Проект: “Възстановяване на традиционни индустриални зони в Югоизточна Европа” (Revitalization of Traditional Areas in South – East Europe – ReTlnA) Работен пакет 3 „стратегии и изпълнение”



страница1/2
Дата28.10.2018
Размер0.54 Mb.
#103286
  1   2


Проект:

Възстановяване на традиционни индустриални зони в Югоизточна Европа”

(Revitalization of Traditional Areas in South – East Europe – ReTlnA)

Работен пакет 3 „стратегии и изпълнение”

Working package 3 “Strategies and IMPLEMENTATION”


Регионален казус –

град Перник и производствена зона „изток”
REGIONAL CASE STUDy

Pernik and INDUSTRIAL zone „pernik east”


Консултант:

Юлия Спиридонова


Февруари-март 2010 г.
РАЗДЕЛ A Обща информация за контекста

1. Политическа система

1.1 Административни нива на решения в процеса на съживяване


  • Решенията на кои равнища на управление (национални, регионални, местни) засягат района? По какъв йерархичен ред? Считате ли, че политическата обстановка в района е в полза на съживяването по отношение на идеите си, или има опозиция с отклоняващи идеи? Смятате ли, че сте в състояние да създадете положителна политическа подкрепа за вашите планове?

С водеща роля в процеса на цялостното социално-икономическо развитие и управление в община Перник, в т.ч. и конкретната индустриална зона, са органите на общинската администрация, които представляват изпълнителната власт на местно ниво. Според Конституцията на Република България общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление. Тя е юридическо лице, има самостоятелен бюджет и право на собственост, която използва в интерес на териториалната общност.

Органи на местното самоуправление и местната администрация в общината са Общинският съвет и Кметът на общината. Вземаните от съвета решения определят политиката за развитие на общината и решават местни проблеми, които не са от компетентността на други държавни органи. Кметът на общината се избира пряко от населението на общината по мажоритарната избирателна система. Той осъществява изпълнителната власт в общината и ръководи дейността на общинската администрация.

Собствената област на дейност на местните власти е законово регламентирана в ЗМСМА (чл.17) и обхваща правомощията и уреждането на всички въпроси от местно значение, които законът е предоставил в тяхна компетенция. В този смисъл голяма част от вземаните решения зависят от възможностите, които дава нормативната уредба, както и от инициативността и компетенцията на общинската администрация.

Много от решенията на местно ниво се вземат в тясна координация с представителите на държавната власт (секторни министерства, агенции и териториални звена), отчитайки техните разпоредби, политики и приоритети.

Ролята на държавата се състои най-вече в отпускане на целеви субсидии към бюджета на общината, който тя използва за развитие на приоритетните си дейности (инфраструктура, образование, здравеопазване и т.н), както и в подбора и изпълнението на редица големи проекти касаещи предимно различни инфраструктури (пътища, ВиК, околна среда и т.н). Към момента на територията на община Перник от страна на националната власт със значителна финансова подкрепа на ЕС се изпълняват следните големи проекти – изграждане на автомагистрала „Люлин” и регионално депо за отпадъци. Реализацията на тези и редица други проекти изпълнявани от местната власт ще допринесе за значително подобряване на социално-икономическото развитие и имиджа на общината.

Основният стратегически документ за развитие и управление на общината на местно ниво е Общинският план за развитие. Този документ интегрира в себе си вижданията, целите и приоритетите за развитие на общината за периода до 2013 година. В този план общината си поставя за задача да поощрява малкия бизнес и предприемачеството, да съдейства за изграждането на индустриални зони и паркове, да привлича инвестиции в нови и високотехнологични отрасли като фактори за растеж. Предвидени са и конкретни мерки и проекти за обновяване на съществуващите и изграждане на нова индустриална зона в гр. Перник.

Сред най-важните цели, които сегашното общинско ръководство си е поставило да реализира са проектите за обособяване на Индустриален парк в кв. „Караманица” и обновяване на Индустриална зона Перник - Изток. Местната власт е създала необходимите условия и вече е предприела конкретни стъпки за реализирането на тези проекти. Изпълнението на им ще спомогне за привличането на редица наши и чужди инвеститори и разкриването на нови работни места, което ще стабилизира местната икономика в условията на тежка икономическа криза.


  • Има ли частни заинтересовани страни или асоциации, които могът да бъдат фактор в развитието на вашия район? Какви начини на вземане на решения се използват в случай, за определяне на цели, методи и провеждане на съживяване на вашия район?

В условията на пазарна икономика частната инициатива и компетентност е от решаващо значение. „Стомана Индъстри” e предприятие с голямо значение за местната икономика, което налага съгласуваното изпълнение на частните и общинските приоритети, доколкото това е възможно. За реализацията на проекта за обновяване на индустриална зона Изток решаващо е желанието и намерението на общинската власт да възобнови имиджа на гр. Перник като привлекателно и сигурно място за живот и работа. С подкрепата на най-голямото предприятие в зоната „Стомана Индъстри” и опита на партньорите от ReTInA изпълнението на набелязаните цели е реално постижимо.

Най-често използваните методи при вземане на конкретни решения за социално-икономическо развитие в община Перник са тези на стратегическото планиране и прогнозиране, отчитайки инересите на всички заинтересовани страни. В зависимост от заложените цели се използват различни подходи за тяхната реализация чрез извършване на предпроектни проучвания, техническо проектиране, разнообразни анализи (финансови, правни, икономически, екологични и т.н), анкетни проучвания и др. Целта на всички тези подходи е да подпомогнат вземането на най-правилното и ефективно решение, което да допринесе за социално-икономическото съживяване на района.

Не бива да се подценява и демографският, производственият, интелектуален и предприемачески потенциал на местното население като фактор за развитие.

Местното самоуправление е най-близкото до гражданите ниво на демократично управление, то им позволява да участват в процеса на взимане на важни решения на местно равнище.



2. Икономическа система

2.1 Информация за текущите промени и стратегии в областта на националната икономика -

  • Моля, представете информация за текущите промени и стратегии в областта на националната икономика, които според Вас са от значение за разбиране на местните възможности и/или че може да се отрази на възможностите за реконструкция на района.

Основните стратегически документи касаещи икономическото развитие на страната са Националната стратегическа референтна рамка и свързаната с нея Оперативни програми за усвояване на средства от Структурните фондове и Кохезионния фонд. Конкретно за разглежданата тематика от значение са ОП „Регионално развитие” и ОП „Конкурентоспособност”.

В Националната стратегическа референтна рамка е записано, че развитието на индустриалните зони в България е важно условие за увеличаване на потенциала за развитие на регионите и създаване на възможности за дългосрочен устойчив регионален растеж и привличане на инвестиции в производства и услуги с по- висока добавена стойност. Тази дейност е в пълно съответствие със Стратегията за насърчаване на инвестициите като ще стъпи върху и доизгради мерките, които вече са предвидени в Закона за насърчаване на инвестициите. Този закон съдържа мерки за привличане на големи стратегически инвестиции в страната чрез осигуряване на по- бързо и ефективно административно обслужване за инвеститори, които влагат над 5 млн. евро, а в случай на инвестиции над 35млн. евро също така и възможност за получаване на безвъзмездна помощ за изграждане на необходимата техническа инфраструктура. Стратегическите елементи на политиката за индустриалните зони адресира следните идентифицирани факти:

1) Наличност на достатъчно (най-малко 10,000 кв.м.) земя с ясна общинска или

държавна собственост;

2) Достъп до индустриални парцели и свързаност с транспортната инфраструктура

(магистрали, първокласни пътища);

3) Близост до големите градове;

4) Възможности за включване към и развиване на техническата инфраструктура

(електричество, водоснабдяване, канализация, съобщения);

5) Чистота (от екологична гледна точка) на локацията;

6) Финансови гаранции;

7) Възможност за покриване на управленски и разходи и разходи по поддръжка;

8) Наличност на квалифицирана работна ръка на местния трудов пазар.

В община Перник тези цели са напълно приложими. Заради инвестиционната си програма от 300 млн. лева през 2008 г. „Стомана индъстри” получи сертификат за първи клас инвеститор, а съгласно Закона за насърчаване на инвестициите има право на държавно финансиране за изграждане на техническа инфраструктура публична собственост.

Целта на подкрепата в рамките на ОП „Конкурентоспособност” е да развие потенциала на българските предприятия за конкурентно и ефективно производство и бизнес, да допринесе за увеличаване на икономическия ефект и да подпомогне необходимите структурни промени с оглед постигането на устойчив напредък. За изпълнение на тези цели се предвижда подкрепа за развитие на производителността предимно на малките и средни предприятия, както и за развитие на иновациите и новите технологии и за подобряване на бизнес средата.

Независимо от постигнатият напредък, българските малки и средни предприятия изостават в редица области, а липсата на свободен ресурс за инвестиции в съвременни технологии и оборудване, необходимостта от постигане на съответствие с международно признати пазарни стандарти и изисквания за качество на продуктите, високата енергоемкост на производствения процес, ниската производителност на труда, както и ниското ниво на управленски способности се считат за най-съществените пречки пред развитието на българските малки и средни предприятия.



Оперативната програма "Регионално развитие" 2007-2013 г цели подобряване на социално-икономическите условия в регионите на страната. Тя включва широк набор от мерки, от инфраструктура до опазване на културното наследство, които отчитат както общите тенденции, така и спецификите на отделните населени места.

Целите на програмата се изпълняват чрез подпомагане на операции включени в пет приоритета. За община Перник много важна е подкрепата, която може да получи по следните приоритети на програмата:

Приоритетна ос 1: Устойчиво и интегрирано градско развитие

Приоритетна ос 2: Регионална и местна достъпност.



Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие” е насочена към широк кръг от интервенции с цел подобряване на конкурентоспособността на градовете и градските територии и по-специално  - осигуряване на условия за развитието на успешни и устойчиви градски райони, свързани помежду си, които създават възможности едни на други и на прилежащите им извънградски територии. 

В рамките на операция „Социална инфраструктура” ще се финансирате проекти, които ще осигурят подходяща и рентабилна образователна, здравна, социална и културна инфраструктура, съобразена с бъдещите нужди на населението в градските центрове и прилежащите им територии

В рамките на операция „Организация на икономическите дейности” ще се финансират проекти, които да улеснят интегрирането на инфраструктурни съоръжения и терени с цел развитие на бизнеса и привличане на нови инвестиции, по-специално:


  • Подобряване и реконструкция на съществуваща или изграждане на нова техническа инфраструктура, свързана с бизнеса (например комуникационни връзки, строителство/ реконструкция/ рехабилитация на улици или на малки участъци от местни пътища, осигуряващи достъп до и в индустриалните и бизнес зони, електроснабдяване, улично осветление, връзки към газоснабдителна, водоснабдителна и канализационна мрежа, поставяне на указателни знаци и табели до или в рамките на бизнес зоните и др);

  • Обновяване, рехабилитация, реконструкция и ремонт на съществуващи индустриални зони, незасегнати от екологични замърсявани;

Операция „Подобряване на физическата среда и превенция на риска” ще подкрепя проекти, които да доведат до повишаване качеството на живот и съответните екологични условия, включително предотвратяване на рискове, както и подобряване на физическата среда на градските центрове и агломерации като част от по-широкообхватната стратегия за социално и екологично възраждане.

Целта на приоритетната ос „Регионална и местна достъпност” е да се подобри достъпността и връзките в рамките на градските агломерационни ареали, между градските агломерационни ареали, техните периферии и съседните слабо урбанизирани райони.

Целта на операцията „Регионална и местна пътна инфраструктура” е насърчаване на достъпността, взаимосвързаността и сближаването вътре в регионите чрез подобряване и ремонт на регионални и местни пътища.

Целта на операцията „Информационна и комуникационна мрежа” е подкрепа за проекти за осигуряване на достъп до широколентова инфраструктура в прехода към информационно общество.



  • Има ли бюджетен план за финансиране на съживяване на вашия район? Колко силна е оценката ви за вашата възможност за постигане на необходимите промени в икономическото планиране във вашия район?

В началото на всяка година общинското ръководство изготвя инвестиционна програма за изпълнение на своите текущи приоритети и мерките заложени в ОПР на общината. Финансовите ресурси за изпълнение на предвидените програми и проекти общинската власт осигурява чрез средства от ежегодно приемания бюджет на общината. През последните няколко години бюджетът на община Перник непрекъснато се увеличава, като за периода 2007-2009 г. увеличението е почти двойно. Предвиденият за 2010 година бюджет отбелязва спад в унисон с икономическата криза. Положителното е, че въпреки този спад делът на собствените приходи в него се увеличава значително спрямо целевите субсидии през предходните години до 63%.

Друга сериозна възможност за финансиране, която местната власт използва все по-успешно, е безвъзмездната финасова подкрепа от страна на ЕС, предоставяна чрез множество програми и проекти. Към момента общината изпълнява 20 броя проекти, финансирани със средства на европейските фондове и програми, по-важните от които са посочени в точка четвърта, Текущи проекти.

Реализацията на тези (предимно инфраструктурни) и редица други проекти изпълнявани от местната власт, освен че допринася за подобряване нивото на социално-икономическото развитие, дава възможност на ръководството да насочи собствените си бюджетни средства към други приоритети и слабости на общината.

На този етап общинската администрация успява да финансира собственото си участие по многото изпълнявани проекти. Финансовите средства за това се осигуряват чрез собствени ресурси от бюджета на общината, заеми от различни национални фондове (фонд ФЛАГ, фонд „Енергийна ефективност”) и кредитни институции.

Натрупаният опит при изпълнение на всички спечелени проекти е сериозно предимство и показвa, че общинската администрация разполага със сериозен капацитет за изпълнение и управление на подобни проекти. За проекта за обновяване на индустриална зона Изток ще бъде изготвен детайлен бюджет и график за неговото изпълнение.

2.2 Местна рамка


  • Моля, опишете накратко местната икономическа среда (основни фирми и сектори, ролята на университетите и научните изследвания, човешки ресурси, последиците от сегашната криза, интелектуален капитал, склонност към новаторство, сегашните тенденции, раждане и смъртност на предприятия, и т.н.), ориентирана повече в дълбочина по въпроси, които могат да повлияят на района

През последните години местната икономика показва явни признаци на ръст и развитие по всички основни показатели (нетни приходи, продажби, заети лица, инвестиции и т.н). В условия на глобална икономическа криза, общината не може да остане встрани от негативните социални и икономически процеси. Настоящият анализ се базира на последните официални статистически данни, касаещи икономическото развитие на общината.

През 2008 година над 3500 икономически субекти в общината са реализирали нетни приходи от продажба в размер на 2,245,674 хил. лева и са произвели продукция за 1,919,610 хил.лева. Само за периода 2006-2008г. нетните приходи от продажби и произведената от предприятията в община Перник продукция бележат значително нарастване от над 50%. Особено голямо е увеличението на произведената в общината продукция – над 80%, което е още един положителен знак за развитието на пернишката икономика.

Въпреки бързото развитие на услугите индустрията остава основен двигател за икономиката на града. Перник е основният към момента център на черната металургия в България и традиционно развит енергиен район на страната. От икономическата ефективност на представителите на индустрията и подобряването на условията за тяхното развитие силно зависи и цялостното подобряване на стопанската ситуация, рефлектиращо върху ръста на доходите, заетостта и стандарта на живот на населението в общината като цяло.

Водещите фирми в общината също са представители на сектор индустрия и по-специално на промишлеността. Сред по-известните от тях са металургичните фирми „Стомана индъстри”АД (най-голямото металургично предприятие на страната), „Кльокнер Металснаб”АД, „Метал трейд 66”, „Колхида” АД, „Леми Трафо” АД, „Адомит” СД „Поли-Диас - Диловски, Дакова с-ие”, „Нефтошисти-97” ООД, “Козмос текстил” ООД, „Самарт 58”, „Еврометал” „Сигма-ИС” АД, „Тепро стил”, „Тепро Метал” ЕООД и др. Развитието на тези производства в голяма степен е базирано на местни суровини (метали и електроенергия) и в по-малка степен – на суровини от други части на страната и света, което в условията на криза е сериозно предимство.

Основните промишлени предприятия са съсредоточени в индустриалните зони на града. Именно поради това ревитализацията на производствените терени и традициите на Перник като стар индустриален център са оценени като едни от главните ресурси за икономическо развитие и привличане на нови инвестиции в общината.

Към момента на територията на общината има 2 /две/ производствени зони, от които Перник – Изток функционира, а Новата индустриална зона в момента е в процес на привличане на инвеститори и изграждане на довеждаща инфраструктура



Традиционно с водещо, структороопределящо значение за развитието на индустрията в общината е металургията. Към момента град Перник е основният център на черната металургия в страната, а главните представители на този отрасъл – „Стомана индъстри” АД, „Кльокнер Металснаб АД, „Метал трейд”66 и др. са съсредоточени именно в производствена зона Изток, което прави обновяването й още по необходимо.

Все по актуална е идеята за разкриване на Висше учебно заведение в гр. Перник - Европейски политехнически университет. Това би се отразило положително на нивото на образованост и квалификация на младото население в общината. Към момента делът на хората с висше образование в община Перник е 12 %. От учебната година 2010 – 2011 г. университета започва да осъществява дейността си.

Община Перник ще бъде съучредител при създаването на бъдещия университет, който ще предлага обучение по технически и природни науки. Очаква се още през предстоящата академична година университетът да приеме своите първи студенти. Разкриването на ВУЗ в гр. Перник освен, че ще подготвя висококвалифицирани кадри ще се отрази положително на цялостния имидж на града и района.

Най-засегнати от протичащата икономическа криза в момента са секторите на промишлеността и строителството. Най-видният показател за това е постоянно покачващата се макар и с бавни темпове безработица от 4,4% в края на 2007 до 7,9% в края на 2009.



  • Имате ли информация за стопански субекти извън района, които могат да ви подкрепят в процеса на съживяване на производствената зона?

Налице е ясно изразено търсене на напълно завършени индустриални зони, които могат да бъдат предложени на потенциалните инвеститори. Най-предпочитаните локации за промишлени производства са в рамките на 100 км от столичния град, както и в големите градове с индустриални традиции и налична работна сила, а също така и близо до магистрали и първокласни пътища с добра логистична обезпеченост.

Община Перник и по-специално град Перник имат редица предимства в съревнованието за привличане на инвестиции пред останалите градове в страната. Главното предимство за общината е географската й близост до столицата София (30 км), която ще стане още по-решаваща след изграждането на АМ ”Люлин”. Практически Перник е част от икономически най-развитият район на страната, където са съсредоточени основна част от инвестициите, високите технологии и човешките ресурси на страната.

Всичко това съчетано с претоварването и скъпите терени на столичния град дава все повече възможности за реално привличане на инвеститори и високотехнологични производства в община Перник, като граничеща със столицата голяма и бързоразвиваща се община.

Именно поради тези причини общинската власт трябва да насочи своите усилия към навременното изпълнение на проектите и популяризирането на бизнес възможностите, които предлага град Перник.



2.3 Местни данъчни политики за предприятията

През последните няколко години в България се намали данъчната тежест и се създадоха по-добри условия за финансиране на бизнеса и предприятията в страната чрез освобождаване на собствени и достъп до безвъзмездни външни финансови ресурси. Кредитният бум през последните години доведе до подобряване достъпа на малките и средните предприятия до банково кредитно финансиране. Въпреки това особено в условията на криза един от основните проблеми пред местните предприятия продължава да бъде достъпът до финансиране, който е затруднен поради отсъствие на кредитна история, непосилните обезпечения, сложни и дълги процедури, липсата на достатъчно опит и т.н.

Няма специфични данъчни облекчения и стимули за предприятията в общината.

3. ДЕМОГРАФИЯ И ПАЗАР НА ТРУДА

3.1 Демографски профил на града

С оглед на демографските си показатели общината попада в групата на големите общини в страната. В края на 2008 г. в община Перник живеят 96 744 души1, което я нарежда сред 10-те най-населени общини в България.



Населението на град Перник към същия период е 79 438 души, или 82,1% от населението на общината. От тях 10 440 души е броят на лицата под трудоспособна възраст, 52 808 в трудоспособна и 16 190 души над трудоспособна възраст (табл. 1).

Таблица 1 Структура на населението по основни възрастови групи - 2008 г.




Общо население

Под трудоспособна възраст

В трудоспособна възраст

Над трудоспособна възраст

Под трудоспособна възраст

В трудоспособна възраст

Над трудоспособна възраст

 

Брой

Структура - %

Град Перник

79438

10440

52808

16190

13,1

66,5

20,4

Община Перник

96744

12121

62574

22049

12,5

64,7

22,8

Област Перник

137449

16444

84144

36861

12,0

61,2

26,8

Р България

7606551

1099948

4805892

1700711

14,5

63,2

22,4

Източник: НСИ






















Възрастовата структура на град Перник е по-благоприятна сравнено със средните за страната и областта стойности, особено що се касае за дела на трудоспособното население. Сходна ситуация се наблюдава и в другите областни центрове и някои от средните градове в страната (Казанлък, Асеновград, Дупница, Горна Оряховица и др.). Концентрацията на население в трудоспособна възраст е обусловено от натрупването на работна сила.

Положително демографско явление е, че през последните години се забелязва увеличение на раждаемостта в общината, респ. в нейния център, което ще повиши за в бъдеще делът на населението под трудоспособна възраст въпреки застаряването на населението.



Фиг. 1



Над 65% от общото население на град Перник е в трудоспособна възраст (фиг.1). Влияние върху обхвата на трудоспособното население оказват както демографските параметри, така и законодателните промени в определянето на възрастовите граници на населението в трудоспособна възраст.

Населението над трудоспособна възраст през 2008 г. е 20,4% от цялото население на град Перник (средно за страната 22,3%), а делът на младите хора е 13,1%, което е над средното ниво за общината и областта, но под това за страната.

Влияние върху структурата на населението на града оказва както естественото възпроизводство, така също и нето-миграцията (табл. 2).



Таблица 2 Град Перник - Основни демографски процеси 2006-2008 г.

Родени

Умрели

Естествен прираст

Раждаемост

Смъртност

Естествен прираст

Заселени

изселени

Механичен прираст

брой



брой

2006 г.

651

1120

-469

8,1

13,9

-5,8

998

841

157

2007 г.

697

1107

-410

8,7

13,8

-5,1

1150

1601

-451

2008 г.

720

1112

-392

9,0

14,0

-4,9

991

888

103

Източник: НСИ

Фиг. 2

През 2008 г. в град Перник са родени 720 деца, като в сравнение с предходната 2007 г. те са с 0,3 на 1000 живородени повече. Формиралата се тенденция на слабо нарастване на раждаемостта е характерна и за страната, обусловена от повишаване на фертилността на родилните контингенти. Делът на родилните контингенти (25%) заедно с другите фактори от възпроизводствения процес е предпоставка за запазване на населението на града.

Миграцията на населението на гр. Перник се характеризира с колебливост, като през 2008 г. миграционното салдо е положително.

Перник се характеризира с високо образователно равнище на населението. Лицата с висше университетско образование са 8,2% от населението, с висше колежанско – 3,7%.



Фиг. 3

Най-голям е делът на населението със средно образование – 45,7%. С основно образование са 26,7%, а с начално и по-ниско – 15,1% (фиг. 3). Неграмотните лица са 0,4% (средно за страната 1,8%). По-високият образователен ценз на населението предоставя по-големи възможности за неговата реализация на пазара на труда.



3.2 Основни източници на заетост

  • Обща информация за пазара на труда, ръст на заетостта, безработицата, ниво на обучение на заети лица и равнище на образованието на безработните

Човешкият ресурс се превръща във все по-важен фактор за социално-икономическото развитие на дадена територия. Коефициентът на икономическа активност в община Перник е около 55%, което е над средното за България равнище от 53,2%. Прибавена към относително високият дял на трудоспособно население по-голямата икономическа активност на местното население е още един благоприятен фактор за устойчивото икономическо развитие на града и общината.

В края на 2008 г. броят на наетите в общината е около 20 400 души. Разпределението на наетите по сектори в община Перник лица през 2008 г. е следното: 55,3% са наети в индустрията, 43,1% в сектора на услугите и 1,6% в аграрния сектор. В структурата на заетостта не се наблюдават особени промени през последните години с изключение на нарастващия дял на индустрията, което още веднъж показва, че Перник е традиционен индустриален център.



Особено голям е делът на работещите в Преработващата промишленост – 32,5% от наетите лица. С най-голямо значение за икономиката и пазара на труда от подотраслите на промишлеността в община Перник продължава да бъде подсектор „Металургия и производство на метали” с около 1/3 от наетите в отрасъла. В подсектора оперират фирми със запазено място не само на родния, но и на международния пазар („Стомана индъстри” АД, „Кльокнер Металснаб” АД, „Метал трейд”66 и др.).

Таблица 3. Наети лица в икономиката на община Перник

 Отрасли


Наети лица (брой)







Селско, горско и рибно стопанство

626

Добивна промишленост

1516

Преработваща промишленост

9876

Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива

..

Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване

536

Строителство

3308

Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети

4751

Транспорт, складиране и пощи

1003

Хотелиерство и ресторантьорство

1113

Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения

153

Операции с недвижими имоти

208

Професионални дейности и научни изследвания

242

Административни и спомагателни дейности

1061

Образование

67

Хуманно здравеопазване и социална работа

1294

Култура, спорт и развлечения

76

Други дейности

169

Селско, горско и рибно стопанство

318

Добивна промишленост

1503

Преработваща промишленост

6627

Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива

..

Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване

..

Строителство

3172

Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети

3944

Транспорт, складиране и пощи

864

Хотелиерство и ресторантьорство

990

Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения

147

Операции с недвижими имоти

197

Професионални дейности и научни изследвания

236

Административни и спомагателни дейности

984

Образование

63

Хуманно здравеопазване и социална работа

1128

Култура, спорт и развлечения

75

Други дейности

158

Традиционно място в общинската икономика има машиностроенето, осигуряващо заетост в главните си предприятия

Подотраслите на леката промишленост - текстилна и хранително–вкусова промишленост също са традиционно добре развити в общината. Броят на наетите в тези производства е над 25% от наетите в промишлеността. Сред по-големите фирми от шивашката промишленост са „Демо” АД и „СУП–България” АД. По-известните представители на хранително–вкусова промишленост са предприятията „Мелбон” и „Зайо Байо”.

Със запазено място в икономическата структура на общината са и два взаимообвързани отрасъла - „Добивна промишленост” и „Енергетика” съответно с около 7% и 4% от наетите лица. Въпреки проблемите в тези отрасли продължават да оперират едни от най-големите пернишки предприятия като „Мини открит въгледобив” ЕАД, ТЕЦ “Република” и „Топлофикация Перник” ЕАД. Производството и преноса на топлинна енергия са с подчертано местно значение (топлофикация на по-голямата част от гр. Перник). За развитието на сектора енергетика допринесе и реализацията на големия инвестиционен проект „Рехабилитация на Топлофикация Перник ЕАД” (финансиран от Световна банка и държавния бюджет завършен през 2005 г.), чиито инвестиции достигнаха 13 млн. долара.

В отраслите “Търговия и ремонт” и “Строителство” са заети, съответно 19% и 16% от наетите лица. И в двата отрасъла се забелязва известно намаление на заетостта, което в голяма степен се дължи на икономическата криза.

Броят на заетите лица в индустриалната зона е около 3000 бр.

През 2009 г. в общината е регистрирана безработица от 5,17% средногодишно равнище (средно за страната 7,59%)2. Сравнено с предходните няколко години се отбелязва леко повишение (табл. 3, фиг. 4). На фона на финансово-икономическата криза и положението в други райони и общини в страната повишението не е особено голямо. В края на 2009 г. безработицата в общината е 7,02% (за страната 9,13%).



Таблица 3 Равнище на безработица, предлагане и търсене на трудовия пазар 2005-2009 г.

 

Иконом. активни лица

Регистр. безработни

Регистр. безр. до 29г. вкл. 

Регистр. безр. с регистр. > 1год. 

Брой безр. за 1 СРМ

Равнище

на безра-ботица



(ср.год.)

 

брой

брой

брой

%

брой

%

брой

%

 

2005 г.

Община Перник

50435

4819

1154

23,9

1864

38,7

20

9,55

Област Перник

67851

7109

1671

23,5

3136

44,1

18

10,48

Р България

3704336

424381

106890

25,2

237390

55,9

15

11,46

 

2006 г.

Община Перник

50435

3509

798

22,7

1531

43,6

20

6,96

Област Перник

67851

5649

1245

22,0

2842

50,3

22

8,32

Р България

3704336

356220

82031

23,0

203929

57,2

13

9,61

 

2007 г.

Община Перник

50435

2241

458

20,4

863

38,5

15

5,12

Област Перник

67851

4338

873

20,1

2056

47,4

16

6,39

Р България

3704336

286980

57883

20,2

165856

57,8

11

7,75

 

2008 г.

Община Перник

50435

2007

401

20,0

648

32,3

11

3,98

Област Перник

67851

3522

663

18,8

1378

39,1

12

5,19

Р България

3704336

233719

41657

17,8

115669

49,5

9

6,31

 

2009 г.

Община Перник

50435

2609

543

20,8

515

19,7

21

5,17

Област Перник

67851

4894

901

18,4

1021

20,9

22

7,21

Р България

3704336

280980

51335

18,3

79727

28,4

14

7,59

Източник: Агенцията по заетостта



















От регистрираните в края на 2009 година 3543 безработни лица 408 (11,5%) са с висше образование, 2165 (61,2%) са със средно образование и 970(36,3%) са хора с по-ниско образование. Това показва, че най-засегнати са хората със средно образование, които са тясно специализирани или лицата без определена специализация. Притеснителен е големият брой на безработните жени 2001 (56,5%) и липсата на достатъчно програми и възможности за преквалификация и обучение на безработните в общината лица.

Фиг. 4


Характерна за община Перник е изявената мобилност на работната сила към столицата София, което е следствие от географската близост до столицата и традиционните икономически връзки между двете общини.

4. ОСНОВНИ Текущи проекти

  • Опишете накратко текущите и планираните нови проекти / инвестициите (публични, частни и чуждестранни), които могат да повлияят върху района

През територията на общината преминават европейските транспортни коридори № 4 и № 8, чието значение ще се увеличи още повече с предстоящото изграждане на магистралите Люлин и Струма. Предвижда се въпреки закъснението по реализацията на АМ „Люлин” тя да бъде готова през 2011 г., а АМ „Струма” да влезе в експлоатация в края на 2013 или 2014г., което ще повиши още повече значението на транспортен коридор № 4 за местното икономическо развитие. През общината минава и участък от международната ж.п. линия по този коридор София-Перник-Кулата-Солун-Атина. В непосредствена близост преминава и пътят София – Скопие (коридор № 8). Всичко това заедно с близостта до столицата София и редица ГКПП на страната разкрива голям потенциал пред социално–икономическото развитие на общината и района.

Обновяването на инфраструктурата и градската среда, съчетано с подобряването на достъпността до и от столицата София ще повиши още повече инвестиционната привлекателност на община Перник. Наличието на големи индустриални територии с капацитет за развитие и модернизиране в град Перник, представляват ценен ресурс за икономическо развитие, който следва да се използва пълноценно в т.ч. и за привличането на нови инвестиции.



В процес на изпълнение на територията на община Перник са следните по-големи инфраструктурни проекти:

  • Канализация на гр. Перник –финансиран от Оперативна програма „Околна среда” 2007-2013 г.. Стойността на проекта е 33 561 592.58 лв. Обхваща изграждането на канализацията в кв. Калкас, кв. В.Левски и доизграждането на Главен колектор І. Разгънатата мрежа е в размер на 26 719 л.м..

  • Реконструкция на ул. „Владайско въстание”. Изпълнява се във връзка с ПМС №315 (2008 г.) изграждане на инфраструктура до инвеститори І-ви клас (този проект засяга зоната и фирмите в обхвата на проект „ReTIna”). Държавна помощ от над 8 млн. лева беше отпусната за развитие на инфраструктурата в индустриалната зона. Партньор по проекта е „Стомана Индъстри". етап на изпълнение ?

  • Изграждане на регионално депо за битови отпадъци „Тева” – 20 000 000 лв. финансиран от програма ИСПА.

  • Рехабилитация, реконструкция на път PER 1105 Дивотино – Люлин – Големо Бучино – проект на стойност 4 266 094 лв., финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013 г.”

  • Интегриран воден проект - Техническа помощ за подготовка на интегрирани водни мерки в Перник и Видин (подготовка на проект за подобряване на ВиК системата на гр. Перник за кандидатстване пред ОП Околна Среда) – стойност на проекта 29 000 000 лв.

  • Възможности за партньорства с бизнеса" е проект по Оперативна програма "Административен капацитет". Стойността му е 350 хил. евро.. Целта му е да повиши капацитета на трите общини Перник, Радомир и Кюстендил да реализират проекти за публично-частни партньорства в стратегически за тях сектори по възможно най-прозрачния за обществото и инвеститорите начин..

  • Проект за техническа помощ за изграждане на втори етап от регионалното депо за твърди битови отпадъци. Ще бъдат изработени технически документи за преработващи съоръжения и претоварни станции, включени във втория етап от строителството на регионалното сметище. Преди депонирането им твърдите битови отпадъци ще бъдат обработвани на територията на всяка от общините, които ще обслужва депото. Стойността на разработката е за 650 000 евро.

  • Рехабилитация на вътрешноградска магистрала – 3, 56 млн. лв.

  • Проект на община Перник цели превръщането на прочутата крепост "Кракра" в атрактивен туристически обект. Планът предвижда частична реконструкция на крепостната стена, който включва изграждане на амфитеатър, осигуряване на целогодишни условия за разкопки, направата на средновековни работилници и конна база.

  • От 2010 г. стартира проектът "InnoHubs" "Мрежа от градове в агломерацията на европейските столици" по оперативна програма за междурегионално сътрудничество INTERREG C IV. Той е насочен към насърчаване на малкия и среден бизнес. Основната цел на проекта е да се проучат и обменят добри практики за подкрепа и насърчаване на местното предприемачество и на иновативни малки и средни предприятия сред периферните градове на партньорите.Условието за участие в него е градовете партньори да се намират в близост до големи европейски столици.Тези градове, виждат в проекта нова възможност да се учат един от друг и да разширят тези нови знания дори извън настоящата мрежа от периферни градове, посочват от община Перник. Партньори в него са община Нака – Швеция, община Гетафале, Иновационен център Гетафале – Испания, община Беларуп – Дания, община Норт Даун – Северна Ирландия, община Лоурес – Португалия и община Перник.

Очаква се повечето от тези проекти да бъдат изпълнени през селедващите 2 години.

Сериозни средства от различни национални („Красива България”, Социално-инвестиционен фонд и др.) и собствени програми се влагат за подобряване на образователната, културната, социалната и спортната база на града.

Особен интерес във връзка с проекта за обновяване на индустриалната зона предизвиква проектът за реконструкция на ул. „Владайско въстание”, която е основната пътна артерия за и от зоната. Проект за реконструкция и разширение на пътната и ВиК инфраструктура на шосето, което преди много години беше и главния път на перничани към столицата. Дължината на трасето, което ще бъде реконструирано, е 2200 м. То започва от разклона на извънградската магистрала към „Стомана Индъстри" и излиза на главен път Е-79 - там, където трябва да се изгради триетажен пътен възел от магистрала „Люлин". Партньор по проекта е „Стомана Индъстри".

Този проект е и важна стъпка към реализация на проекта за обновяване на индустриална зона Изток. Общината вече е предприела стъпки да урегулира изцяло зоната, чрез изработване на ПУП до края на годината, а след това ще се пристъпи и към съвместно изграждане с предприятията от зоната на Бизнес център, който да поддържат и експлоатират. Това е и един от инструментите за по-бързо справяне с финансово-икономичеката криза, която се усеща особенно силно от индустриалния сектор.

Като пример за изпълнение на политиката си за икономическо развитие и съживяване на района община Перник е обособила площ от 350 дка за нова индустриална зона в кв. Караманица. С помоща на проект, финансиран от програма PHARE до зоната е изградена пътна инфраструктура. Очаква се към така обособения терен да има сериозен инвеститорски интерес. В момента се разработва парцеларен план. Предстои разиграване на процедури за усвояване на площите на зоната и привличане на български и чуждестранни инвеститори.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница