По чл. 196, ал. 5 от Закона за устройство на територията глава първа общи положения



Дата15.10.2018
Размер51.62 Kb.
#87367
Н А Р Е Д Б А

за условията и реда за принудителното изпълнение на заповедите за поправяне, заздравяване или премахване на строежи или части от тях на територията на Община Марица

(по чл.196, ал. 5 от Закона за устройство на територията)

ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1). С тази наредба се уреждат условията и редът за принудително изпълнение на заповеди за премахване, поправяне и заздравяване на строежи или части от тях на територията на Община Марица.

Чл.2.(1). Тази наредба се прилага за:


1. строежи, които попадат в разпоредбите на чл.195, ал. 4, 5 и 6 от ЗУТ;
2. строежи по § 17 от Преходните разпоредби на ЗУТ.
(2). Наредбата не се прилага за незаконно извършени строежи, части от тях или отделни видове строителни работи.

Чл.3. Към принудително изпълнение на заповедите по чл.196, ал.3 от ЗУТ се пристъпва, когато същите не са изпълнени доброволно от собствениците в определения срок.



ГЛАВА ВТОРА
РЕД И НАЧИН ЗА ПРЕМАХВАНЕ

Чл.4.(1). В тридневен срок, след изтичане на срока за доброволно изпълнение, определен със заповедта, звената за изпълнение функциите и задачите по ЗУТ при общинската администрация извършват проверка по изпълнението и на место строежа. За резултатите от проверката се съставя констативен протокол (приложение № 1)
(2). При констатирано неизпълнение на заповедта по доброволен ред се пристъпва към процедурите за принудителното й изпълнение.

Чл.5.(1). В едноседмичен срок от съставяне на протокола по чл. 4, ал. 1 се извършва предварително проучване относно начина на изпълнение на премахването, срока за изпълнение и необходимите средства (по количествено-стойностна сметка), резултатите от което се оформят в протокол (приложение № 2), който се представя на кмета на общината.


(2). При необходимост от представяне на конструктивно становище или конструктивен проект за премахване, одобряване на проект, проект за укрепване на сградата (когато е необходимо) и др., това изрично се посочва в протокола по чл. 5, ал. 1. В тези случаи принудителното изпълнение се спира до представяне и/или изготвяне на документите по изр. първо.
(3). В случаите по преходната алинея действията по принудителното изпълнение продължават след представяне на конструктивното становище, респ. след съгласуване и одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж.

Чл.6. В едноседмичен срок от съставянето на протокола по чл. 5, ал. 1 се предприемат действия по принудително изпълнение на заповедта за премахване. Пристъпва се към обявяване на покана за откриване на процедура за изпълнител по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и свързаните с него подзаконови нормативни актове.

Чл.7.(1). След определяне на изпълнител на обществената поръчка кметът на общината определя датата и часа на принудителното изпълнение, за което уведомява всички заинтересувани лица.
(2). Собствениците на строежа са длъжни да осигурят свободен достъп за извършване на дейностите, определени в заповедта по чл.196, ал.3 от ЗУТ. При отказ достъпът се осигурява принудително със съдействието на органите на полицията.

Чл.8. На определената дата и час представители на звената за изпълнение функциите и задачите по ЗУТ при общинската администрация съвместно с изпълнителя и в присъствието на представители на експлоатационните предприятия и органите на Министерството на вътрешните работи, съставят протокол за състоянието на строежа преди започването на принудителното изпълнение на заповедта за премахване (приложение № 3).

Чл.9.(1). В случаите, когато строежът не е освободен доброволно от наличните малотрайни, пожарно и взривоопасни материали, продукти, химически вещества, съоръжения, обзавеждане, оборудване и друго движимо имущество, същите се изнасят от строежа принудително.
(2). Изнесеното движимо имущество по ал. 1 се оставя на отговорно съхранение в помещение, определено от кмета на общината, като за наличността, вида, количеството и състоянието му при изнасянето, се съставя опис от служителите на общината в присъствие на представители на органите на МВР.

(3). В случаите по ал. 1 извършените разходи по принудително освобождаване на строежа, както и разходите за неговото съхранение са за сметка на адресата /адресатите на заповедта.

Чл.10.(1). Премахването на строежа се ръководи от технически правоспособно лице, представител на изпълнителя, и се извършва съгласно становище на инженер - конструктор или представен конструктивен проект, в случаите когато такъв е необходим, както и след преустановено захранване с вода, електрическа енергия, топлинна енергия, отвеждане на отпадъчните води и др.
(2). В процеса на премахване изпълнителят е длъжен да спазва нормите по противопожарна безопасност, хигиена и безопасност на труда, като носи отговорност за причинени материални щети и увреждане на трети лица.

Чл.11. След изпълнението на заповедта за принудително премахване на строежа се съставя протокол (приложение № 4) от представители на общинската администрация, на експлоатационните предприятия и органите на Министерството на вътрешните работи, екземпляр от който се изпраща на Агенцията по кадастъра и/или дирекция “УТЕС” към община Марица.

Чл.12. Окончателното почистване на строителната площадка от строителните отпадъци, получени при поправянето, заздравяването или премахването на строежа и възстановяването на терена се извършва от общината за сметка на собствениците, посочени в заповедта.

Чл.13. За сметка на собствениците е и направата на инвестиционни проекти, конструктивно становище и други строителни книжа, в случаите, когато са били необходими, включително и разходите по провеждане на обществената поръчка за определяне на изпълнител и всички останали консумативи.


ГЛАВА ТРЕТА
РЕД ЗА СЪБИРАНЕ НА ПАРИЧНИ ВЗЕМАНИЯ ЗА НАПРАВЕНИТЕ РАЗХОДИ

Чл.14.(1). Видът и количеството на извършваните работи по премахването, заздравяването или поправянето /включително и за необходимото проектиране/, както и стойността на направените разходи по същите дейности се установява с протокол (приложение № 5), съставен между изпълнителя и упълномощени с надлежна заповед на кмета на общината представители на общинската администрация. Протоколът се утвърждава от Кмета на общината.
(2). Препис от протокола се връчва на извършителя на строежа по чл. 2 от тази Наредба, който може да представи възражение относно вида и количеството на извършените работи и стойността на извършените разходи, в 7-дневен срок от съобщаването, пред Кмета на Община Марица.

(3). След изтичането на срока по чл. 14, ал. 2 и непредставянето на възражение, протоколът служи като доказателство за отразените в него обстоятелсдтва, при предявяване на иск по общия ред, за събиране на дължимия размер на вземането пред съответния съд, по реда на Гражданския процесуален кодекс.



ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба:


1. "Премахване на строеж" представлява разрушаването му до кота терен и/или до състояние безопасен за ползване при спазване нормите по противопожарна безопасност, хигиена и безопасност на труда.
2. "Поправяне и заздравяване на строеж ", представлява възстановяване на първоначалното положение, съгласно одобрени за целта строителни книжа.
3. "Адресат/адресати на заповедта" са физически или юридически лица, спрямо които със заповедта по чл. 195, ал. 4, 5 или 6 от ЗУТ се създават задължения по нейното изпълнение. Тези лица може да са: собственикът на строежа или терена, лицето, в полза на което е учредено ограничено вещно право, или извършителят на строежа.

4. "Изпълнител" е лицето, определено за изпълнител, съгласно разпоредбите на ЗОП, НВМОП или ВПВОП на Община Марица, на което е възложено извършването на предвидените дейности за поправяне, заздравяване или премахване на строежи по принудителното изпълнението на заповедта по чл. 195, ал. 4, 5 или 6 на ЗУТ.


§ 2. При частично премахване на строеж, се изготвя становище от правоспособен инженер-конструктор за укрепване на строежа, придружено (при необходимост) от конструктивен проект.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§3. Наредбата се издава на основание § 69 от Преходните и заключителни разпоредби на влезлия в сила на 27.07.2007 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията-Държавен вестник, брой № 61 от 27.07.2007 г.

§4. Наредбата е приета с Решение № 172 от Заседание на Общински съвет – Марица, проведено на 23.10.2008 година и влиза в сила от датата на приемането.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница