Регионално развитие



Дата06.02.2018
Размер86.92 Kb.
#55431



ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейски фонд за регионално развитие





Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013

www.bgregio.eu

Инвестираме във Вашето бъдеще!

Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България







Проект :BG 161PО001/5-03/2013/001

„ИНТЕГРИРАН ПЛАН ЗА ГРАДСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ИВАЙЛОВГРАД 2020”





ЦЕЛЕВИ И ПРОБЛЕМЕН АНАЛИЗ НА НАСТОЯЩАТА СИТУАЦИЯ





Резюме














Община Ивайловград попада в Южен централен район, Област Хасково. През землището и преминават: Главен път 558 (Любимец - Ивайловград); Главен път 509 (Ивайловград - Крумовград). Ивайловград е в близост до Трансевропейската магистрала (ТЕМ) и нейните коридори ,които създават възможности на общината за улеснен достъп до пазарите на региона, България и страните от ЕС и Близкия Изток.Добрите транспортни връзки към съседните държави са важна предпоставка за развитие на икономическия, териториален и демографски потенциал на общината, за постигане на равномерно, балансирано развитие на общинската територия, а чрез нея и на България. Позиционирането на Община Ивайловград по много показатели не е достатъчно благоприятно в геостратегически план (малък демографски потенциал, по-ниски нива на урбанизация, по-ниски темпове на социално-икономическо развитие, тенденция към значително намаляване на трудоспособното население), но подобрената й свързаност, в съчетание със запазената природа и съхраненото културно наследство, материално и нематериално представляват сериозен потенциал за жизнеността и развитието на общината в бъдеще.

Демографска характеристика: Населението на община Ивайловград след преброяването през 2011 год. е 6426 души. 58% от населението се намира в град Ивайловград, а 42% от населението е разпределено в селата. Налице е продължаващ процес на застаряване на населението. Етническата структура показва, че община Ивайловград е с преобладаващо хомогенно българско население. Висок е делът на хората с основно и по-ниско образование.



Безработицата и ограниченият достъп до заетост е основният проблем за осигуряване на нормален стандарт на живот. В Ивайловград има ограничен брой работни места, поради малкия брой работещи предприятия и ограничения брой на алтернативни работни места. Наблюдава се намаляване на населението в трудоспособна възраст, а също така и процес на емиграция на населението в трудоспособна възраст, с цел намиране на по-добра професионална реализация. Регистрирано е намаляване броя на наетите лица в частния сектор и самостоятелно заетите лица . Нараства ориентацията към предлагането на наемен труд, който осигурява сигурност и планирана доходност. Заетостта в сектора „услуги” нараства, докато в индустрията и сектора „селско и горско стопанство”, намалява което постепенно води до намаляване на работната сила в секторите на икономиката, в които реално се „произвежда” доход. През 2013 г безработицата се увеличават със 8.0%. и достига до 20%. Младежката безработица е съществен проблем, като нейния дял нараства до 20% от общия брой безработни. Продължително безработни са 56.2% Доходи, жизнен стандарт- средногодишната заплата (в левове), е значително по- ниска от тази за страната. Основен източник на доходи е земеделието, като "натурално стопанство ". Заплащането на трудовоангажираното население в община Ивайловград е под показателите за страната .

Икономическо развитие: Сравнително слабо, ниска икономическа активност. Общината трябва да се фокусира в/у привличането на чуждестранни инвестиции и доброто усвояване на европейските средства. Преобладаващият дял на фирмите с български инвестиции изграждта профила на икономиката. Това дава известни перспективи за устойчиво развитие и динамика на местния пазар в дългосрочен план, но към момента не генерира достатъчно голяма заетост, което е и основният социално-икономически фактор.

Селското стопанство е водещ отрасълт. Потенциалът на земеделските земи на общината следва да бъде оценяван като предпоставка за очертаващите се приоритети в нейното развитие. В общината има окрупнено интензивно земеделие, което е положителен факт. Животновъдството е другият подотрасъл, който освен суровинна база за преработващата индустрия, то е и стратегическа опора на малките натурални и полу- пазарни стопанства на територията на общината. Проблемите в този отасъл са: остарялата, амортизирана и на места полуразрушена материално-техническа база и липсата на съвременно оборудване, както и факта , че дребните ферми не отговарят на европейските изисквания , поради което в отрасъла има спад.

Туризмът е третия приоритетен отрасъл за развитието на Ивайловград. Общината има отлични предпоставки за развитие на културен, религиозен, воден, екологичен и ловен туризъм.Имайки предвид всичко това, много фирми насочиха усилията си в развитието на хотелиерския и ресторантьорски бизнес, засега концентриран в общинския център, като скоро се очаква и населението в селата да се отвори за този бизнес. ИЗВОДИ: Туризмът е важен сектор, който се развива с бързи темпове през последните една-две години. Местната власт го разглежда като приоритет. Частният сектор трупа опит и развива услугите си в тази насока. Има неизползван още потенциал.

Услугите са развити в насока задоволяване потребностите на населението и осигуряване на препитание. Търговското обслужване заема най-голям дял в приходите реализирани в общината. Търговията, хотелиерството и ресторантьорството са концентрирани основно в общинския център Ивайловград., като има недостатъчно предлагане на местна продукция.



Здравеопазване е един от най- сериозните проблеми пред населението на града и общината Поради обезлюдяването на територията лекарските практики са непривлекателни. За хората с увреждания основен проблем , представляват ниските доходи, както и липсата на транспорт до здравните заведения

Образование: В община Ивайловград има създадени добри условия за образование и възпитание на децата.Сериозен проблем е намаляване на броя на учениците и на учителите.

Социална сфера: Системата на социалните услуги е добре развита. Необходимо е изграждане на модерни и гъвкави социални услуги, с равни възможности за интервенция, които поставят потребителите в центъра, ангажират тяхната активност и съдействат за предотвратяване на социалната изолация и загубата на независимост, в съответствие с общата тенденция за превес на услуги в общността и деинституционализация;

Култура и културно – историческо наследство:В Ивайловград има над 50 паметника на културата, от които 26 църкви които са с над 100 годишна история, музеи, читалище, библиотека, религиозни домове и други културни институции. Паметници с най-голяма културна и и историческа стойност в община Ивайловград – Антична вила “Армира”, Средновековна крепост “Лютица”, Атеренски /Римски/ мост, Голямата могила край с. Свирачи и др. които са с над 100 годишна история.

Спорт:В Ивайловград се развиват основно футбол, баскетбол и волейбол. Спортната база е недостатачната и амортизирана ,което налага нейната реконструкция, доизграждане и съвременно оборудване.

Младежки дейности: Проблемите на младите хора, тяхната реализация и мястото им в обществения живот са сред приоритетите на община Ивайловград и обуславят необходимостта от създаването на дългосрочна младежка политика в региона. Създаден е Детски комплекс, в който през свободното си време се занимават над 300 деца. Необходимо е създаване на условия за задържане на младите хора в общината; Разнообразяване на възможностите за младежки дейности;Изграждане на центрове за младежки услуги (информация, консултации, партньорство);Разработване и прилагане на програми за ранна професионална ориентация, квалификация и преквалификация;Обучение в умения за разработване на проекти с младежка насоченост.

Околна среда: Община Ивайловград е със съхранена околна среда.В общината има действащ мониторинг в/у околната среда, като се контролира състоянието на водите на реките Арда и Бяла,както и всички останали компоненти на околната среда Работи се по редица проекти, пряко или косвено решаващи проблеми, свързани с опазване на околната среда като: канализация, отводняване, укрепване на свлачищни райони. Водоснабдяване
–необходимо е ремонт и реконструкция на водопроводна мрежа в града. Канализация - В гр. Ивайловград е изградена частична канализационна мрежа около 11 000 м, в която са включени битови отпадъчни води от многопрофилната болница, СОУ, детска градина, жилищни блокове, административни сгради и група еднофамилни жилища. Канализационната мрежа е заустена във “Вришко дере”. Общо 69 % от населението на Община Ивайловград е обхванато от организирано сметосъбиране. Твърдите битови отпадъци се депонират на сметището в Ивайловград, което се намира на три километра от града. Основен пробле са нерегламентираните сметища в общината.

Пространствена структура: Общината не разполага с действащ ОУП, като е изготвено задание за изработването му и предстои избор на изпълнител.

Изграденост на подсистема „Труд": Обектите на тази подсистема основно са концентрирани в града. Тук са основните промишлени производствени единици на леката, преработвателната промишленост, енергоразпределението, транспортните предприятия и др. Оценка на подсистема „Труд": Остарели и изоставени производствени терени, сгради и производствени фондове; Преобладават малките предприятия с ниски финансови ресурси за обновление и разширение; Хаотично възникване и разположение на дейности; Липса на устройствена готовност за развитие и нови инвестиции и посрещане на големи инвеститори.

Изграденост на подсистема „Отдих":Подсистема „Отдих" е представена от обектите за ежедневен и периодичен отдих (на открито и закрито). На открито отдихът се осъществява основно в обектите на зелената система и спорта, които са в занемарено състояние. Зелена система-е разпокъсана, недостатъчна и не добре развита. Спорт- Спортът се практикува символично поради прекалено недостатачната и амортизирана спортна база,което налага нейната реконструкция, доизграждане и съвременно оборудване.Жилища: В общината няма недостиг на жилища.По-голяма част от населението живее в собствени жилища, като младото население е концентрирано в града. Град Ивайловград, като цяло може да се раздели на нов и стар квартал като в стария квартал са концентрирани административните сгради, а в новата част има основно панелни жилища. Общината трябва да предприеме мерки за реновирането на част от сградния фонд, имайки предвид наличието на сгради образуващи т.нар ''архитектурна памет''

Техническа инфраструктура Транспортна инфраструктура: В Община Ивайловград е развит единствено шосеен транспорт.Общата дължина на републиканската пътна мрежа на територията на община Ивайловград е 139,673 км., като нейното в преобладаващата си част, е много добро, но част от нея е в незадоволително състояние, което поставя в неравностойно положение голяма част от населението на общината и представлява проблем, който предстои да бъде решен в бъдеще. Общинската пътна мрежа в общината е с обща дължина 198 км. По-голямата част от нея е в лошо състояние(80,31%) , което оказва пряко негативно влияние върху социално - икономическия статус на общината, както и на привлекателността на региона за инвестиции. Телекомуникации: Телефонната мрежа в община Ивайловград е изградена до повечето селища в общината-43бр., но телефонизацията трябва да се модернизира с оглед на развитието на туризма в общината има достъп до интернет. Всички мобилни оператори имат покритие. Достъпът и използваемостта на интернет нараства през последните години, като за 2012 г. половината население има достъп и е използвало интернет. Електрификация: Електропреносната мрежа в общината е изцяло изградена, добре поддържана и е в много добро състояние и има достатъчно резерви да поема допълнително натоварване.Състоянието на електроразпределителна мрежа е много добро. Периодично и последователно се извършва реконструкцията на ел.мрежата в общината. Инсталираните ел.мощности са оразмерени за по-големи товари. Газификация: Природен газ и газоразпределителни мрежи в общината няма и в близка перспектива не се очаква газифициране.




Каталог: old -> download -> programi -> 2014
download -> Шизофренията като преживяване1
download -> Био-психо-социален подход към проблема «зависимости»
download -> П р е д в а р и т е л н и д а н н и
download -> Доклад на независима експертна група по въпроса за прехода от институционална грижа към грижи в общността Европейска комисия
download -> План за действие за интегриране на ромите и гражданите
download -> Заседание за 2016 година, което ще се проведе на 27. 09. 2016 г. /вторник/ от 16. 30 часа в заседателната зала на Общинския съвет, при следния проект за


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница