обществена структура за развитието на местната общност;

  • Повишена осведоменост на целевите групи.

  • Включване на целевите групи при изпълнение на дейностите по НПД.

  • Повишена осведоменост на целевите групи за ролята на ЕС и по-специално за популяризиране на добри практики и примери от реализирани проекти в областта на интеграцията на ромите.

  • Активизирани местни общности, които са информирани за мерките и дейностите по НПД.



9.Механизми за изпълнение, мониторинг и оценка

Със заповед № 119/13.02.2015г. на зам. Кмета, заместващ ИДкмета на община Куклен е определен екип за работа и изпълнението на Плана.Неговата реализация е задача на органите на местната власт, подкрепени от Дирекция Социално подпомагане, , Дирекция „БТ-Родопи”, РУП и НПО СФ „Инди Рома 97”. При изпълнението на Плана ще се съблюдава принципът на партньорство с местните общности и представители на целевата група. Финансирането на изпълнението на Програмата ще се осъществява със средства от общинския бюджет, републиканския бюджет и средства от европейски фондове.

Оценката на изпълнението на плана за действие се осъществява от Общински съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси /ОССЕИВ/ чрез мониторинг и прилагане на различни форми за наблюдение и оценка.

Целта на мониторинга е чрез систематично събиране и анализиране на информация, да следи за постигането на измерими резултати от дейностите по изпълнението на мерките по плановия документ, както и активно да включи заинтересованите страни в осъществяването на оценката и наблюдението:



  • Напредъкът по изпълнението на заложените дейности по приоритетите на плана се отчита в административен мониторингов доклад.

  • ОССЕИВ координира и обобщава получената информация в доклада.

  • Докладът се предстaвя за одобрение пред ОССЕИВ.

  • Докладът се приема от Общински съвет



10.Заключение
Икономическата криза, предизвикана от прехода, обрече голяма част ромския етнос на бедност. Бедността е явление с много измерения, с много лица. Бедността не е само въпрос на липса на доходи. Бедност означава както липса на средства за задоволяване на основни потребности, така и липса на условия и предпоставки за водене на достоен и пълноценен живот, което се дължи на липсата на избор.

Това слага отпечатък върху начина на мислене и поведение на тези хора, носи затруднения в индивидуалната адаптация, усещане за разпад, несигурност и маргинализация, поставяне под съмнение на съществуващата ценностна система.

За изпълнението на „Плана за действие на община Куклен за подкрепа на интеграционните политики” от съществено значение е сътрудничеството на всички пряко ангажирани институции на местно ниво с представители на неправителствени организации, на ромската общност и всички други етноси.

Като основна целева група, активното участие на ромите е от ключово значение.



Като участници не само във формирането и реализацията на политиките за интеграция на ромите, но и във всички други политики, те допринасят за развитието на обществото. Включването им във всеки етап от създаването, изпълнението, наблюдението и оценката на политиките на всички нива обогатява процеса от гледна точка на интересите на общността и компетентността на експертите, работещи по въпросите на ромите. Това изисква насърчаване на участието в администрацията на представители на ромската общност и гарантира реалното участие на ромите във всички приоритетни области на настоящата програма.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница