Програма за работа с деца със специални образователни потребности



Дата01.02.2018
Размер95.56 Kb.
#52477
ТипПрограма
ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА РАБОТА С ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

През последните години образованието се утвърди като една от темите с най-голямо обществено значение. Все повече преобладава мнението за необходимостта от предефиниране на целите на българското образование с оглед новите изисквания на динамичната глобална икономика и предизвикателствата в рамките на Европейския съюз.

Съвсем доскоро науката, която изучава децата с увреждания се нарича дефектология. Самото инаименование отразява определено отношение – дадено лице с увреждане има дефект, който трябва да бъде обект на внимание. Системата на специалното образование в дефектологията е била създадена с намерението да се обучават деца с различни проблеми. Целите й са насочени към това как да се учат, как да се държат или грижат за здравето си и да им се осигури възможно най-доброто в процеса на обучение, рехабилитация, корекция и компенсация на увреждането или нарушението.

В сравнение с останалите страни, България значително изостава във въвеждането на съвременните форми на обучение за деца със СОП. В момента в България по данни на Ресурсните центрове на територията на страната расте броят на децата със специални образователни потребности, които се обучават в масови детски градини и училища. Това означава, че интегрираното образование ще става все по-разпространена практика.

Също така все още определен брой деца с увреждания не получават образование или се обучават по домовете си чрез индивидуална форма на обучение. Така те са лишени от възможността да общуват със своите връстници, да бъдат самостоятелни и равнопоставени. В резултат на това голяма част от техните възможности и социалните им умения остават недостатъчно развити. Това води до трайна социална изолация и неумение за справяне с житейски ситуации.

Интегрирането на деца с увреждания, изпълнението на редица дейности с тази цел, промяна на обществените нагласи, промяна на подхода в училище, активната подкрепа от родителите и обществеността- това са причините за създаването на настоящата пргорама.

За децата, които нямат равен старт в живота, е необходимо да се полагат специални грижи, с оглед тяхното пълноценно участие в образователния процес. Предлагаме нови подходи в работата към децата със СОП, като продължение на проект «Среда и сигурност за деца със специални образователни потребности»

ОСНОВНИ ПРОБЛЕМИ, ЗАСЯГАЩИ ПРОГРАМАТА

Интеграцията като процес на обучение на децата със специални образователни потребности в училище и детските градини обхваща периода от най-ранна детска възраст и продължава, докато децата със СОП имат необходимостта от обучение и подпомагане. Това изисква промяна на обществените нагласи, повишаване нивото на информираност на всички участници в процеса и включване на родителите като равностоен партньор в процеса на обучение. Интегрираното обучение е симбиоза от труда и умението на учители по общообразователни дисциплини, ресурсни учители и родители.



АНАЛИЗ НА ТЕКУЩО СЪСТОЯНИЕ И ВОДЕЩИ ПРОБЛЕМИ

През последните три години в Община Бургас е направен анализ за деца и ученици на ресурсно подпомагане в периода от 2012 г. до 2014г. Анализът на текущото състояние е свързан с нарастване на броя на децата със СОП, както следва:



  • 2012 година: 61 деца от ЦДГ и ОДЗ; 253- деца от училища, общо 314

  • 2013 година: 59 деца от ЦДГ и ОДЗ; 274- деца от училища, общо 333

  • 2014 година: 77 деца от ЦДГ и ОДЗ; 322- деца от училища, общо 399

От посочените цифри става ясно, че броят на децата, подлежащи на ресурсно подпомагане, се е увеличил. Програмата има за цел да даде възможност за интегрирано обучение на тези деца и ученици, както и подпомагане на учителите, работещи с тези деца и ученици, и техните родители.

Интегрираното обучение има по-широки социални измерения, затова са необходими не само мерки в образованието, но и мощно активизиране на всички страни в интегрираното обучение- ресурсни и масови учители, родители, общественост и институции.

Ресурсен учител е твърде подценявана професия, която все още не е утвърдила своето място в образователната система. В същото време това е специалист със задоволително ниво на информираност за нормативните документи, свързани с ИО. Тези учители са с високо ниво на ангажираност към ученика със СОП, но понякога съществува неяснота за задачите на индивидуалния план, постигането на целите в него, както и по въпроса за адаптацията на детето.

Нивото на информираност на масовия учител за спецификите на интегрираното обучение е много ниско. Най-осезаема е тази липса при реализирането на целите и задачите на индивидуалния план за дете със СОП. Масовият учител не смята, че обучението на детето със СОП, както и реализирането на екипен принцип с останалите участници в образователня процес, са в неговите задължения.

Учителят по общообразователни дисциплини смята, че детето със СОП е единствено и само ангажимент на ресурсния учител. Той не възприема системата за интегрирано обучение като част от общообразователната система.

Родителите на децата с увреждания, включени в интегрираното обучение, имат сериозен дефицит на информираност по отношение на правата, отговорностите, начините за осъществяване на взаимодействието и комуникацията с образователните институции и отделните специалисти.

Като проблем се оформя и спецификата от дейности на НПО, работещи самостоятелно с деца със СОП. Програмата ще даде възможност на такива организации да се включат като партниращи организации при реализирането й.

РАМКА НА ДЕЙНОСТИ ПО ПРОГРАМАТА

Предлаганата програма е основана на разбирането, че главна ценност в образователната система е детето (ученикът). Всяка идея за развитие на училищното образование трябва да бъде осмисляна през призмата на тази ценност. Интересите на останалите участници в образователния процес следва да бъдат подчинени на основната цел – осигуряване на равен достъп и качествено образование за нашите деца.

В актовете, приети в рамките на Европейския съюз, както и в документите на ООН в областта на образованието, се дефинират две основни цели на образователната политика – равен достъп до образование и качествено образование. Те могат да бъдат изведени като основни и за развитието на програмата.

Равният достъп означава достъп до качествено образование, а качественото образование разкрива пълния си потенциал само ако до него има достъп всяко дете. Равният достъп до образование означава и осигуряване на достъп на всички деца до съизмеримо по качество образование. Това не означава еднаква грижа спрямо всички деца, а диференциране на грижата спрямо техните различни потребности.

Задачата на програмата е да формулира цели с изключителна насоченост за деца с увреждания, както и да очертае основните мерки за тяхното постигане.

Настоящата програма няма амбицията да даде готови решения на всички възможни проблеми, с които се сблъсква образованието и възпитанието в Бургас. Тя се опитва да дефинира и изведе на преден план онези проблеми, към които обществото е особено чувствително и чието разрешаване е от съществено значение за превръщането на българското училищно образование в модерно, достъпно и качествено.

На основата на идентифицираните проблеми програмата разработва конкретни мерки, като предвижда и съответно ресурсно и нормативно осигуряване

ДЕЙНОСТ 1: Индивидуална работа с деца и ученици със СОП

Тази дейност предвижда индивидуална работа на учители – специалисти с децата и учениците със СОП, за да им се помогне да се адаптират и да усвоят учебния материал. Главната цел на учителите ще бъде да подобрят комуникативни умения на учениците/говорене, слушане, разбиране, четене/, да развиват когнитивните , познавателните и сензорните процеси, а така също и двигателните умения /груба, фина моторика, координация/.

Учителите ще трябва да разширяват знанията на децата по определени предмети, като използват интерактивни методи и интересно и редуцирано поднасят съдържанието на урока, да формират ясни и точни представи за обекти и събития, да стабилизират емоционално- психическото състояние на учениците.

Обучението ще се провежда един път седмично, след предварителна диагностика / от специалистите от Ресурсен център/ на индивидуалните дефицити на децата по различните дисциплини, в периода от м.октомври до м.май на съответната учебна година.



ДЕЙНОСТ 2: Поведенческа терапия с децата и учениците

Тази поддейност предвижда занимания с деца и ученици. Заниманията ще бъдат изведени на базата на първоначалната диагностика и екипите от педагози – специалисти, ще подготвят специална програма. Терапията ще се изразява в прилагането на специални техники, поставяне на реалистични цели и изработване на рамка за справяне с нежелано поведение. Крайната цел на терапевтичните интервенции е замяна на нежеланото или агресивно поведение със социално приемливо. Терапията ще бъде провеждана индивидуално или в групи .



ДЕЙНОСТ 3: Специализирани занимания по изкуства и спорт

На базата на първоначалната диагностика ще бъдат приложени занимания за деца в свободното време – ще бъдат създадени групи по арт-терапия, рисуване и приложни изкуства и занимания по танци и спорт. Заниманията ще се провеждат в клубове към ОДК:



  • Заниманията по плуване ще се провеждат 1 път седмично в следните учебни заведения и детски градини, разполагащи с басейн.

СОУ” Епископ Константин Преславски”, СОУ”К.Петканов”, ЦДГ № 2, ОДЗ № 9 и ОДЗ № 13

През летните месеци заниманията ще се провеждат на открития плувен комплекс „Флора” след предварителна диагностика на нуждите на децата.



  • Занимания по Лечебна Физкултура /ЛФК/ ще се провеждат в базите на ОДК-Бургас / ул.”Р.Княгиня”- за Централна градска част и к-с „Изгрев”/

  • Занимания по фолклор: Народно пеене /индивидуално и хорово /към ОДК и танцово изкуство, както и в училищата и детските градини по места

  • Занимания по арт-терапия- в базите на ОДК-Бургас, училища и ЦДГ, които ще се провеждат 1 път в седмицата от м.октомври до м.май на съответната учебна година

  • При желание на родителите и интерес от страна на децата и учениците, през летните месеци ще бъде създадена Лятна арт- академия за работа с деца и ученици със СОП.

ДЕЙНОСТ 4: Работа с децата и учениците за приемане на различието

Поддейност А: Групова работа в детските градини и училищата

Екипите от специалисти ще работят в детските градини и училищата с децата със СОП и техните връстници, като ще преминават специални интерактвини занимания по програма с цел приемане на различията и интегриране на децата със СОП в нормалната учебна среда.



Поддейност Б: Организиране на общи изложби

В резултат от заниманията на специализираните клубове и работата с връстниците ще бъдат организирани тематични изложби: Международен Ден на Черно море, 6 декември- Ден на Бургас /Никулден/, Рождество Христово /Коледа/, Марттеницата-амулет за здраве- 1-ви март, Великденска изложба. Изложбите ще включват рисунки и експонати, изработени с различни техники по време на обучението им.



Поддейност В: Организиране на празник

В резултат на работата на клубовете и работата с децата за приемане на различията ще бъде организиран празник – концерт по повод деня на Бургас – Никулден. Децата, които са обхванати в клубовете по изкуства и спорт в училищата и детски градини, участници в програмата, ще подготвят концертите. Ще бъдат поканени родителите на децата и учениците със СОП и техните връстници, с родителите си, за представяне на усвоените умения по време на работата на специализираните клубове за арт-терапия.



Поддейност Г: Организиране на спортно състезание с участието на родители

Отново, за да се популяризира работата, интегриране на децата и приемане на различията ще бъдат организирани спортни празници, детски партита с участието на родители и аниматори под мотото: „Всички заедно можем да направим светът по-красив”. Проявите ще бъдат проведени на открито, в района на близки природни забележителности, спортни зали или Търговско-развлекателния комплекс МОЛ „Галерия”. Празниците ще бъдат проведени в рамките на м. март-април и м.октомври-ноември.



ДЕЙНОСТ 5: Развитие на отдих, туризъм, краеведческа и развлекателна дейност

  • Усъвършенстване на режима за организиране и провеждане на ученически отдих и туризъм, съобразен със спецификата на децата с увреждания. Тази дейност ще бъде реализирана през времето на ваканциите.

  • Разширяване дейността на НПО за работа с деца със СОП, като партниращи организации по програмата.

  • Предвиждат се посещения на музеи, природни забележителности и анимация на открито

ДЕЙНОСТ 6: Обучение и работа с родители на деца със СОП

С цел да се подпомогнат родителите на деца и ученици със СОП ще бъдат проведени обучения за родителите. Те ще бъдат разделени на три групи според сходството на заболяване на децата си. Опитни екипи от преподаватели ще подготвят и изнесат учебната програма. Ще бъдат проведени и две тренинг-обучения през м. април-май и м. октомври- ноември. Обучението ще бъде през почивните дни и ще има за цел подпомагането на обучението и адаптацията на деца със СОП.



ДЕЙНОСТ 7: Обучение и подготовка на учители и специалисти с педагогически функции в училищата и детските градини и ОДК, за работа с деца и ученици със СОП

Тази дейност включва следните поддейности:



  • Обучение на педагози и психолози за новости в работата на деца със СОП

  • Обучение на учители от детски градини и училища

  • Обучение на педагогически съветници и специалисти от ОДК

  • Ще бъдат проведени обучения за всяка от групите, за актуализиране на преподавателския материал и използване на интерактивни методи. Обучението ще бъде проведено от университетски преподаватели, имащи отношение към проблема.

Устойчивост на програмата

Устойчивостта на програма е свързана с подобряване на методите на работа на специалистите, работещи с децата и учениците със СОП, подобряване на социалната интеграция на децата с увреждания в масовите училища и детски заведения и по-добра рехабилитация, корекция и компенсация на увреждането на деца и ученици със СОП.



Освен това, програмата има за цел дългосрочно развитие и възможност за продължаване чрез включване на допълнителни участници, родители и институции, имащи отношение към проблема, в следващите етапи от реализацията й.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница