Реферат „Областна стратегия за развитие на област Габрово Страница: от



страница1/4
Дата24.01.2024
Размер291.21 Kb.
#120066
ТипРеферат
  1   2   3   4
Реферат Регионален туризъм



Тракийски университет – Стара Загора
Стопански факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:



№ на документа:



В сила от:




Име на документа
Реферат „Областна стратегия за развитие
на област Габрово“

Страница:

от






Стопански Факултет


ДИСЦИПЛИНА
Регионален туризъм“
Реферат

На тема:
„ Областна стратегия за развитие


на област Габрово “
ПРЕПОДАВАТЕЛ: ИЗГОТВИЛ:


( )
Регионална икономика и управление

Стара Загора, 2023


Съдържание:


1.Увод……………………………………………………………...………...……………...стр. 3


Географско разположение на област Габрово…………...………………....…………..стр.3


Релеф…………………………………...……………………….……………..……………стр. 3


Климат …………………………...…………………………………………....………..…стр. 3


Води………….……….……...………………………………………………...……………стр. 4


2. Общини в област Габрово…………………………………………….………………..стр.5


Община Дряново…………………………………………………………….……………..стр.5


Община Севлиево…………………………………………………………….….…………стр.6


Община Трявна..……………………………………………………..…………...……….. стр.7


Община Габрово…………………………………………………………………...……….стр.8


Използвана литература…………………...…………………………………………….стр.12
УВОД

  1. Географско разположение на област Габрово

Област Габрово се намира в северната централна част на Стара планина и на страната. На юг Габровска област граничи с област Стара Загора, на североизток с област Велико Търново и на северозапад с област Ловеч. Петте области - Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград формират Северен централен район част от район от ниво 1 Северна и Югоизточна България.

  1. Релеф

Габровска област се характеризира с разнообразен полупланински и планински релеф. На север са разположени Севлиевската и Габровската височини, както и синклиналното плато Стражата, очертано от отвесни варовикови стени, и Севлиевската котловина от Предбалкана, а на юг – северните склонове на Калоферска, Шипченска и Тревненска планина от Стара планина. В геоморфологично отношение областта попада в обхвата на 2 различни части на Старопланинската област – Предбалкан и Стара планина. Тя определя и значително голямата средна надморска височина на района (392 м.). Най-високият връх е вр. Росоватец (Караборун) в Стара планина (1970 м).

  1. Климат

Областта спада към умерено-континенталната климатична подобласт и обхваща части на три от районите и: среден климатичен район от Дунавската равнина, Предбалкански климатичен район и Планински климатичен район.
Регионът е изключително благоприятен за човешкия организъм от климатична гледна точка и е подходящ като територия за възстановителен туризъм. Известни в страната са вече климатолечебните планински курорти Дряново, Трявна, Плачковци, Царева ливада и Люляците, оказващи лечебно въздействие върху заболявания на дихателната система, сърдечно - съдовата система и опорно – двигателния апарат.


4.Води
Управлението на водите на територията на Република България се осъществява на национално и басейново ниво. Речният басейн е основна единица за съвместно управле­ние на повърхностните и подземните води по количество и качество за постигане на устойчиво водоползване и опазване на водите и водните екосистеми.
Област Габрово се отнася към Дунавския район с център Плевен, тъй като територията и се разпростира по бреговете на реките Янтра, Паничарка, Синкевица, Жълтешка, Росица, Видима, Тревненска и техните притоци.
Югозападно от град Габрово е изграден язовир “Христо Смирненски”, който е основен източник на питейна вода за града. Останалите общини изпитват периодичен недостиг на водни ресурси за битово и индустриално потребление, поради неравномерното годишно разпределение на оттока. Довършването на строителството на двата язовира “Нейковци” (община Трявна) и “Бяла” (община Севлиево) би решило трайно този проблем.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница