Познания за зекята بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمـٰنِ الرَّحِيمِ



Дата28.08.2017
Размер89.27 Kb.
#28941






أحكام الزكاة

ПОЗНАНИЯ ЗА ЗЕКЯТА


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمـٰنِ الرَّحِيمِ

В името на Аллах, Всемилостивият, Милосърдният!
Възхвалата е за Всевишния Аллах, Който в Корани Керим казва: §И кланяйте намаз и давайте зекят…! § И нека саляту селямът да бъде върху Мухаммед (саллеллаху алейхи ве селлем), семейството му, неговите сподвижници и последователи до края на света.

Уважаеми братя!

Зекятът е една от основите на Исляма и е дълг на всеки един мюсюлманин да знае: На кого е задължение зекятът? Имотите, за които се дава зекят, кога и колко се дава?

Зекятът е предписан втората година по хиджра, след оруча и зекятул-фитр. Повелен е в Корани Керим, Суннета на Пейгамберина (с.а.с.) и единодушно е приет от ислямските учени. Аллах Теаля казва:



۞ خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهرُهُمْ وَتُزَكيهِمْ بِهَا... ۞

§[О, Мухаммед!] Вземи от техните имоти зекят, за да ги почистиш (от прегрешенията) и пречистиш (издигнеш от нивото на лицемерите на нивото на искрените) с него…!§/Сура „Тевбе”/:9/103/

Повелята за зекята в Корани Керим е свързана с повелята за намаза, което говори за важността на тази основа. Затова за онези, които трупат богатства, пари, злато и сребро и не дават зекята, Аллах Теаля казва:



۞ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلاَ يُنفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ * يَوْمَ يُحْمَىٰ عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَىٰ بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَـٰذَا مَا كَنَزْتُمْ لأَنْفُسِكُمْ فَذُوقُواْ مَا كُنتُمْ تَكْنِزُونَ ۞

§…Които трупат злато и сребро и не дават (зекята) на тях по пътя на Аллах ­ извести ги за болезнено мъчение в Деня, когато то ще бъде нажежено в Огъня на Джехеннема и ще бъдат жигосани с него челата, хълбоците и гърбовете им. “Това е, което натрупахте за себе си. Вкусете, каквото сте трупали!”§/Сура „Тевбе” /9/:34,35/

Пратеникът (с.а.с.) казва:



((مَا مِنْ صَاحِبِ ذَهَبٍ وَلا فِضَّةٍ لا يُؤَدِّي مِنْهَا حَقَّهَا إِلا إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ صُفِّحَتْ لَهُ صَفَائِحُ مِنْ نَارٍ فَأُحْمِيَ عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَيُكْوَى بِهَا جَنْبُهُ وَجَبِينُهُ وَظَهْرُهُ كُلَّمَا بَرَدَتْ أُعِيدَتْ لَهُ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ …)) رواه مسلم.

Всеки, който притежава злато или сребро и не му дава зекята, в Съдния ден то ще бъде нажежено в Огъня и с него ще бъде жигосано челото, хълбоците и гърба му, а когато то изстине, ще се нажежава отново и наказанието ще е петдесет хиляди години…”/Муслим/

Зекятът е задължение на всеки, който е: мюсюлманин, пълнолетен, разумен, не е роб и притежава богатство, достигнало определената минимална стойност – нисаб и е отминала една година от придобиването му.

Условията, на които трябва да отговаря богатството и какъв процент се дава за зекят, са изчерпателно разяснени от Мухаммед (с.а.с.), на когото Аллах Теаля е възложил да поясни онова, което е низпослано в Корани Керим. Всевишният Аллах казва:



۞... وَأَنْزَلْنَا إِلَيْكَ الذكْرَ لِتُبَينَ لِلنَّاسِ مَا نُزلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ ۞

§…И низпослахме на теб [о, Мухаммед,] Напомнянето [Корана], за да обясниш на хората какво им е низпослано и за да размислят.§ /Сура „Нехл”/16/:44./

Богатството, за което трябва да се дава зекят, е необходимо да отговаря на следните условия: да е придобито от халал; да е в цялостно притежание; да е в обръщение или да подлежи на това; да е достигнало необходимото количество-нисаб; да е в повече от необходимото за покриване на основните потребности, като дрехи, жилище и др.; да не е дадено в заем и да е отминала една година от придобиването му. Последното условие не се отнася за зекята на плодовете и зеленчуците.

От споменатите неща в Корана, на които трябва да се дава зекят, са:

1.Златото и среброто.

♦Нисабът на златото е 20 златни динара = 84,4 грама. Когато златото достигне тази стойност, задължително е да се даде една четиридесета част - 2,5% за зекят. Айше (р.а.) казва:



((كَانَ يَأْخُذُ مِنْ كُلِّ عِشْرِينَ دِينَارًا فَصَاعِدًا نِصْفَ دِينَارٍ وَمِنْ الأَرْبَعِينَ دِينَارًا دِينَارًا)) رواه ابن ماجه

Пратеникът (с.а.с.) вземаше на двадесет и над двадесет динара, половин динар (за зекят). А на четиридесет динара, един динар.”/Ибну Маджех/

♦Нисабът на среброто е 200 сребърни дирхема = 595 грама.

Когато среброто достигне тази стойност, задължително е да се даде една четиридесета част - 2,5% за зекят.

Пратеникът (с.а.с.) казва:

((…َلَيْسَ فِيمَا دُونَ خَمْسِ أَوَاقٍ صَدَقَةٌ…)) رواه مسلم.

Не се дава зекят на сребро, което е по-малко от пет оки”

Една ока се равнява на (40) дирхема, а пет оки се равняват на (200) дирхема = 595 грама.

При различните парични единици (левове, евро, долари и др.), когато всяка една от тях поотделно или общо събрани достигне стойността на злато равно на 85 грама или 595 грама сребро, е задължително да се даде зекят (2,5%).



2.Плодовете и зеленчуците.

Аллах Теаля казва:



۞ وَهُوَ الَّذِيۤ أَنشَأَ جَنَّاتٍ مَّعْرُوشَاتٍ وَغَيْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفاً أُكُلُهُ وَالزَّيْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهاً وَغَيْرَ مُتَشَابِهٍ كُلُواْ مِن ثَمَرِهِ إِذَآ أَثْمَرَ وَآتُواْ حَقَّهُ يَوْمَ حَصَادِهِ وَلاَ تُسْرِفُوۤاْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ۞

§Той е, Който създаде градини [от лозя], подпрени и неподпрени, и палмите, и насажденията с разни плодове, и маслините, и наровете, ­ сходни и несходни. Яжте от плодовете им, когато са дали плод, и раздайте дължимото от тях в деня на беритбата им, но не прахосвайте…!§ /Сура „Енам”/:6/141./

Мненията на ислямските учени относно зекята на плодовете и зеленчуците са, както следва:

♦Според Абдуллах Ибни Умер, Хасен Ел Басри, Севри и други от табиин зекят се дава само на пшеницата, ечемика, фурмите и стафидите, като зекятът се дава по време на беритба - 10% от реколтата, ако не се напоява, а 5% - ако се напоява, и количеството им достигне 653 кг. Според тях зекят не се дава на фъстъци, орехи, лешници и други подобни.

♦Според Ебу Ханифе зекят се дава на всичко, което расте от земята и хората се възползват от него, независимо от количеството му, с изключение на диворастящи треви и неплододайни храсти и дървета.

♦Според по-голямата част от ислямските учени Шафиите, Маликиите, зекят се дава на онова, което се използва обикновено като основна храна и може да се съхранява за по-дълго време, като: пшеница, ориз, ечемик, царевица, фурми, стафиди и други подобни. Ебу Юсуф и Мухаммед Шейбани от Ханефиите са на същото мнение, но при условие - съответният продукт трябва да издържа на не по-малко от една година.

♦Според Имам Ахмед зекят се дава на онова, което се мери, суши и съхранява за по-дълго време, като: зърнени продукти – пшеница, ръж, ечемик, царевица, ориз; ядки - фъстъци, лешници, бадемови ядки, боб, леща, фурми, стафиди, ошаф и др.

♦Юсуф Кардави споделя мнението на Ебу Ханифе, защото това е по-изгодно за нуждаещите се. В този случай, на краткотрайните плодове и зеленчуци, зекят се дава на съответната им парична стойност - 5%, ако са напоявани изкуствено, и 10% - ако са напоявани по естествен начин.

Пратеникът (с.а.с.) казва:



((فِيمَا سَقَتْ الأَنْهَارُ وَالْغَيْمُ الْعُشُورُ وَفِيمَا سُقِيَ بِالسَّانِيَةِ نِصْفُ الْعُشْرِ)) – رواه مسلم.

От онова, което се напоява чрез дъждовете или реките, се дава една десета – 10% зекят, а което се напоява с напоителни системи, от него се дава половин от десетата - 5%.” /Муслим/



((لَيْسَ فِيمَا دُونَ خَمْسَةِ أَوْسُقٍ صَدَقَةٌ ...)) متفق عليه

Не се полага зекят на онова, което е по-малко от пет евсука (равно на 653 кг.) ...” /Бухари и Муслим/


3.Припечеленото чрез търговия, производство и други.

Аллах Теаля казва:



۞ ياٰأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوۤاْ أَنْفِقُواْ مِن طَيبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ... ۞

§О, вярващи! Раздавайте от благата, които сте придобили…!§ /Сура „Бакара”/2/:267./

Имам Рази (р.а.) казва: „Този айет явно доказва, че е задължително да се дава зекят на всяко едно припечелено богатство. Към това спада зекятът на търговската стока, зекята на произведеното, зекятът на среброто и златото и зекятът на домашния добитък. “/Тефсирул Кебир 2/65/

Семурате Ибни Джундуб (р.а.) казва:

))فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ يَأْمُرُنَا أَنْ نُخْرِجَ الصَّدَقَةَ مِنْ الَّذِي نُعِدُّ لِلْبَيْعِ(( - رواه ابو داود.

Пратеникът на Аллах ни повеляваше да даваме зекят на всичко онова, което приготвяхме за продан.”/Ебу Давуд/

Ибрахим Нехайи (р.а.) казва: „Мюсюлманинът трябва да оценява стоката си, която е за търговия, и да й дава зекята с останалото богатство, когато настъпи времето.“

От тези думи става ясно, че търговецът, когато дойде времето за даване на зекят, трябва да събере цялото си богатство, капитала, вложен в търговия, и пресметне предполагаемата печалба от продажба на стоката на цената на едро. И след като стойността на всичко това достигне определената граница – нисаб, равняващо се 85 грама злато, собственикът е задължен да даде 2,5% от богатството си в парична стойност, а не в стока.

Освен споменатото поименно богатство дотук, на което трябва да се дава зекят, в Корани Керим е споменато и друго богатство под общото понятие - имоти. Аллах Теаля казва:

۞ خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهرُهُمْ وَتُزَكيهِمْ بِهَا ۞

§Вземи от техните имоти зекят, за да се пречистят с нея и да им се въздаде! … § /Сура „Тевбе“/9/:103./

Зекят на домашните животни.

От домашните животни най-често се използват, кравите, биволите, камилите, овцете и козите. Относно даване зекята на тези животни Пратеникът (с.а.с.) казва:



((…مَا مِنْ رَجُلٍ تَكُونُ لَهُ إِبِلٌ أَوْ بَقَرٌ أَوْ غَنَمٌ لا يُؤَدِّي حَقَّهَا إِلا أُتِيَ بِهَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْظَمَ مَا تَكُونُ وَأَسْمَنَهُ تَطَؤُهُ بِأَخْفَافِهَا وَتَنْطَحُهُ بِقُرُونِهَا … ))- رواه البخاري 1460.

Човек, който притежава камили или крави, или овце и не им дава зекята, на Съдния ден те ще се явят много угоени и ще го тъпчат с копитата, и ще го бодат с рогата…”/Бухари/

За да се дава зекят на тези животни, трябва да са налице следните условия: в повечето време през годината те да са на паша, да е отминала една година от придобиването им, животните да не се използват за работа и да е налице необходимата минимална бройка - при кравите и биволите - 30 бр., при камилите - 5 бр., а при овцете и козите - 40 броя.

А що се отнася до даването на зекят на останалите домашни животни, като коне, мулета и др., ако те се отглеждат с търговска цел, зекят се дава на паричната им стойност! Тоест (2,5 %) на (100).


۩ ۩ ۩




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница