Програма "Административен капацитет" Проект: "Ефективно партньорство и диалог на нпо с държавната и местна власт"



Дата10.07.2017
Размер208.76 Kb.
#25454
ТипПрограма


Европейски съюз






Оперативна програма
“Административен капацитет”




Проект: ”Ефективно партньорство и диалог на НПО с държавната и местна власт”

на Шуменската търговско промишлена палата
I. ПРОГРАМА „Придобиване на знания и умения за работа в партньорство”
Въведение в модулната учебна програма
Присъединяването на България към ЕС отправя нови предизвикателства във всички области на социалното управление. То е и актуалното предизвикателство пред управлението на всички нива в обществения и гражданския сектори и пред техните субекти. Бавното и трудно формиране на гражданския сектор и на формите за гражданско участие са предпоставени от редица законови и административни разпоредби. Неправителствените организации трудно намират общ език с административните органи за управление. Все още те се приемат по-често като конкуренти, а не като партньори от общинските и областните администрации. Това налага промяна на подхода на гражданските организации и разработване на специфични политики за партньорство, които да бъдат разбрани и приети от местните власти.

Обучението по тази програма ще бъде гъвкаво и ще се реализира, чрез различни, но равнопостaвени видове – формално, неформално и информално, ще бъде мобилно и свързано с актуалните нужди и потребности на участниците, представители на различни неправителствени организации от област Шумен.

Разработването на настоящата модулна програма ще постави начало за развитие на система за подготовка и квалификация. Тематика, включена в съдържанието e съобразена с основните акценти в политиката на Оперативна програма „Административен капацитет”, Бюджетна линия-BG051PO002/08/2.3-02, приоритет: „Укрепване структурите на гражданското общество”.
Принципи за разработване на програмата
1. Научност, обективност – в разработеното учебно съдържание, принципът изисква да са включени обективни факти и научно обосновани постановки и тълкувания, съобразени с принципните положения на теориите за работа в условията на гражданско общество, съответно изграждането на учебното съдържание да се осъществи в съответствие с научно обоснованите андрагогически изисквания.

2. Актуалност и приоритетност – включената в съдържанието на модулите тематика да бъде съвременнa и да обхваща основни акценти на политиката на Оперативна програма „Административен капацитет”, Бюджетна линия-BG051PO002/08/2.3-02, приоритет: „Укрепване структурите на гражданското общество” в съответните научно-практически области. Съдържанието да отразява промените в законово-нормативната база, институционалната рамка, организацията, управлението, стратегиите и т.н.

3. Изчерпателност, комплексност – съдържанието да обхваща холистично проблематиката и да създава основа за развитие на цялостна мениджърска компетентност. В тази връзка се очаква в съдържанието да се включат компоненти, осигуряващи не само подготвеност, но и допринасящи за развитие на мотивация, управленска пригодност и способстващи за прилагане на уменията и компетентностите в практически условия.

4. Съвместимост и сравнимост – разработените модули и модулни учебни елементи да имат еднаква структура и формат, за да се използват като основа за съставяне на модулни програми и да бъдат използвани успоредно или последователно, съобразно условията и потребностите на обучението.

5. Гъвкавост, модулност – разработените модули да могат да се включват в състава на по-разширени или по-стеснени учебни програми, в зависимост от потребностите на целевата група и на отделните обучавани.

6. Практическа насоченост и конкретност - разработеното съдържание да бъде свързано с решаването на реални проблеми и да предоставя необходимото ноу – хау. Очаква се съдържанието да насочва и към развитие на оригинални идеи за решаването на специфични проблеми или на общи проблеми в специфични условия.

7. Ориентираност към Европейските измерения в областта на публично-частните партньорства – принципът се разглежда в два основни аспекта както следва:

а) проблематиката на модулите да изчерпва националния контекст и да го прави съвместим с контекста на другите държави – членове на Европейския съюз;

б) разработеното учебно съдържание да бъде съобразено с визията за създаване на общоевропейско пространство, с последните постижения в тази насока, включително сближаването на националните законодателства.
Цел и задачи на обучението
Целта и задачите на обучението се определят въз основа техническото задание по проекта и анализа на резултатите от проведеното анкетно проучване за потребностите от обучение на неправителствените организации, включени в него.

Основната цел на обучението е: да се придобият познания, умения и компетенции за работа в неправителствения сектор на местно ниво.

Основните задачи са:


  1. да се дадат базисни познания за законодателството, свързано с работата на неправителствения сектор, както по отношение юридическите норми, а така също по отношение на финансирането;

  2. да са дадат познания и да се формират умения за участие на НПО в разработването на общински планове за развитие и други стратегически документи;

  3. да се формира специфична мотивация за работа в партньорство и да усъвършенстват технологиите за прилагане на уменията и компетентностите в хода на практическата дейност в областта на публично-частните партньорство;

  4. да се усъвършенстват уменията свързани с разработването и управлението на проекти с местно значение в пъртньорство с общинските власти;

  5. да се натрупа необходимия минимален опит и да се отработят умения за правене на анализи на възможностите и бариерите, които изникват при практическото взаимодействие между НПО и местната власт.


Анотация:
Учебната програма се конструира в три модула. Тяхното реализиране е провокирано от необходимостта за прилагане на нови форми на финансиране, изпълнение и управление на инвестиционни проекти и нуждата от представяне на насоките на държавната политика по отношение на новите аспекти на партньорство между публичния и частния сектор на национално и местно равнище. Както публичният, а така също и частният сектори притежават своите предимства при реализацията на инвестиционни проекти. Проектите, в които те се обединяват комбинират тези предимства. Желанието за обединяването на ресурсите и уменията в името на обща, взаимноизгодна цел е първото и задължително изискване за стартирането на едно успешно партньорство.

Включването на неправителствени организации в правенето и изпълнението на общински политики и реалзирането на общи проекти дават реални възможности за прилагане на по-ефективни решения за инвестиране при ограничените възможности на общинските бюджети. Чрез включването на неправителствения сектор се постигат по-високи стандарти и по-добро качество на предоставяните публични услуги без това да води до повишаване на бюджетните разходи.

От друга страна това дава възможност за преодоляване на съществуващите ограничения върху консолидирания бюджет, налагани от строгата фискална политика на Европейския съюз.

Едно от основните условия за успешната реализация на проектите, продукт на публично-частни партньорства е засиления диалог между държавната и местната власт от една страна и на гражданския сектор от друга още на най-ранен етап на подготовка на проектната дейност. Този диалог трябва да се основава на принципите на прозрачността, взаимното зачитане на интересите и доверието.

При публично-частните партньорство не става дума просто за изграждане на обект срещу договорено възнаграждение. Частният сектор получава правото и задължението да предоставя на българските граждани качествена услуга за продължителен период от време.

При ПЧП рисковете по проекта се споделят между публичния и частния сектор. Това изисква и от двете страни да осъзнаят и приемат, че успехите или провалите са общи.



Методология на работа по модулната учебна програма
В съответствие с андрагогическия подход за обучението на възрастни, работата по реализирането на учебната програмата се основава на предварително проучване на очакванията и потребностите на обучаемите, диагностика на техните знания и умения в конкретната област, затруднения и постижения при използване на проектния подход в сферата на публично-частните партньорство.

Учебното съдържание е обособено в три модула всеки, от които в обем от 16 часа, който ще се реализира в рамките на един работен ден. Проблематиката е разгледана в логически последователен ред. Представянето на темите е предвидено да става с помощта на мултимедийни презентации и изполването на интерактивни методи. Като се има предвид, че възрастните учат най-добре в група, в която обменят опит и споделят проблеми, се предпоставя в по-голямата част от учебното време те да решават практически задачи.

Дискусиите и проблемно ориентираното обучение са ключови методологически предпоставки.
Съдържание на модулната учебна програма
1. Модул: „Форми на гражданско участие”


тема

цел и задачи

знания, умения и компетенции

мотивация

1. Законода-телството в неправи-телствения сектор

Основната цел на работата е участниците да придобият не само знания, свързани с нормативната база регулираща регистрирането и функционирането на нестопанските организации, но и да придобият умения за регистриране и управление на такива неправителствени организации.

Задачи:

1. Да се запознаят участниците със закона за юридическите лица с нестопанска цел.

2. Да са насочи вниманието към спецификата в нормативното регулиране на различни неправителствени организации – фондации и сдружения.

3. Да се разгледат основните програми на Европейския съюз, позволяващи участие на български неправителствени организации в проекти.



юридически знания, познания в областта на европейските програми и местните планове

Създаване на позитивна нагласа към работата в неправителствения сектор;

Повишаване на самочувствието на основата на доброто познаване на нормативната уредба и възможностите за работа в областта на гражданското участие.





2. Финансира-на на НПО и модели за участие

Основната цел е запознаване с механизмите за финансиране на НПО и финансовата отчетност.

Задачи:

1. Запознаване с текущи национални, европейски и международни програми.

2. Представяне на възможностите за финансиране и спонсориране на дейността на НПО.

3. Знания за потребностите и нагласите за даряване на индивидуални и корпоративни дарители.





Знания за основните механизми на финансиране.

Умения за търсене и намиране на актуална информация от Интернет за текущи програми и покани за проекти, които могат да се подготвят и реализират от НПО.

Формирани умения за провеждане на дарителска кампания.

Формирани умения за провеждане на благотвори-телни акции.

Формирани умения за избор на модел за участие в проектни дейности.


Формиране на адекватна самооценка относно възможностите за анализ на средата и проектната готовност на собствената НПО.

Формиране на нагласи за търсене на финансиране по пътя на дарителството.




2. Модул: „Планиране на местното развитие”


тема

цел и задачи

знания, умения и компетенции

мотивация

1.Участие на НПО при разработване на общински планове за развитие и други стратегически документи на местно ниво.

Основната цел е запознаване с технологията на работа по разработване на общински планове за развитие.

Задачи:

  1. Запознаване със същността на местното развитие, основните цели, принципи, които се спазват в процеса на планиране.

  2. Запознаване с технологията и методите за изготвяне на анализ и оценка на местното развитие.

  3. Запознаване с нормативната основа за разработване на общинските планове за развитие

  4. Запознаване със същостта на планирането, организацията, методите и техниките за разработване на планове за развитие

Знания за технологията на планирането;

Умения за изготвяне на анализ;

Умания за изготвяне на оценка;

Умения за разработване на план за местно развитите




Повишаване на самочувствието на основата на доброто познаване на технологията на планирането и възможностите за участие във формулирането на стратегически документи.

2. Организиране на фокус-групи и на форум-процеси за участие в планиране на местно ниво

Основна цел: овладяване на технологии за организиране на консултативни групи и изграждане на партньорски групи.

Задачи:

1. Запознаване с методите и техниките за участие при формулиране на цели и приоритети в плановете за местно развитие.

2. Овладяване на практически умения за провеждане на консултативен процес.


Знания и умения за конструиране на фокус-група;

Формиране на компетентности за конструиране на местни политики за развитие.

Практически умения за провеждане на консултативни дейности.

Комуникационни умения за организиране и реализиране на ефективни информационни кампании.



Подобрена вътрешнооргани-зационна култура за работа както в самата неправителствена организация, а така също и за работа в партньорство.

Разгръщане на умения за саморефлексия и оценяване на готовността да се ръководи фокус-група.

Повишаване на самочувствието относно способността да се участва в процеси на конструиране на политики.




3. Модул: „Работа в партньорство с адиминистрацията”


тема

цел и задачи

знания, умения и компетенции

мотивация

1. Участие на НПО в разработване на механизми за публично-частни партньорства. Законодателна база.

Основна цел: запознаване с работата по публично-частни партньорства

Задачи:

1. Запознаване с

дефинициите за публично-частно партньорство.

2. Запознаване със законовата рамка на публично-частните партньорства у нас.

3. Обосноване на ползите от публично-частни партньорства.

4. Представяне на модели за участие на партньорите.

5. Запознаване с функциите на партньорите.

6. Запознаване с видовете и типовете публично-частни партньорства.



Знания за същността и видовете публично-частни партньорства;

Познания за законовата уредба на тази дейност;

Умения за разпознаване на типовете и видовете партньорства;


Повишено самочувствие основаващото се на познания и компетентности


2. Механизми за участие на НПО в разработване на местни политики.

Основна цел:

Запознаване с политиките за стратегическо управление.



Задачи:

1. Запознаване с методите и техниките за участие при формулиране на политики за местно развитие.

3. Запознаване с механизмите за информиране и популязиране на местните политики.


Знания от областта на стратегическото планиране на политики на местно ниво;

Умения за използване на различни техники и методи за анализ;

Умения за реализиране на информационни кампании;


Подобрена проектна готовност за участие, базираща се на познаването на моделите и механизмите.


3. Изграждане на партньорство за разработване на проекти от местно значение.

Основна цел:

Запознаване с процеса на изграждане на партньорство.



Задачи:

1. Запознаване с технологията на работата по трите фази:

*Фаза на планиране и разработване на стратегия (Фаза 1)

*Фаза на възлагане на обществена поръчка (Фаза 2)

*Фаза на договаряне и текущо изпълнение и управление (Фаза 3)

2. Запознаване с финансовите инструменти и модели на финансиране на ПЧП.



Знания за фазите и умания за анализ на процесите;

Практически умения за разработване на проект;

Умения за финансово обезпечаване на публично-частните партньорства.

Формиране на умения за оценяване на ползите от проектните интервенции в публичната сфера.



Разгръщане на умения за саморефлексия и оценяване на готовността да се ръководи проект;

Изграждане на самочувствие свързано с подготвеността да се управляват ресурсите по време на изпълнението на проекта.





Технологичен модел на процеса на обучение



Форми на обучение

Лекции, семинари, практически занятия

Методи на обучение


Интерактивни методи като SWOT-анализ, мозъчни карти (майнд-мапинг), различни дискусии, учене по двойки, брейстроминг, брейнрайтинг, работа в екип, игри, ситуационни методи – казуси, инциденти и ролеви игри и др.

Технически средства на обучението

Персонални компютри с осигурен достъп до Интернет; лаптоп и мултимедиен проектор; флипчарт, маркери, разноцветни картони.

Пакет раздавателни материали за обучаваните

Мултимедийни презентации на електронен носител;

Закон за юридическите лица с нестопанска цел;

Закон за концесиите;

Работни листи;

Въпросник за диагностика на мотивацията за участие;

Карта за обратна връзка и др.



Форми за проверка и оценка на знания и умения

1. Диагностичен инструментариум за личната мотивация за участие в обучението по програмата.

2. Карта за обратна връзка за оценяване на постигнатите резултати и удовлетвореност от качеството на работата.





Очаквани резултати от обучението:

1.Общи резултати – профил на знания, умения и компетенции

Участниците в обучението по модулната учебна програма „Придобиване на знания и умения за работа в партньорство” в резултат от обучението ще получат нови знания и умения за работа в партньорство.

Ще придобият практически умения за разработване на различни видове общински планове, стратегии, политики и проекти. Ще получат теоретични знания и ще усвоят практически умения да управляват съвместни проекти и да участват ефективно в тях.

Ще натрупат опит от работа в екип по проект и ще повишат мотивацията си за бъдещата работа в същата посока.


2.Специфични резултати по отношение на практическата приложимост на наученот.

Основният акцент в работата по време на обучението пада върху практическата полза от усвоеното и отработеното по време на занятията.

Участниците ще бъдат в състояние не само да идентифицират нуждите и проблемите, но и да очертаят стратегии за тяхното решаване, планове и програми за работа на местно ниво, които могат да намерят своето практическо решение, чрез добре подготвени и успешно управлявани проекти.

Ще работят практически в Интернет, за да усъвършенстват умения си за откриване на информация за текущи национални, европейски и световни програми и донори за кандидатстване и реализиране на проекти.

Те ще владеят компетенции за иницииране, конструиране и реализиране на различни съвместни проект

Планиран график на обучението


часове

теми

форма на обучение

методи на обучение

2 часа

Законода-телството в неправи-телствения сектор

Лекция

Лекция + мултимедийна презентация

14 часа

Финансиране на НПО и модели за участие

Лекция

Практическо занятие



Кратко въведение+мултимедийна презентация;

Групова работа;

брейнсторминг;

Работа в Интернет.



8 часа

Участие на НПО при разработване на общински планове за развитие и други стратегически документи на местно ниво.

Практическо занятие

Кратко въведение+мултимедийна презентация

SWOT – анализ,

Групова дискусия;

упражнение; брейнсторминг;

брейнрайтинг

8 часа


Организиране на фокус-групи и на форум- процеси за участие в планиране на местно ниво

Практическо занятие

Групова дискусия; мултимедийна презентация; казуси, ролеви игри,

работа в екип;

подготовка на прес-лист.


2 часа

Участие на НПО в разработване на механизми за публично-частни партньорства. Законод. база.

Лекция

Практически занятия



Лекция + мултимедийна презентация

6 часа

Механизми за участие на НПО в разработване на местни политики.

Практическо занятие

мултимедийна презентация; SWOT – анализ,

Ролева игра, казус, инцидент, брейсторминг,



8 часа

Изграждане на партньорство за разработване на проекти от местно значение.

Практическо занятие

Кратко въведение+мултимедийна презентация;

Групова работа; брейнсторминг, брейнрайтинг; мейнмайпинг,

Деск анализ, PEST анализ, SWOT анализ, „Вент диаграма”; „Матрица на интересите, Дърво на целите, Гант диаграма,

създаване на модел за дарителска акция;




Литература:


  1. Закон за юридическите лица с нестопанска цел. ДВ

  2. Закон за концесиите.ДВ

  3. Андреев, О. Мениджмънт на проекти. С., 2006

  4. Ансофф, И. Стратегическое управление. М., Экономика, 1989.

  5. Боева, Б. Бизнес и управление на проекти, С., Век 22, 1992.

  6. Бъртън. С., Н. Майкъл. Управление на проекти. Практическо ръководство. С. 1992

  7. Гиитанжали, Ар., Б. Айзавами, Н. Панди. Професионални проекти. С., Duo Desing, 2003.

  8. Димитрова, Д. Разработване и управление на проекти. Кюстендил, 2003.

  9. Дракър, П. Мениджмънт в следващото общество. С., Класика и стил, 2006.

  10. Йорданова-Петкова, Е., Е. Пенкова, Ц. Панталеев, Ана-Мария Тотоманова, Управление на проекти. Поредица „Съвременни читалища”, С., 2003

  11. Каплан, Р., Д. Нортън, Балансирана система от показатели, С. 2005.

  12. Каплан, Р., Д. Нортън, Стратегически карти, С, 2005.

  13. Луканов, К., Управление на инвестиционните проекти. Пловдив, Призма, 2001.

  14. Наръчник управление на проекти. ФРМС, С., 2002

  15. Николаева, С.Социалната работа по проект. С., Аскони издат, 2001.

  16. Павлов, П. Научно-приложни методи и средства за разработване и управление на проекти в публичния сектор. С., Призма, 1998.

  17. Павлов, П., Л. Павлова. Експертно-аналитични методи в управлението на публични проекти, Варна, Унив. изд. Варненски свободен унив., 2003.

  18. Планиране на проекти. Материали от обучение по програма: Укрепване капацитета на български нестопансти организации, работещи с млади хора / Здравко Здравков, Десислава Илиева, Людмила Атанасова / Фондация „Организационна подкрепа”, Фондация ”Помощ за благотворителност в България” / София, 2005.

  19. Семерджиев, Ц., Стратегия: Среда, ресурси, способности, планиране, Класика и Стил. София, 2007.

  20. Таррагор Ф., М. Мирчев, Г. Шереметов, Стратегическо управление, Стопанство, С. 1999.

  21. Тоцева, Я., П. Кожухарова. Разработване и управление на образователни проекти. София, Сиела, 2008

  22. Укрепване на публично-частните партньорства при формулиране на политика за регионално развитие. Лекционни материали. Европейски институт. С., 2004

  23. Управление на цикъла на проекта. Наръчник. // Европейска комисия. Служба „Европейски помощи”. Съставители: Шопова, Б., Х. Ковачева С. Фондация за реформа в местното самоуправление. 2002.

  24. Христов, Ст. Стратегически мениджмънт. С., УИ «Стопанство», 2000.

  25. Ченгелова, Ем. Фокус групите: изследователски проблеми и решения // Социологически проблеми // 3-4, 2004.

  26. Brown, Dan. Competitive Analysis.Published on August 21, 2006

  27. Edwards A.W. Cogwheels of the Mind: the story of Venn diagrams, Johns Hopkins University Press, Baltimore and London, 2004

  28. Freeman, R., Astakeholder Approach. Strategic Management, 1984

  29. Govern, M., et ol., A practical guide to Enterprise Architecture. Prentice Hall, New Jersey, 2004.

  30. Hussey, D., Corporate planning: Theory and practice, 1984

  31. Pearce, P., R. Robinson. Competitive Strategy, 1991

  32. Rowe, A. R., Mason, K., K. Dikel, R. Man, R. Mockler. Strategic Manegemant, B. 1994.

  33. Roberts Foundation: www.redf.org

  34. Yale School of Management & Goldman Sachs: www.venture.yale.edu

  35. Northland Institute: www.northlandinst.org

  36. Social Enterprise Alliance: www.se-alliance.org

  37. Virtue Ventures: www.virtueventures.com

  38. NESST: www.nesst.org

  39. Small Enterprise Education Promotion Network: www.seepnetwork.org


Диагностичен инструментариум за личната мотивация за участие

Трите имена




Организация, от която се участва




Заемана позиция в организацията




Друга квалификация по темата на обучението (ако има такава)



Мотивация

за участие в обучението (опишете защо бихте искали да участвате и какви са Вашите очаквания за реализация след неговото приключване)





Инструкция: По-долу е дадена таблица с 10 въпроса. Прочетете най-напред въпроса в заглавния ред и го отнесете към всяко едно от съжденията в първата колона. Дайте отговора си като заградите едно число от 0 до 10 на съответната скала в срещуположната колона. Така направете за всичките 10 точки.

• 0 - означава “в никаква степен”;

• 10 - означава “в най-голяма степен”;

• междинните числа означават междинни стойности.

Бъдете максимално откровени!





В каква степен за Вас е важно обучението да осигурява:

Оценка

1

Задоволяване на интересите Ви.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2

Теоретични знания за работата в партньорство.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3

Практически умения за работата в партньорство.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4

Безплатно обучение.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5

Подходящ социален престиж на организацията, за която работя.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6

Контакти с подготвени специалисти - обучители.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7

Възможност за професионално развитие и израстване.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8

Контакт с единомишленици.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9

Възможности за повишаване на самочувствието.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10

Обратна информация за възможностите Ви.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Анкетен лист за обратна връзка

В резултат на това обучение:



Трите важни неща, които научих са:

Две идеи, които ще споделя с колегите си са:


Едно действие, което незабавно ще извърша е:


Уважаеми участници,

А. Прочетете твърдения 1-5, в които се изразяват различни мнения за Вашето обучение. Преценете в каква степен сте съгласни или не с всяко едно от тях и оградете цифрата, която най – точно отразява Вашата гледна точка.

Анкетата е анонимна. Моля, попълнете данните лично.

Благодарим Ви за участието.

  1. не съм съгласен 2. донякъде 3. напълно съм съгласен






критерии

не съм съгласен

донякъде

напълно съм съгласен

1

Обучението осигурява актуални и полезни за практиката знания и съдейства за формиране на умения и компетентности за работа в сферата на ПЧП

1

2

3

2

В обучението се използват визуални средства за онагледяване и интерактивни методи

1

2

3

3

Обучителите създават условия за активно участие

1

2

3

4

Обучителите търсят обратна връзка за разбирането и осмислянето на преподадения материал

1

2

3

5

Обучителите са коректни и толерантни в отношението си към участниците.

1

2

3


Б. Коментари, предложения и препоръки:
Изготвил:

доц. д-р Янка Тоцева
Каталог: attachments -> discussions
attachments -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
attachments -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
attachments -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
attachments -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега
attachments -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
attachments -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
attachments -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
attachments -> Община пирдоп – софийска област 2070 град Пирдоп, площад „Тодор Влайков”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница