Приложение №2 към ч



Дата22.10.2018
Размер147.35 Kb.
#92459
Приложение № 2 към чл. 6

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

I. Информация за контакт с инвеститора:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

Инермат 27”ЕООД, гр. Хасково, площад”Свобода”7, ет.4, ЕИК 126548243, представлявано от Христо Иванов Василев

2. Пълен пощенски адрес.

Инермат 27”ЕООД, гр. Хасково 6300, ул.”Раковски”6, ет.4

3. Телефон, факс и e-mail.



038/604108, 604109, 0887 742 945; факс 038/604101; marsa_ad@abv.bg

4. Лице за контакти



Катя Тонева- 0887 742 945.

II. Характеристики на инвестиционното предложение:

  1. Резюме на предложението

Добив на подземни богатства- строителни материали- гнайсошисти от находище „Райново”, общ. Симеоновград, обл. Хасково

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение



Договор за концесия от 29.06.2011 г., съгласно решение №894/22.12.2010 г. на МС и допълнително споразумение към договора от 29.06.2011 г., съгласно решение №473/11.06.2012 на МС.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството-



Площадката се намира на 2,3 км източно от с. Райново и на около 4 км. западно от гр. Симеоновград, заема среден хълм с полегати склонове в местността „Кайряка”, близо до р. Марица, в извънселищна територия; площта за добив попада в имот общинска собственост; площта на концесията съвпада с площта по контура на запасите- 77 987 кв.м. ; допълнително около 20000 кв.м е необходимата площ за разполагане на добивните машини и за временните насипища

6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет



Кариерата ще се разработва по „транспортна схема на разработване”, като изземането на полезното изкопаемо ще се извърши по циклична технология с използване на пробивно- взривни работи. Най- горната част от слоя- откривката предварително ще се изземе и ще се складира на депо- хумусната част от нея ще бъде използвана за рекултивация, а скалната откривка може да се използва за насипи. Гнайсошистите ще бъдат подготвени за изземване и товарене с помощта на пробивно- взривни работи. Разрушената суровина ще бъде прехвърлена към мобилна трошачно- пресевна инсталация, където след натрошаване ще се отделят необходимите фракции суровина. Наличната суровина става за добив на трошен камък за пътни основи и асфалтови покрития и едри добавъчни материали за обикновен бетон. Доказаните запаси са 896,1 хил.куб.м. По предварителни предвиждания средната годишна производителност е изчислена на 35000 куб.м. Срокът на концесията е 25 години.

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Тъй като не е започнала експлоатацията на кариерните запаси, няма промяна на съществуващия черен път, свързващ площадката на кариерата и главния път Димитровград- Симеоновград.

8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване-



Предвижда се да се работи с мобилна техника- трошачки и сита, което не изисква направата на фундаменти или др. строителство. За помещения за работещите ще се използват фургони и химическа тоалетна. За хигиенни нужди ще се ползва вода от цистерни, а за пиене- бутилирана вода. Нощното осветление на площадката ще бъде осигурено от дизелов агрегат. Съгласно производствената програма се предвижда изземането на изчислените запаси /896,1 хил. куб.м/ от гнайсошисти на находището за период от 25 год. Със започване на разработването на кариерата ще се оформи вътрешнокариерен път, свързващ нивото на старата кариера и хоризонт „+150 м”, откъдето ще започне добива. Според цялостния работен проект добива е разделен на 5 годишни етапи. През 1етап ще се изземе материала от хоризонт „+150” и ще се започне хоризонт „+140” м. През 2 етап- ще се работи на хоризонт „+140”, през 3 етап- на хор. „+140” и „+129”, през 4 и 5 етап- на хоризонт „+129”м.

Средната дебелина на откривката е 1,66 м, от които 0,10-0,15 м е хумусния пласт. Общо количеството откривка е 129,3 хил куб.м. Откривката ще се складира на две отделни насипища- скално и хумусно, които ще се използват при рекултивацията на терените.

Процесът на възстановяване ще започне след изчерпване на запасите /25 год/ ,когато щи започнат дейности по техническата и биологична рекултивация. Предвижда се процесът да започне с оформяне на подходящ ландшафт, като се рекултивира дъното на котлована, предпазните берми, площите на насипищата и терена на промишлената площадка и се възстановят почвените условия. Ще последва биологичната рекултивация със затревяване на площите и изкуствено наторяване.

9. Предлагани методи за строителство



Не се предвижда строителството на трайни конструкции на сгради и съоръжения. Тъй като ще се използват мобилни трошачки, за тях не се изискват дори фундаменти. За работещия персонал се предвиждат помещение тип временно строителство- фургони, химически тоалетни. Пътищата, които ще се наложи да бъдат направени до разработваните хоризонти, също ще бъдат временни, получени при оформяне на терена с булдозер и евентуално насипани с фракция трошен камък.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията



В процеса на експлоатация се предвижда да се използва единствено разрешеното от договора за концесия полезно изкопаемо- гнайсошисти. Не се предвижда използване на подземни или повърхностни води.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират видове, количества и начин на третиране



Отпадъците от добива и преработката на гнайсошисти в находище райново се класифицират като незамърсени почви, инертни отпадъци и неопасни отпадъци. Съгласно Наредбата за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци, генерираните отпадъци от добива и преработката могат да бъдат отнесени към категорията на отпадъци от проучване, разкриване, добив, физическо и химическо преработване на полезни изкопаеми- код 01, както и като отпадъци от разкриване и добив на неметални полезни изкопаеми- код 010102. Отпадъците по същество представляват откривката, която се отнема преди започване на същинския добив и се съхранява на депо. Ще бъдат оформени две депа за откривката- хумусно /13440 куб. м разб. обем/ и скално насипище /116 200 куб.м разб. обем/ и земните маси в тях ще се използват за рекултивацията на терена на кариерата . С течение на времето в резултат на атмосферните фактори, механичното и химичното изветряване, затревяване, хумусно- почвената откривка ще претърпи благоприятни промени- ще се раздроби, ще се подобри химичния състав и ще се увеличи хумусното съдържание.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда



Неминуемо разработването на кариерата по открит способ ще окаже негативно влияние върху околната среда, изразяващо се във нарушаване на ландшафта, запрашаване на въздуха, вреден шум, вибрации. След изземване на полезното изкопаемо ще бъде извършена рекултивация, с използването на хумусната част от откривката, която през всичките тези 25 години ще се съхранява на депо. Така тя ще подобри своите почвени показатели и лесно ще бъде възпроизведено затревяването, и съответно ще се оформи добра среда за животинския свят. Намаляването на запрашеността може да се осъществи чрез използването на пръскачка- пулверизатор, захранвана със цистерна.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)



Не се предвижда строителство, освен временно /фургони и химическа тоалетна/; не се предвижда водоснабдяване /ще се ползва цистерна за вода/ и електроснабдяване- за временното нощно осветление ще се използва агрегат на ток.

  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

След приключване на преговорите с Община Симеоновград за оформяне на вещните права върху земята ще се изготви проект за промяна предназначението на земята.

  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

  • замърсяването на атмосферния въздух в находището ще произтича от технологията на добивните работи- сондиране, първично и вторично взривяване, изземване на добитата суровина, товарене в авто- самосвали и извозване, което предполага отделянето на нетоксичен прах. Основните вредни вещества, които ще се отделят при взривяването са следните газове: въглероден двуокис, въглероден окис, азотни оксиди, сероводород. Разреждането на тези газове до безопасна концентрация е гарантирано, имайки впредвид откритостта на находището и духащите преобладаващо северни и северозападни ветрове. Обхватът на зоната, замърсена с инертен прах ще се локализира около работните места за сондиране, товарене, и транспорт на суровината. Влиянието на обекта в замърсяването на въздуха в района с вредни газове може да се оцени като незначително. Делът на емисиите от находището се очаква да бъде малък и с периодично въздействие.

  • увреждане на земите и почвите, отнасящо се до тяхното нарушение и вероятно замърсяване по време на разработката на обекта. Вероятното замърсяване може да се получи от разливане на горивно- смазочни масла, найлонови опаковки, от взривните работи. Нарушението на почвените пластое е неизбежно, впредвид дейността. След изчерпване на запасите, терена на кариерата ще се рекултивира, и имайки впредвид ниското хумусно съдържание сега, може да се получи почва с дори по- добри характекоето имайкщв случая моата рекултивациистике.

  1. Риск от инциденти

Опасността от инциденти е минимална. Възможни са следните видове аварии: при подготвителните и откривни работи; при сондиране;при товаро- разтоварните работи; при свличане на материал; при падане от височина; при снегонавяване, пожари; от ел. ток. Тези аварии са опасни за работещите на площадката, но рискът за околната среда е нищожен.

III. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Част от наличната картова информация е приложена, ако не е достатъчна в GOOGLE MAP - сателит, се вижда петното на кариерата на пътя между Симеоновград и с. Райново, терена, растителността, р. Марица и др. подробности в реално време.

  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Земята е собственост на Община Симеоновград. Водят се преговори за прехвърляне на вещните права на земята на „Инермат 27”ЕООД. По скица, издадена от поземлена комисия, предназначението на земята е дървопроизводителна площ. За да започне разработването на кариерата предстои да се смени предназначението на земята.

  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Концесионната площ и допълнително необходимата площ за пром. площадка и за насипища са отделени в имот 902025 от землището на Симеоновград. Една част от този имот е стара кариера / о/о 19 дка/, а останалата площ е с предназначение дървопроизводителна площ. Преобладават ниски храсти, треви и плевели и по- рядко- дръжкоцветен и летен дъб и габар. Няма растителни видове с консервационна значимост.

  1. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

Концесионна площ „Райново” не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в непосредствена близост до нея няма такива. Находището не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, но граничи със защитена зона „Река Марица” с код BG0000578, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. В района няма данни за находища на редки, защитени и лечебни видове. В границите на концесията няма регистрирани паметници на културата.

4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси-



След изземване на запасите от полезни изкопаеми ще се проведе рекултивация на терените- техническа и биологическа. С техническата рекултивация ще се създаде подобрен ландшафт . Котата на повърхността на рекултивираните терени остава по- ниска от околните, но това не създава условия за наводняване и заблатяване, поради по- ниската кота на старата карера от юг. Откосите на генералния борд на кариерата остават така както са оформени при експлоатацията, но това не създава условия за пропадане, свличане и плъзгане. С биологичната рекултивация се възстановява годността на земята за ползване. Създава се ново тревно покритие , което съответства на околното и дори, при добра поддръжка го превъзхожда. След затревяването има тригодишен период на грижи- торене, поливане и косене. След посяване на тревните смески растителната маса ще увеличи транспирацията и постепенно ще настъпи естествен влагообмен между почви, растителност и атмосфера. Не се очаква преовлажняване на почвите и не се налага проектиране на специални отводнителни системи. Постепенно в цялата зона на рекултивация ще настъпят благоприятни промени и за животинския свят.

  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие

(кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):



  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земе- ползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми-

При открития добив основните източници на замърсяване са взривните работи, работата на минната механизация, транспорта и трошачно- пресевните инсталации.

Като източник на акустично замърсяване се явява главно пробивната техника, трошачна- пресевната инсталация и тежката механизация. При нормална експлоатация на оборудването, нивото на звуково налягане няма да превиши санитарните норми. Очакванията са за територията на площадката 70 dB/A/, а на 20 м разстояние шумът е значителна по нисък от пределно- допустимите нива. Неблагоприятното влияние на шума може да се отрази на централната нервна и сърдечно- съдова система. Много рядко, при кумулация на ауралните ефекти, могат да се очакват промени в слухомия апарат- временни и постоянни.

Строителната механизация е източник на вибрации- общи и локални. Локалните вибрации оказват влияние на управляващите транспортните средства и те не представляват хигиенен интерес. Средната степен на превишаване на ПДН по виброскорост за общите вибрации на багери, булдозери, сонди и товарни автомобили е в диапазона от 1 до 4. Общите транспортно- технологични и транспортни вибрации са предимно в нискочестотната област и се характеризират с възможни увреди на опорно- двигателния апарат и вестибуларната функция.

Отделеният прах при експлоатацията на кариерата е грубодисперсен, основният му състав е аморфен силициев диоксид, т.е не е силикозоопасен и може в редки случаи при особени условия да доведе до прахови бронхити, поражения на лигавицата на горните дихателни пътища, очите и кожата.

Токсичните газове, отделяни при провеждане на взривните работи имат влияние, ако не се спазва „Правилника за безопасност на труда при взривни работи”

Отработените газове от транспортните средства ще имат незначително влияние, понеже се работи на открито и се създава възможност за отнасяне на газовите замърсители от въздушните течения. Задържане на тези замърсители може да настъпи при наличие на температурни инверсии, мъгли и безветрие, когато те ще се задържат по- дълго време във въздуха над работния участъкдримат аИмайки впредвид отдалечеността от населени места не се очаква нелагоприятно влияние върху здравето на хората.

Възможностите за производствен травматизъм са свързани с наличието на неправилни теренни форми, на места с изравнявания.

В схемата на производство на трошени фракции не се предвижда използването на води с промишлено значение. В находище Райново няма установени подземни води, водозагуби или други колектори на вода. Масива е сух, безводен. Водосборна артерия за цялата му площ са близките дерета, водите от които се вливат в Марица, минаваща на около 300 м. северно от находището.Естествени водопритоци в и около находището няма. Всички фактори показват, че експлоатацията на находището няма да доведе до замърсяване на повърхностни и подземни води, защото такива няма. Отпадъчен продукт при производството на фракции няма. Почвения слой е много тънък, почти липсва- 0,10- 0,15 м, почвите са необработваеми- Х категория. Изземването на полезните изкопаеми по кариерен метод води до промяна на ландшафта- тук терена ще се смъкне от кота +150 до ниво +129 на площ около 80 дка. Вписването на кариерата в околния релеф е свързано с рекултивация на терена. В площта на находището и в близост до него няма защитени обекти- вододайни зони, военни и граждански обекти

За работещите на обекта най- голямо значение за увреждане на здравето могат да имат неблагоприятните метеорологични условия и предпоставките за производствен травматизъм. Останалите установени фактори на работната среда имат второстепенно значение, при условие, че са взети всички мерки по охрана на труда, техника на безопасност, електрообезопасеност и се ползват личните предпазни средства, облекла, ръкавици и др.

  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Имайки впредвид местоположението на кариерата , околния релеф, преобладаващите въздушни маси, според експертите, правили екологичната обосновка на концесията, въздействието върху околната среда извън рамките на концесията е незначително. В периода на разработване и експлоатация влиянието върху защитените територии и зони е неутрално, като максималните концентрации на замърсителите са под ПДК.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)



Въздействието от шум, вибрации, газови замърсители и запрашаване е локално като териториален обхват, незначително като степен на въздействие, като продължителност- в рамките на раб. ден и без кумулативно въздействие. Нарушенията на ландшафта ще са локализирани върху малка площ, определена за разработване на кариерата. Въздействието може да се определи като временно, локално и значително. Въздействието върху ландшафта извън района на кариерата ще бъде незначително.

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.)



Кариера Райново е ситуирана върху част от среден хълм с полегати склонове в местността „Кайряка”, близо до р. Марица, на север. Концесионната площ попада извън 2 км санитарна зона около населените места, в случая- най близкото село е Райново,

на 2,3 км със 114 жители.

5. Вероятност на поява на въздействието



Със започване на разработването на кариерата започва и промяната на ландшафта, както и другите въздействия- шум, вибрации, запрашеност.

  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

През концесионния период, при спазване на заложената производствена програма в цялостния проект за добив, не се очаква нарастване на замърсяването на околната среда по отделните компоненти.

Ландшафта ще се промени значително, продължително и необратимо. В близост до находището няма други обекти и съоръжения, върху които изменената геоложка основа да окаже негативно влияние. Замърсяването с прах и вредни газове при добива на суровините е в посока, обратна на близките населени места. При сухо време е с териториален обхват на въздействието- локален, с краткотрайна продължителност и ниска честота. Поради безводието в района въздействието на концесията върху повърхностните и подземните води се определя като локално, незначително, дълготрайно и постоянно, като не се очаква кумулативно и комбинирано въздействие върху другите компоненти на околната среда. Не се очаква влияние на компонента отпадъци върху околната среда. Въздействието върху почвите е механично, свързано с добивните работи. Извън територията на обекта влиянието ще бъде незначително. Не се очаква замърсяване на съседните земи. Почвената покривка ще се възстанови след закриване на добивните дейности и при осъществяване на рекултивацията. Изменението на географските форми ще измени флората и фауната: ще ликвидира съществуващата зелена покривка, ще влоши жизнения уют за характерния животински свят, до момента на рекултивация.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда



Експлоатацията на кариера Райново няма да представлява потенциален риск за околната среда при спазване на цялостния и годишните работни проекти за добив, планът за рекултивация, план за действие при аварии и нормативните документи, свързани с опазване на земните недра и околната среда. Редовно оросяване с водоноска на пътищата в кариерата през сухия летен период; включване на оросителна система в района на трошачно- пресевната инсталация, ако това се налага, през сухия период; редовно събиране в контейнер на всички отпадъци при извършване на ремонтните работи или тези за задоволяване на личните нужди, като остатъци на храна, пластмасови и стъклени бутилки, найлонови торбички и др.; осигуряване на химическа тоалетна, като отпадните вещества се транспортират на регламентирано място; да не се допуска отклоняване на транспортните средства от пътя им или самоцелно изграждане на ремонтни площадки; недопускане на разливи на горивни и смазочни масла, а ако това се случи събирането им да става с дървесни трици, които се опаковат и предават на специализирана фирма за обезвреждане; да се спазва реда за усвояване на запасите съгласно годишните работни проекти.

  1. Трансграничен характер на въздействията.

Трансгранично влияние на находище Райново е изключено да се прояви.
Каталог: article images -> source -> syobshtenia
source -> Приложение №4 годишен план за паша за 2015 г. На община симеоновград
source -> П р о г р а м а за развитие на читалищната дейност в община симеоновград за 2013 год
source -> П р о г р а м а за развитие на читалищната дейност в община симеоновград за 2014 год. І. Въведение годишната програма
source -> О б щ и н с к а а д м и н и с т р а ц и я с и м е о н о в г р а д
source -> Списък на мери и пасища за индивидуално ползване в землището на гр. Симеоновград – екатте 47278
source -> Проект „Подкрепа за достоен живот" по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: bg 051PO001 0 9 „ Алтернативи"
source -> Списък на мери и пасища за индивидуално ползване в землището на гр. Симеоновград – екатте 47278
source -> Техническо задание за проектиране


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница