Пу„паисий хилендарски учебна дисциплина: Социология



Дата26.05.2022
Размер30.58 Kb.
#114451
bednost-i-neravenstva (1)


ПУ„ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ"
Учебна дисциплина: Социология

Бедност и неравенства в обществото-причини и последици


Есе

Неравенството и бедността са присъщи на всяко общество и са колкото нежелан, толкова и неизбежен спътник на икономическото развитие. Неравенството и бедността са следствие на множество причини- както естесвени, така и породени от несъвършенствата на пазарните механизми.


Бедността може да бъде измерена с различни показатели. Абсолютната бедност обикновено се свързва както с липса на финансови ресурси, така и с ограничен или липсващ достъп до най-обикновени човешки потребности като дом, храна и вода. При отчитане на относителната бедност се вземат предвид доходите. Когато доходите на един човек или семейство паднат под определено ниво, което се приема за минимално необходимо за разумен стандарт на живот, тогава човекът или семейството се считат за бедни.
Бедността и неравенствата се описват и чрез комплексни индикатори, каквито са равнището на образование,полът, здравословният статус на хората или неравностойни положения на индивида ,дискриминация в системата на труда. В такъв случаи се говори за позиционни неравенства,които могат да произтичат от социалния произход, съсловните и класови,но също така и културни,етносоциални , религиозни неравенства.
Според мен, бедността се отразява различно на мъжете и на жените. Това се дължи на техните различни социални роли и отговорности, както и на задълженията на правителствата в ЕС. Бедността може да бъде както причина, така и резултат от нарушаването на правата на човека. Лошото здраве може да бъде причина,, за“ и следствие от бедността. Животът в бедност може да доведе до недохранване, да засегне педставянето на децата в училище, да засегне способността за участие на хората в културния и социалния живот.
Най-често бедността и неравенствата произтичат от промени и ограничения в пазара на труда и изчерпването на природни ресурси. Дефицити като липса на вода, суров климат, изтощителни граждански войни и междуособици , поразяващи жизнената среда и д.р.,възпроизвеждат константна бедност,оскъдица и недоимък, характеризиращи живота на доминиращата част на населението на Земята.Такива са повечето африкански страни ,Латинска Америка,Азия и Далечният изток..
През последните 40-50 години повечето национални икономики, международни организации като ООН, Световната банка, МВФ и както и неправителствени организации, поставят в центъра на усилията си преодоляването на последиците от бедността.Изградените системи за социални помощи в ред страни в света, както и тези за донорство и оказване на помощи на бедстващи региони в Африка, Азия, Далечният Изток, Латинска Америка и д.р. имат важно значение за преодоляване гибелните поражения на глад и катастрофално обедняване на милиони хора по света. За последните 20г. например в Китай с помощта на подобни програми е преодоляна бедността, обхванала около 150 мил. души,предимно от селското население на страната.
България е страна с най-висок дял сред страните от ЕС на хората в риск от бедност или социално изключване. За рискови групи, застрашени от бедност се считат преди всичко многочленните семейства с три и повече деца, самотните родители, домакинствата, в които има безработни и самотно живеещи възрастни хора. Според мен, ако човек завърши висше или средено специално образование, рискът да бъде беден е три пъти по –малък ,отколкото ако няма образование. Трудовата заетост е друг фактор , който влияе върху бедността, доколкото наемният труд е основен източник на богатство у нас, както в повечето развиващи се страни. Самотните родители с деца и многочленните домакинства имат два пъти по-висок риск за бедност от домакинствата с едно дете.Към този фактор следва да се прибави и местоживеенето – рискът за бедност на живеещите в София е 1,6 пъти по-нисък от риска за бедност на живеещите в българските села и малки градове.
Множество специализирани проучвания доказват съществуването на трайни ,,ниши на бедност ‘’, концентрирани най-вече в малките български градове и селските райони. Значителен дял на бедност обхваща и малцинствата.
Значителните икономически промени в годините на преход и подготовка на България за Европейския съюз доведоха до увеличаване на подоходното неравенство сред населението, понижение на жизнения стандарт и увеличаване на бедността.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница