Реферат по Психология На тема: памет-същност,видове и характеристики



Дата02.11.2022
Размер12.37 Kb.
#115444
ТипРеферат
Памет

РЕФЕРАТ по Психология
На тема: ПАМЕТ-същност,видове и характеристики
Изготвил:Борис Георгиев Иванов (ОПН-ЗО)
Ф.№-2213212002
Паметта е една от най-важните характеристики на човека.Ако паметта изчезне,настъпва разрушаване на личността,тъй като човек се превръща в автомат,който реагира на стимул,действащ в даден момент.Мисленето и въображението са невъзможни без паметта,защото предполагат опериране с понятия,дори най-елементарното действие изисква задържане за определено време на всеки отделен момент и свързване с останалите моменти.

Запомнянето може да протича като мигновен(импритинг) или като по-продължителен процес(въз основа на многократно повтаряне).
Съхраняването е също активен процес на паметта като запомнянето и възпроизвеждането,и както показват изследванията,зависи от установките на личността и от организацията на запомнянето,от мисловната преработка на информацията.
Процесът на възпроизвеждане се изразява във възстановяване на мислите,образите или чувствата,без да бъде пред човека обектът,който ги е предизвикал по-рано.Образите на паметта за разлика от образите на възприятието се наричат представи.Възпроизвеждането може да бъде непроизволно,когато образите възникват без усилия от страна на човек,и произволно,когато човек преднамерено предизвика минали мисли,чувства и впечатления.
В психологията е прието да се различават следните основни видове памет:

  1. По отношение на времето ,за което се запазва запаметеният материал-дълговременна,кратковременна и оперативна.

Дълговременната памет дълго запазва следи от постъпилата у човека информация.Тя зависи от силата на усещанията ,от пълнотата на възприятията,от интензитета на осмисляне на материала,който се запомня.
Кратковременната памет се изразява в запомняне и възпроизвеждане на определен обект или информация(след еднократно възприемане )за кратко време.
Оперативна памет е една от разновидностите на кратковременната.Тя осигурява запомняне на информацията,която е необходима само за изпълнение на определено действие или операция.

  1. По отношение на целите на дейността - непроизволна и произволна

  2. По отношение на характера на психическата активност ,преобладаваща в дейността - двигателна,емоционална,образна и словесно-логическа.

Двигателната памет се изразява в запомняне и възпроизвеждане на различни движения и е жизнено важна за човека,без този вид памет той би трябвало всеки път отново да се учи на едни и същи движения и действия.
Емоционална памет е изключително важна преди всичко за нравственото развитие на човека. Запомняйки, възпроизвеждайки и познавайки емоциите и чувствата, които са свързани с определени действия и постъпки, човек в новите си действия се ръководи от получения в дадената насока емоционален опит.
Образна памет наричаме запомнянето и възпроизвеждането на образи на по-рано възприети обекти. Тя лежи в основата на всички други видове памет и е един от важните компоненти в психическата дейност на творческите личности.
Словесно-логическа памет наричаме запомнянето и възпроизвеждането на мислите, т.е. без нея са невъзможни натрупването на знания и предаването им на други хора.

Всички горепосочени видове памет не съществуват изолирано елин от друг, а се изявяват в своята съвкупност. Паметта на хората има индивидуални различия, които произтичат не само от преобладаващия вид памет на човека, но и от степента на развитие на качествата на паметта.


Към основните качества на паметта се отнасят:
Бързината на запомнянето – определя се от броя на повторенията, необходими на човека, за да запомни даден материал. Зависи от пластичността на мозъчната кора, от нейната способност да образува временни нервни връзки.
Трайност на съхраняването – проявява се в съхраняването на-запомнения материал и в скоростта на неговото забравяне. Тя зависи от това, доколко са укрепнали временните връзки.
Точност на възпроизвеждането – зависи от това,доколко точно преживяното по-рано се възстановява в съзнанието на човека. Обуславя се от устойчивостта на временните нервни връзки.
Готовност на паметта – определя се от това, доколко лесно и бързо човек може да си спомни в даден момент нещо, което му е необходимо.
Различията между качествата на паметта у хората са свързани в определена степен с особеностите на типовете висша нервна дейност, със силата и подвижността на процесите възбуждане и задържане.



Паметта е сложен психически процес,който включва запомняне,съхраняване и възпроизвеждане на онова,което е било в миналия опит на човека,в неговата практика.Дълги години е било смятано, че паметта е един от най-добре изучените от психологията психични феномени.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница