Програма „Хоризонт"



Дата10.02.2018
Размер104.32 Kb.
#57347
ТипПрограма
Развитие на програма „Хоризонт“

Програма „Хоризонт“ е безспорният лидер в националния радио-ефир дълги години наред. В програмата работят много добри журналисти- водещи на предавания, редактори, репортери, продуценти, технически екипи.

Има обаче и частични пропуски: в координацията на работа между отделните звена, в работата на колегите кореспонденти, в нормативната база за етична журналистика, в липсата на достатъчно действени механизми за оценка и коректив от страна на ръководните органи на БНР при допускане на систематични грешки- независимо дали става дума за новините на радиото, или за други ефирни модули.

АКТУАЛНИ ПРЕДАВАНИЯ

Според мен, първият и най-важен приоритет на програма „Хоризонт“ е да се стреми да бъде много по-близо до реалните проблеми на българите- не само в големите градове, но и в малките градчета и села.

На второ място, нужен е малко по-спокоен и толерантен тон – особено в някои от предаванията, които се занимават с политически теми. За всички е ясно, че обществото ни е разделено и омерзено, но точно ние би трябвало да се опитваме да налагаме спокойния тон и да избягваме твърде крайните квалификации и оценки. Да не говорим, че би трябвало отдавна да сме загърбили времето на „телефонното право“, когато един човек заповядва на друг какво да има и какво да няма в едно предаване поради лични предпочитания. За да не се случва това, е крайно необходимо цялото ръководство, съвместно с медийни експерти колкото се може по-бързо да изработи конкретни вътрешни нормативни правила, които да бъдат спазвани от всички. Това трябва да се случва не с еднолични решения, а с участието на целият ръководен състав на БНР.Решаването на сериозните проблеми не може да става „на четири очи“ и задкулисно.

Отдавна е известно, че блоковите предавания на програма „Хоризонт“ и новините са най-силните две направления, които събират милионния слушателски интерес. Там работят безспорни професионалисти, доказали се през годините. Убедена съм, че можем да бъдем още по-добри.

Бих подкрепила идеята, реализирана преди време за не дълго- в основните програми през деня да има все пак някакво ограничение в дължината на модулите, например от 7-9 минути за интервю, както и за задължителна песен между отделните интервюта. Би могло естествено да се прави изключение, когато се сблъскват последователно или едновременно в ефир две коренно различни мнения по важна за обществото тема, но дори и да се обединят двете интервюта в общо 14 минути, преди разговора и след него задължително трябва да има по едно музикално изпълнение, защото с безкрайни диалози и монолози не се печелят слушатели. Особено когато темата не е чак толкова значима за хората. Вероятно ще има отпор по тази идея от страна на колеги, но все ми се струва, че ние които настояваме в ефир да има ред и норми във всяка сфера от живота ни, би трябвало да подредим по-добре и „нашата собствена къща“. От слушателския телефон, на който понякога дежуря като всички колеги в „Хоризонт“ чувам много често две оплаквания – че има твърде дълги разговори/най-често по политически теми/ и че липсват реалните проблеми и истории на обикновените хора в градчета и села.

Има какво да се промени и по отношение на схемите на предаванията по „Хоризонт“, които не винаги са достатъчно справедливо структурирани. Понякога се случва отделни продуценти да дават превес на определени водещи, което е недопустимо. Ако едно предаване има петима водещи, те всички еднакво трябва да присъстват в графика, като броят на участията им трябва да бъде съобразен с отпуските и отсъствия по основателни причини. Изключение може да се прави само в случай, че някой от водещите излиза в дълга отпуска по болест.

Не е редно един водещ да има правото да избира свой редактор, дори и музикален редактор. А останалите водещи – да нямат това право. Справедливото решение е – или редакторите да работят на ротационен принцип, или всеки водещ да избира редактор.

Директорът на „Хоризонт“ би трябвало да има задължението да следи и ако се налага да променя хонорарите на всеки участник в работа по програмата, ако забележи негативни тенденции и нарушаване на принципа на справедливост. Във връзка с този въпрос убедена съм, че могат да бъдат намерени резерви за увеличаване заплащането на активните участници в сътворяването на програмата, за което бих пледирала.Унизително е професионалисти, които са Номер 1 в националния радио-ефир да вземат в пъти по-малки възнаграждения от техните колеги в частните радиостанции и печата.

В повечето предавания на „Хоризонт“ се чуват гласовете на различни водещи. Има обаче и предавания, в които колегите са двама, дори един.Би било добре водещите да са повече и да работят и като редактори на колегите си, така както е и в основните предавания сутрин, обед и привечер, като задължително правят поне едно интервю, коментар и т.н. за своя колега-водещ.

Известно е, че програма „Христо Ботев“ е програмата за култура, но все пак на мен ми се иска и в „Хоризонт“да има повече културни модули в отделните предавания,или поне още едно предаване за култура,в което да се представят различни творци от цялата страна,включително и млади таланти- художници,музиканти,артисти,нови постановки,писатели,оригинални личности,хора на науката и техниката с техните изобретения. Можем да разказваме за щастливите или нещастни съдби на българите зад граница.В такова седмично предаване в стил „Достойни българи“, не трябва да пропускаме да напомним за отишъл си вече гениален творец, но не с кратка бележка, а с архивен запис, с кратък негов поучителен текст, или разказ на негов близък.

Добре е да има и едно типично младежко предаване за образователните, житейски и всякакви други проблеми на младите хора, където да има „плаващи“ рубрики и по-различна, модерна музика.

Това, което се надявам скоро да чуя по „Хоризонт“ е и едно социално ангажирано предаване за проблемите на хора от градчета и села- проблеми от всякакъв тип.В предаването трябва да има открити телефони. Нужна е по-активна работа на кореспондентите в този блок,би могло да има безплатни съвети на адвокат, да се търсят настоятелно отговори от различни институции. Предаването може да стане проводник за благотворителни инициативи по определени случаи/например възрастни самотни хора, да намерим работа на сирак и т.н./ Общото мото трябва да бъде „Хоризонт помага, защото заедно сме силни“. Ще си позволя да спомена за кратко един случай, разказан в „Нещо повече“- за възрастна пенсионирана учителка-инвалид, която живее в мизерия. След покъртително интервю с нея, получихме обаждания от няколко фирми, които й осигуриха прехраната и сметките поне за година, а една фирма от Казанлък пое шефство над запасите й от трайни храни за следващите три години.

В такова предаване можем да отделим време и за повече духовност в стил „изкуството да живееш в мир със себе си и с околните“ . Би могло да има и рубрика „Защо обичам България“, където да пускаме слушателски мнения. Трябва да популяризираме повече и свещените места на страната ни, които са стотици. Идеята ми е тази рубрика да бъде архивирана, а защо не и преведена на други езици, за да влезе в културния архив на БНР и на ЕС.

КОРЕСПОНДЕНТИ

Само някои от тях в момента работят по-активно. Липсват интервюта с интересни личности и осветляване на значими проблеми в района-лоши пътища,безработица, социални проблеми на семейства, театрални и др.премиери, чествания, събори и други събития. При опити да поръчвам подобни материали, често колегите ми отговарят, че няма как да пътуват до съседно градче, защото не им признават командировъчните…

Според мен, би трябвало да се доразвие идеята- особено през летния сезон, двама софийски репортери и водещ, да гостуват за няколко дни на една община и да представят в блоковите предавания различни теми от всички аспекти на живота- култура, социум, общински неволи, най-добро предприятие в района, минерални извори, зони за отдих с уникални качества,туризъм, занаяти, местни творци на културата и др. Всичко това ще се случи с помощта на общината, кореспондентът ни там и експерти. Ще се поставят и конкретни проблеми на общината, за които да се пита централната власт защо не се решават.Ще разказваме за успешно реализирани евро-проекти. Темите ще минават през цялата седмица, като в авто- реклама предварително обявяваме например- „Седмица на община Разград“. Може колегите от рекламния ни отдел да намерят механизъм това да донесе приходи от рекламата на фирми в района. Идеята е с различни похвати да се опитаме да бъдем по-близо до хората.

НОВИНИ


Всички слушат новините на „Хоризонт“ и безспорно те са най-добрите в ефира. Ако има нещо, по което да се работи допълнително, то е отново дължината на модулите. В някои емисии една новина е в рамките на две до четири минути.Ако има топ-новина от деня, то естествено е, че в следващото предаване ще има репортаж или интервюта със събеседници и дежурният новинар трябва да направи задължително препратка към предаването, където ще има повече подробности. Впечатлението ми е, че в момента/като изключим сутрешния блок/, рядко има координация между редактор на предаването и редактор на новините,което не прави добро впечатление. Случва се и друго- при липсата на достатъчно значими новини, да се изпада в „дребнотемие“,само и само да се запълнят седем минути емисия. Същото важи и за кратките новини на половин час- от кратки в началото, те се превърнаха в дълги,което означава, че няма норматив и контрол.

МУЗИКАТА


Ще е по-добре да звучи разнородна музика от целия свят.От скоро вече е по-добре балансирано представянето на българската музика, което трябва да е трайна тенденция.

ПРОФЕСИОНАЛНИ СТАНДАРТИ

Актуалните предавания, новинарските емисии на програма “Хоризонт“, както и всички останали предавания на БНР, трябва да спазват професионални стандарти:

  1. Безпристрастност

Безпристрастността трябва да е основна ценност за всички журналисти в програма “Хоризонт“, за да бъде обективно информирано обществото. Излъчваното съдържание не трябва да подвежда аудиторията.

Фактите и гледните точки трябва да бъдат предадени и предложени по балансиран начин, така че да бъдат представени всички хора, институции, проблеми и събития по безпристрастен и етичен начин.

Безпристрастността в актуалните предавания не може да бъде осигурена само чрез математически баланс между различните гледни точки, а е необходимо пълно представяне на обстоятелствата, които са породили тези гледни точки.

Репортажите не трябва да съдържат нищо, което да предизвика основателно съмнение относно безпристрастността на журналиста или на обществения оператор, или пък да се загатва идеята, че журналистът или операторът са подложени на натиск от определена група, независимо дали от идеологическо, политическо, финансово, социално, религиозно или друго естество.

Изискването за безпристрастност не може обаче да се приравнява към абсолютна неутралност на всеки материал. Репортерът/водещият/ може да изрази професионално журналистическа оценка, основаваща се на валидни факти, но не и мнение, формирано в резултат на едностранчив възглед по дадени въпроси.


  1. Точност

Излъчваната информация трябва да отразява фактите, да не е подвеждаща или невярна. Журналистът е задължен да събира информацията отговорно, да я проверява и да се погрижи тя да бъде изразена на правилен(книжовен) български език.

  1. Проверка на фактите

Журналистите в “Хоризонт“ трябва да спазват основно професионално правило, че всички факти трябва да се проверяват, преди да се излъчат. Ако не може да се извърши проверка, трябва да се посочи източника. Когато става въпрос за източник, който иска да остане анонимен, могат да се използват различни описателни фрази като: от достоверен източник, от потвърден източник, от добре информиран източник, от дипломатически източник, от източник, близък до и т.н. Трябва да се избягват фрази като: говори се, чува се, смята се и т.н.Специално внимание трябва да се обърне, когато се използва неупълномощен източник от интернет, тъй като световната мрежа позволява неограничен достъп до безплатна информация и безкритично използване на данни от подобни източници може да доведе до подаване на невярна информация до аудиторията. Ако все пак бъде използван такъв източник, той трябва ясно да бъде упоменат.

  1. Достоверност

В демократичното общество достоверността е една от фундаменталните ценности при радио-телевизионното излъчване. Журналистите и всички участници в изготвянето на радиопредаванията на БНР трябва да бъдат независими при своята работа и да спазват автономността на журналистическата професия и всички останали професии, които спомагат за създаване на предаванията. Редно е всички те да работят в непрекъснато взаимодействие.

Новинарските емисии трябва да предлагат достоверно описание на събитие и проблеми, като позволяват на аудиторията да формира собствено мнение за тях.



  1. Отговорност

Основната цел на събирането и излъчването на новини е да се осигури най-широка достъпност и да се даде възможност на потребителите да формират определено мнение по даден въпрос. Не трябва да се позволява на журналисти или редактори да злоупотребяват със своето служебно положение с цел разпространение на неверни или поръчкови /пристрастни/ новини. Отговорността включва и поддържане на дистанция от материали, подадени от ПР- агенции, които създават определен имидж или репутация за дадени личности срещу заплащане, без да се вземат предвид реалните факти.

  1. Обществен достъп

Журналистическата дейност е публична и журналистите от БНР трябва да работят в съответствие с това правило и категорично да отхвърлят всякакви опити, от която и да било институция или индивид, за ограничаване на обществения достъп до журналистическата работа или опити за използването й за обслужване на определени интереси, което не е в съответствие с принципите за свобода и независимост на журналистическата професия. Запазването в тайна на източниците на информация, което препоръчва Съвета на Европа, трябва да бъде уважавано, освен в случаите, когато може да застраши живота или сигурността на хората.

  1. Неприкосновеност

Журналистите и редакторите от БНР трябва да уважават личната неприкосновеност на индивидите и тяхното право на лично пространство при своите репортажи. Лица, които са остро нападнати или критикувани в предавания на БНР трябва да получат право на отговор при първия удобен случай или предаване. Отговорите трябва да бъдат излъчени в същия тип предаване и в същия часови пояс, както при отправянето на критиката. Говорните модули, в които критикуваното лице се защитава срещу тези критики трябва да бъдат със същото времетраене, както и първоначалната критика.

  1. Език

БНР като обществен оператор, който продуцира национални предавания, трябва да обръща специално внимание на българския език.Използваният език трябва да бъде ясен, като се избягват преувеличения и двусмислици.Използването на диалекти е недопустимо от журналистите в БНР.

  1. Разнообразие и балансиране на репортажите

Предаванията трябва да гарантират подходящ баланс на международни, национални и регионални събития.

С цел постигане на добър баланс програмата трябва да гарантира представяне на най-широк кръг от различни гледни точки и мнения. Предаванията трябва да бъдат политически неутрални, което означава, че журналистите и авторите нямат право да отдават предпочитания към определена политическа или идеологическа позиция. Представянето на различните гледни точки и мнения е наложително.. Ако това не може да се постигне само с един материал или предаване, то на определения проблем трябва да се посвети цяла серия от предавания. Ако даден материал не е балансиран по някаква причина, то причината трябва да бъде ясно обяснена на аудиторията.



10.Баланс на информация

Предавания, които се занимават с въпроси от обществен интерес, разделящи общественото мнение, трябва да предават различни гледни точки еднакво и по подходящ начин, като се отразява и официалната политика на държавата по наболели външно и вътрешно-политически въпроси. Когато е възможно, журналистът трябва да намери представители на всички замесени страни и да представи техните позиции.



В заключение- програма „Хоризонт“ е най-влиятелната радио-програма в националния ефир, която в значима степен формира общественото мнение. Точно затова всички ние носим огромна отговорност. За всеки от нас това не трябва да бъде просто „работно място“за персонална употреба, а кауза. Всеки ден трябва да доказваме на хората, че сме съпричастни с техните проблеми, че горещо ни интересува каква ще е съдбата на нашата Родина и как да допринесем за по-доброто ни общо бъдеще!

Автор: Емилия АНТОВА- журналист в БНР-„Хоризонт“
Каталог: files -> uploads
uploads -> Община Видин Видинска Света Митрополия Великденски празници – 2015 г
uploads -> Конкурс за детска рисунка в цдг №9 "Арабела"- гр. Видин. 10 септември 10. 00 часа Провеждане на конкурс за детска рисунка в цдг„Иглика" гр. Белоградчик
uploads -> Властелинът на ефира“ в лабиринта на подмятанията
uploads -> Програма европейска нощ на музеите- 21 май 2016 г. Национален литературен музей
uploads -> Програма Обща стойност (в лева без ддс)
uploads -> Програма Обща стойност (в лева без ддс) абв алтернатива за българско възраждане
uploads -> Първа общи положения ч
uploads -> Промоция ранно записване от eur 479/круиз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница