Разработване на курсова задача и казус



Дата09.12.2022
Размер50.44 Kb.
#115833
Курсова работа



УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
КУРСОВА РАБОТА
на тема:

Влияние на глобализацията на туризма в Великобритания”


Дистанционно обучение


Специалност „Мениджмънт в туризма”
ДИСЦИПЛИНА:
Глобализация в турзима
ПРЕПОДАВАТЕЛ:
Проф.Д.Н Таня Парушева
ИЗГОТВИЛ:
Радослав Ласков, Ф. № 2281005

Представяне на избраната туристическата дестинация.


Обединено кралство Великобритания е островна държава в Западна Европа. Състои се от четири историко-географски области: Англия, Уелс, Северна Ирландия и Шотландия. Обединеното кралство включва острова Великобритания и други по-малки острови (5100 на брой) т.нар. британски острови. Докато до XV век Великобритания е в периферията на тогавашния познат свят, тя става изходен пункт в епохата на Великите географски открития. Превърната в капиталистическа и индустриална държава от Буржоазната революция, тя става първа по мощ в света и има най-голям флот, независимо от близостта си с такива сили като Германия, Франция, Португалия, Испания и Холандия. Нито един международен военен конфликт не се води на територията ѝ след нормандското нашествие от 1066 г.
С 62 милиона жители, Великобритания е сред най-големите страни в Европа и е шестата по значимост икономическа сила в света. Великобритания е вторият по размер генериращ пазар за задгранични пътувания в Европа (след Германия), с обем от 66 милиона пътувания.
Въпреки че Великобритания се нарежда след Германия по отношение на броя на задгранични пътувания, разходваните за тези цели средства от британските граждани са много по-високи от тези на немските (около 150 евро срещу 95 евро за нощувка). По традиция Испания е най-посещаваната (ваканционна) дестинация от поданиците на Обединеното кралство. Франция също заема една от челните позиции. При своите задгранични ваканции, британските граждани предпочитат почивката на море, но също така са популярни обиколките и градските почивки.
Великобритания е четвъртият по важност чуждестранен генериращ пазар за България (285,000 пътувания през 2009 г., заедно с Русия). През 2009 г. спрямо 2007 г. обемът на пътуванията е намалял с 19%. Това е в съответствие с общия спад на задграничните пътувания на британските граждани. България притежава само малък пазарен дял (1%) на пазар Великобритания за задгранични пътувания. Пазарната позиция на нашата страна е значително послаба от тази на Гърция (4%) или Турция (3%) например, но за сметка на това е посилна от тази на Хърватия и Румъния (и двете имат по-малко от 0.5%). Близо 90% от всички посещения на британски граждани в България са ваканционни пътувания (основно почивки на море), които се резервират по интернет (49%) или чрез туристическа агенция (41%). Запазват се пакети с полет и места за настаняване, а близо 40% от посетителите избират категория 4/5-звезди. Предпочитаният източник на информация (преди предприемане на пътуването) е интернет, следван от туристическата агенция. Британските граждани са реализирали средно 9 нощувки в България, което е по-малко, отколкото престоя им в Турция и Гърция.
Основната причина за посещение на Великобритания от българските туристи, държи почивката (43%) (по-голямата част от туристите са привлечени именно от обичаите и традициите на развитите страни), като голяма част са и бизнес пътувания (21%), посещение на приятели и роднини (21%).
Великобритания предлага разнообрани възможности за настаняване - от луксозни хотели в старите имения и замъци до частни еднофамилни къщи и ферми.

2. Туристическа политика на дестинацията. Тип на дестинацията.


Туризмът е основна част от икономиката на Обединеното кралство. През 2017 г. Tourism satellite account (TSA) оценява пряк принос от 59,7 милиарда Бритаснки паунда в брутна добавена стойснот(БДС), 3,2% от общия БДС. Туризмът расте с по-бързи темпове от общата икономика на Обединеното кралство и се прогнозират допълнителни 9 милиона посетители до 2025 г. През 2015 г. 1,6 милиона работни места се дължат пряко на туризма. Когато се вземат предвид работните места в индустриите, свързани с туризма, тази цифра нараства до приблизително 3 милиона, или едно на всеки десет от всички работни места. Износът на пътувания представлява 12,2% от общия износ на услуги през 2018 г.
През 2018 година е имало 37,9 милиона посещения в Обединеното кралство, леко намаление спрямо рекорда, поставен през 2017 г., със свързани разходи от 22,9 милиарда британски паунда. Десетте най-големи пазара представляват 63% от посещенията и 51% от разходите. Първите пет пазара по обем на посетители са САЩ, Франция, Германия, Ирландия и Испания.
Лондон получава половината от всички входящи посещения в Обединеното кралство, 19,1 милиона посещения през 2018 г., с 18,8 милиона нощувки извън Лондон. Шотландия посреща 3,5 милиона, а Уелс 941 000 посещения. Северна Ирландия е получила 2,8 милиона нощувки от външни посетители, включително такива от други места в Обединеното кралство. Общият обем на вътрешните пътувания с нощувка, предприети във Великобритания през 2018 г., е намалял с 1,7% до 118,6 милиона, но свързаните с тях разходи са се увеличили незначително с 1,1% до 23,9 милиарда Браитанкси паунда.
Министерството на туризма във Великобритания e провело проучване на туристическата привлекателност на британските забележителности. Според проучването, по-голямата част от посетителите на страната са привлечени от замъци и дворци, свързани с кралското семейство.
В това проучване, 10 хиляди чуждестранни туристи , които живеят в 20 различни страни по целия свят. В изследването са били представени и описани 18 дейности и атракции, които можете да се видят и посетят в Обединеното кралство.
На челно място в класирането е обиколката на замъците Уелс - те отбелязват 34% от респондентите. Посещение на Бъкингамския дворец са избрали 32% от анкетираните. Да прекарат нощта в един от много шотландски замъци желаят повече от 29% от туристите. Почти същият процент е и за емблематичният Стоунхендж (28.9%). 19% от анкетираните са избрали посещението на футболен мач на английската Висша лига и пазаруването в Harrods. Не е изненадващо, че футболът е често избиран от анкетираните представители на силният пол, а пазаруването от дамите в направеното изследване.
В същото време, повече от половината (54%) от анкетираните туристи от България на първо място поставят Бъкингамския дворец.
Разширеният списък с атракции и дейности включва и екскурзии, свързани с книгите и филмите на Хари Потър и местата, свързани с известната британска група Бийтълс. Трябва да се подчертае, че повече от половината от анкетираните избра елементи от тези предложения.
Като цяло, Великобритания като туристическа зона се характеризира със следните особености:
- разпространение на културен и пешеходен туризъм;
- слабото развитие на спа туризъм, поради неблагоприятната за тази цел, климатични условия,
- важно място в потока на круизните туристи които правят пътувания из Европа, Атлантическия океан, Скандинавия и т.н.

Във Великобритания, туризмът е с вторият най-голям дял от индустрията, в които работят 1,4 млн. Хора, които представляват около 7% от общото работно население.
Великобритания вече, не е член на ЕС. Така че страната не е подписала споразумението за Шенген и отказва да замени националната валута с еврото. Британска лира е традиционно силна национална валута. Това прави страната неизгодна за посещение от чуждестранни туристи и обратното изгодна за пътуване от английски туристи.

3. Развитие на хотелиерската индустрия в дестинацията. Приложение на информационните технологии в дестинацията.


Министерството на цифровите технологии, културата, медиите и спорта (DCMS) е спонсориращата организация за туризма в Обединеното кралство. Туризмът е делегирана компетентност в Шотландия, Уелс, Северна Ирландия и Лондон. Департаментът запазва отговорността за туризма в Англия и задграничната реклама на Великобритания и работи в тясно сътрудничество с други правителствени департаменти на Обединеното кралство, като Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта и Министерството на външните работи и Британската общност.


VisitBritain е Националният туристически борд, отговорен за популяризирането на Великобритания в световен мащаб и развитието на нейната икономика на посетителите, с годишна цел да увеличи разходите на международни посетители в Англия, Уелс, Шотландия и Лондон с 1,5% над нивото, регистрирано от Международното проучване на пътниците. Петте стратегически приоритета на VisitBritain са: увеличаване на стойността на туризма за икономиката; подпомагане на продуктивността на туристическата индустрия; стимулират разпръскването на стойността на туризма в нациите и регионите; осигуряват растеж на туризма за Великобритания; и да бъде експертен съветник на правителството на Обединеното кралство и на индустрията по развиващия се туризъм.
VisitEngland е консултативен орган, който работи за повишаване на стойността и качеството на туризма в Англия. Заедно VisitBritain и VisitEngland съставляват Британския туристически орган. VisitScotland отговаря пред шотландското правителство и е натоварен с маркетинга на Шотландия в Обединеното кралство и в международен план, както и с други дейности, свързани със стандартите за качество и информацията за посетителите. Visit Wales е част от Уелския отдел за култура, спорт и туризъм и отговаря за формулирането на туристическата политика, насърчаването на инвестициите, подобряването на качеството и маркетинга на Уелс в Обединеното кралство и в международен план.
В Северна Ирландия Министерството на икономиката отговаря за стратегията и политиката в областта на туризма и има надзор над две туристически организации: Tourism Northern Ireland, която отговаря за разработването на продукти и маркетинга на посетителите от остров Ирландия, и Tourism Ireland, която предлага на пазара остров Ирландия във Великобритания и в чужбина. Invest NI администрира субсидии за настаняване и предоставя съвети и подкрепа за туристическия бизнес.
На ниво Обединено кралство развитието на туристическата политика се информира от Съвета на туристическата индустрия, който осигурява двустранен диалог между правителството на Обединеното кралство и индустрията. Основните функции на Съвета са да действа като глас на туристическия сектор пред министрите, да позволява на министрите да поставят предизвикателства пред представените индустриални органи, да насърчава междуотрасловото сътрудничество в рамките на туристическия сектор и да бъде водещ орган за индустрията в новия Сделка за туристическия сектор. Съветът се съпредседателства от министъра на изкуствата, наследството и туризма и старши представител на туристическата индустрия, като членовете са избрани от цялата индустрия. Той предоставя форум за участие на други правителствени отдели на Обединеното кралство. VisitScotland, Visit Wales и Tourism Northern Ireland също присъстват. За периода на разходите 2016-20 г. британският туристически орган е получил приблизително 26,5 милиона GBP годишно, от които 19,5 милиона GBP са за VisitBritain и 7 милиона GBP за VisitEngland. Освен това Британският туристически орган получава приблизително 23 милиона британски лири годишно от ГОЛЯМАТА кампания за популяризиране на Великобритания в чужбина. Финансирането на туризма в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия се определя от всяко от децентрализираните правителства.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница