Проект за възпитателна работа в мултикултурна среда в една от училищните степени



Дата03.01.2022
Размер15.27 Kb.
#112821
Проект за възпитателна работа в мултикултурна среда в една от училищните степени

Проект за възпитателна работа в мултикултурна среда в една от училищните степени
Работата в мултикултурна среда е деликатна и изисква знания и методи за работа в такава среда. В България най-характерен представител за друг етнос в българското общество е ромската общност. Има много стереотипи свързани с даденото общество. За съжаление повечето от тях са верни и се забелязват в ежедневието ни. Наивно е да се смята, че може да се повлияе на цялото общество наведнъж и то та бъде приобщено да спазва законите и нормите на държавата и обществото ни. За да има влияние върху мисленето и действията им, трябва да се започне от детска ранна възраст. За целта се изисква да има съвместна работа училище-родители-държава.

Масово се говори за интеграция на ромите в българските училища. Реално погледнато, ако говорим само за интеграция, би означавало ромите директно да бъдат включени в български класове, където би се породила токсична обстановка от неразбирателство, разминавания в знанията и участието в час. За да има разбиране и уважение, смятам, че трябва да има едно ранно приобщаване на ромите в нашите среди. Започвайки още от предучилищна възраст.

Първият етап е привличане и приобщаване на ромската общественост за активно участие в училището и спазването на правилата. По мое мнение трябва първоначално да се обърне внимание на по-малките, предучилищна възраст 6г. За ефективна работа с тях, групите трябва да са малки 8-10 деца, да бъдат обучени на букви, цифри, норми на поведение, да имат време за създаване на изкуство. В същия етап трябва да има много комуникация с родителите, те трябва активно да участват в превъзпитанието на децата им, също и в тяхното собствено. Ще се изисква работа със специализирани педагози, които да разбират спецификата на дейността. Участието на психолог и логопед също би била полезна.

Вторият етап е свързан с приобщаването им в българска среда. Според това как върви началното им обучение може да се вземе решение дали да бъдат включени в класовете вторият учебен срок на предучилищната възраст или в първи клас. През цялото време, вниманието им трябва да бъде ангажирано – в училищни празници, конкурси, извънкласни дейности в школи.

Трети етап. При разбиране на важността на тази инициатива от страна на родители, преподаватели и ученици, се предвижда добра работа на учениците в мултикултурна среда.

Приобщаването на ромите в българска среда означава постепенното им включване в български класове и правилната им подготовка за целта. От друга страна трябва да се обърне и внимание на българчетата за приемането и разбирането им с други етноси.



Друго, което предлагам в началното образование е по време на следобедните занятия и занималнята, да им отделен час, където да се включват само ромите , където да обсъждат развитието и нуждите си.
Светлана Георгиева; 4 курс; 13група; ф.№ 832362

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница