Програма по чл. 7, т. 3; в сила от



страница1/2
Дата06.06.2022
Размер47.55 Kb.
#114546
ТипПрограма
  1   2
Проучване на отношението на спортни педагози към подсистемата спорт за учащи (1)

Проучване на отношението на спортни педагози към подсистемата спорт за учащи
д-р Красимир Радков Станков
Елица Николаева Станкова

Abstract: Тhe purpose of the study is to diagnose the attitude of sports educators to the physical education and sports system. Тhe questionnaire includes 16 questions and is anonymous.
The results obtained give us information about the competence of sports professionals and their attitude to the training process.

the need to establish a Center for Personal Development in the field of sport is indicated.



Keyword: physical education, sport, system.

Подсистемата на физическото възпитание и спорта в училище е с водеща и решаваща роля в съвременната система за развитие на физическото възпитание и спорта. Това обстоятелство се определя от няколко фактора, между които: обхватът на занимаващи се е най-голям и едновременно с това възрастта за възпитаване на определени двигателни и волеви навици - най-благоприятна. Това е системата, за която имаме най-много подготвени кадри и съответно нивото на водения от тях учебно-тренировъчен процес е в сравнително добро състояние. Положителен е факта, че с 129 ПМС, финансово се подпомага провеждането на заниманията по физическо възпитание и спорт в училищата и в детската градина.


Съгласно Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорт в България, общините са определени като основен субект на националната система за физическото възпитание и спорт [3].
Съгласно Закона за физическото възпитание и спорта общините /чл. 4а/ Общините насърчават развитието на физическото възпитание и спорта, като:
1. приемат нормативна уредба, утвърждават и финансират програми за развитието на местната спортна дейност в съответствие с националната програма по чл. 7, т. 3;
2. (в сила от 09.11.2012 г.) изграждат, поддържат и модернизират спортни обекти и съоръжения - общинска собственост;
3. съдействат за организирането на спортни състезания на територията на общината;
4. осъществяват финансови, стопански и контролни функции на общинската спортна дейност;
5. създават условия за развитие на публично-частното партньорство.
Освен това, общините трябва да:
- създават условия за спорт, като приоритет в социалната политика;
- реализират местната политика в областта на спорта във взаимодействие с Министерство на физическото възпитание и спорта и националните федерации;
- изграждат, поддържат и модернизират спортни обекти;
- насърчават инвестициите в спорта, като предоставят терени за изграждане на спортни обекти и съоръжения на СК и други юридически лица при облекчени условия, а в някои случаи и на концесия;
- водят публични регистри на спортните имоти, определят статута им и режима на ползване;
- насърчават развитието на спорта, като разработват и финансират програми за местната спортна дейност;

  • предоставят безплатно цялата общинска спортна база за ползване от деца, ученици и хора с увреждания;

- съдействат при организирането на спортни състезания на територията на общината [2].
При анализирането на Стратегията за развитие на спорта на територията на град Добрич за периода 2016- 2019 г. констатираме основни фактори, засягащи развитието на детско- юношеския спорт:

  • недостатъчен брой високо- квалифицирани кадри;

  • ограничаване на спортните клубове до изграждане на елитни състезатели и не предоставяне на услуги на граждани;

  • липса на административно звено в Община Добрич със квалифицирани специалисти в сферата на спорта, които да подпомагат и координират дейностите с общината, МФВС и други институции;

  • недостатъчно развита спортна инфраструктура;

  • липса на свободен достъп до занимания с физически упражнения и спорт [5].

Закритата през 2009г. ученическа спортна школа допълнително ограничи възможностите за ученически спорт. С влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование от 01.08.2016 г. се предоставя възможност за разкриване на общински Център за подкрепа за личностно развитие на интересите, способностите, компетентностите и изявите в областта на спорта [1].
Кр. Рачев е на мнение, че масовизирането на отделните видове спорт трябва да се превърне в основна политика за развитието на високото спортно майсторство. Следователно масовият спорт е наложително да се пренесе в училището, за което е необходимо да се създадат материално – технически условия и да се намерят организационни решения за обвързване на специализираните звена на дружествата за физическа култура и спорт с училищния спорт [4].
Изложеното дотук ни дава основание да определим като Цел на настоящето изследване да проучим мнението на спортните педагози от град Добрич относно възможностите за оптимизиране на дейности в подсистемата Спорт за учащи.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница