Посещение в Манчестър, Болтън и др градове на Обединеното кралство



Дата02.06.2018
Размер119.46 Kb.
#71179
Посещение в Манчестър, Болтън и др. градове на Обединеното кралство

Българска библиотечно-информационна асоциация и Британски съвет стартираха през 2008 година проект на тема “Мениджмънт на обществените библиотеки”. Проектът има за цел ръководителите на общинските и читалищни библиотеки да осъвременят своите мениджърски знания и умения и да се запознаят с добри практики от Обединеното кралство.
Като част от проекта, Британски съвет организира посещение на седем публични библиотеки на гр. Манчестър и околностите му от 24 до 28 ноември 2008 година за трима обучители от България (Стефка Илиева, методист от Народна библиотека “Иван Вазов” Пловдив, Росица Попаркова, Директор на Библиотеката при НЧ ”Просвета” гр. Гоце Делчев и Анелия Иванова, главен библиотекар на “Обслужващи звена”, Регионална библиотека “Гео Милев”, гр. Монтана).

В групата ни се включиха и две македонки от Скопие - Магдица Самбевска от Националната библиотека и Биляна Косиска от Градска библиотека - Скопие.


Първият ден на работната ни визита започна с посещение в Британски съвет -Манчестър, където ни запознаха с предстоящата програма. Град Манчестър е с население близо 800 000 жители, но с преградията жителите надхвърлят 2 млн. души. Манчестър е първият индустриален град, който се гордее с факта, че е създал обществена библиотека със свободен и безплатен достъп до книгите и информацията за всеки гражданин. В икономическо отношение градът е един от най-проспериращите градове на Англия. Центърът на града е включен в списъка на ЮНЕСКО за културни паметници със световно значение. Днес градът е център на бизнеса, културата, медиите и спорта.
На 25 ноември 2008 г. започнахме работната си визита с посещение в Централната библиотека на Манчестър. Още от пръв поглед бяхме поразени от вида на библиотеката - величествена постройка, построена със средства на големите капиталисти - собственици на текстилни фабрики в Манчестер. Бяхме посрещнати в кабинета на Директора на библиотеката Нейл Маклинес, която ни разказа накратко за дейността и показа на Power Point презентация стратегическия й план на развитие. Из библиотеката ни разведе главният мениджър на библиотечната система и ръководител на информационните служби Ник Паркър. Библиотеката в Манчестър е централна за още 22 обществени библиотеки в града. Общо в централизираната библиотечна система работят 157 библиотекари. Има служба за централизирано комплектуване и обработка, която захранва с различни видове издания цялата централизирана библиотечна система. Осигуряването на нови компютри за всички библиотеки се извършва също централизирано. Всички библиотеки са свързани в обща информационна система.

Организацията на библиотечната система е подчинена на критериите за ефективност. Обществените библиотеки от системата правят поръчки за нова литература и планират своите инициативи, но крайната дума има главният мениджър на системата, който решава всичко с оглед на ефективността и мултиплицирането на изявите и библиотечните програми. При осигуряването на информационни ресурси за ползвателите, библиотекарите се съобразяват със стандартите на ИФЛА/ЮНЕСКО. Ежегодно книгоосигуреността се движи между 2 или 3 нови книги на читател. Използват се и възможностите на междубиблиотечното книгозаемане.

В град Манчестър има 30 училищни библиотеки, в които работят само 14 училищни библиотекари на цял щат, 5 университетски библиотеки, 20 специални и една частна библиотека. В цялата област Манчестър има 75 обществени библиотеки.

40% от населението на Манчестър е регистрирано като ползватели на библиотеките. Практика в Англия е в периодите на голяма натовареност, в библиотеките да се привличат доброволци или да се наемат служители на почасов режим на работа. Към Централната библиотека работят 300 доброволци - предимно ученици и студенти. Те получават от Директора на библиотеката добър атестат при кандидатстване във висше училище или при търсене на работа. За ретроконверсия на каталозите библиотеката е била затворена за читателите си три години, но сега тя се гордее с факта, че целият й фонд, който надхвърля 1 милион издания, е представен в електронен каталог и сега могат да се правят различни справочни търсения и от домовете на ползвателите.

За читателите със слабо зрение се предлагат книги с по-голям размер на шрифта, а за незрящите се предлага компютърната програма Джойс. Навсякъде в Манчестърската централна библиотека има рекламни табла за организацията на фонда, за структурата на библиотеката, за предстоящи събития от културния календар на проявите в библиотеката.
Бонуси за ползвателите
На всеки нов регистриран читател се връчва писмо от името на Директора на Централната библиотека, което е израз на благодарност и уважение към нея/него, че се е присъединил/а към семейството на четящите хора в Манчестър.

Читателските карти са с баркод и са поставени в джоб. Всеки читател ползва безплатно интернет в библиотеката, читателите имат право да презаписват заетите библиотечни документи до три пъти, но се правят отстъпки за дипломанти, докторанти и преподаватели, като им се осигуряват по-дълги срокове на ползване на библиотечните документи.

За децата читателските карти са цветни, с весели текстове, които ги приканват да използват всички услуги на библиотеката. Има зала за подготовка на домашните работи, на разположение на учениците са справочни издания, енциклопедии, карти, компютри с връзка към интернет. Библиотекари-консултанти им помагат да се ориентират при търсенето на информация.
На семействата, които се регистрират за читатели на библиотеката заедно, се връчва тъй наречения семеен паспорт, който дава право на семейството да посещава с намаление или напълно безплатно културните програми на библиотеката.

Тъй като в Манчестър голям процент от населението е с китайски произход, в Манчестърската централна библиотека има китайски отдел, който се обслужва от китайци. Организират се образователни програми към библиотеките за по-бързо интегриране на имигрантите.




Работа с безработните и бизнесмените

Прави впечатление насочеността на библиотеките към бизнеса. Всяка година Централната библиотека в Манчестър отчита заемане на литература, ориентирана към бизнеса. Четенето на развлекателна литература за свободното време заема все по-малък дял от общото ползване в библиотеката. За тези, които стартират нов бизнес, библиотеките полагат специални грижи. Библиотеките разполагат с информационен център, който работи в тясно сътрудничество с Бюрата по труда и помага на безработните да си намерят работа. Към някои от обществените библиотеки се организират курсове за безработните ползватели. В края на всяка календарна година библиотеката отчита размера на въздействието си - на колко души е помогнала да си намерят работа, за колко бизнесмени е била полезна с информацията си да стартират нов бизнес или да разширят пазарите си. Затова се поддържа информационна база на фирмите, събират се правила и бизнес-стандарти, финансови бази и статистика, информация за пазарите не само в рамките на Обединеното кралство, но и за страните от Европейския съюз, списък с имейли на търговци, адвокати, предлагат се електронни бази със законодателни и нормативни документи, предлага се информация на тези, които търсят работа. За начинаещите бизнесмени се провеждат курсове на следните теми: как да планираме своя бизнес; осъществяване на маркетинг, електронна търговия; изработване на сайтове и уеб-дизайн; как да набираме персонал за фирмата; техники на продажбите; умения за самооценка; за силата на добрите думи и др. Всички курсове са безплатни за участниците.


Оценка на въздействието
Ежегодно се провеждат анкети за степента на удовлетвореност на ползвателите от предоставяните библиотечно-информационни услуги - Survey Satisfaction. Те показват отношението на читателите към библиотеките и спомагат за преодоляването на недостатъците в организацията и управлението на библиотеките.
Интегрирани библиотеки
Интересен е опитът на манчестърските публични библиотеки да интегрират колежанска с обществена библиотека. Такава интегрирана библиотека между колеж и публична библиотека се оказа библиотеката North City Library, която посетихме още първия ден. Впечатленията ни бяха за една съвременна визия -нова четириетажна постройка - цялата в бетон и стъкло. Поразителен е фактът, че Директор на библиотеката е млад мъж на 21 години, който все още е студент в библиотечния колеж в Манчестър. (Въпреки младостта си, той вече е номиниран от библиотечната общност и от гражданите на Манчестър за библиотекар на годината в Англия).

В библиотеката влизат майки с бебета в детски колички, хора със зрителни увреждания, водени от кучета водачи, ученици и студенти, които подготвят домашните си работи в зала, наречена Homework. Тук на практика се убедихме, че библиотеката е с нова визия – тя вече не е тиха институция, а изпълнено с шум и живот място, където се обслужват хора от всички раси, етноси, религии, възрасти и социален статус, при това безплатно. Принципите на ИФЛА и ЮНЕСКО, заложени в Манифеста на обществените библиотеки за осигуряване на равен и свободен достъп до информацията, са осъществени на дело. Всички стелажи са на колела и това дава възможности за бързи промени на пространството - от среда за учене и информация, библиотеките бързо се преобразуват в места за социални контакти и организиране на културни програми.

В North City Library има специални стаи за срещи, в които ползвателите могат да водят непринудени разговори, да се опознават по-добре, да намират сродни по интереси събеседници.
Вторият ден на работната ни визита бяхме в гр. Престън в Sharoe Green Library и Ingol Library. Това, което ни впечатли, беше детският дневен център към Sharoe Green Library. Той се обслужва от медицинска сестра и в него майките, които посещават библиотеката, могат да оставят децата си за няколко часа. Кметството осигурява дори безплатна храна, памперси за престоя на бебетата и децата в библиотеката. В детския център има не само играчки, места за спане, но и малки катерушки и люлки, всичко необходимо за игрите на децата.

Връзки с местната власт и обществеността
В Ingol Library - гр. Престън бяхме посрещнати от канцлера на област Ланкашир, който ни подари сувенир, гравиран със знака на областта. На срещата присъства фоторепортер от местния вестник. Демонстрираха ни филм за новата визия на библиотеката като шумно, динамично място, в което вечер се провеждат дори рок концерти!. Библиотеката не разполага със самостоятелна стая за масови изяви, но стелажите лесно се разместват, в скрити на пръв поглед секции се съхраняват столовете за публиката. И само за няколко минути библиотечната среда може да се превърне в място за веселие и забава. Стремежът на библиотекарите е да поощрят не само четенето в библиотеките, но и да ги превърнат в места за социални контакти. В библиотеката се провеждат срещи на граждани с представители на Общинския съвет или депутати, пред които те поставят проблемите си.
Същия ден в град Карнфорт посетихме малка мобилна библиотека, която по заявка на ползвателите си ги обслужва по домовете. Населението на Карнфорт е 8713 души, а ползвателите на библиотеката са 1312 души или обхванатостта е 15%. Интересен е опитът на библиотеката да работи съвместно с местната полиция за превенция на насилието. Провеждат се обучения за гражданите под надслов “Бъди в безопасност у дома”. За доброволците, които по заявки на читателите носят книги по домовете, се провеждат специализирани обучения. За децата регулярно се провеждат часове на приказките.
На третия ден от посещението си посетихме библиотеките в град Болтън.

Болтън е град с 262 400 души. 11% от населението му са представители на различни цветнокожи етнически групи. Най-голяма част от тях са индийците 15 884 души (6%).

Броят на безработните е 2,5%. Средният годишен приход на семействата в Болтън е 25 843 британски лири при 30 211 лири среден годишен приход за цяла Англия. 17% от населението в трудоспособна възраст нямат никаква квалификация.

Болтън има Централна библиотека с 14 по-малки обществени библиотеки, включени в централизирана система, една мобилна библиотека и една интегрирана обществена библиотека, която се намира в сградата на местно училище. Фондът на централизираната библиотечна система е 346 198 т., а регистрираните ползватели са 98 014 (37,5% обхванатост). В Централизираната система има 200 компютри за жителите, които предоставят свободен достъп до всякаква информация.

Заетите библиотечни документи за 2007 година са 495 371 тома (5 т. читаемост).


Здравни информационни центрове
Библиотеките се подпомагат от фонда на държавната лотария. Те работят съвместно и с Националната служба по здравеопазване и Болтънския ресурсен център за профилактика и здравни грижи (National Health Service (NHS); Primary Care Resource Centre). Националната служба по здравеопазване се финансира от държавата. Всяка област си има ресурсен център по здравеопазване. Болтънският ресурсен център за здравеопазване провежда дейности съвместно с библиотеките за превенция на пушенето, наркотиците, неправилното хранене, профилактика на рака на гърдата, борбата със спина и т.н. От две години Центърът се е преместил в сградата на Централната библиотека в Болтън и така неговата ефективност се е повишила, тъй като библиотеката се посещава от всички групи на обществото.
Работа с децата
В Англия се организират много библиотечни програми за привличане на децата под 5-годишна възраст към четенето.

Вж www.readingagency.org.uk/young/headspace

Правят невероятно впечатление листовките, насочени към майките на деца под петгодишна възраст. В тях се казва, че майките не трябва да се притесняват, ако детето им вдига шум или повреди книга - всички щети се поемат от библиотеката. Тази свобода, с която разполагат децата и майките им в библиотеките, ги превръща в желани места за отдих и ползване на различни информационни ресурси. На всяко дете под 5-годишна възраст, регистрирано за първи път като читател, се връчва чанта с детски книги - подарък от библиотеката.

В много от библиотеките видяхме и друг вид поощряване на ползвателите, особено на децата и тинейджърите чрез връчване на смарт карти. Тези карти осигуряват безплатно ползване на плувен басейн, тенис кортове, билярд или включване в културните прояви на библиотеката.


Библиотеките са първи помощници на държавата за откриване на млади таланти. Създадена е държавна програма “Открий своя талант”. Държавата финансира 5 часа от всяка седмица за изяви на децата в библиотеката. Болтънската централна библиотека е на едно от първите места в националната класация за изяви на децата в библиотеките по програмата ”Открий своя талант”.

В библиотеките се намират семейните информационни служби (FIS-Families Information Service). Те осигуряват на родителите информация за отглеждане на децата, информация за детски възпитатели и различни дейности за училищните празници.

За училищните библиотеки се грижи Училищна библиотечна служба (SLS - Schools Library Service), която е методически център и оказва методическа помощ и подкрепа за библиотеките в училищата. Службата осигурява и книги за училищните библиотеки.
Работа с тийнейджърите
В Англия има национален проект, който цели да стимулира четенето и посещаването на библиотеки от тийнейджърите. Това е програмата “Да отворим книгата” на Агенцията по четенето. Сайтът, на който можете да намерите повече информация за тази програма, е: http://www.openingthebook.com/.

Библиотеките привличат тийнейджърите и младежите от 14 до 24 години в болтънската централизирана система като доброволци. Дейностите на доброволците включват: носене на книги по домовете, обучаване на възрастните в новите информационни технологии.

Повече информация за библиотечните програми за тийнейджъри могат да се открият на сайта http://tinyurl.com/5v6ocd

2008 година е обявена в Обединеното кралство като година на четенето. Многобройни са инициативите на децата и летните програми, които стимулират детското четене.


Последната библиотека, която посетихме, беше High Street Library в гр. Болтън. Библиотеката предлага красива, уютна и комфортна среда за своите ползватели. Тя обслужва много имигранти и се бори с неграмотността на повечето от тях. За възрастните хора, които искат да усвоят навици и умения за ползване на електронна поща, библиотеката организира обучения, ръководени от доброволци. Библиотеката разполага със зрителна зала и кухненски боксове за организиране на културни празници и за провеждане на много образователни курсове, включително и готварски.

Квалификация на библиотекарите
Библиотеките продължават съвсем естествено да фокусират вниманието си върху традиционната услуга - предоставяне на книги за четене, но информационните технологии им предоставят нови възможности за проспериране и растеж. За въвеждане на новите технологии ежегодно се организират и курсове за библиотекарите. Държавата е предоставила много средства за обучението им.

Библиотечната квалификация е насочена в две направления:



  • Подготовка на библиотечния персонал в 6-те библиотечни училища в Англия - Лондон, Бирмингам, Лийдс, Ливърпул, Глазгоу и Манчестър;

  • Обучение на персонала в самите библиотеки.

За новоназначените библиотекари се провеждат курсове - Welcome qualification, ориентирани според работните им места и длъжностните характеристики.
Библиотечна статистика
Ежегодно библиотеките в графство Манчестър се отчитат пред обществеността и местните власти. Статистиката подпомага по-нататъшното планиране и развитие на библиотеките. При анализ на библиотечните дейности, освен стандартите на ИФЛА, се използват и национални стандарти. Сведения за библиотеките и тяхната дейност можете да получите на сайта http://www.lboro.ac.uk/departments/dils/lisu/list01/publib01.html
Пътуването до Англия остави в нас незабравими спомени, зареди ни с ентусиазъм и желание да възприемем и приложим най-доброто от библиотечните практики в Обединеното кралство. За перфектната организация на работната визита сме благодарни на нашите организатори - Том Форест, обучител, Кати Джеликое - организатор, Цветанка Панова - мениджър на проекти в Британски съвет - България. Благодарни сме и на всички ръководители на библиотеки, които ни отделяха много внимание и отговаряха на всички наши въпроси. Срещата с „добрата, стара Англия” ни показа новото лице на библиотеките като динамични места, сърцата на местните общности.

Стефка Илиева, методист в Народна библиотека “Иван Вазов” Пловдив

Текстът е само част от впечатленията от посещение в Англия, 24-28 ноември 2008 г.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница