Правилник за приемане на студенти в технически



Дата17.10.2018
Размер240.48 Kb.
#90378
Правилник за приемане на студенти в технически

университет – Варна за учебната 2017/2018 година
I. Общи положениЯ

Чл. 1. (1) Приемането на студенти в Технически университет-Варна (ТУ-Варна) се извършва съгласно „Закон за висшето образование”, „Наредба за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България” и настоящия Правилник.

(2) Чуждестранни граждани, постоянно пребиваващи на територията на Република България, чужденци от българска народност, постоянно живеещи в чужбина и граждани на държави-членки на ЕС и на Европейското икономическо пространство, както и чужденци, на които е предоставен статут на бежанци, кандидатстват по условията и реда, установени за българските граждани.

(3) Чуждестранни граждани, извън страните-членки на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, се приемат за студенти в Технически университет – Варна в съответствие с „Наредба за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България”.

(4) Лицата, завършили висше образование, субсидирано от държавата и придобили образователно-квалификационна степен "Бакалавър" или "Магистър", не могат да кандидатстват за второ висше образование, субсидирано от държавата, в същата или по-ниска от притежаваната от тях образователно-квалификационна степен.

(5) В ТУ–Варна за придобиване на ОКС “Магистър” след ОКС “Професионален бакалавър по…”,“Бакалавър” или “Магистър” могат да кандидатстват лица със завършено висше образование, като същите се приемат съгласно „Правилник за приемане на студенти за обучение в ОКС “Магистър”, който се публикува ежегодно в „Справочник магистърски програми”.

 

Чл. 2. (1) На основание чл.9, ал.3, т.6, буква “а” „б“ от „Закон за висшето образование”, Министерски съвет със свое решение утвърждава броя на приеманите студенти – български граждани и граждани на страните-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство по професионални направления и образователно-квалификационни степени, в съответствие с капацитета на висшето училище, на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии в него.

(2) Студентите от ТУ – Варна в ОКС “Професионален бакалавър” и “Бакалавър” се обучават в редовна и задочна форма.
II. Кандидатстване

Чл. 3. (1) Кандидатстването за ОКС “Професионален бакалавър” или “Бакалавър” се извършва чрез подаване на кандидатстудентски документи и класиране въз основа на резултатите от:

а) успешно издържани държавни зрелостни изпити (ДЗИ) по български език и литература, математика, физика и астрономия, история и цивилизация, биология и здравно образование (признава се ДЗИ, положен през периода 2008 – 2017 г.);

б) успешно издържан втори държавен зрелостен изпит (за учениците, които се обучават за придобиване на професионално образование) – средноаритметичната оценка от оценките от държавните изпити за придобиване на професионална квалификация;

в) електронен кандидатстудентски изпит (тест), проведен в Център по дистанционно обучение в ТУ – Варна;

г) за специалност „Индустриален дизайн” – изпити по „Рисуване” и „Цветна композиция”;

д) кандидатстудентски изпит (тест), проведен извън територията на ТУ – Варна.

(2) За обявените планови места могат да кандидатстват всички български граждани, (в т.ч. лица с двойно гражданство, едното от които е българско), които:

а) са завършили средно образование, даващо им право да продължат обучението си във висши училища;

б) не изтърпяват присъда лишаване от свобода към началото на учебната година.

(3) Кандидат-студентите - лауреати на национални и международни олимпиади, завършващи средно образование в годината, в която се провежда олимпиадата, носители на медали от олимпийски, световни и европейски първенства се приемат за студенти без конкурсен изпит и извън утвърдения от МОН прием. Лауреати на национални и международни олимпиади по смисъла на чл. 68, ал. 5 от ЗВО и чл. 4, ал. 1 от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България, ползват правата еднократно.

(4) Кандидат-студенти, участвали на международни, национални и регионални олимпиади, състезания и конференции в годината, в която се провеждат, получават оценки на кандидатстудентски изпит и се класират в желаната специалност, съобразно точките от състезателния протокол. Съответствието се определя по критерии, разработени от Централната комисия при ТУ – Варна.

(5) Завършилите средно образование в четиригодишни техникуми и професионални гимназии, освен по общия ред могат да кандидатстват и се състезават помежду си за места до 20% от приема на съответстващата на завършената от тях специалност. Кандидат-студентите, отговарящи на това изискване, посочват една специалност редовно обучение, по която ползват тази преференция.

(6) Задължително условие за кандидатстващите за специалности „Корабоводене” и „Експлоатация на флота и пристанищата” е да владеят английски език, което се удостоверява с оценка в дипломата за средно образование или с валиден сертификат за владеене на английски език или с положен изпит (тест) по английски език в ТУ-Варна. Сертификатите се оценяват и признават от комисия, определена със заповед на Ректора на Университета.
Чл. 4. (1) Кандидат-студентите, подаващи документи за кандидатстване в ТУ-Варна, заплащат такса, определена с постановление на Министерски съвет.

При онлайн подаване на документи, таксите се заплащат по банков път.

(2) От такса за кандидатстване и обучение се освобождават:


    • лица, които са кръгли сираци;

    • лица с трайни увреждания и намалена работоспособност - 70 и над 70 на сто;

- военноинвалиди и военнопострадали;

- лица, отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа;



- студенти приети при условия и по ред, определени в акт на Министерския съвет, в случай че в този акт е предвидено такова освобождаване.
IIІ. Конкурсни изпити

Чл. 5. (1) Всеки кандидат-студент има право да се яви на електронен кандидатстудентски из­пи­т по:

- „Тест по математика”;

- „Тест по физика”;

- „Тест по общотехническа подготовка”;

- „Тест по български език и литература”;

- „Тест по биология” – валиден само за специалност „Агрономство”;

-„Тест по английски език” – при необходимост за специалности „Корабоводене” и „Експлоатация на флота и пристанищата”.

Всички посочени по-горе изпити (без „Тест по английски език”) са валидни за всички специалности, с изключение на специалностите „Социален мениджмънт” и „Индустриален дизайн”.

За специалността „Социален мениджмънт” е валиден само „Тест по български език и литература”.

За специалността „Индустриален дизайн” изпитите са:



  • „Рисуване”;

  • „Цветна композиция”.

Всеки кандидат-студент, посочил тази специалност, е длъжен да се яви и на двата изпита.

  1. Продължителността на изпитите по „Рисуване” и „Цветна композиция” е 5 астрономически часа, а на всички други кандидатстудентските изпити е 2 астрономически часа. 



Чл. 6. (1) При провеждането на изпитите се допуска използването на писалка или химикалка (пишещи синьо), черен молив, гума, пергел, триъгълник и др.

На изпитите „Тест по математика” и „Тест по общотехническа подготовка” се разрешава ползването на четиризначни математически таблици и формули (Д. Серафимов, Н. Николов, Г. Коларов, Четиризначни математически таблици и формули (всички издания).

Само за изпита „Тест по физика” се разрешава използването на калкулатор (но не от мобилно устройство).

Не се разрешава използването на техника за мобилна връзка. Тя временно се съхранява на подходящо място в залата, в случай че се носи. ТУ - Варна не носи отговорност за съхранението й.

(2) Кандидат-студентите нямат право да поставят върху конкурсните си работи писмени или други знаци, нарушаващи анонимността.

(3) При опит за нарушаване на анонимността, преписване, ползване на забранени средства за комуникация или други действия, нарушаващи нормалното протичане на изпита, писмената работа на кандидата се анулира от комисията в залата, която записва върху писмената работа и мотивите си за това. Кандидат-студентът се лишава от по-нататъшно участие в конкурсния изпит.

(4) При неволно нарушаване на анонимността, кандидат-студентът е длъжен да заяви за това. В този случай квесторите вземат комплекта от листове със знака и предоставят на кандидата нов комплект.

(5) Кандидат-студентът предава всички части на писмената си работа и получения лист с темата на изпита на председателя на залата, който в негово присъствие проверява талона с входящия номер. Кандидат-студентът сам запечатва малкия плик и изчаква вписването му в протокола.

(6) Кандидати, положили успешно конкурсен изпит, докато не са подали кандидатстудентски документи, съгласно този Правилник, не са кандидат-студенти и не участват в класиранията.

Чл. 7. (1) Програмите за „Тест по математика”, „Тест по физика”, „Тест по български език и литература” и „Тест по биология” са в съответствие с изискванията по: математика, физика и астрономия, български език и литература, биология и здравно образование за държавните зрелостни изпити през 2017 г.

(2) Програмите за подготовка, препоръчителната литература и указания са дадени както следва: „Тест по математика” – Приложение 3; „Тест по физика” – Приложение 4; „Тест по общотехническа подготовка” – Приложение 5; „Тест по български език и литература” – Приложение 6; „Тест по английски език” – Приложение 7; „Тест по биология и здравно образование” – Приложение 8, Изпит по рисуване – Приложение 9; Изпит по цветна композиция – Приложение 10.


Чл. 8. (1) Всички кандидатстудентски тестове съдържат 25 въпроса с по 4 отговора като само един е верен. На сайта на Университета са публикувани примерни тестове.

(2) Оценките от конкурсните изпити се обявяват по шестобалната система с точност до 1 десета.


Чл. 9. (1) Конкурсните изпити са анонимни и се провеждат и оценяват от техническа комисия, назначена със заповед на Ректора на ТУ-Варна.

(2) Електронните кандидатстудентски изпити се генерират автоматично от системата при стартиране на изпита.

(3) Началните часове за провеждане на електронните изпити са:


  • Сутрин – 9:00 часа.

  • Следобед – 13:00 часа.

(4) Кандидат-студентите са задължени да се явят на изпит на всяка от заявените дати в Център по дистанционно обучение в ТУ-Варна не по-късно от 8:30 часа, ако изпитът е предиобяд, и не по-късно от 12:30 часа, ако изпитът е следобяд. Те задължително представят документ за самоличност.
Чл. 10. (1) Кандидат-студентите се регистрират за участие в електронните изпити онлайн чрез сайта (www.tu-varna.bg) или в ТУ-Варна. Заявка за явяване на изпит може да бъде направена до 12:00 часа в деня преди изпита.

(2) Регистрираните онлайн кандидат-студенти получават на електронната си поща талон за участие в заявения изпит с посочени дата, зала и начален час.

(3) Регистрираните в ТУ-Варна кандидат-студенти получават талон за участие в заявения изпит с посочени дата, зала и начален час.

(4) Преди началото на всеки електронен изпит се провежда инструктаж за работа със системата.

(5) В балообразуването участва най-високата оценка, получена от кандидат-студента, независимо от броя на явяванията по един и същи електронен изпит.
Чл. 11. (1) Резултатите от електронните кандидатстудентски изпити се обявяват веднага след приключване на теста.


  1. Резултатите от проведените в ТУ-Варна и изнесените извън Университета изпити се обявяват не по-късно от два дни след тяхното провеждане.

  2. До два дни след обявяване на резултатите от изпита кандида­т-студентите, които считат, че е допусната техническа грешка при нанасянето на оценката или при дешифрирането, могат да подадат заявление с искане за идентификация на писмената работа.

  3. Комисия, назначена със заповед на Ректора, предоставя за оглед на кандидата неговата писмена работа. При условие, че се открие техническа грешка, Комисията служебно извършва надлежна поправка, за което се съставя съответен протокол.

Чл. 12. Резултатите от конкурсните изпити са окончателни и важат само за годината, в която се провеждат. Служебна бележка с оценката от положения изпит се издава само в годината на полагането му след 15 септември 2017 г.

ІV. Документи за кандидатстване

Чл. 13. (1) Всеки кандидат-студент лично или чрез друго лице, при спазване на сроковете по този Правилник, подава документи за кандидатстване в ТУ - Варна или в бюрата на външните организации (Приложение 11).

Редът на желаните специалности и данните на кандидатите се въвеждат в компютърната система в тяхно присъствие. Всеки кандидат-студент получава компютърна разпечатка на:

- заявление за кандидатстване с реда на желаните специалности;

- декларация за заболяванията;

- талони за явяване на конкурсните изпити с информация за датата и мястото за полагане на изпитите (важи само за изпитите по „Рисуване“ и „Цветна композиция“).

(2) Документите за кандидатстване са:

1. Оригинал и копие на диплома за завършено средно обра­зо­вание, като оригиналът на дипломата се връща на кандидата веднага след сверяване на копието и неговото заверяване от длъжностното лице, което приема кандидатстудентските документи;

2. Оригинал на документ за самоличност, издаден от Министерството на вътрешните работи на Република България. Документът за самоличност се връща на кандидата веднага, след като длъжностното лице, приемащо кандидатстудентските документи, направи необходимата справка;

3. Декларация, че кандидатът е информиран за заболявани­ята, противопоказни за желаните от него специалности. Кандидат-студенти, посочили специалност „Корабоводене”, трябва да представят оригинал и копие на валидно медицинско удостоверение, издадено от едно от здравните заведения, посочени в чл.19, ал.4, т.1;

4. Документ за платена такса за кандидатстване по реда на чл. 4.

Таксата се заплаща в ТУ - Варна и бюрата за подаване на документи, след компютърната обработка на състезателния картон.

(3) За участие в конкурс за редовно и задочно обучение се подава един общ комплект документи.

(4) Всеки кандидат-студент, преди да подпише компютърната разпечатка и талоните за явяване на изпити, е длъжен да извърши проверка за правилността на въведената информация. Проверяват се трите имена, ЕГН, редът на посочените специалности, оценките от дипломата, формиращи бала за съответните специалности, оценките от държавните зрелостни изпити, ползвани като оценки от съответния конкурсен изпит, и заявените конкурсни изпити.

(5) Документи, изпратени по пощата, не се приемат. Не се приемат кандидатстудентски заявления, които не са попълнени точно или към които не са приложени всички необходими документи.

(6) Университетът не носи отговорност за неблагоприятните последици, настъпили за кандидат-студента, вследствие неправилното попълване на състезателния картон или неизвършена проверка на документите от страна на кандидат-студента.

(7) Кандидат-студент с променено име подава декларация за идентичност на имената.

(8) Документи за кандидатстване в ТУ-Варна могат да бъдат подадени онлайн в сайта на Университета (www.tu-varna.bg) като кандидати, завършили преди 2007 година изпращат сканирано пълно копие на дипломата си за завършено средно образование на електронна поща ksp@tu-varna.bg. Регистрацията се извършва чрез попълване на електронна форма, в която кандидат-студентът посочва реда на желаните специалности и начина за формиране на бала за класиране (конкурсен изпит или оценка от ДЗИ). След проверка от страна на ТУ-Варна, утвърдените кандидат-студенти могат да разпечатат съответните документи за кандидатстване.

(9) Допуска се корекция в документите до изтичане на срока за тяхното подаване. За целта кандидат-студентът попълва заявление в ТУ-Варна и получава нова компютърна разпечатка.

(10) След изтичане на установените в настоящия Правилник срокове, не се допуска приемане на нови кандидатстудентски документи и корекции в подредбата на специалностите.


V. Образуване на състезателния бал

Чл. 14. (1) В Приложение 2 е посочено какви конкурсни изпити се полагат, кои оценки от държавни зрелостни изпити се признават като конкурсен изпит и кои са балообразуващите оценки за съответните специалности.

  1. Оценките от успешно положен изпит „Тест по математика”, „Тест по физика”, „Тест по общотехническа подготовка”, „Тест по биология” (само за специалност „Агрономство“), се умножават с коефициент 3.

  2. Оценките от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по „Български език и литература“, „Математика“, „Физика“, „Биология и здравно образование“, „История и цивилизация“ (само за специалност „Социален мениджмънт“) и успешно положен изпит „Тест по български език и литература“, се умножават с коефициент 2.

(4) Състезателният бал на кандидат-студентите за всички специалности, с изключение на „Индустриален дизайн”, „Инженерна екология”, “Социален мениджмънт” и “Агрономство”, е сума от:

- най-високата конкурсна оценка от получените оценки в ал.2 и ал.3 от чл.14;

- оценките по математика и по физика и астрономия от дипломата за средно образование.

(5) Състезателният бал на кандидат-студенти за специалността „Инженерна екология” е сума от:

- най-високата конкурсна оценка от получените оценки в ал.2 и ал.3 от чл.14;

- оценките по математика и по химия и опазване на околната среда от дипломата за средно образование.

(6) Състезателният бал на кандидат-студенти за специалността „Социален мениджмънт” е сума от:

- най-високата конкурсна оценка от ДЗИ по български език и литература, история и цивилизация и оценката по „Тест по български език и литература“, получени в ал.3 от чл.14;

- оценките по български език и литература и по история и цивилизация от дипломата за средно образование.

(7) Състезателният бал на кандидат-студенти за специалността „Агрономство” е сума от:

- най-високата конкурсна оценка от получените оценки в ал.2 и ал.3 от чл.14;



  • оценките по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от дипломата за средно образование.

(8) Състезателният бал на кандидат-студенти за специалността Индустриален дизайн е сумата от:

- удвоената оценка от изпита по рисуване;

- оценката от изпита по цветна композиция;

- средния успех от дипломата за завършено средно образование.

(9) Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващия учебен предмет, като едната от тях е от държавния зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.

(10) Когато в дипломата за средно образованиена български гражданин по съответен учебен предмет не е вписана оценка, която участва в образуването на състезателния бал, лицето полага изпит по този учебен предмет в училище, определено от началника на съответния регионален инспекторат по образованието.


VІ. Класиране на кандидат-студентите

Чл. 15. (1) В класирането участват всички кандидати, които са издържали успешно конкурсните изпити или състезателният им бал се формира с оценка от държавен зрелостен изпит в дипломата за средно образование.

  1. При класирането няма квоти за мъже и жени, както и за явилите се на различни изпити.


Чл. 16. (1) Приемът на студенти в ТУ – Варна се извършва на два етапа.

През първия етап кандидатстват и се класират кандидат-студенти, дипломирали се преди 2017 г. за места, съгласно предложения на Факултетните съвети.

През втория етап кандидатстват и се класират кандидат-студенти, дипломирали се преди и през 2017 г. в съответствие с утвърдените места по специалности.

(2) Свободните места се попълват от незаписани и некласирани кандидат-студенти. За целта всички желаещи да участват в класирането за попълване на свободните места, подават заявление по образец. Кандидатите могат да представят документ за успешно положен аналогичен изпит в друго висше училище. Всеки кандидат удостоверява това с оригинален документ от съответното висше училище.


Чл. 17. (1) Класирането се извършва по реда на посочените от кандидата в състезателния картон желани специалности и форми на обучение и по низходящ ред на бала.

(2) Класирането се извършва според посочената последователност на шифрите на специалностите, а не по тяхното словесно описание. Допуснатото несъответствие между шифър и словесно описание не е основание за претенция, че е извършено неправилно класиране.

(3) Кандидатите с равен състезателен бал за последното място се приемат извън утвърдения планов брой за съответната специалност, но в рамките на утвърдения прием за професионалното направление.
Чл. 18. (1) Резултатите от класирането се обявяват от Университета в съответствие със сроковете, посочени в графика и се публикуват на сайта на Университета (www.tu-varna.bg).

(2) Всички кандидат-студенти могат да се запишат в специалността, в която са класирани, при спазване на обявените срокове.

(3) Всички класирани по първо желание, но незаписани в обявените срокове, губят мястото си на класиране и се обявяват за некласирани. Тези кандидати могат да участват в попълването на свободните места след подаване на заявление по образец, без да се гарантира мястото им от предходната класация.

(4) Всички незаписали се и некласирани кандидат-студенти могат да участват в попълване на свободните места, както и да кандидатстват за бройките несубсидирано от държавата обучение.

(5) Кандидат-студентите са длъжни сами да се информират за отделните класирания и срокове за записване на телефоните на кандидатстудентска информация или на www.tu-varna.bg.

(6) Предоставянето на справки и информация се извършва само от лица, участващи в кандидатстудентския прием, назначени със заповед на Ректора. За неправомерни действия, справки и информация, давани от други лица, ТУ – Варна не носи отговорност.


VІІ. Записване на приетите студенти

Чл. 19. (1) Записването на новоприетите студенти се извършва със заповед на Ректора.

(2) Приетите студенти се записват съгласно обявените срокове.

(3) Приетите за студенти, които по неуважителни причини не са се записали в определените срокове, губят придобитите студентски права.

(4) Приетите за студенти представят при записването си следните документи:

1. Медицинско удостоверение, издадено от личния лекар за всички специалности. За специалностите „Индустриален дизайн”, „Електротехника и възобновяеми енергийни източници”, ”Електроника” и „Телекомуникации и мобилни технологии” в медицинското удостоверение задължително се посочва и цветоусещане(не се допуска отклонение).

За всички студенти от специалност „Корабоводене” медицинското удостоверение трябва да е издадено от едно от следните здравни заведения:

- Национална многопрофилна транспортна болница “Цар Борис ІІІ” - София;

- Многопрофилна транспортна болница - Варна;

- Многопрофилна транспортна болница - Пловдив;

- Tранспортна болница - Горна Оряховица;

- Транспортен диагностично-консултативен център – Бургас.

За специалността „Корабоводене” не се допуска отклонение в зрителната острота и в цветоусещането.

2. Оригинал и копие на документ за самоличност, издаден от Министерството на вътрешните работи на Република България. Документът за самоличност се връща веднага, след като длъжностното лице, записващо студента, направи необходимата справка;

3. Пет снимки формат 3,5/4,5 см.

4. Документи за записване на нови студенти по образец на ТУ - Варна.

5. Диплома за средно образование – оригинал и копие.

6. Документ за платена семестриална такса за обучение.

7. За специалности „Корабни машини и механизми”, „Елекрообзавеждане на кораба“ и „Корабоводене“ се изисква декларация за информираност относно изискванията за здравословна годност на морските лица в Република България, съгласно Наредба № Н-11 от 30.04.2014г.

8. Декларация, че кандидат-студентът не се е обучавал и в момента не се обучава в същата или по-висока образователно-квалификационна степен от тази, в която се записва.
VІІІ. Допълнителни разпоредби

§ 1. За проявена недобросъвестност или неспазване на уста­новения ред при оценяването на писмените работи, обработката на кандидатстудентските документи, класирането и записването на студентите, виновните членове на съответната комисия се наказват по чл.188 от Кодекса на труда. На същите не се изплаща възнаграж­дение за проверка на писмените работи или хонорар за участие в комисията. Ако извършеното деяние е престъпление, за него се уведомява Прокуратурата за търсене на наказателна отговорност.

§ 2. Кандидат-студентите, представили документи с не­вяр­но съдържание, направили опит да дадат невярна информация при попълване на кандидатстудентските си документи или да заблудят приемните комисии или ръководството на Университета, се отстраняват от участие в конкурса и се уведомява Прокура­ту­рата за търсене на наказателна отговорност.

§ 3. При облекчени условия се приемат следните кандидат-студенти, успешно участвали в конкурсните изпити или имащи актуална оценка от ДЗИ:



  • класирани с еднакъв бал;

  • лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто;

  • военноинвалиди и военнопострадали;

  • кръгли сираци;

  • майки с три и по­вече деца;

  • близнаци, когато са кандидатствали едновременно в едно и също професионално направление и единият от тях е приет.

§ 4. При кандидатстване в Университета, кандидат-студентите български граждани, завършили средно образование в чуждестранни училища, представят диплома, легализирана от Министерството на образованието и науката.

§ 5. Приетите и записани студенти, в случай, че се откажат по собствено желание от обучение в ТУ - Варна, следва да подадат заявление до Ректора за отписване и да получат всички оригинални документи до 01.09.2017 г. Внесените семестриални такси не се връщат.

§ 6. Кандидати, положили кандидатстудентски изпити в ТУ – Варна, но не представили диплома за завършено средно образование при кандидатстудентския прием, могат да кандидатстват и участват в класиране (след представяне на диплома за завършено средно образование) за попълване на свободните места (ако има такива).
ІХ. ЗаклюЧителни разпоредби

§ 1. Настоящият Правилник се издава на основание чл. 9, ал.3, т.6 и 7 и чл. 68 от Закона за висшето образование.

§ 2. В зависимост от промените в нормативната уредба, ТУ – Варна своевременно ще внесе изменения в настоящия Правилник.

§ 3. ТУ – Варна извършва цялостна проверка на документите, подадени във външните бюра, и при допуснати неточности, свързани с този Правилник, нанася служебно корекции в базата данни. Промените се отразяват в сайта на кандидатстудентската кампания.

§ 4. Всички въпроси, свързани с приемането на студентите, които не са решени с изрична разпоредба на настоящия Правилник, се решават от Ректора на ТУ – Варна.

§ 5. Приемането на документи за кандидатстване извън гр. Варна се извършва в бюрата на Центъра за кандидатстудентска подготовка и информация (ЦКПИ).


ПРИЛОЖЕНИЕ 1.

Етапи по приемане на студенти в ТУ–Варна
за учебната 2017/2018 г.



Първи етап на приемане на студенти (за дипломиралите се преди 2017г.)

1. Приемане на кандидатстудентски документи:




- в ТУ-Варна

18.04.17 – 19.05.17

- он-лайн подаване на документи

18.04.17 – 11.05.17

2. Обявяване на класирането

23.05.17

3. Записване

26.05.17 – 02.06.17

Втори етап на приемане на студенти

Провеждане на конкурсните изпити:




а) Рисуване

26.06.17

б) Цветна композиция

28.06.17

1. Приемане на кандидатстудентски документи:




- в ТУ – Варна

29.05.17 – 06.07.17

- в бюрата извън ТУ – Варна

29.05.17 – 29.06.17

- онлайн подаване на документи

29.05.17 – 29.06.17

2. Обявяване на класирането

10.07.17

3. Записване

11.07.16 – 18.07.17

Етап на попълване на свободните места

- подаване на заявление по образец и документи за попълване на свободните места

от 11.07.17



Етапи по приемане на студенти в Колеж в структурата на ТУ–Варна
за учебната 2017/2018 г.



Първи етап на приемане на студенти (за дипломиралите се преди 2017г.)

1. Приемане на кандидатстудентски документи в Колеж в структурата на ТУ–Варна

18.04.17 – 19.05.17

2. Обявяване на класирането

23.05.17

3. Записване

26.05.17 – 02.06.17

Втори етап на приемане на студенти







1. Приемане на кандидатстудентски документи Колеж в структурата на ТУ–Варна

29.05.17 – 29.06.17

2. Обявяване на класирането

10.07.17

3. Записване

11.07.16 – 18.07.17

Етап на попълване на свободните места

- подаване на заявление по образец и документи за попълване на свободните места

от 11.07.17


Етапи по приемане на студенти в Добруджански технологичен колеж

за учебната 2017/2018 г.

Първи етап на приемане на студенти

(за дипломиралите се преди 2017 г.)

  1. Приемане на кандидатстудентски документи в ДТК - Добрич

18.04.17-19.05.17

  • On line подаване на документи за изпити

18.04.17-11.05.17

  1. Обявяване на класирането

23.05.2017 г.

  1. Записване

26.05.17-02.06.17

Втори етап на приемане на студенти

  1. Приемане на кандидатстудентски документи в ДТК - Добрич

29.05.17-06.07.17

  1. Обявяване на класирането

29.05.17-29.06.17

  1. Записване

11.07.17-18.07.17

Трети етап на приемане на студенти

  1. Приемане на кандидатстудентски документи в ДТК:

21.08.17-28.08.17

  1. Обявяване на класирането

29.08.2017

  1. Записване за задочно обучение

29.08.17-01.09.17

  1. Записване за редовно обучение

29.08.17-15.09.17

Етап на попълване на свободните места




  • подаване на заявления по образец и документи за попълване на свободните места

от 29.08.17


Приложение 2.
КОНКУРСНИ ИЗПИТИ И БАЛООБРАЗУВАЩИ ОЦЕНКИ ОТ ДИПЛОМАТА ЗА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА СПЕЦИАЛНОСТИТЕ В ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА



Специалност

Конкурсенизпит



Балообразуващи оценки от дипломата за средно образование

Изпит 1

Изпит 2

Оценка 1

Оценка 2

Индустриален дизайн

Рисуване

Цветна композиция

Среден успех от дипломата за завършено

средно образование






Инженерна екология

Един от тестовете по: Математика, Физика, ОТП,

БЕЛ и /или ДЗИ по:

БЕЛ, Физика, Математика


-

Математика

Химия и опазване на околната среда

Социален мениджмънт

Тест по БЕЛ

и /или


ДЗИ по:

БЕЛ, История и цивилизация



-

Българскиезик и литература

История и цивилиза

ция


Агрономство

Един от тестовете по: Биология, Математика, Физика, ОТП, БЕЛ, и /или ДЗИ по:

БЕЛ, Физика,

Математика, Биология и здравно образование


-

Биология и здравно образование

Химия и опазване на околната среда

Всички

останали

специалности

Един от тестовете по: Математика, Физика, ОТП, БЕЛ и /или ДЗИ по:

БЕЛ, Физика, Математика



-

Математика

Физика и астрономия




Стр. от



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница