Първа преместваеми обекти



Дата25.01.2018
Размер236.73 Kb.
#51669





НАРЕДБА №9

за

преместваемите обекти, за рекламните, информационните елементи и за рекламната дейност



на територията на Община Правец
-------------------------------------------

П р а в е ц, 2012 година



Глава първа

ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ

РАЗДЕЛ I

Общи положения

Чл.1. Тази наредба определя условията и реда за поставяне, регистриране и премахване на преместваеми обекти и на рекламно-информационни елементи на територията на Община Правец.
Чл.2. Преместваемите обекти и рекламно- информационните елементи по чл. 1 на тази наредба нямат траен устройствен статут и не са трайно свързани с недвижимия имот. Те не представляват строежи по смисъла на § 5, т. 38 от ДР на ЗУТ, не представляват недвижими имоти по смисъла на чл. 110 от ЗС, не се нанасят в Кадастралния план и не подлежат на вписване в имотния регистър съгласно § 182 от ПЗР към ЗИДЗУТ.
Чл.3 Преместваемите обекти и рекламно-информационните елементи трябва да отговарят на устройствените и строителните правила за безопасност и за формиране на благоприятна жизнена среда и добър естетически облик на община Правец.

РАЗДЕЛ II

Преместваеми обекти

Чл. 4. (1)   Преместваеми са обектите, поставени в поземлени имоти въз основа на разрешение за поставяне по реда на Закона за устройство на територията и на тази наредба, които служат за търговски и други обслужващи дейности и представляват павилиони, кабини, маси за сергийна търговия, както и други елементи на градското обзавеждане (обекти и елементи в обхвата на спирките на масовия градски транспорт, пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани, часовници и други).
Чл. 5. По своето предназначение и вид, преместваемите обекти могат да бъдат:

(1) Обслужващи търговията:

1. Павилиони

2. Временни базарни конструкции

3. Мобилни фургони

4. Навеси

5. Рекламни витрини и ветробрани

6. Сергии

7.Стелажи

8. Маси за хранене пред съществуващи заведения за обществено хранене 9. Колички, хладилни и други съоръжения на открито

10. Слънцезащитни устройства (подвижни и конзолни чадъри, сенници, тенти и др.)

(2) Обслужващи транспорта:

1. Навеси за спирки на градски транспорт

2. Павилиони за обслужване на градски транспорт

(3) Обслужващи отдиха:

1. Спортни , атракционни и детски съоръжения

2. Паркови и улични елементи на обзавеждане

(4)Тоалетни кабини

(5) Телефонни кабини

(6) Павилиони за охрана и за други обслужващи дейности и услуги

(7) Павилиони на спортния тотализатор

(8) Рекламни съоръжения

(9) За осигуряване на комуникации и други, с обслужващи инфраструктурата и сградите, функции

РАЗДЕЛ III

Изисквания към преместваемите обекти



Чл. 6. Преместваемите обекти трябва да отговарят на устройствените, инженерно – техническите, противопожарните и санитарно – хигиенните норми.
Чл.7 (1) . Преместваемите обекти трябва:

1. да отговарят на нормите за безопасност;

2. да се поддържат в добро състояние;

3. да не нарушават условията на обитаване;

4. да не затрудняват достъпността и проходимостта на градската среда;

5. да не са поставени в нарушение на настоящата наредба и на действащото законодателство;

7. да не са поставени върху съоръжения на инженерната инфраструктура или сервитутната им зона, съгласно съответната наредба на МРРБ;

8. да не препятстват нормалното ползване на съседни сгради, преместваеми обекти и рекламни елементи.

(2) Върху преместваемите обекти, предмет на тази наредба, трябва да бъде отбелязано името и адресът на собственика и/ или ползвателя им. Собственикът на преместваемия обект отговаря за спазване на визираните в ал. 1 изисквания

РАЗДЕЛ IV

Схеми за поставяне на преместваеми обекти

Чл.8. (1) Разрешение за поставяне на преместваеми обекти върху държавни и общински имоти се издава въз основа на схема за поставяне, одобрена от Главния архитект на Община Правец.

  (2) За държавните имоти схемата за поставяне се одобрява след съгласуване със съответната централна администрация, която стопанисва имота, а в останалите случаи – с областния управител.

(3) В чужди поземлени имоти разрешение за поставяне на преместваеми обекти, се издава въз основа на изрично писмено съгласие от собственика на поземления имот или писмен договор за наем на заетата от преместваемия обект площ.

  (4) Разрешения за поставяне на преместваеми обекти в недвижими имоти - културни ценности, се издава въз основа на схема след съгласуване с Министерството на културата при условията и по реда на чл. 125, ал. 5.от Закона за устройство на територията.

(5) Изменения в схемите се правят по реда на създаването им.

(6) Схемите се изработват върху копие от действащия подробен устройствен план или върху копие от кадастралната карта

 

РАЗДЕЛ V

Поставяне на преместваеми обекти

Чл.9. Поставяне на преместваеми обекти се извършва въз основа на разрешение за поставяне, издадено от главния архитект на общината на основание чл.56 и чл.57 от Закона за устройство на територията.
Чл.10 (1) За издаване Разрешение за поставяне се представят следните документи:

1. Заявление – образец

2. (Изменена с Решение № 45 от 24.02.2017 г. на Общински съвет-Правец) Документ за собственост, писмен договор за наем на заетата от преместваемия обект площ и/или изрично писмено съгласие от собственика на имота;

3. (Изменена с Решение № 45 от 24.02.2017 г. на Общински съвет-Правец) Декларация при съсобственост

4. Скица – виза за разполагане на преместваем търговски обект, издадена от Главния архитект на общината

5. Проектна документация

6. Документ за платена такса за одобряване на проектите

(2) Проектната документация се съгласува със специализираните контролни и съгласувателни органи, в зависимост от вида и местоположението на преместваемия обект или рекламно съоръжение преди одобряването.

(3) За преместваемите обекти по чл. 5, (1),т. 3, т. 6 до т. 9 вкл. не се изисква проектна документация.
Чл. 11. (1)Разполагане на преместваеми обекти върху чужди поземлени имоти, собственост на физически и юридически лица се извършва:

1. по искане на собственика (собствениците) на поземления имот с представен документ за собственост на имота;

2. (Изменена с Решение № 45 от 24.02.2017 г. на Общински съвет-Правец) по искане на трети лица с изрично изразено писмено съгласие от собствениците на имота за разполагане на преместваемия обект или писмен договор за наем на заетата от преместваемия обект площ;

3. . (Изменена с Решение № 45 от 24.02.2017 г. на Общински съвет-Правец) по искане на един от съсобствениците с изрично писмено съгласие от останалите съсобственици ;


Чл. 12.(1) (Изменена с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) За поставяне на преместваеми обекти по чл. 5, (1), т.1 в имоти - общинска собственост, се сключва договор за месечен наем, след провеждане на търг или конкурс, по реда на Наредба № 5 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на ОбС-Правец.

(2) За поставяне на мобилни преместваеми обекти в имоти, общинска собственост по чл. 5, ал.1, т.2, т.3, т. 6 до т. 10 вкл. и чл.5,ал.3, т.1, се заплащат такси за ползване съобразно площта и срока за поставяне по реда на Наредба № 15 на Общински съвет – Правец.


Чл. 13.(1) Разрешението за поставяне на преместваем обект важи за срока на договора за наем или за срока на даденото съгласие за поставянето им.

(2) След изтичане срока по ал.1, преместваемият обект се премахва от собственика му за негова сметка, като теренът се възстановява в първоначалния му вид. Това обстоятелство се вписва в разрешението за поставяне.

(3) В случай на удължаване срока на сключения наемен договор, срокът на Разрешението за поставяне се счита автоматично за удължен, съобразно новия срок на наемния договор, без да се започва нова процедура. В Разрешението за поставяне се вписва срокът на удължаване.

(4) В случай на предсрочно прекратяване на наемния договор, срокът на разрешението за поставяне се счита автоматично за изтекъл и обектът се премахва по реда на чл. 13, ал. 2 . Това обстоятелство се вписва в разрешението за поставяне.



Глава втора

РЕКЛАМНИ ЕЛЕМЕНТИ
РАЗДЕЛ І

Общи положения

Чл.14.(1) Рекламен елемент по смисъла на тази наредба е съоръжение със самостоятелна или несамостоятелна конструкция, което се закрепва временно върху терен, сграда или друг обект и служи за носител на рекламна информация.

  (2) Рекламните елементи представляват пана за плакати, билбордове, рекламни колони, рекламни касети, премостващи арки, фирмени надписи и указателни табели, рекламни елементи с кратковременен характер (знамена, транспаранти) и други съоръжения.



РАЗДЕЛ ІІ.

Изисквания към рекламните елементи

Чл.15 (1) Рекламните елементи трябва:

1. да отговарят на нормите за безопасност;

2. да се поддържат в добро състояние;

3. да не нарушават условията на обитаване;

4. да не затрудняват достъпността и проходимостта на градската среда;

5. да не са поставени и да не се ползват в нарушение на настоящата наредба и на действащото законодателство;

6. да не застрашават безопасността на движение по улиците като закриват или наподобяват пътни знаци;

7. да не се поставят върху елементи от системата за регулиране на движението по пътищата;

8. да не се поставят върху съоръжения на инженерната инфраструктура или в сервитутната им зона по начин, нарушаващ изискванията за безопасност, препятстващ достъпа до тях или създаващ затруднения за нормалната им експлоатация;

9. да не се поставят в обхвата на спирките на масовия градски транспорт, освен съпътстващите спирката елементи с типови проекти;

10. да не се поставят върху скулптурни паметници и др. елементи на декоративната пластика, както и непосредствено във визуалния обсег на възприятието им;

11. да не се поставят върху сгради на представителни институции и на паметници на културата, както и непосредствено във визуалния обсег на възприятието им;

12. да не се поставят върху едроразмерна растителност;

13. да не се поставят върху фасади на сгради, с изключение към търговски обекти на партерните етажи, калкани и в изрично посочените в тази Наредба случаи.

14. да не се поставят върху стени на гробищни паркове, както и в самите такива;

15. да не се поставят върху стълбове на електропреносната и електроразпределителна мрежа;

16. да не излизат извън рамките на поземления имот, в който са поставени;

17. да не закриват други рекламни елементи, елементи от архитектурния вид на сградите, търговски или друг обществен обект, както и да не се затруднява подхода към тях;

18. да бъдат изработени от трайни материали, устойчиви на вятър и други атмосферни условия, съгласно нормативните изисквания;

19. да съответстват на приетите прототипи, когато рекламните елементи са по типови проекти;

(2) Всеки собственик или ползвател на рекламен елемент е длъжен да отбележи на видно място върху обекта името, адреса и телефона си, номера и датата на издаденото разрешение за поставяне, както и общински индикационен номер за разположените обекти върху недвижими имоти-общинска собственост.

РАЗДЕЛ ІІІ.

Ред за разполагане

Чл.16 (1) Рекламно-информационни елементи се разполагат на територията на Община Правец въз основа на одобрени проекти и издадени разрешения за поставяне.
Чл.17 (1) Исканията за разполагане на РИЕ се отправят в писмена форма до кмета на общината, който ги съгласува с главния архитект на община Правец, когато се отнасят за:

1.външна реклама;

2.реклама към елементите на градското обзавеждане;


  1. надписи, съобразно правата по чл. 36, ал. 2;

  2. рекламни материали с временен характер, с изключение на случаите, когато попадат в в граничещи райони;

  3. информационно-указателни табели;

  4. когато РИЕ засягат обекти – общинска собственост.


Чл.18. (1) Исканията за разполагане на РИЕ трябва да са придружени от:

1. документ за собственост или писмено съгласие на собственика на сградата, съоръжението или терена, където ще се разполагат РИЕ;

(2) Съгласието по ал. 1, т. 1 за имоти, които не са общинска собственост, се дава:

1. от ведомството или организацията, стопанисващи имота, при имоти държавна собственост;



  1. от ръководителя на съответното предприятие, организация и др., при имоти, притежавани от юридически лица;

  2. от физическото лице, собственик на имота, сградата или съоръжението;

(3) Върху сгради - етажна собственост, разрешението за поставяне на обекти по чл.17, ал. 1, се издава въз основа на изрично писмено съгласие на етажните собственици или писмен договор за наем с етажните собственици на заетата от съоръжението площ..
Чл.19. (Изменен с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) Главният архитект се произнася по искането за разполагане на РИЕ в 30-дневен срок от постъпването му, като:

1. (Изменена с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) издава виза за проучване и проектиране на видовете външна реклама, за които се изисква разрешение за поставяне, с която се определят конкретни изисквания, относно местоположението, параметрите, вида на рекламното съоръжение, използвани материали;



  1. постановява мотивиран отказ.


Чл.20. (1) Проектът за РИЕ по чл.19, т.1 трябва да бъде окомплектован, както следва:

  1. ситуационно решение;

  2. архитектурно-дизайнерски проект в подходящ мащаб;

  3. снимки, колажи и др. материали, доказващи адаптацията на РИЕ в градската среда;

  4. конструктивен проект;

  5. инсталационен проект за ел. част в случаите на светлинна реклама;

  6. обяснителна записка;

(2) Книжата по т. т. 1, 2, 4, 5 и 6 се представят в три екземпляра, изработени и подписани от правоспособен инженер.
Чл.21. (1) Срокът за одобряване на проектите или постановяване на мотивиран отказ е 30 дни след внасянето им в общината.

(2) В срока по ал. 1 общинските органи могат да поискат от заявителя да допълни или коригира представените документи, както и да съгласува представения проект с фирмите, доставчици на вода и енергия и Българска Телекомуникационна Компания - АД, с Контрол на автомобилния транспорт, РИОКОЗ, Пожарна и аварийна безопасност, Национален институт по паметниците на културата и др. инстанции. В този случай, общинските органи се произнасят в 10-дневен срок след изпълнението на горните изисквания.


Чл.22. (1) Кметът на общината може да откаже разполагането на РИЕ в случаите, когато:

  1. РИЕ не отговарят на изискванията на закона, другите нормативни актове, както и на настоящата наредба;

  2. заявителят е нарушавал системно или грубо изискванията на тази наредба или сключените с общината договори при или по повод разполагането на други РИЕ;

  3. вече има зададено друго разрешение за разполагане на РИЕ върху или в непосредствена близост на мястото, посочено от заявителя;

  4. когато искането за разполагане на РИЕ върху общински имот не е в интерес на общината.

(2) Отказът за разполагане на РИЕ се поставя в писмен вид, като се посочат мотивите за отказа.
Чл.23. (1) Ползването на общински имоти, сгради и съоръжения за разполагане на РИЕ се извършва въз основа на договор, който се сключва от кмета на община Правец или упълномощено от него лице.

(2) Копия от договорите по ал.1, се изпращат служебно на кметовете на населените места и кметски наместници, в случаите когато договорите са за ползване на общински имоти, находящи се на територията на съответните населени места.

(3) Ползването на имоти, съоръжения и превозни средства, включени в уставния фонд, съответно в капитала на фирми и търговски дружества с повече от 50 % общинско участие, за разполагане на РИЕ, се извършва въз основа на наемен договор, който се сключва от ръководителя на съответното предприятие при спазване изискванията на тази наредба.

(4) (Допълнена с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) Договорите по предходните алинеи се сключват при цени, не по-ниски от предвидените с Тарифа, съгласно Приложение №1, приета от общински съвет Правец, неразделна част от настоящата Наредба.


Чл. 24.(1) Разрешението за поставяне на рекламен елемент важи за срока на договора за наем или за срока на даденото съгласие за поставянето им.

(2) (Изменена и допълнена с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) След изтичане срока по ал.1, рекламният елемент се премахва от собственика му за негова сметка в 7-дневен срок от датата на изтичане на срока на разрешението за поставяне, като теренът се възстановява в първоначалния му вид. Това обстоятелство се вписва в разрешението за поставяне.

(3) В случай на удължаване срока на сключения наемен договор, срокът на Разрешението за поставяне се счита автоматично за удължен, съобразно новия срок на наемния договор, без да се започва нова процедура. В Разрешението за поставяне се вписва срокът на удължаване.

(4) В случай на предсрочно прекратяване на наемния договор, срокът на разрешението за поставяне се счита автоматично за изтекъл и обектът се премахва по реда на чл. 24, ал. 2 . Това обстоятелство се вписва в разрешението за поставяне.

РАЗДЕЛ IV

Външна реклама

Чл.25. По смисъла на тази Наредба:

1."Външна реклама" е всеки текст, обемна форма или изображение, предназначени да информират обществеността или да привличат нейното внимание с търговска цел, които не се разпространяват чрез средствата за масово осведомяване, телекомуникациите или пряко до индивидуален клиент;
Чл.26. Външната реклама може да бъде:

  1. светлинна и друга реклама по покривите;

  2. крайпътна реклама, закрепена неподвижно, касети, осветени отвътре, рекламни пана за лепене на плакати (осветени или неосветени);


Чл.27. Върху всяка реклама трябва да бъдат изписани фирмата и адресът на юридическото или физическото лице, извършващо рекламната дейност.
Чл.28. Несветещата реклама се поставя на не по-малко от 50 см от нивото на терена. Нейните параметри следва да бъдат съобразени с конкретната градоустройствена обстановка.
Чл.29. Светещата реклама е тази, която използва собствен източник на светлина. Ако съоръжението, носещо светеща реклама, е поставено върху покрив, неговите параметри следва да бъдат съобразени с архитектурния образ (силует, пластично оформление и др.) на сградата.

РАЗДЕЛ IV

Реклама към елементите на градското обзавеждане

Чл.30. Разполагането на реклами към автобусните спирки се разрешава само на определените за това места. Тези реклами могат да бъдат с единична площ до 2 м2.
Чл.31. Разполагането на реклами към павилионите се разрешава само на определените за това места. Тези реклами могат да бъдат с единична площ до 2 м2.
Чл.32. Съобщения за културни, спортни, хуманитарни прояви и др. се поставят само на определените за това места - афишни колонки, информационни табла и др. Върху тях не могат да се поставят други материали, преди завършването на проявата, за която информират.

РАЗДЕЛ V

Надписи

Чл.33. (1) "Надпис" е всеки текст, обемна форма или изображение, закрепени върху сграда, свързани с функцията на даден обект в нея;

(2) Надписите могат да бъдат поставени въз основа на одобрени проекти:

  1. върху козирки, навеси и маркизи, ако тяхната височина не надвишава 1 м и не закрива отвори по фасадите;

  2. пред балкони или прозоречни отвори, ако не са по-високи от парапета на балкона или под прозоречния парапет;

  3. по фасадата на сградата;


Чл.34. Надписите, поставени върху стена или успоредно на нея, не трябва да надвишават нейните граници, нито да бъдат разположени на повече от 25 см от нея.
Чл.35. Надписът се премахва от собственика (ползвателя) и мястото се привежда в първоначалния му вид в срок до един месец след прекратяване на дейността в обекта, за който е предназначен.
РАЗДЕЛ VI

Информационно-указателни табели

Чл.36. (1) Информационно-указателна табела" е всеки текст, обемна форма или изображение, указващи близостта на една сграда или терен където се извършва определена дейност;

(2) Информационно-указателните табели изключват указателните знаци, описани в Закона за движение по пътищата и Правилника за неговото прилагане.

(3) (Отменена с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец)

(4) Всяко юридическо или физическо лице има право да разположи до 6 броя информационно-указателни табели, свързани с един негов обект.

(5) Размерите на информационно-указателните табели не трябва да надвишават 1,5 м2, като вертикалният ръб трябва да бъде поставен на разстояние от края на уличното платно не по-малко от 0,80 м, а долния хоризонтален - на височина не по-малко от 2,50 м от нивото на терена.

(6)(Нова, Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) Информационно – указателните табели на стълбове за улично осветление или такива по индивидуален проект се одобряват от главния архитект на общината или по негова преценка се внасят за разглеждане от ОЕСУТ.



РАЗДЕЛ VII

Рекламни материали с временен характер

Чл.37. (1) "Рекламни материали" ("знамена", "трансперанти") "надписи и информационно-указателни табели с временен характер" са обозначаващите акционни, обществени, строително-ремонтни работи или предоставяне под наем и други дейности

(2) Рекламни материали (знамена, трансперанти и др.) с временен характер, могат да се разполагат на определените за това места и могат да носят само информация, свързана с икономически, социални, културни, политически и спортни прояви. Те могат да бъдат инсталирани за срок не по-дълъг от един месец.По изключение срокът може да бъде продължен от кмета на общината.

(3) Върху сгради могат да бъдат разполагани временни надписи за събития, които се извършват в сградата.

Чл.38. Не се разрешава разполагането на транспаранти над улици.
Чл.39. Безплатна временна информация може да бъде разрешена от кмета на общината по изключение, във връзка със събития от общоградски, национален или международен характер.
Чл.40. (Допълнен с Решение № 132 от 30.04.2015 г. на Общински съвет-Правец) Рекламни материали (знамена, трансперанти), надписи и информационно-указателни табели с временен характер се демонтират до 5 дни след изтичане срока за разрешаването им.


Глава трета

ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА РЕКЛАМНА ДЕЙНОСТ

РАЗДЕЛ І.

Общи положения

Чл. 41.  (1) Рекламна дейност по смисъла на тази наредба е всякаква дейност на лице, насочена към оповестяване на информация, във връзка с търговия, работа, занаят, професия, културна, спортна, обществена, акционна, хуманитарна или др. проява, имаща за цел да насърчи продажбата, покупката, или наемането на стока или услуга, да съдейства за популяризирането на кауза или идея.

(2) Рекламната дейност се осъществява чрез рекламно-информационни елементи по смисъла на Глава втора.

(3) За извършване на рекламна дейност чрез рекламни елементи е необходимо последните да са поставени по реда на Глава втора, РАЗДЕЛ III от настоящата Наредба.

(4) Разпределението на постъпленията от реклама върху или чрез използване на общински имоти и движими вещи се определя от общинския съвет.




РАЗДЕЛ ІІ.

Осъществяване на рекламна дейност

Чл. 42.  (1) Рекламната дейност се осъществява при спазване на следните изисквания:

1. да не представлява реклама забранена със закон, както и да не  накърнява общоприетите морални ценности;

2. рекламните послания да не провокират, под каквато и да е форма, омраза, насилие, расова и етническа или политическа нетърпимост;

3. рекламните послания да не съдържат невярна или подвеждаща информация;

4. да не нарушава правилата за търговия и защита на потребителите;

5. да се използват  форми и носители, отговарящи на нормативните изисквания за ползването им с такова предназначение;

6. рекламните послания да не са с текстове, изписани само на чужд език;

7. рекламните послания да не накърняват правата и доброто име на физически или юридически лица, както и да не представлява реклама на стоки или услуги посредством твърдения за недостатъци на други стоки и услуги.



(2) Не се допуска рекламирането на:

  1. забранени за употреба вещества и препарати с наркотично и/или стимулиращо действие;

  2. лекарствени средства, за които има забрана или ограничения, предвидени в специални нормативни актове;

  3. тютюневи изделия;

  4. полезни качества на алкохолни напитки;

  5. порнографски материали;

  6. оръжия;

  7. други материали в отклонение от моралните норми в страната;

  8. определена религия или религиозна общност.

(3) Забранява се извършването на политическа агитация със средствата на рекламата, освен по време на предизборна кампания.

(4) Собствениците на рекламно-информационните елементи носят цялата отговорност за причинените от рекламните им средства щети на трети лица.

 
Глава четвърта



АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 43.  Кметът на общината, кметовете на кметства и кметски наместници упражняват общ надзор по спазването на тази наредба.
  Чл. 44.  (1) Лицата по чл. 223, ал. 2 от Закона за устройство на територията съставят констативни актове за нарушения по смисъла на чл. 57а, ал.1 от Закона за устройство на територията.

(2)Констативният акт се връчва на собствениците нарушители, които могат да направят възражения в тридневен срок от връчването му.

  (3)  В седемдневен срок от връчването на констативния акт по ал. 1, кметът на общината издава заповед за премахване на преместваемия обект или на рекламно- информационния елемент.

(4) Ако в указания в заповедта по ал.3 срок , преместваемия обект или рекламно- информационния елемент не бъде премахнат доброволно, същият се премахва принудително от община Правец за сметка на нарушителя.

(5) При необходимост принудителното изпълнение на заповедта по ал. 3 се осъществява със съдействието на полицията.

(6) Когато собственикът на преместваемия обект или на информационно-рекламния елемент, поставен в чужд имот, е неизвестен, констативният акт се връчва на собственика на имота. В този случай със заповедта по ал. 3 кметът на общината задължава собственика на имота да го премахне за своя сметка.

(7) Когато собственикът на преместваемия обект или на рекламно- информационния елемент, поставен върху имот общинска собственост, е неизвестен, констативният акт и заповедта за премахване се поставят на видно място върху обекта в присъствието на двама свидетели и на определените за това места в сградата на общинската администрация.

(8) В зависимост от случая в заповедта по ал. 3 кметът на общината разпорежда на дружествата, доставчици на вода и енергия, да прекратят доставките до определения за премахване обект или елемент.
Чл.45. (1)За нарушения по тази наредба на виновните лица се съставят актове за установяване на административни нарушения от служители, определени със заповед на кмета на общината.

(2) Въз основа на съставените актове кметът на общината издава наказателни постановления, с което налага глоба на физически лица в размер от 50 до 5 000 лв., а на еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 500 до 50 000 лв., съобразно тежестта на извършеното нарушение на наредбата, ако нарушителят не подлежи на по-тежко наказание по друг нормативен акт.

 

Чл. 46.  При явно маловажни случаи на нарушаване на тази наредба не се съставя акт за установяване на административно нарушение, а се налагат глоби по реда и в размера предвиден с чл. 39, ал. 1 и ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 47.  Нарушения по Глава трета от настоящата наредба се констатират от определени със заповед на кмета служители на Дирекция „СИИБОС” в ОбА – Правец.
  Чл. 48. Когато констатираните нарушения в осъществяване на рекламната дейност по Глава трета представляват нарушения и по Глава първа и Глава втора, служителите по чл. 46 уведомяват лицата по чл. 223, ал. 2 от Закона за устройство на територията за нарушението.
  Чл. 49.  (1) Когато извършителят на неправомерна рекламна дейност не може да бъде установен, кметът на общината или на района може да задължи със заповед лицето-рекламодател, чийто търговски интерес обслужват рекламните послания, да премахне в определен срок за своя сметка всички поставени рекламни средства.

  (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 в указания срок органът, издал заповедта по ал. 1 може да наложи глоба на физически лица в размер от 50 до 5 000 лв., а на еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 500 до 50 000 лв., съобразно тежестта на извършеното нарушение на наредбата, ако нарушителят не подлежи на по-тежко наказание по друг нормативен акт.


  Чл. 50.  За неуредени в тази глава въпроси се прилага Законът за устройство на територията и Законът за административните нарушения и наказания

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Всички схеми за преместваеми обекти, одобрени преди влизане в сила на настоящата Наредба, са валидни до приемането на нови схеми.

§ 2. Кметът на общината е длъжен да проведе информационна кампания за нововъзникналите по силата на тази наредба права и задължения.

§ 3. За всички неуредени понятия в тази наредба се прилагат понятията от Закона за устройство на територията.

§4. Наредбата е приета с решение № 322/06.07.2012 г. на ОбС – Правец.

§5. Настоящата наредба се приема на основание чл.56 от Закона за устройство на територията и чл.76, ал.3, чл.79 от АПК, чл.8 от ЗНА, чл.21, ал.2 във връзка с чл.21, ал.1, т.13 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и влиза в сила от деня на публикуването й във в. ”Правешки глас”.

§6. С влизането в сила на тази наредба се отменя Наредба №9 на ОбС – Правец за преместваемите обекти, за рекламните, информационните елементи и рекламната дейност на територията на община Правец, приета с решение №56/28.03.2008 г. на ОбС-Правец
/публикувана във в.”Правешки глас” бр.28 /443/от 27.07.2012 г./


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА №9 ЗА ПРЕМЕСТВАЕМИТЕ ОБЕКТИ, ЗА РЕКЛАМНИТЕ, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ЕЛЕМЕНТИ И ЗА РЕКЛАМНАТА ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПРАВЕЦ


§5. Настоящите изменения на наредба са приети с Решение № 132 от 30.04.2015 година на Общински съвет – Правец на основание чл.76, ал.3, чл.79 от АПК, чл.8 от ЗНА, чл.21, ал.2 от ЗМСМА и влиза в сила от деня на публикуването й във вестник „Правешки глас“.

/публикувана във в.”Правешки глас” бр.20 /556/ от 29.05.2015 г./

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА №9 ЗА ПРЕМЕСТВАЕМИТЕ ОБЕКТИ, ЗА РЕКЛАМНИТЕ, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ЕЛЕМЕНТИ И ЗА РЕКЛАМНАТА ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПРАВЕЦ



§ 2. Настоящите изменения на наредба са приети с Решение 45/24.02.2017 година на Общински съвет – Правец на основание чл. 76, ал. 3, чл. 79 от АПК, чл. 8 от ЗНА, чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА и влиза в сила от деня на публикуването в местен вестник.
/публикувана във в.”Правешки глас” бр.18 /640/ от 15.05.2017 г./

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИЯ

СЪВЕТ НА ОБЩИНА ПРАВЕЦ: /п./

/ инж. Николай Яхов /




Приложение №1 към чл. 23, ал. 4

Тарифа за ползването на общински имоти, сгради и съоръжения за разполагане на РИЕ




Вид РИЕ или рекламна дейност

Норма на определяне

Размер на таксата, лв.

1.

Реклама чрез автомобил с високоговорител

на автомобил на ден

20.00

2.

Реклама върху транспарантни ленти, табла на стойки, светлинни реклами, върху стени, калкани, огради и др.

кв.м на месец

3.00, но не по-малко от 15.00


3.

Електронни билбордове и видеостени

на месец

100.00


4.
4.1
4.2

За разполагане на стандартни билбордове:

с едностранна рекламна площ


за втората страна

на месец


80.00
40.00



5.
5.1.
5.2.

За фирмени информационно-указателни табели

При закрепване на стени, огради и др.


При закрепване на самостоятелни стойки на тревни площи, тротоари и др.

на година




50.00
75.00




6.

За поставяне на рекламни материали с временен характер (знамена, надписи транспаранти, информационно - указателни табели)

Брой/ден

0.50






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница